Recenze a reportáže

Muzikál “Jack Rozparovač” se vrátil – recenze obnovené premiéry (+ video sestřih)


V pondělí 8. března 2010 zažilo Divadlo Kalich návrat muzikálu “Jack Rozparovač” autorů Vaša Patejdla, Ivana Hejny, Eduarda Krečmara a Martina Hrdinky. I přes nečekané technické problémy opět sklidil na slavností obnovené premiéře úspěch. Jaký je “Jack Rozparovač” ve staronovém obsazení a s novou písní se dozvíte v naší recenzi, kterou doplňují fotografie z premiéry a exkluzivní devítiminutový video sestřih z představení.

Leona Machálková

Příběh o známém masovém vrahu Jacku Rozparovači se poprvé českým divákům představil v únoru roku 2007. Autorem projektu je Martin Hrdinka, který si na spolupráci přizval slovenského hitmakera Vaša Patejdla, libretistu Ivana Hejnu a textaře Eduarda Krečmara. Nyní se po třech letech po původní premiéře vrací na jeviště Divadla Kalich s novým obsazením a také novou písní.

Ivan Hejna zpracoval téma masového vraha poněkud zvláštním způsobem. Na začátku ukazuje Jacka jako zlomeného studenta medicíny, který pouze touží po lásce ženy. Bůh mu však nepřál a Jack se nedokáže “správně vzmužit”. V té chvíli přichází Ďábel, který Jackovi dá, co chtěl – ženy, ale výměnou chce jejich život. Jack na nabídku přistoupí a brzy se stane postrachem nočních uliček Londýna. V popředí je však paradoxně milostný příběh detektiva Andersona a Glorie, sestry první Jackovy oběti. Na první pohled je příběh sestaven poutavě a ideálně pro českého diváka, tj. větší prostor se dává lásce a vše samozřejmě končí happy endem. Ale na pohled druhý je příběh banální, zkratkovitý a posun vražedné temné historky do love story moc “Jacku Rozparovači” neprospěl. Detektiv Anderson by měl být chytrý, přesto ihned zavrhne Glorii, aniž by ji vyslechl. A samotná jejich láska se objeví zcela náhle při druhém setkání. Zajímavá je postava Ďábla, jeho činoherní konfrontace s Jackem patří k nejzajímavějším částem představení. Přesto má hlavní postava Jacka velmi omezený prostor a v množství postav se lehce ztrácí. U postavy bláznivé prostitutky Elizabeth se stále nemohu zbavit dojmu, že tam byla připsaná jen kvůli obsazení hvězdné Hany Zagorové.

Henrich Šiška a Zdeněk Podhůrský

Muzikál má velice výraznou činoherní složku, hudebních čísel na dvě a půl hodiny trvání nepřináší závratné množství. Vašo Patejdl napsal líbivou hudbu, která však dokáže být i mrazivá. K nejpovedenějším písním patří “Už lásku znám”, “Ty jsi mé zklamání” nebo “Requiem za Polly”. Velice působivá je také sborová “Děsivá noc”. Nová píseň “Láska má žije dál” zapadá do hudebního konceptu představení a v podání Leony Machálková patří k vrcholům večera (stáhnout/poslechnout si ji můžete v naší starší zprávě). Povedené jsou také písně Elizabeth – “Já ty oči znám” a “Žádám, Bože náš”, ale jak bylo řečeno výše, tak dějově moc do muzikálu nezapadají. Z mého pohledu značně nedotaženě působí aranže písní, se kterými si jistě mohli autoři více pohrát. Texty Eduarda Krečmara patří k průměru, některé pasáže jsou nápadité, ale samozřejmě se dočkáme frází plných klišé, především pak v milostných písních (“Já už to teď jisto jistě vím, už to vím“). Paradoxní je, že muzikálu chybí nějaký ten “mega hit”, přitom hitový potenciál má mnoho písní. Třeba to změní nová “Láska má žije dál”, která jako singl má jistě v rádiích šanci.

