Recenze a reportáže

Tým muzikálu “Jesus Christ Superstar” pozval novináře do zkušebny (+ video)


V pondělí 2. srpna 2010 se ve zkušebně Hudebního divadla Karlín konala press show nového nastudování muzikálu “Jesus Christ Superstar“, při které bylo přítomným novinářům předvedeno několik hudebních čísel, které během třítýdenního zkoušení stihli připravit. My jsme na této akci samozřejmě nechyběli a kromě reportu pro vás máme také video s ukázkami a samozřejmě několik fotografií.

Jiří Korn zpívá za dozoru Pavla Strouhala a Gabriela Barreho

Dopolední předváděčku zahájil americký režisér Gabriel Barre, který již v karlínském divadle režíroval veleúspěšný muzikál “Carmen”. Upozornil nás, že vše je ve fázi příprav, a že prostor zkušebny zcela neodpovídá plánované scénografii, která počítá s mnoha stupni. Navíc zkoušky probíhají teprve třetí týden a premiéra je plánovaná až na listopad 2010, takže času na další zkoušení, ladění a změny je až až. Na zkoušce byl téměř kompletní herecký tým, chyběly však největší hvězdy, kterým bránily zdravotní i osobní důvody. Neviděli jsme tedy Kamila Střihavku, Báru Basikovou a Dashu. I přesto jsme natěšení čekali na první číslo.

Tím číslem byla závěrečná část “Overtury“, která se stejně jako v představení zvolna přelila v Jidášovu píseň “Jak ze sna procitám“, kterou zazpíval Jan Toužimský, nová posila hereckého týmu muzikálu. Následovaly písně “Vše je tak jak má být” v podání Athiny Langoské, Viktora Dyka a Michala Skořepy, “Šimon Zélótes” v podání Petera Stenáčika a “Poslední večeře” v podání Michala Skořepy a  Václava Noida Bárty. Poté jsme měli možnost slyšet dvě zcela odlišné verze “Songu krále Heroda” od Jiřího Korna a Ondřeje Brzobohatého, tato píseň však zatím nemá svou jevištní podobu, dočkali jsme se tedy pouze pěveckého projevu. Závěrečným číslem bylo “Psát od prvních řádků” v podání Athiny Langoské a Jaromíra Holuba.

Jaromír Holub a company při scéně Vše psát od prvních řádků

Všechny písně zazněly pouze v klavírním doprovodu a v choreografii náročného Pavla Strouhala.

Režisér představení Gabriel Barre se v závěru nechal slyšet, že vytvářeně i celkovým pojetím bude toto nastudování zcela jedinečné a nevychází z žádné předchozí verze. Je logické, že se chce současné uvádění odlišit od legendárního zpracování v Divadle Spirála, které se dodnes řadí k nejúspěšnějším divadelním produkcím u nás. Scénografie bude velice bohatá, stejně tak kostýmy (obojí z dílny Mihaila Tchernaeva), jejichž návrhy jsme mohli zhlédnout přilepené na stěně zkušebny. Na závěr si k sobě Barre pozval autora českého přebásnění Michala Prostějovského, se kterým úzce spolupracuje.

Původně jsme se chtěli zdržet jakéhokoliv hodnocení, navíc u nás máte možnost zhlédnout video ukázky, které vám asi napoví více než jakýkoliv text, ale několika kritickým řádkům se neubráníme. Jak jsme psali výše, do premiéry je ještě spousta času, jedná se tedy o hodnocení pouze zhlédnutých výkonů a jsme si vědomi, že vše je ve fázi příprav a že na závěrečné verdikty si musíme počkat do premiéry.

Video ukázky ze zkoušek “Jesus Christ Superstar”

Kamera a střih – Radek Janda
.

Pokud preferujete video server YouTube.com, naše videa můžete nalézt také na našem oficiálním YouTube kanálu!

