Recenze a reportáže

Tým muzikálu “Jesus Christ Superstar” pozval novináře do zkušebny (+ video)


V pondělí 2. srpna 2010 se ve zkušebně Hudebního divadla Karlín konala press show nového nastudování muzikálu “Jesus Christ Superstar“, při které bylo přítomným novinářům předvedeno několik hudebních čísel, které během třítýdenního zkoušení stihli připravit. My jsme na této akci samozřejmě nechyběli a kromě reportu pro vás máme také video s ukázkami a samozřejmě několik fotografií.

Jiří Korn zpívá za dozoru Pavla Strouhala a Gabriela Barreho

Dopolední předváděčku zahájil americký režisér Gabriel Barre, který již v karlínském divadle režíroval veleúspěšný muzikál “Carmen”. Upozornil nás, že vše je ve fázi příprav, a že prostor zkušebny zcela neodpovídá plánované scénografii, která počítá s mnoha stupni. Navíc zkoušky probíhají teprve třetí týden a premiéra je plánovaná až na listopad 2010, takže času na další zkoušení, ladění a změny je až až. Na zkoušce byl téměř kompletní herecký tým, chyběly však největší hvězdy, kterým bránily zdravotní i osobní důvody. Neviděli jsme tedy Kamila Střihavku, Báru Basikovou a Dashu. I přesto jsme natěšení čekali na první číslo.

Tím číslem byla závěrečná část “Overtury“, která se stejně jako v představení zvolna přelila v Jidášovu píseň “Jak ze sna procitám“, kterou zazpíval Jan Toužimský, nová posila hereckého týmu muzikálu. Následovaly písně “Vše je tak jak má být” v podání Athiny Langoské, Viktora Dyka a Michala Skořepy, “Šimon Zélótes” v podání Petera Stenáčika a “Poslední večeře” v podání Michala Skořepy a  Václava Noida Bárty. Poté jsme měli možnost slyšet dvě zcela odlišné verze “Songu krále Heroda” od Jiřího Korna a Ondřeje Brzobohatého, tato píseň však zatím nemá svou jevištní podobu, dočkali jsme se tedy pouze pěveckého projevu. Závěrečným číslem bylo “Psát od prvních řádků” v podání Athiny Langoské a Jaromíra Holuba.

Jaromír Holub a company při scéně Vše psát od prvních řádků

Všechny písně zazněly pouze v klavírním doprovodu a v choreografii náročného Pavla Strouhala.

Režisér představení Gabriel Barre se v závěru nechal slyšet, že vytvářeně i celkovým pojetím bude toto nastudování zcela jedinečné a nevychází z žádné předchozí verze. Je logické, že se chce současné uvádění odlišit od legendárního zpracování v Divadle Spirála, které se dodnes řadí k nejúspěšnějším divadelním produkcím u nás. Scénografie bude velice bohatá, stejně tak kostýmy (obojí z dílny Mihaila Tchernaeva), jejichž návrhy jsme mohli zhlédnout přilepené na stěně zkušebny. Na závěr si k sobě Barre pozval autora českého přebásnění Michala Prostějovského, se kterým úzce spolupracuje.

Původně jsme se chtěli zdržet jakéhokoliv hodnocení, navíc u nás máte možnost zhlédnout video ukázky, které vám asi napoví více než jakýkoliv text, ale několika kritickým řádkům se neubráníme. Jak jsme psali výše, do premiéry je ještě spousta času, jedná se tedy o hodnocení pouze zhlédnutých výkonů a jsme si vědomi, že vše je ve fázi příprav a že na závěrečné verdikty si musíme počkat do premiéry.

Video ukázky ze zkoušek “Jesus Christ Superstar”

Kamera a střih – Radek Janda
.

Pokud preferujete video server YouTube.com, naše videa můžete nalézt také na našem oficiálním YouTube kanálu!

