Recenze a reportáže

Marian Vojtko se rozloučil s rolí krvelačného Draculy (+ video sestřih)


Připravili jsme pro vás exkluzivní dvojici článků z posledních dvou repríz muzikálu “Dracula“. Dnes se budeme věnovat předposlednímu představení s Marianem Vojtkem v hlavní roli, zítra publikujeme reportáž z derniéry s Danielem Hůlkou. Kromě samotného textu u obou článků naleznete bohatou fotogalerii Tomáše Krále a především pak tradiční video sestřih Radka Jandy. Přejeme hezké vzpomínání na legendární muzikál… (I když možná na jeho návrat nebudeme čekat dlouho!)

Kněz Jiří Březík

Dracula (Marian Vojtko) a jeho velké entré na scénu

Když produkce divadla Hybernia na svých stránkách oznámila derniéru muzikálu Karla Svobody “Dracula”, mnoho fanoušků bylo zklamaných. Aby ne, na návrat legendárního muzikálu, který započal pražský boom hudebního divadla, se čekalo dlouhé roky. Premiéra obnovené verze se konala 5. února 2009 v Divadle Hybernia a sklidila jak obrovské ovace, tak i několik řádků nelichotivé kritiky. Té vadila především kýčovitost produkce a přílišná odlišnost od původní verze, která odradila mnoho skalních fanoušků “Draculy” z Kongresového centra. Kritizované také bylo obsazení rockera Josefa Vojtka do hlavní role Draculy, jehož výkony byly dosti rozporuplné a jejich kvalita razantně kolísala.

Nové uvedení mělo své mouchy, ale stále trvá, že “Dracula” je jedním z největších českých muzikálových počinů, jehož sláva sahá i za hranice naší země. Hudba Karla Svobody už zlidověla, texty Zdeňka Borovce budou dlouho zpívány a choreografie Richarda Hese jsou fascinující i více než 15 let po premiéře.

Videosestřih z předposledního představení muzikálu “Dracula” – derniéra Mariana Vojtka

Přinášíme vám exkluzivní pětiminutový sestřih z předposledního představení muzikálu “Dracula” v Divadle Hybernia, ve kterém se s diváky rozloučil Dracula Marian Vojtko. V dalších rolích můžete v sestřihu vidět Tomáše Trapla, Kamilu Nývltovou, Moniku Absolonovou a Tomáše Savku.

Pro Musical.cz natočil a sestříhal Radek Janda.

Pojďme se nyní podívat přímo do divadla Hybernia, kde se 28. května 2011 konaly poslední dvě představení muzikálu “Dracula”. Od 14 hodin jsme mohli sledovat derniéru Mariana Vojtka, čerstvého držitele ceny Thálie za roli Barona Prášila s přihlédnutím i právě k této roli, za kterou dle mínění fanoušků měl cenu získat především. Jeho derniéra teda byla obrovskou událostí především pro věrné fanoušky, kteří neváhali na Draculu Mariana Vojtka jít do divadla i více než 20krát. Atmosféra v sále byla skvělá a nutno říci, že si všichni svůj potlesk zasloužili.

Kamile Nývltové posílá Dracula motýly

Krysy ať si křísí, LORD!

V tuto chvíli je bezpředmětné muzikál detailně hodnotit, od toho byla popremiérová recenze. Spíše jen několik postřehů. Marian Vojtko už měl lepší dny, ale rozloučil se s rolí se ctí. Nejlepším hercem představení byl jednoznačně Tomáš Trapl, jeden z mála skutečných muzikálových herců, který strhne v jakékoliv roli. Vynikající byla Kamila Nývltová, která se každým představením lepší a její poslední představení byly pomyslným vrcholem. Monika Absolonová předvedla svůj standardní výkon, který má mnoho fanoušků i odpůrců. Tradičně skvělý byl Tomáš Savka v roli Stevena. Savka si společně s Marianem Vojtkem odehrál svou derniéru už odpoledne, večer ho nahradil Bohuš Matuš. V dalších rolích se představili Juraj Bernáth, Jiří Březík, Hanka Křížková, Olga Lounová a Sylva Schneiderová. Krvinky skvěle odtančili Dmitrij Dudnik, Zbyněk Šporc a Lenka Bílková. Zážitek z představení rušil jen horší zvuk, který byl velice přebasovaný.