Video sestřih z představení

Přinášíme Vám exkluzivní devítiminutový sestřih z muzikálu “Jack Rozparovač”. Natáčeli jsme na neveřejné generálce několik hodin před premiérou, oproti níž jsou změny v obsazení. Uvidíte Leonu Machálkovou, Romana Vojtka, Henricha Šišku, Zdeňka Podhůrského, Renátu Podlipskou, Josefa Laufera nebo Ivanu Jirešovou. Omluvte prosím záběry s fotografem divadla, není jich mnoho a nechtěli jsme vás o ně připravit, nenechte se jím tedy výrazně rušit. Děkujeme za pochopení a doufáme, že si sestřih užijete…

Kamera a střih – Radek Janda

Doporučujeme zhlédnout v HQ kvalitě (tlačítko HQ v ovládací liště videa)

Londýnské prostitutky

Petr Novotný patří k nejzkušenějším českým muzikálovým režisérům a ve spolupráci s Pavlem Strouhalem (choreografie) a Šimonem Cabanem (scéna) se mu podařilo z chatrných dějových základů vytáhnout to nejlepší a především ve sborových scénách je vidět náznak “opravdového muzikálu”. Company skutečně zpívá, Strouhalovy choreografie jsou efektní a Cabanova scéna je tradičně velice funkční a nápaditá. Novotnému bych vytkl lacinější úvod českých prostitutek v muzeu voskových figurín a práci s charakterem hlavní postavy, který je dosti zvláštní a nejasný.

Výkony umělců celkově lze pojmout jako průměrné, jsou mezi nimi světlé výjimky a samozřejmě i “trefy vedle”. Viděli jsme v minulých uváděních muzikálu všechny alternanty hlavních rolí, ale zaměříme se dnes pouze na premiérové obsazení a případně jen nabídneme lepší alternativu.

Roman Vojtek a Leona Machálková

Hvězdou premiéry byla jednoznačně Leona Machálková, která je nejvýraznější posilou hereckého týmu. A nutno říci, že právě ona muzikálu vdechla nový život. Z jejích podání role Glorie byly cítit emoce a konečně jsme mohli vidět někoho, kdo zvládá také pěvecké party této role. Zcela jistě si zasloužila největší potlesk a bez váhání ji můžeme označit jako nejlepší Glorii. Jejího partnera Andersona hrál Roman Vojtek, který taktéž pěvecky i herecky vyčníval nad zbytkem obsazení. Vytknout mu ale musím výrazovou jednotvárnost, zkrátka nepoznali byste rozdíl mezi Andersonem, Frankem z “Barona Prášila” nebo Leo Bloomem z “Producentů”. Roli Andersona ale zvládá bezchybně a s Leonou Machálkovou tvoří úžasný pár.

Hernich Šiška

Tím jsme zřejmě uzavřeli výrazně kladné části obsazení. Jacka Rozparovače hrál na premiéře Henrich Šiška, který se na roli studenta medicíny vůbec nehodí. Sice pěvecky ani herecky neurazí a snaží se ze všech sil, ale celkově nepůsobí dobrým dojmem, role není v jeho podání uvěřitelná ani zajímavá. Jako Ďábel se představil Zdeněk Podhůrský, jehož výkon jsme kritizovali již před lety a nejinak je tomu i dnes. Pokud jsem Henricha Šišku označil jako nezajímavého, tak skutečně nevím jak ještě více vystupňovat nezajímavost a topornost pana Podhůrského. Pěvecky sice je občas slyšet nějaká ta světlá chvilka v podobě výšek, někdy se snaží zapojit i herecký výraz, ale Zdeněk Podhůrský se řadí do skupiny umělců, kteří se na muzikál nehodí. Přeji tedy divákům, aby měli štěstí a mohli zhlédnout Filipa Blažka (Jack) a Vladimíra Marka (Ďábel), protože jejich výkony jsou o mnoho lepší a zajímavější.