Václav Noid Bárta, Michal Skořepa a Ondřej Brzobohatý

Nejvíce zvědaví jsme byli na Michala Skořepu, který je prezentován jako velice talentovaný objev z konkurzů a získal hned obě hlavní role. Jeho hlas nás však naprosto překvapil. Výšky zpívá stylem, který možná v roce 1973 Tedu Neeleymu přinesl kladné kritiky, ale v dnešní době nemá již moc co nabídnout. Navíc výšky postrádaly jakékoliv zabarvení či emoce, na které jsme zvyklí z podání Kamila Střihavky. Podobný názor sdílí prakticky celá naše redakce, držíme však Skořepovi palce a věříme, že do premiéry ujde ještě dlouhou cestou. Velkým překvapením byl Václav Noid Bárta, který nejen dobře zpíval, ale také hrál. Trochu strnulý a nudný byl výkon Jiřího Korna, protipólem byl velice zajímavý a energický Ondřej Brzobohatý, který do výkonu dával vše a interakcí s Pavlem Strouhalem pobavil nejen novináře, ale také ostatní členy hereckého týmu. Na pěveckém výkonu Jana Toužimského se nedá vytknout vůbec nic, ovšem nulový výraz a prožitek z jeho výkonu udělal nudnou záležitost. Athina Langoská byla dobrá, posoudit Viktora Dyka z tak kratičkého úseku není objektivně příliš možné. Bez problémů svůj part zvládl také Peter Strenáčik a Jaromír Holub. Jak se vám z ukázek líbily výkony interpretů? Podělte se s námi v diskuzi!

Jan Toužimský a Václav Noid Bárta

Celkově zůstáváme k novému nastudování spíše skeptičtí, tato press show se možná měla konat trochu později, ale zase bylo zajímavé nahlédnout na úplný začátek zkoušek a ještě zajímavější bude pak sledovat, jaký herecký a pěvecký vývoj účinkující prodělali. A že to od některých velice očekáváme! Jedno je jisté – návrat legendy jménem “Jesus Christ Superstar” se blíží každým dnem a aspiruje na jednu z hlavních událostí nadcházející divadelní sezóny.

Autorem fotografií je Martin J. Polák, kterému děkujeme za jejich laskavé poskytnutí.

Michael Prostějovský a Gabriel Barre


Recenze a reportáže
Helena Vondráčková premiérově v muzikálu “Baron Prášil”
Recenze a reportáže
Déšť už dští i v Divadle Na Fidlovačce
Recenze a reportáže
“Děti ráje” přivítaly svého 200.000 návštěvníka!
 • Ondřej Doubrava

  Spirálovskou verzi režíroval Petr Novotný. A u Spirálovského nastudování už by vlastně kopie nikdy vytvořit nešla, prý i kdyby se vše udělalo na chlup stejně, už by to nebylo ono…


 • Karolína Severová

  Nechápu proč to všichni přirovnáváte ke spirále je nový rok nevé nastudování tak to tak berte a spirála určitě měla výhodu v tom jevišti ale toto nové nastudování má lepší obzasení i když mi tam chybí Dan Bárta ale po rozhovoru s nim jsem se dozvěděla že hrát nechce a je to od ně velice hezké když díky němu se tam oběví nové tváře.Na jesus Christ Superstar jem už byla a ke spirále se to nedá přirovnávat protože je to lepší,novější a promyšlenější.
  Jesus Christ Superstar je velice krásný muzikál.


 • Karolína Severová

  Nechápu proč to všichni přirovnáváte ke spirále je nový rok nevé nastudování tak to tak berte a spirála určitě měla výhodu v tom jevišti ale toto nové nastudování má lepší obzasení i když mi tam chybí Dan Bárta ale po rozhovoru s nim jsem se dozvěděla že hrát nechce a je to od ně velice hezké když díky němu se tam oběví nové tváře.Na jesus Christ Superstar jem už byla a ke spirále se to nedá přirovnávat protože je to lepší,novější a promyšlenější.
  Jesus Christ Superstar je velice krásný muzikál.A Michal skořepa je o 100% lepší než Kamil Střihavka který je už trochu starý na Ježíše.


