Zahraničí

Stage Door Records aneb Když se správně pátrá v archivech…


Když jsem se poprvé dozvěděl o novém britském labelu Stage Door Records, zabývajícím se hudebním divadlem a filmem, hned na první pohled mě fascinovala jejich schopnost vydávat skutečné lahůdky pro muzikálové fajnšmekry, či chcete – li odborníky a snad i běžné fanoušky. Jelikož činnost tohoto druhu by měla být oceňována a rozšiřována všude na světě, dovolte pro dnešek alespoň krátkou zmínku o titulech, které jsou z pohledu českého posluchače podle mého názoru nejzajímavější.

Začněme počinem nejnovějším:

STEVE BARTON: Only For A While

Obal CD "Steve Barton - "Only For A While"

Obal CD "Steve Barton - "Only For A While"

Jedná se o vzpomínkovou kompilaci zpěváka Stevena Bartona – „Only for a While“., který opustil tento svět v červenci 2001. Proslavil se zejména jako představitel Raoula  v premiérovém obsazení „The Phantom of the Opera“ Andrewa Lloyda Webbera. Nám je též známý z účinkování v mnoha německy mluvících produkcích, tou nejvýznamnější je asi Hrabě Von Krolock z „Tanz der Vampire“ Michaela Kunzeho a Jima Steinmana.

Kompilace obsahuje například jeho poslední nahrávky, natočené zejména pro prakticky neznámé muzikály „Someone Like You“ a „Emma“, ale nezapomíná se například ani na nestárnoucí klasiku Cole Portera It’s De-lovely“ (z „Anything Goes“).  Čtrnáct ze šestnácti nahrávek je dříve nevydaných, jednu natočil i syn Edward Barton jako poctu svému otci. Součástí balení mimo jiné jsou i vzácné fotografie.

GLORIA SWANSON in BOULEVARD!

Obal CD "Gloria Swanson in Boulevard!"

Obal CD "Gloria Swanson in Boulevard!"

Jistě mnoho z vás ví, že slavný, nesmírně působivý film, o vyhaslé hvězdě němého filmu Normě Desmondové  „Sunset Boulevard“ Billyho Wildera z roku 1950 už geniálně převedl na divadelní jeviště Andrew Lloyd Webber. Proto možná bude novou informací, že muzikálovým zpracováním tématu se již po premiéře filmu začala muzikálovou verzí zabývat sama představitelka hlavní hrdinky Gloria Swanson. Hudbu a texty napsali Richard Hughes a Richard Stapley, naneštěstí však nikdy  nebyl plně realizován, neboť společnost Paramount neuvolnila autorská práva. Kolekce jeho demo nahrávek však vyšla pečlivě remasterována z původních pásů poprvé na CD, s dříve nevydaným materiálem a písňovými bonusy z jiných filmů Glorie Swansonové. O atraktivnosti tohoto titulu svědčí fakt, že je na stránkách vydavatelství momentálně vyprodán.

NAPOLEON

Obal CD "Napoleon"

Obal CD "Napoleon"

Třetím titulem, který stojí za kraťoučké zastavení, je „Napoleon“ Andrew Sabistona a Timothy Williamse z roku 1994, nahrávka torontského premiérového nastudování vyšla k jeho patnáctému výročí. Toto vydání je zajímavé tím, že je ho k dispozici jen 500 kusů. V hlavní roli se zde představuje Jerome Pradon, nejznámější asi coby Jidáš z televizní inscenace rockové opery „Jesus Christ Superstar“.

Jednotlivé tituly lze zakoupit nejdříve s předstihem na oficiálních stránkách Stage Door Records (kde najdete, krom kompletních tracklistů, i docela velké množství zvukových ukázek) – posléze jdou do volného prodeje (minimálně „Napoleona“ lze spatřit i na jiných specializovaných zahraničních obchodech). Snad vás menší procházka po těchto titulech alespoň částečně zaujala, pokud bychom dostali k dispozici některý nosič přímo k recenzi, rádi dáme vědět.

Článek byl napsán s použitím materiálů Stage Door Records.
Thanks Stage Door Records for collaboration.


Zahraničí
Návštěva londýnského West Endu aneb skutečné muzikály
Zahraničí
Evropská premiéra muzikálu “Spring Awakening” v lednu v Londýně
Zahraničí
Ve Vídni na začátku roku 2013 potkáte “Pravou blondýnku”
U článku nejsou žádné komentáře. Napište svůj názor jako první!