Václav Noid Bárta, Michal Skořepa a Ondřej Brzobohatý

Nejvíce zvědaví jsme byli na Michala Skořepu, který je prezentován jako velice talentovaný objev z konkurzů a získal hned obě hlavní role. Jeho hlas nás však naprosto překvapil. Výšky zpívá stylem, který možná v roce 1973 Tedu Neeleymu přinesl kladné kritiky, ale v dnešní době nemá již moc co nabídnout. Navíc výšky postrádaly jakékoliv zabarvení či emoce, na které jsme zvyklí z podání Kamila Střihavky. Podobný názor sdílí prakticky celá naše redakce, držíme však Skořepovi palce a věříme, že do premiéry ujde ještě dlouhou cestou. Velkým překvapením byl Václav Noid Bárta, který nejen dobře zpíval, ale také hrál. Trochu strnulý a nudný byl výkon Jiřího Korna, protipólem byl velice zajímavý a energický Ondřej Brzobohatý, který do výkonu dával vše a interakcí s Pavlem Strouhalem pobavil nejen novináře, ale také ostatní členy hereckého týmu. Na pěveckém výkonu Jana Toužimského se nedá vytknout vůbec nic, ovšem nulový výraz a prožitek z jeho výkonu udělal nudnou záležitost. Athina Langoská byla dobrá, posoudit Viktora Dyka z tak kratičkého úseku není objektivně příliš možné. Bez problémů svůj part zvládl také Peter Strenáčik a Jaromír Holub. Jak se vám z ukázek líbily výkony interpretů? Podělte se s námi v diskuzi!

Jan Toužimský a Václav Noid Bárta

Celkově zůstáváme k novému nastudování spíše skeptičtí, tato press show se možná měla konat trochu později, ale zase bylo zajímavé nahlédnout na úplný začátek zkoušek a ještě zajímavější bude pak sledovat, jaký herecký a pěvecký vývoj účinkující prodělali. A že to od některých velice očekáváme! Jedno je jisté – návrat legendy jménem “Jesus Christ Superstar” se blíží každým dnem a aspiruje na jednu z hlavních událostí nadcházející divadelní sezóny.

Autorem fotografií je Martin J. Polák, kterému děkujeme za jejich laskavé poskytnutí.

Michael Prostějovský a Gabriel Barre


Recenze a reportáže
“Vánoční koleda”: Osamocený Scrooge a hudebně hladivé kouzlo Vánoc
Recenze a reportáže
Ondřej Ruml svým koncertem uzavřel “Léto plné hvězd” (+ video)
Recenze a reportáže
Famózní muzikálové matiné Lukáše Ondruše (+video sestřih)
 • Sukie

  Hezký článek a moc pěkné video…
  Moc se těším na pana Bártu jako Jidáše, protože už na videu se mi líbí. Ježíše doufám, že mi bude hrát Kamil Střihavka.


 • Ondřej Doubrava

  Pavel to zkrátka krásně shrnul za nás všechny, protože jsme se úžasně v pondělí shodli, takže přidám jen jeden jediný svůj osobní dojem a to ten, že slyšet několik centimetrů od vás, naprosto bez portů, od členů company vokální závěr předehry JCS je naprosto WOW pocit a moc jsem si to užil. :-)


 • Veronika B.

  Díky moc za reportáž, i když si taky myslím, že jsou ukázky ještě předčasné, proto nebudu hodnotit.
  Věřím v talent a schopnosti všech Jidášů, protože jejich dosavadní muzikálovou “práci” znám (mrzí mne, že nebyla možnost vychutnat si Viktora Dyka).
  Věřím v Ježíše Michala Skořepy, protože on to má v sobě :-) Je, co se týče účinkování v muzikálech, zřejmě teprve na úplném začátku a má tedy před sebou větší nálož než ostatní.
  Byla bych moc ráda, kdyby Athina Langoská dostala možnost pravidelné a plnoprávné alternace. Byla a je stále výborná.
  Moc se těším na Heroda Ondřeje Brzobohatého.


