Zahraničí

Vídeňská výroční inscenace muzikálu “Elisabeth” odhalila mezinárodní obsazení


Už neuvěřitelných 20 let uběhlo od vznikujednoho z nejkultovnějších muzikálů v německy mluvících zemích, zcela zásadní počin tvůrčí dvojice Michael Kunze a Sylvester Levay “Elisabeth”. Toto výročí si zcela určitě naslouží i své výroční nastudování a tak není divu, že se ho od 5. září 2012 ve vídeňském Raimund Theater s částí původního tvůrčího týmu opravdu dočkáme a určitě se máme na co těšit. Nejen na přání přinášíme první informace.

Příběh císařovny Alžběty a její osudové touze po svobodě a lásce nejen ke smrti od premiéry v roce 1992 kromě domovské Vídně a Nemecka zdomácněl zejména v Japonsku, posléze následovaly a jistě následovat budou i další světové zastávky. Uvidíme, zdali se někdy dostane i k nám, přece jen, málokteré světové téma je zároveň tak spjato s naší historií, byť vzdáleně. Navíc největší hit “Ich Gehör Nur Mir (Já chci být jen svá)” známě vcelku důvěrně i u nás. přesto zatím patří mezi dramaturgické nejistoty (nemluvě o zajímavém problému ohledně překladu jména titulní hrdinky, pokud by se měla ctít čeština přesně podle pravidel) a proto musíme za “Elisabeth” cestovat. Vídeň naštěstí vůbec není daleko. Pojďme se tedy podívat na obsazení připravovaného návratu.

 

Vizuál výročního nastudování

 

Obsazení nové vídeňské produkce muzikálu “Elisabeth”

(poznámka: vzhledem k dosavadnímu neuvedení muzikálu v ČR necháváme jména rolí v němčině)

Elisabeth Annemieke van Dam

Der Tod Mark Seibert

Luigi Lucheni Kurosch Abbasi

Erzherzogin Sophie Daniela Ziegler

Kaiser Franz Joseph Franziskus Hartenstein

Erzherzog Rudolf Anton Zetterholm

Herzogin Ludovika Carin Filipčić

Herzog Max in Bayern Christian Peter Hauser

Company:

Jörn Felix Alt, Oliver Arno, Anja Backus, Juliane Katharina Maria Bischoff, Bettina Bogdany, Silke Braas, Riccardo Greco, Dagmar Hellberg, Emma Hunter, Kai Hüsgen, Karsten Kammeier, Jerôme Knols, Linda Konrad, Alice Macura, Marle Martens, Katrin Mersch, Stefan Mosonyi, Max Niemeyer, Wolfgang Postlbauer, Gernot Romic, Barbara Schmid, Jakob Semotan, Rory Six, Caroline Sommer, Christoph Sommersguter, Niran Straub, Katharina Strohmayer, Marianne Tarnowskij, Johan Vandamme, Janneke van Duijnhoven, Dean Welterlen

Tvůrčí tým

Libreto: Michael Kunze
Hudba: Sylvester Levay
Režie: Harry Kupfer
Hudební nastudování: Koen Schoots
Choreografie: Dennis Calahan
Scénografie: Hans Schavernoch
Kostýmní design: Yan Tax
Světelný design: Hans Toelstede
Zvukový design: Thomas Strebel
Videoprojekce: Thomas Reimer
Spolupracující choreografka: Doris Marlis

Annemieke van Dam, Mark Seibert i Kurosch Abbasi už své role dobře znají, neboť je ztvárnili na nedávno skončeném turné po Německu, ke kterému vyšlo i povedené CD. Shodou okolností jsme jedno z představení turné též navštívili, přesněji na konci března, na zastávce v nedalekém Chemnitzu. Proto jsme konkrétně Marka Seiberta a Kuroshe Abbasiho měli možnost vidět a proto si můžeme v mikrodojmech říci, co od nich můžeme ve vídeňské produkci čekat. (Titulní hrdinku nám ovšem hrála understudy Ann Christin Elverum, proto její hodnocení musíme vynechat).

Annemieke van Dam (Elisabeth) a Mark Seibert (Der Tod)

 

Annemieke van Dam (Elisabeth), Mark Seibert (Der Tod), Daniela Ziegler (Erzherzogin Sophie)

Výkon Marka Seiberta v koncepčně zásadní úloze “Smrťáka” byl doslova dechberoucí a testosteron z něj stříkal do publika skutečně vehementně (což v této roli oceníi pánská část publika), nemluvě o neskutečném charisma dávalo dohromady nejlepší výkon celého odpoledne. Čerstvě vystudovaný Kurosh Abbasi zase dokázal roli atentátníka Lucheniho obdařit značnou porcí mladistvého elánu.

