Zahraničí

“Shrek The Musical” aneb úspěšný převod ze stříbrného plátna na jeviště


Jednu z nejpopulárnějších animovaných postaviček současnosti – zeleného zlobra Shreka – určitě nemusíme dlouze představovat, alespoň jeden díl momentálně třídílné filmové série určitě vidělo velké procento našich čtenářů. Už se tedy ani třeba divit, že právě jeho dobrodružství se stalo základem pro velmi úspěšné muzikálové zpracování, uváděné momentálně na Broadwayi.

Slovo Broadway se objevuje i v názvu divadla, kde produkce našla útočiště. Hraje se totiž v The Broadway Theatre na 53. ulici v New Yorku od 14. prosince 2008 (s předpremiérami od 8. listopadu 2008 – všimněte si, prosím, více než měsíčního rozptylu pro „usazení“ celého představení, try – out se konal od srpna do září loňského roku v nám již známém 5th Avenue Theatre v Seattlu) v režii Jasona Moorea (dříve režíroval například populární „Avenue Q“ či kontroverzní, ale nesmírně zábavnou show „Jerry Springer: The Opera“) a choreografii Joshe Prince. Autorkou hudby, která by se dala přeneseně označit jako poctivý broadwayský pop, je Jeanine Tesoriová, z jejíž tvorby je u nás znám zejména počin „Thoroughly Modern Millie“, u nás (v současnosti v Divadle J. K. Tyla v Plzni) uváděný pod „alternativním“ názvem „Hledá se muž. Zn. Bohatý“. Scénáře a zároveň textů písní se ujal David Lindsay – Abare.

Muzikál samozřejmě přesně vychází jak z původní knihy autora Williama Steiga, tak samozřejmě z prvního dílu pro nás mnohem známější série počítačově animovaných filmů filmového studia Dreamworks, takže se v něm můžete setkat i s dalšími oblíbenými charaktery. Shreka ztvárňuje Brian D’Arcy James, který má za sebou takové tituly jako „Titanic“, „Carousel“, či „Blood Brothers (Pokrevní bratři)“ Priceznou Fionou je broadwayská hvězda Sutton Fosterová, která se objevila v oblíbených projektech „The Drowsy Chaperone“ nebo „Young Frankenstein“. Nesmí chybět kultovní Oslík (Daniel Breaker, známý z „Passing Strange“), Lord Farquaad (Christopher Sieber „Spamalot“, „Beauty And The Beast“) či herec John Targalia („Avenue Q“) v rolích Pinocchia, Kouzelného zrcadla a zároveň vodiče Draka.

Shrek02

Důvěrně známí hlavní hrdinové “naživo”.

“Shrek The Musical” byl nominován na osm cen “Tony”, včetně ceny za nejlepší muzikál, nakonec však proměnil nominaci jedinou a to za nejlepší kostýmy Tima Hatleyho (zdá se, že zaslouženě, to oživení filmových políček je až dechberoucí, osobní sympatie a obdiv vyjadřuji hlavně masce hlavního hrdiny). Úspěšnější byl projekt při udílení “Drama Desk Awards”. Ty získal tři a kromě kostýmů byl oceněn například i  herecký výkon D’Arcy Jamese.

Vstupenky se dají sehnat od 41 a půl dolaru (přibližně 750 Kč) do 121 a půl dolaru (zhruba 2190 Kč), přes pátek a víkend platí ceny vyšší – 51.50 až 126.50 dolarů (cca 930 – 2280 Kč) a nesmíte zapomínat připočítat dolar padesát na rezervační poplatek (cca 30 Kč).

Nahrávku z představení vydal prestižní label “Decca Broadway” a je bez problémů k sehnání na zahraničních internetových obchodech.

Shrek01

Christopher Sieber jako Lord Farquaad a company

Určitě navštivte též Shrekovy oficiální stránky, kde na vás čeká spousta multimediálního obsahu a můžete si tak o díle udělat celkem solidní obrázek. Vřele doporučujeme zejména seriálové webepizody v sekci „Sneak Peek“, které vás provedou vznikem show pěkně krůček po krůčku.

Pro společnost Dreamworks je show prvním výletem do světa divadla (divize Dreamworks Theatricals), uvidíme, jak se jí do budoucna bude dařit. Pokud stejně dobře, jako například divadelní divizi Walta Disneyho, máme jistotu, že výpravné, vizuálně úchvatné počiny, mezi které „Shrek The Musical“ nepochybně patří, zdaleka neřekly své poslední slovo.

Fotografie a tiskovou zprávu poskytla newyorská PR agentura Boneau/Bryan Brown. Bez kontaktování agentury je přebírání fotografií přísně zakázáno. Autorkou fotografií je Joan Marcusová a jsou majetkem Dreamworks Theatricals.

Thanks Boneau/Bryan Brown for providing photos and press release. Photo credit: Joan Marcus, copyright: Dreamworks Theatricals


Brno
Stanislav Moša nazkoušel koncertní představení STOLETÍ MUZIKÁLU
Zahraničí
“The Addams Family” – první fotografie z Broadwaye
Aktuální zprávy
Jan Kříž získal angažmá v zahraničí, zahraje si Krolocka v německém Plesu upírů
  • tom2410

    Ze Shreka jsem viděl pár ukázek na YouTube a celkem mě to překvapilo….a zvlášť se mi líbila myslím I Know It’s Today