Závěrem samozřejmě byli umělci zasypáni dárky od svých fanoušků, konala se také “standing ovation“, která tentokrát ustala překvapivě brzy. Poté se již smutní fanoušci odebrali domů, na soukromé afterparty či čekali na večerní derniérové představení. O něm ale až zítra…

Adriana zemřela...

...a Dracula je z toho pochopitelně smutný...

...smutek ale netrvá moc dlouho a už se "Milujeme!"

Krásná momentka legendárního momentu zvracení krve první Draculovy oběti na diváky v první řadě

Nymfy, smyslné Draculovy oběti

Lorraine Monika Absolonová se loučí se svým bratrem...

...a dostává se do spárů žíznivého Draculy

A ten je její pán, o čemž nám Monika Absolonová zpívá v nejslavnější písni z muzikálu

Tupost sluhů nezná hranic!

A opět nám tu někdo umírá, tentokrát Steven Tomáš Savka, pro kterého to bylo umírání poslední

Závěr první půle a slavný taneční Hon na zlo

Tomáš Trapl a Marian Vojtko

Dva drsňáci - Kamila Nývltová a Juraj Bernáth

Skáčeme rovnou do podzemí, kde si brečí zklamaná Monika Absolonová

Zatímco nám Kamila Nývltová dokazuje že je Sexy den co den!

Zamyšlený Dracula ve svém monologu

Milostné dotyky Kamily Nývltové a Mariana Vojtka

Tys mě chtěl chránit, tys mě snad měl rád...

Celá léta lhals... (blížíme se ke konci)

Marian Vojtko a Monika Absolonová v jejich posledním výstupu

Poslední soud rozesmutnil i Kamilu Nývltovou

Děkovačka

A poslední přídavek pro Mariana Vojtka

Autorem fotografií je exkluzivně pro Musical.cz Tomáš Král. Pokud byste fotografie chtěli použít na vašem webu, ozvěte se nám na email redakce@musical.cz. Publikování bez svolení autora je přísně zakázáno!


Recenze a reportáže
Jan Kříž a Veronika Gidová v hlavních rolích muzikálu “Pomáda”
Aktuální zprávy
Sibyla, královna ze Sáby již našla krále Šalamouna (obsazení muzikálu)
Praha
Obsazení obnovené premiéry muzikálu “Dracula” již odhaleno!
 • David

  A můžu se zeptat, na této derniéře nebyly žádné vtípky? Nebo bylo vše schované až pro Hůlku?


 • Romča

  David: Ani v druhém představení žádné vtípky nebyly … Byl to Dracula tak jak ho známe … Traplík má nějaké připomínky vždy tak toho už ani nepočítám … Jen začátek druhý půlky se lišil a to díky company :-) Jinak nic …


 • Honza

  Je fajn, že děláte sestřihy, ale mohu se zeptat, z jakého důvodu si sestřih z pátku nezasloužil i Pepa?


 • Briseis

  Vtípky nebyly, ale Hůlka v druhém představení blbě seskočil z točny a natáhl si sval, takže zbytek představení odkulhal. Myslím, že to kluci zmíní v dalším článku :)


 • Michal

  Škoda, že není recenze na pátek s Pepou:(


 • David

  je škoda, že ty vtípky nebyly, jelikož je pak super sledovat, co se stane, jako to bylo kdysi dávno na derniéře Monte Crista. To bylo super


 • Briseis

  Vtípy – to se vyplatí akorát u muzikálů, které se nebejdou bez rádoby vtipných dvojic :))) …

  Já osobně si myslím, že Dracula je téma, kam se fakt vtípky nehodí.


 • Michal

  Chtěl bych se zeptat, ač se to sem nehodí, zda bude článek o konkurzu na Vánočí zázrak. Děkuji.