Jana Vaculíková

Propagovaná hvězda muzikálu Hana Zagorová naštěstí dostala roli, která jí padne přesně na tělo i na její charakteristickou barvu hlasu. Neopakuje se tedy naprosté fiasko z “Mony Lisy”, ale Thálii určitě také nedostane. Jana Vaculíková v roli Polly má nelehký úděl – zpívá první sólovou píseň, která neobsahuje příliš mnoho výšek, ve kterých ona vyniká. V nižších polohách se spíše trápí a znatelná snaha o velký herecký výkon vyvolává spíše opačný efekt…

Dále již můžeme v muzikálu vidět  jen malé role, které nemají prostor zaujmout. Snad jen charismatický Josef Laufer jako policejní prezident Monroe vám utkví v paměti. Na premiéře dále hráli Richard Tesařík (flašinetář), Josef Vágner (kolpoltér), Juraj Bernáth (konstábl), Hynek Svrček (pasák), Jan Urban (policajt), Renáta Podlipská (baba) a další. Prostituky hrályKateřina Nováková, Jana Fabiánová, Veronika Veselá, Natálie Topinková a Jana Sochurková a jejich výkony považuji za velice slušné. Zvládly dobře tančit i zpívat a “Irská píseň” byla úžasně energickým zážitkem.

Juraj Bernáth, Roman Vojtek a Josef Laufer

Na obnovené premiéře se přihodila i zajímavá událost, a to technický výpadek zvukového pultu. Představení muselo být na 45 minut přerušeno a premiéroví hosté i náhodní diváci je využili na diskuze při sklence vína. Situaci dobře zvládl a odmoderoval Roman Vojtek. Diváci se jen nad poruchou zasmáli a užili si zbytek představení.

I když recenze vyznívá spíše negativně, tak muzikál “Jack Rozparovač” patří v Praze k lehce nadprůměrným muzikálům. Hudba je příjemná, děj plyne rychle a snadno vás vtáhne (nesmíte však nad ním moc přemýšlet) a při troše štěstí na obsazení si užijete dobrý muzikálový večer. Obnovená premiéra kromě nových tváří a nové písně nepřinesla žádné novinky. Muzikál jsem viděl po páté a musím se přiznat, že jsem se měl držet krásného úsloví “Třikrát a dost”, protože poslední dvě zhlédnutí mi již neměly co nabídnout. Pokud jste ale “Jacka Rozparovače” ještě neviděli, neváhejte a zakupte si vstupenku na omezený počet představení. Minimálně skvělá Leona Machálková za vaši návštěvu stojí!

Zdeněk Podhůrský

Hana Zagorová

Richard Tesařík a Leona Machálková

Působivá fotografie fotografování

Finální scéna muzikálu

Leona Machálková s mrtvou Hanou Zagorovou

Jedna momentka z děkovačky...

...a závěrečné foto z popremiérové party

Autorem fotografií je exkluzivně pro Musical.cz Petr Marek. Pokud byste fotografie chtěli použít na vašem webu, ozvěte se nám na email redakce@musical.cz. Publikování bez svolení autora je přísně zakázáno!


Filmové muzikály
Čím chce být Muzikál aneb Cesty ke štěstí? (Recenze filmu)
Recenze a reportáže
Radúz a Mahulena zpět v Městském divadle Brno
Aktuální zprávy
Galakoncert “Jacka Rozparovače” v Kalichu již v prodeji
 • Terka

  Aho prosím nemáte celý záznam písně Requiem za Polly??
  díky


 • Líba

  Že jo? To je snad nejhezčí písnička z představení.:-)


 • Pájin

  Leonka je orostě nejlepší!:-)


 • Zdeněk

  To teda je a včera byla se Zbyndou naprosto dokonalá


 • Bídník

  Myslim, ze JAck Rozparovac je na nase pomery docela dobrej muzikal, jenom me mrzi, ze kdyz uz nema zivej orchestr, tak ze zaklady nejsou nahrany normalnim orchestrem, ale jsou fakt snad MIDI nebo co, fakt to zni strasne:( ale jinak muzika hezka:)


 • Bídník

  Ovsem to co jsem ted zhledl na tom videu, me nepresvedcilo, Siska s Podhurkym jsou absolutne falesne, ze to trha usi, jeste ze jsem je nevidel:)


 • Katka

  Ahojte Všem. Včera jsem byla na Rozparovači a Leona byla absolutně dokonalá. Všem doporučuju. Není nad zpěvačku, která umí vložit do písničky taky emoce, což osobně postrádám u většiny našich zpěvaček. Leona umí píseň prožít a mě vždycky vyskáká husí kůžě po těle. Fakt supr!