 • Andrea

  Kluci, díky moc, přes kritický pohled mi to udělalo obrovskou radost a zas se těším o něco víc…

  Veru, naprostý souhlas se vším, co píšeš :-)


 • veny

  No Noid vypadá v ukázce dobře. Herodes v podání Ondřeje bude určitě taky v pohodě. Ale Skořepa nic moc, ale jak píše Pavel, je teprve na začátku a člověk si musí zvyknout na jeho styl zpívání.


 • Lili

  Jako Michal S. hrůza, určitě talent má, ale na tuto roli si myslím, že se nehodí. Takže Kamilovi stránky to jistí, kdy bude hrát. Michale nic proti tobě, ale myslím, že to není ono. Nechápu, jak ho mohli vybrat. Honza Toužimský by byl miliónkrát lepší na tuto roli.


 • Vojta S.

  Chápu, že Ježíš je rockový muzikál, rockeři jsou tedy “nutností”…ale pokud by se mělo jednat o sympatie nebo nějaké charisma, není mi sympatický ani Noid, Dyk, Toužimský atd. To Střihavka nebo Bárta, úplně něco jiného. Ale samozřejmě je to jen můj názor.


 • Andrea

  Pro mě tedy zmínění pánové charisma mají a nemalé, Venda a Viktor úplně přesné Jidášovské, Honzovi by možná opravdu víc slušel Ježíš, ale myslím, že nás ještě jako Jidáš všechny hodně překvapí. Michal Skořepa by mi zase více seděl na Jidáše nakonec, i když jsem taky původně byla nadšená, jakej bude úžasnej Ježíš, ale uvidíme. Myslím, že na závěry je opravdu ještě brzo a že všechno ukáže čas.
  Athina se mi líbí moc, Vše psát od prvních řádků mě vrátilo o cca 13 let zpět do Spirály…


 • Andrea

  A co se týče Dana Bárty, byl výbornej Jidáš a mám ho pořád ráda, ale myslím, že už je dneska natolik jinde, že udělal dobře, že do toho znova nešel.


 • veny

  Šanci musí dostat jiní. Kdyby bylo obsazení z větší části stejné jako kdysi, tak by to byla “nuda”. Touža by se asi fakt více hodil na Ježíše – na druhou stranu mě se ty jeho vyzpívané výšky moc nelíbí a nevím, jestli má takový rozsah jako Střihavka.
  Ono zase to bude vypadat jinak v kostýmech a až to bude mít zažité. Snad i někteří ke zpěvu přidají herectví, které teďka na zkoušce chybělo.


 • Veronika B.

  Mluvíš mi z duše, Andrej, jen si myslím, že Michal Skořepa se opravdu hodí na obě role, i když Jidáše by si asi víc užil a ta “bártovská” gestikulace, no, hmmm… :-)

  A Honzovi Toužimskému by Ježíš určitě slušel.


 • Veronika B.

  Veny, nejsem sice žádný znalec, natož odborník, ale myslím, že rozsah jako Kamil Střihavka tu asi hned tak někdo z populárních zpěváků nemá. Kamil je naprosto výjimečný a podle mne zpěvák světového formátu. Z mého pohledu prostě jiná liga a tudíž mimo diskuzi.

  Ve Spirále jsem ale viděla i Petra Skálu a Romana Dragouna a protože Jesus je moje srdeční záležitost, viděla a slyšela jsem porůznu i nějaké jiné “Ježíše”. Každý měl něco do sebe, každý mě vždy nějakým způsobem zaujal a dostal. Hlasová výjimečnost se dle mého názoru projeví hlavně v Zahradě Getsemanské, tam už mě tedy “dostal” málokdo, protože prostě vím, jak vypadá ta nejvyšší laťka. Ale jinak je tolik možností ztvárnění a pohledů, nemůžu říct, že by mě někdo někdy vyloženě zklamal…


 • Veronika B.

