Plzeň

Divadlo J. K. Tyla uvede předpremiéru operety NETOPÝR on-line


Do Divadla J. K. Tyla v Plzni se v koprodukci s Hudebním divadlem Karlín vrací jedna z nejslavnějších operet všech dob, Straussův Netopýr, v režii ředitele divadla Martina Otavy a v hudebním nastudování šéfa souboru opery Jiřího Petrdlíka.

Předpremiéra divácky velmi oblíbeného titulu se odehrála v sobotu 13. února 2021 na Nové scéně bez veřejnosti, ovšem o týden později, tedy 20. února 2021, budou moci diváci zhlédnout záznam nově nastudované operety prostřednictvím prodejního portálu GoOut.

Andronika Tarkošová (Netopýr DJKT)

Andronika Tarkošová (Netopýr DJKT)

Opereta Netopýr není jedinou inscenací Divadla J. K. Tyla, které se divadelní fanoušci dočkají on-line. „Uzavření divadel trvá déle, než jsme si zprvu uměli představit. Hercům a vlastně celému divadlu chybí diváci i adrenalin spojený s představením před publikem. A z ohlasů víme, že i my chybíme divákům. Proto jsme se rozhodli nabídnout veřejnosti ke zhlédnutí záznamy nejen vybraných nově nastudovaných kusů, ale také osvědčená díla z našeho repertoáru,“ komentuje přípravu on-line sledování inscenací Divadla J. K. Tyla jeho ředitel Martin Otava.

Zájemci si tak v rámci projektu První řada u Vás doma budou moci užít nejen záznam z předpremiéry Netopýra, ale také záznam nově nastudovaných Postřižin a opery Věc Makropulos z pera geniálního skladatele Leoše Janáčka, dále se dočkají oblíbené komedie Brouk v hlavě s Martinem Stránským v hlavní dvojroli, jednoho z nejslavnějších a nejoriginálnějších děl proslulého Semaforu Dobře placené procházky, oceňovaného baletu Zkrocení zlé ženy či oblíbené Prodané nevěsty. Pro děti jsou určené inscenace Muzikantská pohádka a originální taneční adaptace známé pohádky o Sněhurce.

Diváci budou moci zhlédnout záznam předpremiéry Netopýra 20. února 2021 od 19.00 do půlnoci přes odkaz, který jim bude zaslán po zaplacení symbolického vstupného na prodejním portále >GoOut<.

Ivana Veberová, Jiří Kubík, Amir Khan (Netopýr - DJKT)

Ivana Veberová, Jiří Kubík, Amir Khan (Netopýr – DJKT)

Johann Strauss ml. napsal šestnáct operet, z nich čtyři tvoří nedílnou součást světového operetního repertoáru – Cikánský baron, Noc v Benátkách, Vídeňská krev a samozřejmě Netopýr. Za jeho úspěchem stojí vedle krásné hudby i originální libreto, jehož autory jsou Karl Haffner a Richard Genée. Ti nesáhli po klasickém milostném příběhu, ale vystavěli děj na zábavné komediální zápletce, která vypráví o pomstě doktora Falkeho za silvestrovský žertík, kdy jej jeho kamarád Gabriel von Eisenstein nechal sedět opilého až do rána na lavičce v kostýmu netopýra. Netopýr měl svou světovou premiéru 5. dubna 1874 v Divadle na Vídeňce. O necelý rok a půl později se opereta představila i u nás, konkrétně v Praze v Aréně Na hradbách, a 27. prosince 1879 dorazila i do Plzně a od té doby zde nikdy na delší dobu nezmizela z repertoáru.

Scéna z 2. jednání (Netopýr - DJKT)

Scéna z 2. jednání (Netopýr – DJKT)

Nové, již osmnácté, plzeňské uvedení režíruje Martin Otava, hudební nastudování zaštítil šéf souboru opery Jiří Petrdlík. „Podobně jako v případě tolik populární Veselé vdovy bude i tato inscenace uvedena na jevišti Nového divadla s využitím všech technických možností, jež tato scéna nabízí,“ uvádí Jiří Petrdlík. Zárukou efektní podívané je i spolupráce se scénografem Lukášem Kuchinkou (Veselá vdova, R.U.R., Carmen), kostýmní výtvarnicí Danou Haklovou (Carmen, Veselá vdova, Broučci) a choreografem Martinem Šintákem (Broučci, Prodaná nevěsta, Veselá vdova).

Pro Divadlo J. K. Tyla je to po operetě Veselá vdova a muzikálu Duch třetí zrealizovaná koprodukce s Hudebním divadlem Karlín.

OBSAZENÍ PŘEDPREMIÉRY
NETORÝR

Gabriel von Eisenstein – Amir Khan
Rosalinda, jeho žena – Ivana Veberová
Adéla, jejich komorná – Radka Sehnoutková
Ida, sestra Adély – Petra Šintáková
Alfréd, tenorista – Tomáš Kořínek
Doktor Falke, advokát – Jakub Hliněnský
Frank, ředitel věznice – Jan Hnyk
Princ Orlovský – Jana Foff Tetourová
Doktor Blind, notář  – Jiří Kubík
Frosch, žalářník – Jan Ježek
Ivan, sluha – Roman Dušek

FOTOGALERIE

Autorem fotografií je Martina Root.

Praha
Alenka v říši divů odpremiérovala v Hudebním divadle Karlín
Praha
“Limonádový Joe” v Hudebním divadle Karlín 1. května končí!
Videoreportáže a záznamy
Video: 10 otázek pro Mariána Vojtka (první díl nového pořadu!)
U článku nejsou žádné komentáře. Napište svůj názor jako první!