 • HUGO

  Málo představení mě dokáže “otrávit” jeden člověk a v tomto případě je to již od samého počátku pan Podhůrský, dále se radši zdržím komentářů. Henrich Šiška, jak už zaznělo v recenzi, se i dle mého názoru do role nehodí, ale neurazí :-) A Leona? Té ta role fakt sedne jak “hrnec na prdel” !!! – BRAVO


 • Osk@r

  Tak naštěstí jsem místo Podhůrskýho měl Marka, tak to bylo na pohodu.
  Předstávko na kterým jsem byl já mi “otrávila” pro změnu Laurinová v duetu s Honzou Křížem (Už lásku znám). Je fakt zážitkem slyšet její mečení ve výškách. Dokud se držela při zemi, tak to ještě ušlo, ale v týhle písničce to bylo fakt šílený.
  Bohužel!
  Jinak Jack byl fajn :o)


 • Marie

  Tak ja osobne teda videla tenhle muzikal 3x a podle meho je Henrich Siska jako Jack moc dobrej :-) zpiva hezky a i herecky se mi libil. Ale musim souhlasit, ze se mi vice zamlouvala kombinace Jack+Dabel v podani dvojice Siska+Marek, nez Siska+Podhursky ;-)


 • Michal Smrkovský

  Tak po shlédnutí videa musím uznat, že Šiška je trochu falešnej,ale myslím že Langmajer byl větši průšvih:-) A Leona mi přijde děsně afektovaná, ale jinak Jack patří k mým nejoblíbenějším muzikálům a nedám na něj dopustit:-)


 • Michal

  Byl jsem na muzikálu a jsem nadšenej, Leonka je úžasná! Ostatní taky dobrý, Jack je plnej hitů více než kterejkoli muzikál, byl jsem fakt mile překvapenej.


 • Lenka

  Viděla jsem Jacka zhruba před třemi lety…a nijak mě neoslovil…nejlepší byl Vladimír Marek v roli ďábla…a byla jsem velice zklamaná, že ač výborný zpěvák měl pan Laufer tak málo prostoru ke zpěvu…


 • Matěj

  Já chci taky rquiem za polly nechápu, taková krásná písnička a oni jí nikam nedaj kde ji mám sehnat, škoda jinak Leona je fakt ohromná


 • Tomáš

  Muzikál Jack Rozparovač jsem viděl 4x a ted naposledy s Leonou Machálkovou a byla úžasná-opravdu veliká posila tohoto muzikálu. Pan Šiška v roli Jacka je slabší článek, v této roli jsem ho viděl podruhé-trochu se zlepšil, ale na Romana Říčaře nemá ani náhodou. V roli Andersona mě velice překvapil Jan Kříž, pan Vojtek byl příliš statický. Jako ďábel byl vynikající pan Marek, pan Podhůrský je velice slabý. Největším zklamáním byla role Polly v podání pani Jirešové-totální chyba svěřit tuto roli této herečce, herecky špatná a pěvecky úplně mimo…Jinak muzikál je výborný, skvělá muzika, pěkné kulisy.


 • Gita

  Ahoj, přídávám se ke chvále na Leonu, opravdu herecky i pěvecky se mi Glorie moc líbila v jejím podání. Nevíte náhodou někdo, jak Leona dopadla v Týtý… ? Nikde sem nenašla pořadí.


 • Lenka

  pro Tomáše: paní Jirešová je nejen herečka, ale i zpěvačka. Vidět jste ji mohl např. v roli Morgany v divadle TaFantastika v představení Excalibur. Role to opravdu jednoduchá není… A co jsem viděla Jacka naposledy, tak se jen hemžil herci ze seriálů…no vydělávat si nějak musí, že?