 • Kristina

  Právě jsem se vrátila z Karlínského divadla… Michal Skořepa jako Ježíš je neuvěřitelný – v kladném smyslu slova. A to jsem ho na první pohled málem odepsala. Pak jsem se mu musela v duchu hodněkrát hluboce omlouvat. Úžasný hlas i výraz. Charisma. Další pozitiva: Skvělá scéna+kostýmy a choreografie, i když první možná až příliš výpravné a druhé do značné míry okopírované z filmu. Skvělý Šimon Zélotský Peter Strénáčik, příjemně mě překvapil i Václav Noid Bárta jako Pilát Pontský, neměl tendenci zbytečně přehrávat, jak se to představitelům menších partů někdy stává (to video ze zkoušky pro něj nevyznívá moc lichotivě – nevím, jaký je jako Jidáš, Pilát mu sedl). Dále: Basiková standard. Herodes (Korn) ve vlastní podobě, která nesedla mně, ale možná jen proto, že jsem stará konzerva. Jidáš Toužimský opravdu dost jednotvárný, nevím, nakolik je to jeho chyba, v první půlce jsem měla dojem, že netuší, o čem zpívá, v druhé to vylepšil, ale zase mu ublížila režie – když šel v oprátce k nebesům, nepůsobilo to vůbec dramaticky, spíš legračně.

  A probůh, jaká zlatá éra českých muzikálů 90. let ? Hudební divadlo v Karlíně je víceméně záruka kvality už léta a génia Lloyda Lorda Webera nelze srovnávat s jakoukoli produkcí českého původu :) Tedy možná pomineme-li Bedřicha Smetanu… Toť můj skromný laický názor :)