 • Michal Smrkovský

  Představení bylo moc fajn, ale raději bych viděl Pepu Vojtka, Marian byť má krásný hlas, mě absolutně nebavil svou arogancí. Kdybych Dráculu neznal, tak těžko pochopím že Adrianu miloval :-) Jinak jednoznačně nejlepší byla dle mého názoru Kamila Nývltová, a bezkonkurenční Tomáš Savka. Viděl jsem nového Dráculu hned po premiéře, a musím uznat, že naprosto otřesné mi přišly taneční výstupy, co chvili tam někdo zakopl a dosti často i upadl :-) Ale celkový dojem příjemný :-) I když kamarádka, která miluje verzi z Kongresového centra prohlásila, že do Hybernie už nikdy nevkročí :-) Uvidíme co nám provedou s Lucrezií :-)


 • washek

  Michal Smrkovský: Pozor, Lucrezie možná bude v Hybernii, ale s naprosto jiným producentským týmem… Mně se práce company v Draculovi líbila, zděšen jsem byl v Kleopatře…


 • Iveta

  Taky bych brala sestřih s Pepou, v pátek jsem byla a bomba, Maroše mám ráda, ale v podání Pepy se mi Drákula líbil daleko víc, Pepa pro mě Drákulou byl, Maroš ho “jen zpíval”. Třeba s baronem Prášilem se Maroš sžil daleko víc, komičtější role mu sednou. Každopádně škoda, že dvd nevychází ve všech alternacích, celý je Drákula jen s Hůlkou a ten mě nebral ani v původním Drákulovi natož teď.


 • Lucie

  No já teda nevím, ale představení s Mariánem jsem viděla a byla jsem dost nadšená. Možná jsem se špatně dívala, ale aroganci jsem v jeho výkonu opravdu neviděla. Ani mi nepřišlo, že by roli nijak neprožíval a jen ji zpíval.
  No tisíc lidí, tisíc pohledů na věc…


 • Iva

  Děkuji za video s Mariánem, pěvecky je pro mě z Draculů nejlepší a co se týká herectví, tak jsem asi měla štěstí :-)), ale když jsem ho viděla já, tak hrál jak o život. Nevím, když jsem si pustila Danovu derniéru, tak mě přišlo, že spíš on skoro nehrál, ale možná to bude tím úrazem.
  Přemýšlím, jak p. Michal S. přišel na tu aroganci, ať koukám jak koukám, tak nevidím nic, co by vypadalo jako arogance. Tak každý máme něco, já zase nemusím P. Vojtka, ne, že by mi byl nesympatickej, ale pěvecky je to bída a kdyby ho neznala celá republika, tak si myslím, že by jeho Draculu diváci ani nepřijali. Popularita hraje bohužel větší roli než kvalita :-(.


 • Ivet

  Měla jsem tu čest vidět toho nádherné představení. Marianův Dracula byl famózní. Pěvecky i herecky naprosto dokonalý. Sdílím názor, že právě za tuto roli měl dostat Marian Thalii. Úžasná Monika Absolonová je podle mne nejlepší Lorain všech dob. Navíc její duety s Marianem jsou překrásné. Také Kamila Nývltová, Tomáš Savka, Tomáš Trapl, Hanka Křížková, Krvinky Lenka Bílková, Zbyněk Šporc a Dmitrij Dudnik i všichni ostatní podali úžasný strhující výkon. Děkuji všem za krásný zážitek.
  No a jestli neměl Marian svůj den, co teprve večer Dan? (Kdo viděl obě představení, jistě ví, o čem mluvím.) A každý, kdo se někdy s Marianem setkal osobně, mi dá za pravdu, že arogantní opravdu není.


 • Pavel Košatka

  ad Sestřih s Pepou, bohužel není v našich silách být vždy a všude, bohatě nám stačil pracovní “dvoják”, někdy nejde vše… Hlavně tvorba Musical.cz je stále jen “zálibou”, kterou děláme ve volném čase, takže se prosím nezlobte a nehledejte v tom žádný záměr… Díky.