  Pardon, ne Petra, ale Martina Skalu, hluuuboká omluva :-)))))


 • Andrea

  Taky myslím, že se dá Ježíš pojmout různě a Michala Skořepu zatím rozhodně jako Ježíše nezatracuju, jen jsem čekala trošku něco jiného a to jsem zatím viděla mi přišlo spíš Jidášovské (asi jak říkáš Veru, ta “bártovská” gestikulace ;-)), ale rozhodně dám čas a šanci všem.
  Nikdy bych tomu nevěřila, že pro mě návrat Ježíše bude takový vzrůšo :-). Vždycky jsem si myslela, že o žádnym jinym Ježíšovi než ve Spirále nechci ani slyšet, natož ho vidět ;-)


 • marek.štefan

  Kamil vytáhne úžasné výšky chraplákem, ale je slabší v udržení dlouhého tónu. Naopak napr. Steve Balsamo nebo Glenn Carter zpívají spíš falzetem a jemněji (takže něco jako Skořepa)ale např. 30 sekundová výdrž Balsama nemá chybu:) takže M. Skořepovi držím palce.


 • Jana

  Souhlas skoro se všema, ale jak tady už někdo napsal – je to začátek a super vzrůšo, že to poodhalili už tak brzy.Bude zajímavé sledovat celou tuto dráhu.Skořepa jako herec asi nikde nevystupoval a o to to má složitější.Držím mu palce-ať ho nezradí psychika.Zpívá dobře,tak už jenom ať se předvede.Viděla jsem snad všechny možné Ježíše a každý je jiný.Není dobré srovnávat.Já si je spíš vychutnávám, protože tento muzikál miluju!!!Složení herců je tak rozmanité,že mě čeká hodně představení – moc se těším.Chci je vidět všechny.


 • Ifča

  Honza Toužimský tedy bude hrát Jidáše?


 • Zdeněk

  mě se teda Michal nelíbí doufám že se to změní až začnou hrát


 • Pavel Košatka

  Ifčo měl by, ale oficiální to není… Je jasné, že 4 Jidášové nebudou, takže se uvidí, který nakonec z finálního obsazení vypadne a do listopadu se může stát cokoliv…


 • Ifča

  No, jeho hlas… To se s Noidem podle mě nedá srovnávat, myslím, že když na sobě zapracuje po herecké stránce, bude výborný Jidáš. Noid je podle mě skvělý autor, zpěv pokulhává, ale když překvapí, budu jen ráda. Honza Toužimský je pro mě bezkonkurenční, ovšem největší radost mi udělalo obsazení Heroda, to se povedlo!


 • Ájuše

  Já si nemůžu pomoct, ale Skořepa se mi na Ježíše absolutně nehodí! Nevim… furt mluvili o OHROMNÉM TALENTU, ale tohle jsem si teda fakt neprčedstavovala! To už i Miro Šmajda by to zaspíval líp!! No co k tomu dodat… KAMIL JE PROSTĚ KAMIL A NEVÍM, JESTLI HO NĚKDO DOKÁŽE PŘEKONAT!
  Co se týče obsazení Jidáše, myslím si, že to hoši zvládnou, akorád mě mrzí, že tam není i Dan Bárta… :(


 • Barun.

  Nám se teda Skořepa nelíbí vůbec,zatím píští, jak mišák – tak se snaž! Kamil je Kamil


 • Ifča

  O Kamilově nepřekonatelnosti není třeba mluvit a to, že chybí Dan Bárta je mi také moc líto. Škoda, že když se hrál Ježíš poprvé, byla jsem na muzikály ještě “malá” :) Ale jsem ráda, že to budu moct díky HD Karlín dohnat.


 • marek.štefan

  Neslyšel a neviděl někdo z vás Dana Bártu jako Ježíše? Moc si ho v té roli neumím představit. Škoda, že neexistuje záznam jeho výkonu.


