Recenze a reportáže

Recenze: “Hamlet” se s úspěchem vrátil do Prahy (+ video sestřih)


Muzikál Janka Ledeckého “Hamlet” se po mnoha světových uvedeních vrátil domů, do Prahy, kde měl ve čtvrtek 22. března 2012 v Divadle Broadway oficiální premiéru. Přečtěte si s námi, jakých změn od posledního uvedení Hamlet doznal a jak se celkově nová inscenace vydařila. Nechybí samozřejmě ani porovnání alternací a 5 minutový video sestřih z premiéry!

13 let neustálého vylepšování

Na “Hamletovi” začal Janek Ledecký pracovat v roce 1997 a po dvou letech příprav měl světovou premiéru v tehdy novém Divadle Kalich. Tam se hrál dlouhé roky a trhal divácké rekordy. “Hamleta” se poté ujal broadwayský režisér Robert Johanson, který ho drasticky předělal a s obrovským úspěchem uvedl v jihokorejském Soulu, kde se uvádí dodnes. Proběhla také premiéra v Japonsku a plánuje se Bukurešť. [více o zahraničních plánech čtěte v našem novém rozhovoru s Jankem Ledeckým]

Dominika Richterová a Eliška Bučková

Do Prahy tedy přijíždí nová, světová verze “Hamleta” s podtitulem “The Rock Opera“. Oproti poslednímu uvedení v Kalichu skutečně Janek Ledecký ve spolupráci s Martinem Kumžákem (hudební nastudování) přitvrdil a onen “rock” je slyšet v podstatě v každé písni. Velice výrazné jsou basy (škoda, že basový systém Broadwaye nedosahuje takových kvalit jako v Kalichu), přidané byly i kytarové riffy, kontrastně také dramatické smyčce. Rytmické bicí lze nyní slyšet i v kdysi popově laděných písních jako “Neztrácej čas” a rozhodně jim přidaly na atraktivitě.

Hudebně i textově “Hamlet” zůstává tím nejlepším, co se na naší scéně vytvořilo. Výrazné hudební motivy, chytlavé melodie, velké árie i intimnější duety tvoří dohromady jedinečný celek, ze kterého nevystupují ani hravé skladby “Je to blázen” a “Celej život kopu hrob“. Jako symbolické uzavření děje slouží symfonická píseň “Být“, která umlčuje veškeré intriky, zrady a (sebe)vraždy zastoupené rockovou hudbou a zůstávají jen mírové smyčce. Hudebnímu zážitku také napomáhá kvalitní nahrávka hudby, díky které tentokrát ani příliš nepostrádáme živý orchestr.

Petr Kutheil, Leona Machálková a Josef Vojtek

"Láska jenom láska..."

Nový “Hamlet” se stává ještě věrnější své slavné předloze. Připsány byly postavy bývalých Hamletových učedníků Rosencrantze a Guildensterna, které přinášejí do muzikálu méně tradiční hip-hopové prvky. Nemusíte se však bát, jejich rap zazní decentně pouze v písních “Dánsko je past” a “Je to blázen“, jinak se s nimi setkáváme sporadicky a jsou součástí company. Dalším výraznou změnou je přidání nové písně “Být nebýt” na úplný začátek druhé půle, u které nejvíce oceňujeme povedený a cappella začátek. Konečně tak i v muzikálové verzi zaznívá nejslavnější Hamletův monolog.

K dalším dílčím změnám patří například připsání partu královny do Claudiovy motlitby “Bože můj, kudy dál“, ve stejné scéně se také Claudiovi zjeví jím zavražděný bratr. Lehce byla upravena také například kompozice písně “Dneska je naposled“, do které byla vložena choreografická vsuvka. Po skončení představení byla zařazena také zahraniční verze děkovačky, tj. medley ústředních árií všech hlavních postav. Velice dobrý tah, který diváky baví a vyvolává nadšené reakce.

Jan Kopečný, Václav Noid Bárta a Jan Čechovský

Hamlet s Rosencrantzem (Jan Kopečný) a Guildensternem (Jan Čechovský)

Režijní koncepcí, kromě zapracovaných změn, zůstává “Hamlet” totožný s předchozí verzí. Je to podpořené také nezměněnou scénografií Šimona Cabana, která je stále funkční a umožňuje rychlé změny prostředí. Jejím problémem je však přílišná utopenost v prostoru jeviště Broadwaye, neboť z malého Kalichu nedošlo k jejímu rozšíření ani jinému obohacení, což je trochu škoda. Zmínit musíme také výborné nadčasové kostýmy Simony Rybákové, které skvěle zapadají do konceptu představení.

