Nosiče

Představení nové české nahrávky klasického muzikálu “Šumař na střeše”


“Fiddler on the Roof” neboli „Šumař na střeše“ skladatele Jerryho Bocka, libretisty Sheldona Harnicka a Josepha Steina, na motivy povídkové knihy “Tovje vdává dcery” Šoloma Alejchema, odpremérovaný na Broadwayi v roce 1964 v režii a choreografii Jeroma Robbinse, je vděčnou trvalkou světových jevišť, ty naše nevyjímaje. V minulých dnech se na pokladnách Městského divadla Brno objevila jeho nová česká nahrávka.

Mlékaře Tovjeho z vesnice Anatěvky, věrného manžela ženy Goldy, člověka, i na začátku dvacátého století, striktně ctícího židovské tradice, asi příznivcům muzikálu nemusíme  dvakrát představovat. Má dcery na vdávání, jednu dokonce už přislíbil partii z největších, řezníku Lajzru Wolfovi. Děvčata mají ale o ženiších, i přes jisté pochyby, své představy.   Celé dění v Anatěvce podtrhuje blížící se nejistota a hrozba pogromu…

Přední obal CD

Inscenace německo-českého režiséra Pavla Fiebera měla na Hudební scéně premiéru, ve známém novějším překladu populárního básníka Pavla Šruta, už v květnu 2006 a okamžitě se dočkala velké divácké obliby, ať již díky výkonům, dobrému vyznění vážného, přesto velice poetického a vlídného příběhu, tak i působivou scénografií, kde se pomocí zdi postupně účinkujícím zmenšoval prostor ke hraní… Ač byl  o nahrávku velký zájem, konečný produkt je na světě až nyní, kdy už se představení nasazuje jen příležitostně.

Nosič nabízí patnáct skladeb (přesný tracklist najdete po článkem), mezi kterými nechybí určitě nejznámější chytlavý evergreen „Kdybych tak byl Rotschild“. Alternace jsou u hlavních úlohách víceméně prostřídány, takže v roli Tovjeho si můžete vychutnat jak trochu šibalštějšího Zdeňka Junáka, tak laskavého a hlasem až hladícího Ladislava „Láryho“ Koláře, mezi „highlights“ se řadí též „Zázrak“ v podání Oldřicha Smysla nebo „Opouštím dům i vás (Loučení I.)“ v podání Radky Coufalové.

Samozřejmě nelze odolat alespoň miniaturnímu srovnání s jinou, známější, dvanáct let starou nahrávkou Šrutova překladu,   z pražského Divadla Na Fidlovačce. Brněnská nahrávka se totiž dala jednoduchou dramaturgickou cestou, přinést na CD  v rámci možností skutečně pouze a jen písničky,  či hudební pasáže. Občas však doplňující uvozující dialogy k písním, u CD Fidlovačky používané s naprostou samozřejmostí, chybí. Zejména lze politovat absenci Tovjeho promluv v úvodní písni „Tradice“, bez nich je o více než polovinu kratší a vyznívá prázdněji, je to ale v zásadě jediný přehmat. Pokud přímo nelpíme na orientaci v dějové lince, dopadl ostatní výběr dobře. Na druhou stranu jsou zde svatební instrumentálky, které na pražské nahrávce nejsou. Na brněnské ale zase absentuje přídavková hudba a píseň „Teď mám svůj ideál“. Nahrávky se celkově liší pojetím i náladou, Fidlovačce vévodí herecký projev, Brnu zase bohatý zvuk orchestru, lepší pěvecká stránka a výraznější sbory. Nový záznam obsahuje i miniaturní změny ve scénáři a překladu (nejvýraznější ve skladbě „Sen“, v MdB upravené jen pro Tovjeho a Goldu).

V zajímavém bookletu (částečně asi opět supluje program k inscenaci) najdeme dramaturgické povídání Pavlíny Hoggard, informace o inscenaci, taktéž povídání Pavla Fiebera a Pavla Šruta, krátké dotazníky pro oba představitele Tovjeho a nesmí chybět ani  momentky dvorních fotografů Jefa a Tina Kratochvilových .

Povinnou, ale pro většinu lidí nesmírně vděčnou úlohu suvenýru z představení, které jste navštívili, plní CD s přehledem, fanoušci MdB vytouženou nahrávku přijmou s povděkem a sběratelé by je snad měly mít všechny…

Tracklist CD Městského dvadla Brno “Šumař na střeše”

1. Prolog – Tradice / sbor

2. Sňatková tetičko / Ivana Vaňková, Mária Lalková, Jana Musilová

3. Kdybych tak byl Rotschild / Zdeněk Junák

4. Modlitba / Zdeněk Junák, Miroslava Kolářová

5. L’Chaim – Pijácká / Zdeněk Junák, Jan Mazák, sbor

6. Zázrak / Oldřich Smysl

7. Sen / Ladislav Kolář, Miroslava Kolářová, sbor

8. Svatba – Úvod / orchestr

9. Svítá, tmí se / Ladislav Kolář, Miroslava Kolářová

10. Svatební tanec I. / orchestr

11. Svatební tanec II. / orchestr

12. Máš mě ráda / Ladislav Kolář, Miroslava Kolářová

13. Loučení I. / Radka Coufalová

14. Loučení II. / Zdeněk Junák

15. Anatěvka / sbor

Přebal CD převzat ze stránek Městského divadla Brno, kde si můžete CD též za 280 Kč zakoupit.


Brno
Městské divadlo Brno podpoří jižní Moravu koncertem
Brno
Napjatě očekávaný muzikál DEVĚT KŘÍŽŮ bude mít premiéru už tento víkend
Rychlé zprávy
Prosincové termíny “Mary Poppins” v prodeji již dnes!
U článku nejsou žádné komentáře. Napište svůj názor jako první!