 • Kristi

  Já Dana Bártu jako Ježíše viděla. Zpíval to samozřejmě úžasně, ale na můj vkus hrál Ježíše moc agresivně – v hádkách s Jidášem byl moc naštvaný, scházel mu klid, který Ježíš má mít, takové to – “když mě někdo udeří do tváře, nastavím druhou”. Lépe se opravdu hodil na Jidáše, myslím tedy herecky. Pěvecky se mi líbil moc :)


 • Zdeněk

  Nemáte někdo tušení jestli neecistuje záznam s Danem Bártou jako Ježíšem, T.Traplem jako Jidášem nebo R.Podlipskou, L.Machálkovou nebo A.Langoskou? S kýmkoli z nich..


 • Bára

  Michal se pokud vím muzikálu zatím nikdy nevěnoval – vystudoval hru na klavír a skladbu, zpěvu se věnoval v kapelách. To může být důvod, proč působí v ukázce poněkud nejistě, ale s jeho talentem nepochybuji, že do uvedení to bude na špičkové úrovni. Jinak – ne každému musí vyhovovat styl toho či onoho zpěváka…


 • Andrea

  Dana jako Ježíše jsem bohužel taky neviděla… takový ty alternace prvního roku jako Leonu Máří, Dana jako Ježíše a tak jsem nestihla, začala jsem chodit až druhou sezónu. A mrzí mě to teda hodně…


 • Andrea

  Jo nevíte někdo, jestli už mají nějakou alternaci Piláta? Na HDK je zatím pořád psaný jen Venda.


 • Pavel Košatka

  Znovu, finální obsazení zatím není…


 • Andrea

  Díky, ale to se s tím, jestli maj alternaci pro Piláta nevylučuje ne? ;-) Můžou mít nějako nefinální alternaci :-D


 • Luboš

  Piláta bude hrát ještě Pavel Polák (zároveň umělecký ředitel Karlínského divadla).


 • Andrea

  :-) To jsem chtěla slyšet. Můj oblíbený Pilát ;-)


 • Andrea

  Luboši děkuju za info


 • Ondřej Doubrava

  Že by měl Pavel Polák Jesuse natolik rád, že by porušil své taktřka veřejné pravidlo, že v HdK hrát nebude? Jsem zvědav…


 • Andrea

  Má takový pravidlo jo? A to já se zase téměř sázela, že Jesuse si ujít nenechá :-)


 • Ondřej Doubrava

  Párkrát se tak vyjádřil, ale musím se přiznat, že v případě Jesuse bych ho i s radostí chápal.


 • Andrea

  :-)


 • Zdeněk

  Zdá se mi to, vím že není finální obsazení :-), ale nezmizel z obsazení Viktor Dyk? Soudím dle webu HDK..


 • Pavel Košatka

  Proto žádné “zaručené informace” o obsazení nezveřeňujeme, protože zákulisní povídačky povídaly, že se bude rozhodovat mezi Dykem a Toužimským (4 alternace jsou blbost). Tak už je asi jasno…


 • Zdeněk

  Tak to mě teda mrzí, byl bych radši kdyby Michalovi Skořepovi nechali jen Ježíše a Viktora by tam tím pádem nechali..


 • Radka

  Tak teda nechapu kde prisli na to,ze Michal Skorepa je talent…teda nebude to mit jednoduche…v alternaci se Strihavkou…no uvidime,treba prekvapi!!! Zatim teda hruza!!!! No kazdopadne drzim palce!


 • Roman

  Teda mazec, největší překvapení Athina…myslím že bude nejlepší….ale pan Skořepa zatím nic moc….tak třeba časem:-)


 • tom2410

  Michala neřešme, vždyt má ještě furt skoro tři měsíce zkoušení….Pro Kamila je to “jen” obnovená premiéra…


 • E.

  E.E.

  Autor Odpovědět

  Překvapujeme mě jak lidi jako vy ( milovníci muzikálu) dokáže takhle krutě odsoudit Skořepu.
  Tohle video je z jeho první tiskovky.Hráli tam dost novináři a nervozita.Proboha vždyt on nikdy na jevišti nestál,jak se můžete takhle hloupě divit ?
  Michal je obrovský talent jen tak pro nic za nic by asi nedostal dvě hlavní role.
  DEJTE MU ČAS a nevyjadřujte se takhle hloupě,je to zbytečné


 • tom2410

  http://www.super.cz/clanek/41370-holohlavy-hulka-jeho-vlasy-bude-nosit-noid.html
  Trošku jiné téma, ta paruka je podle mě zbytečná a argument že před lety to hráli samý vlasáči už úplně…Třeba to bude vypadat dobře, ale ..