 • Pavla

  Chtěla bych reagovat na příspěvek Ivy.
  Samozřejmě respektuju Tvůj názor,jen bych ráda k tomu něco řekla.
  Pepa Vojtek se v roli Draculy nedá pěvecky srovnávat s Danem a Marianem už proto,že zpěv rockera se nedá porovnávat s hlasem můžů jenž mají operní školu…
  Jsem laik,nerozumím zpěvu,já mohu jen posoudit jestli se mi líbí nebo ne.Naživo jsem viděla jen Mariana (21.5) a musím říct,že pěvecky to bylo opravdu nádherné,ale naprosto jsem postrádala herectví.Když mu umírala žena,ani jsem nezahlédla jakoukoliv snahu o zahrání smutku nebo beznaděje…
  Znám Pepu z muzikálu Angelika a Tři mušketýři.Jako Draculu ho znám jen z DVD.Ale musím říct,že jeho herecký projev byl podle mého názoru dokonalý.Myslím si,že muzikál není jen o dokonalém pěveckém projevu(ikdyž jeho zpěv se mi líbí moc!),ale i o tom herectví.
  Dokonce znám člověka,který měl mít Dana a díky změně se mu naskytlo slyšet a vidět Pepu.Už u vchodu byl zklamaný,ale hned jak představení začalo,tak se mu v duchu omlouval!Jeho projev byl o tom,že mu prostě všechno věříš,lásku,smutek,nenávist,beznaděj…
  Jak říkám,je to jen můj názor,ale nemyslím,že je u některých oblíbený jen pro svoji popularitu,ale i proto,že v muzikálech zpívá,ale i dokonale hraje


 • Briseis

  Monika – nejlepší Lorraine všech dob? Pro mě byla nejlepší Magda Malá. Pak Lucie Bílá (když na sebe ještě nestrhávala tolik pozornosti) a líbila se mi Radka Fišarová. Mrzí mě, že jsem neviděla jako Lorraine Vandu Konečnou – pokud ji teda někdy hrála. :) A víte, že měla Lorraine hrát Sabinka Laurinů? :)) Roli údajně tvrdě odzkoušela, ale nakonec jí řekli, že teda radši ne-e. :))
  Monika je pro mě na stejné úrovni jako Leona Machálková. “Dobrý” řeknu si, ale do kolem mě nedostala ani jedna.
  Co se týče Adriany, tak Kamila je pro mě nejlepší Adriana. Viděla jsem kdysi Lindu Finkovou, Katarínu Hasprovou (černovlasá Adriana byla prostě cool) a Mátlovou, tak byla pro mě nejhorší. Bartošová mi unikla, naštěstí :)
  No a co se týče Dráculů – když tu tak kritizujete Vojtka – já ho moc nemusím, ale zřejmě většina z vás neviděla Ernesto Čekana. To byla naprostá zoufalost. Možná to byl dobrý herec, ale jeho romantické písně byly fakt utrpení.


 • LUDĚK

  Ja viděl konečně Radku Fišarovou byl sem spokojen.A MARIANA VOJTKO ja myslim že bylí vyborni ve dvojci.Hulku ale Marian V překonal o hodně.Adrianů myslim nej byli Finková i Machalková .Nevim kdo viděl IVETU BARTOŠOVOU.


 • Briseis

  Nějaké ukázky s Ivetou: http://www.youtube.com/watch?v=yn_ZzDod8Oc

  http://www.youtube.com/watch?v=KpVp8kTiSOA&feature=related

  (btw – Richard Genzer byl nejlepší Nick :))


 • Tinule

  Já jsem viděla kdysi Draculu v Pakulu snad ve všech alternacích (jen jsem nestihla Dana Landu, ten se hned na začátku zranil někde na motorce tuším) a myslím, že Dan tenkrát byl opravdu nepřekonatelný. Ted po těch X letech je dobrej, ale když se podívám na ten záznam z Paláce kultury byl jinej a mě se líbil více tenkrát.

  V současnosti se mi víc líbil Marián, protože ten dojem z jeho zpěvu je pro mě asi větší zážitek než sebelepší herecký výkon….toliko můj skromný názor:-D


 • Petra

  to Briseis: tak ta Iveta, to je docela trága! Zlatá kdysi Leona a nyní Kamila, to je jiný kafe! :-)
  P.S. a souhlas s Nickem ;)