 • Araziel

  Byl jsem svedkem predstaveni 5.2.2011 od 19:00.
  Neda mi to, ale musim se vyjadrit k tomu, jaky na me zanoechalo dojem. Ano, pamatuji jeste legendarni nastudovani ve Spirale, ale nerad bych srovnaval, chci se podelit jen o sve dojmy z tohoto.
  Vezmeme to jako pri dekovacce, pekne z siroka. :-)
  Vyprava a scenicke reseni: v ramci moznosti (ano, ac jsem to slibil, zde se nejde vyhnout srovnani se Spiralou) na me udelala dojem. Dobre napady a chvilemi jsem ani nevedel (ac na balkone), kam se divat a koho sledovat driv :-) A zaverecna scena s krizem mi vylozene vyrazila dech :-)
  Hudba: evidentne doslo k uprave hlasovych partu. Nevim proc, ale nektere dynamicke pasare byly pomalejsi a ztracely tak na efektu, ktery by (podle me) mely mit. Dost me mrzelo celkem zjevne “zjemneni” hudby. Z bicich mi mela naskakovat husi kuze a el.kytara me mela rezat do usi (za ucelem stejneho efektu). Proste mi to prislo cele takove trochu vymekle. Ale to pricitam spise vseobecnemu posunu predstaveni od rockove opery k muzikalu.
  Sbor: prvni dva hlasy prosicich o vyleceni byly skvele, zbytek mi prisel dosti prumerny. Ve sborovych partech mi pripadalo, ze se nemohou shodnout (J.j.jesus christ.t.t, s.s.superstar.r.r…), ale pri delsim zpevu jim to klapalo pekne :-) Nemuzu jinak, nez vyzdvihnout tanecni vykon dvou slecen. Prvni (blondynka), ktera vetsinou vedla tanecni kreace, byla vyborna a bylo videt, ze ma roli v malicku. Ale jeste vice me dostala utla tmavovlaska (vetsinou tancila z pohledu divaka vpravo). Z te jsem nemohl spustit oci. Ta si tanec uzivala neuveritelnym zpusobem. Motorova mys, certik z krabicky… nevim, jak jeji vykon popsat. Vse tancila minimalne na 150% a byla naprosto vyborna. :-) Dokonce i pri zaverecne pisni, kdy ostatni vypadali, ze uz toho maji (pochopitelne) dost, s ni sili vsichni certi :-)
  “Vedlejsi role”: S prominutim sem zaradim i Mari Magdalenu (B.Basikova), protoze te z meho pohledu nemam co vytknout. (Zmeny v nastudovani samozrejme nepocitam). Totez musim rici o Kaifasovi a Annasovi. Cekal jsem skvely vykon a dostal jsem ho. Dale jsem mel (a stale mam) pocit, ze Simona a Petra zpival jeden a tentyz zpevak. To me spis prekvapilo, ale vykon musim hodnotit jedine kladne (at to byl jeden nebo dva :-))
  Pilat: Pilatuv sen byl dosti mekky, a proto jsem se bal dalsich pisni, ale predstavitel se ukazal jako schopny i v nizsi poloze (i kdyz “Ja nad tvou smrti ted meju si ruce…” bylo uz dost na hrane). Jinak rozhodne plus.
  Herodes: Uprimne jsem se dost tesil na podani O.Brzobohateho, ale bohuzel me jeho part vubec neoslovil. Mozna to bylo na me nezvyklym uchechtavanim po kazdem radku textu nebo tanecni(?) vlozkou, kterou jsem asi nejspis jen nepochopil. Predpokladam, ze v te same roli J.Korn stepuje a O.Brzobohaty musel vymyslet neco “sveho”. U ostatnich ovsem sklidil potlesk, takze je to asi jen vec meho vkusu.
  a jdeme do finale :-)
  Jidas: J.Touzimsky podal podle me vyborny vykon. Sice mne v urcitych castech chybelo vygradovani do vysek, ale bylo videt (slyset), ze umi a vi, kam uz se nevydavat. Dle me nejlepsi vykon vecera :-)
  Jezis: Puvodne jsem chtel M.Skorepu pekne zdrbat, ale s odstupem casu to neudelam. V hloubkach a stredech byl opravdu vyborny a obcas jsem premyslel, jestli nahodou nezpiva na playback Kamila Strihavky :-) Kamenem urazu se ovsem staly vysky. Pri prvni (“tvou tvar a skran…”) jsem se zasmal s myslenkou na to, ze jsem svedkem neceho, co muzu vypravet jako raritu (ze to Jezisovi pekne ujelo a tak srandovne zajodloval), kterou budu davat k dobremu. Bohuzel jsem zjistil, ze to nebyla rarita. Na druhou stranu tam tech vysek nastesti zase tolik nebylo. Obcas byl M.Skorepa jakoby osvicen a vyskam se elegantne vyhnul (zaver “V zahradach Getsemantskych” byl vyborny), ale obcas mi pripadalo, ze se proste rozhodl a v duchu si rekl “To dam!”. Ale nedal. :-( Proto me dosti sokovalo video v clanku, kde zpiva dobre! “Tak bez, uz cekaji!” tu vypada jako od naprosto jineho zpevaka, nez ktereho jsem videl na jevisti… Doufejme, ze to bylo nejakou momentalni indispozici, protoze potencial M.Skorepa urcite ma.
  To jsem se ale rozepsal… muselo to ven a mozna to nekomu i k necemu bude :-)


 • Standa

  Já byl “moderní” verzí trochu zklamán, opravdu je měkčí než původní “spirálovská”, neuprašje to tak a ve Spirále byli všichni diváci tak nějak blízko a vtahováni do děje. Proti Střihavkovi a Báře nemám ani slovo, nadchnul mě Noid, ale stašně zklamal Toužimský jako Jidáš. Podle mě to spolu s pohybem nestíhal. Hlas je dobrej, ale Noid by ho strčil do kapsy. nechápu proč nakonec Jidáše dali Toužimskýmu. Jinak hezký světýlka a výprava super..


« Starší komentáře