 • Andrea

  Hm, škoda, s Viktorem, těšila jsem se i na jeho Judase :-( . Kdyby hrál Touža Ježíše, může zůstat i Viktor a bylo by to ;-). Škoda, že se mě někdo z HDK nezeptá ;-)))))).


 • Tomáš

  ..Viktor už tam nebude..bohužel..holt mu to asi moc nešlo..


 • Alexis

  Michalovi S. by podle mě mohlo pomoct kdyby si o zpívání Ježíše promluvil s Kamilem Střihavkou přece jen už to má víc najetý a co se týče záznamu zpívání R. Podlipské a A. Langoské, tak existuje. Někdy na začatku tohodle roku vysílala čt 2 vzpomínkový koncert, který se před několika lety konal v Pardubicích. Zajímalo by mě ale proč D. Bárta nebude vystupovat, stejně tak i V. Čok nebo B. Josef vím, že by původní složení uvítal málokdo, ale já bych to ráda viděla minule jsem totiž ani nemohla, v době derniéry mi byly 3 roky. Nicméně se bojím aby se Basiková a Střihavka vůbec stihli připravit na premiéru (zlomenina se přece jen léčí nějakou dobu a nachlazení je docela problém u něčeho tak pěvecky náročného jako je Ježíš a to i pro Střihavku)


 • Cathleen

  Ahoj,
  tak teď nějaký hlas po uvedení na scénu. Na Ježíšovi jsem byla včera. Nadšena a plná očekávání. Kdesi v nitru ve mně dřímal obrovský emocionální zážitek ze Spirály, kde jsem byla před 13ti lety. Ježíš mě ale zklamal. Ozvučení bídné, Noidovi nebylo skoro rozumnět a nyvíc jsem měa dojem, že se v jistých partech vyloženě škrtí. Očekávala jsem výkon podobný Bártovi, v tomhle myslím, že má Honza toužimský navrch, má otevřenější hlas. Ale nemůžu přesně soudit, protože ho znám jen co se arakainu týče, Bára Basiková, bez komentáře, úžasný výkon, Kamil Střihavka, je vidět, že je o 13 let starší a to myslím, zejména hlasově. Navíc mému dojmu dopomohla špatná zvuková kvalita, vyhoněné výšky a celková hlasitost nástrojů ubírala na celkovém dojmu ze samotného zpěvu. Jiří Korn, obvyklý výstup, ale čekala jsem asi něco víc, projevu Ondry Brzobohatého jsem se bála, ale po zhlédnuté ukázce ze zkoušky bych měla raději na scéně Ondru. Ostatní výkony zpěváků byly perfektní, zarazila mě spíš trochu režije a úprava hlasových partů, kde jsou jisté odlišnosti od originálu, které mě hodně mrzí. Např. v písni Mít rád bližního svého. V původním znění skvělá skladba, kde se dává důraz na dlouhé táhlé tóny. Ale tady, kdesi se tu vzali kudrdlinky, které tam nemají co dělat.

  Celkově ale musím hodnotit dojem jako pozitivní. Přecijen kdyby se dělali jen kopie starých představení nebylo by to ono. Ale musím říct, že mě díky tomu mrzí, že jsem nešla v roce 2008 na koncert JCS v původním nastudování a obsazení. V MF Dnes se psalo, že JCS by byl schopný konkurovat Broadwayi, asi je to možné, ale v tom případě by původní nastudování celou slavnou Broadway převálcovalo. Možná je to i tím, že předešlou verzi režírov Jozef Bednárik… kdo ví. Nutno podotknout. Kam se poděl lesk a sláva českých muzikálů 90. let ?


Novější komentáře »