Zahraničí

Příští sezóna ve Vídni: Mozart, Evita a dvě muzikálové novinky


Spojené vídeňské scény (VBW) zveřejnily dramaturgický plán premiér sezóny 2015/16. A nutno říci, že příští sezónu se výlet do Vídně opravdu vyplatí. Obnovená premiéra jednoho z nejslavnějších německých muzikálů Mozart!, nové uvedení Lloyd Webberovy Evity, novinka Schikaneder skladatele Stephena Schwartze (Wicked) a hitmuzikál I Am From Austria s písněmi Rainharda Fendricha. A jako třešnička na dortu další koncertní uvedení Jesus Christ Superstar.

MOZART!
od září 2015, Raimund Theatre

Nové uvedení slavného muzikálu Michaela Kunzeho (libreto) a Sylvestera Levaye (hudba), který jste mohli vidět také na prknech Městského divadla Brno. Netradiční rockové zpracování života slavného skladatele vážné hudby Wolfganga Amadea Mozarta mělo světovou premiéru ve Vídni v říjnu 1999. Společně s muzikálem Elisabeth (který vídeňské scény uvedly v minulé sezóně) je Mozart divácky nejúspěšnějším muzikálem, a to nejen v německy mluvících zemí.

Muzikál nově nastuduje (resp. spíše “opráší”) režisér původní inscenace Harry Kupfer, výprava bude z dílny rakouského scénografa Hanse Schavernocha, který taktéž vytvořil původní verzi. Výraznou změnou bude dopsání nové písně, a to milostného duetu mezi Mozartem a Constance.

My si určitě tento návrat nenecháme ujít! Dle dramaturgického plánu se bude Mozart hrát celou sezónu.

EVITA
od října 2015, Ronacher Theatre

Druhou velkou podzimní premiérou bude Evita autorů Andrew Lloyd Webbera a Tima Rice, kterou vám jistě nemusíme dlouze představovat. Muzikál s německým libretem Michaela Kunzeho nastuduje hvězdný režisér a choreograf Vincent Paterson, který byl choreografem při natáčení filmové verze Evity z roku 1996 s Madonnou v hlavní roli. S Madonnou rovněž spolupracoval jako režisér a choreograf na některých jejích tour (mj. slavné Blond Ambition Tour) a choreograficky se podílel také na turné Bad Michaela Jacksona, pro kterého také vytvořil několik hudebních klipů.

I AM FROM AUSTRIA
jaro 2016, Ronacher Theatre

Nejsem si jistý, zda znáte slavného rakouského zpěváka Rainharda Fendricha? Já se přiznám, že ne. Právě na jeho nejznámějších písních bude stát tento nový komediální hitmuzikál. Titulní píseň, která je označována za takovou “neoficiální rakouskou hymnu”, si můžete pustit například zde.

Tento muzikál zcela jasně cílí na rakouské publikum, ale třeba se najde i nějaký český fanoušek tohoto zpěváka?

SCHIKANEDER
podzim 2016, Raimund Theatre

Herec Emanuel Schikaneder není u nás zdaleka tak známá historická osobnost, jako v Rakousku, ale lidé, zajímající se o divadlo, o něm jistě povědomí mají, především díky uměleckému spojení s Mozartem. Nový muzikál, který bude pojednávat o jeho životě, je však pro nás zajímavý především díky autorovi hudby a písňových textů. VBW se podařilo ulovit skutečně hvězdné jméno, a to Stephena Schwartze. Z muzikálové tvorby nelze nezmínit současný světový megahit Wicked nebo mnohem starší Godspell či cirkusový Pippin. Je držitelem 3 Oscarů, 3 cen Grammy a byl 8krát nominovaný na cenu Tony. Libreto píše umělecký šéf VBW Christian Struppeck.

Zdá se, že biografické muzikály mají německy mluvící země opravdu rádi. Zde jsme především zvědaví na Schwartzovu hudbu, ale třeba dle ukázek vzroste náš zájem o návštěvu.

VBW pořádá i několik tématických koncertů tamějších muzikálových hvězd. Vybíráme ale jeden nejzajímavější, který je již tuto sezónu:

JESUS CHRIST SUPERSTAR
Velikonoce 2015, Raimund Theatre

Tradiční koncertní verzi rockové opery Jesus Christu Superstar uvádí VBW vždy na Velikonoce, my jsme se byli podívat v roce 2011 a byl to skutečný zážitek s Drew Sarichem v hlavní roli. [více v naší reportáži] Po roční pauze se koncertní Jesus vrací, a to v nové verzi v režii Wernera Sobotky. Pro tuto chvíli nejsou k dispozici žádné bližší informace, uvidíme, zda zůstane u Ježíše Sariche nebo se na diváky chystá nějaká změna.

Zdroj: www.vbw.at


Zahraničí
Frank Wildhorn a jeho muzikály (1. část)
Zahraničí
Sezóna Spojených scén vídeňských 2013/2014 přinese hned tři muzikálové tituly
Aktuální zprávy
Koncert Disney on Broadway živě
 • Sukie

  Tak s Mozartem je to paráda, jen škoda, že se nevrátí spíš na prkna českých divadel. I tak se na něj asi zajedu podívat, protože je to bezesporu jeden z nejlepších muzikálů (tedy aspoň pro mě)


 • Sasie

  Sukie, už pět let patří Mozart! do mé top3, takže takových, co považují Mozarta za jeden z nejlepších muzikálů je nás víc :)


 • LUDVIK

  JA DO VIDNĚ NEPOJEDU NA MOZARTA! Ale CHTĚL BYCH HO VIDĚT.


 • amade

  Muzikál Mozart! chystají v příští sezoně 2015/2016 v Plzni v Novém divadle. Má ho režírovat Roman Meluzín.


 • Michal

  Škoda že neuvádějí muzikál ze zahraničí Tanz der Vampire, to by bylo dokonalé prý to měli uvádět v Praze ale nějak z toho sešlo. Ale Mozart taky dobrý


 • Medy

  Mozart byl nádherný, snad bude někdy u nás i Elisabeth.


 • Jan Schödlbauer

  Pánové, německy není Theatre, ale Theater. Jinak díky za článek, tohle vítám moc :-)