Sylvester Levy,, Kurosh Abbasai, Annemieka van Dam, intendant Christian Struppeck, Mark Sibert, Michael Kunze

Inscenace na turné, ač byla vytvořena na základě kultovního vídeňského nastudování, jehož záznam před lety vyšel i na DVD, logicky mělo své zájezdní ústupky, například hodně staví na projekcích, nicméně všechny signifinkantní prvky byly zachovány, každý účinkující překypoval takovou lehkostí projevu, jakou se zde budeme ještě nějakou chvíli učit. velmi jsme ocenili i propracovaný sound-design, celý “kolos” byl opravdu vhodně optimalizován pro cestování. I proto můžeme návštěvu “plnohodnotného” domácího vídeňského nastudování snad už nyní jen doporučit, složení tvůrčího týmu naznačuje, že by z turné mohla obnovená inscenace minimálně z části vycházet. Pokud nám čas dovolí, nenecháme si jej ujít ani my…. Vstupenky můžete objednávat například na oficiálních stránkách  http://www.musicalvienna.at/.

Fotos: Copyright VBW – Nathalie Bauer

Za tiskovou zprávu a materiály děkujeme Christině Kaiser ze Spojených scén vídeňských.

Thanks Christina Kaiser from VBW  for press release and materials.

 


Zahraničí
Jan Kříž září v hlavní roli Tanz der Vampire v Berlíně (oficiální fotografie)
Pozvánky a konkurzy
Pojeďte z Prahy na Billyho či Elisabeth! (doprava zajištěna)
Zahraničí
Na Olivierových cenách bodovaly muzikály Dreamgirls, Jesus Christ Superstar a Groundhog Day
 • Jakub

  Wow, tak to je super :) Mark je jako Smrt úžasný, stejně tak Annemieke jako Sisi (mimochodem, nehrála ona náhodou kdysi Adrianu v německém provedení Svobodova Draculy?) Jsem rád i za výbornou Carin Filipcic v roli Ludoviky (ve Vídni dosud hrála mimo jiné v Rebecce a Rudolfovi od Wildhorna). Naopak nemám moc radost z toho, že by inscenace měla vycházet z té zájezdní verze, která se mi po stránce scény ani zdaleka nelíbí tolik jako původní revival z Vídně. Ale jinak se určitě do Vídně zajedu podívat. Btw, taková hloupá pravopisná poznámka: ve třetím odstavci máš překlep: “schodou okolností”.


 • Jakub

  V kompletním castu je mimochodem uvedená také Alice Macura, výtečná understudy Elisabeth z turné a Oliver Arno, který je také již osvědčeným představitelem Smrtě a Rudolfa z řady inscenací. Čili i understudy zatím vyhlížejí velmi kvalitně. :)


 • Ondřej Doubrava

  Jé, já ten Ensemble zapomněl v noci zkopírovat, napravím, díky, je v té tiskovce taky… Ano, i tam je spousta lidí z turné. Jinak to, že by inscenace měla z toho turné vycházet se sice uvidí až po premiéře, nicméně, jelikož je tam i ten videodesign a dělá to stejný člověk, tak bych si trochu tipnul, že ano, ono je to teďka populární. Na tour mi to připadalo naprosto adekvátní a skvěle vyřešené, uvidíme, jestli si s tím na stálém místě trochu víc pohrají, řekl bych, že ano…


 • Ondřej Doubrava

  Jinak, pokud se nic mimořádného nestane, tak by měla kamarádka opět dělat podobný intergrovaný zájezd, jako loni na “Tanz der Vampire”. Až to bude aktuální, dám na Musical.cz určitě zase nabídku. U mě bude asi návštěva záviset hlavně na tom, jestli budu mít na podzim nějakou práci, když ne, tak už jsem účast na zájezdu přislíbil.


 • Luboš

  No u mě je to jasné, na podzim ve Vídni nesmím chybět, je to už taková tradice, strávit tam nějaký víkend!


 • Nick

  Postrádám dva úchvatné umělce – Pia Douwes a Uwe Kröger :(


 • Abigail

  Mě zase přijde škoda, že má Carin Filipčič tak malou roli.
  A doufám, že Alice Macura vážně bude jako understudy Elisabeth, i když chytit ji asi nebude snadné…
  Už aby byl ten podzim…


 • Ondřej Doubrava

  Slíbil jsem před časem pozvánku na integrovaný zájezd na výroční výdeňskou “Elisabeth”, akce se v říjnu koná, takže tady je:

  https://www.musical.cz/rychle-zpravy/viden-a-muzikal-elisabeth-s-obcanskym-sdruzenim-felix/