Nejméně povedenou inscenační složkou jsou choreografie, na kterých s Robertem Johansonem spolupracovala Jana Hanušová. V představení neúčinkují žádní tanečníci, company byla vybírána především jako pěvecká (ano, zde skutečně company živě zpívá sbory) a k tomu jsou také uzpůsobeny choreografie. Tanečních čísel příliš není, a když tak ve stylu “tleskejme do rytmu” nebo “choďme do kolečka”. Eskaluje to především ve scéně “Láska jenom láska”, kde jsou kreace skutečně tristní. Naopak při “Dneska je naposled” pracují ve prospěch celého čísla.

"Nevěrná" Leona Machálková

Na “Hamletovi” je tedy značně znát 13 let neustálého vývoje a vylepšování. Každá vteřina hudby se zdá propracována do nejmenšího detailu, každý nástroj má v nahrávce své opodstatnění a nad každým slovem v libretu se mohlo dlouho přemýšlet, zda skutečně do díla pasuje. Režijní koncepce dozrála jak víno a v celkovém dojmu zamrzí pouze utopená scéna a fádní choreografie.

Video sestřih z premiéry

Připravili jsme si pro Vás tradiční video sestřih z premiéry, na které účinkovali Václav Noid Bárta, Eliška Bučková, Leona Machálková, Josef Vojtek, Petr Kutheil, Josef Laufer, Patrik Vyskočil, Tomáš Trapl, Jan Kopečný, Jan Čechovský a další… Užijte si 5 exkluzivních minut z muzikálu “Hamlet”! Kamera a střih: Radek Janda.

Na našem YouTube kanálu můžete nalézt další ukázky celých písní z Hamleta!

Nejvyrovnanější obsazení v Praze

Do tohoto světového kolosu byli vhozeni převážně noví umělci, kteří měli nelehký úkol. Jednotlivé role jsou náročné nejen pěvecky (většina rolí byla upravena do vysokých poloh, které není lehké vyzpívat), ale také po herecké stránce. Každá role je unikátním charakterem, který Shakespeare pomocí jednotlivých událostí a činů dotváří k dokonalosti. Pojmout komplexnost těchto rolí byla výzva především pro oba Hamlety, kteří jsou svým pojetím naprosto odlišní.

Václav Noid Bárta je typickou muzikálovou star – charismatický projev kombinuje s mohutným hlasem a unikátní barvou. Hamletovi vtiskává ze všech představitelů nejvíce rockovou tvář, na druhou stranu dokáže chraplák velice hbitě vyměnit za čistý hlas, se kterým k našemu překvapení vyzpíval i ty nejvyšší tóny. Herecky ze sebe vydává maximum, po svém zvládá výraz šílenství i zamyšlení. Je to Hamlet, kterého charakterizují konkrétní činy a slova. Ondřej Ruml je přesným opakem. Hlas má čistý a jen občas se ho snaží zpestřit mírným chraplákem. Jeho herectví není na první pohled tolik afektované, je více umírněný a vnímáme spíše Hamletovy vnitřní pocity. Zkrátka je herecky více “hamletovským typem”, se kterým se snáz ztotožníte. Dojem však kazí několik vysokých tónů, které Ruml opakovaně na představení nevyzpíval. Nedá se tedy říci, který z představitelů je lepší, zde opravdu záleží na subjektivním cítění každého diváka. Ani my nedokážeme ukázat na jednoho, jako lepšího. Nejideálnější by byla kombinace obou pojetí, kterou před lety předvedl Petr Bende, kterého stále považujeme za nejlepšího českého Hamleta.

Václav Noid Bárta

V roli Ofélie jsme nejprve dvakrát viděli mediálně diskutovanou modelku a Noidovu partnerku Elišku Bučkovou. Její muzikálový debut dopadl tak 50 na 50. Pěvecky až na ty úplně nejvyšší tóny roli zvládá, nejvíce na škodu je její průměrná barva hlasu, která ničím nezaujme. Ofélie je herecky nesmírně složitá role, během představení vystřídá několik různých poloh. Nezkušené herectví Bučkové se s tím, i přes evidentní snahu, zatím neúspěšně pere. O pár dní později jsme zhlédli výkon Brigity Cmuntové, která ztvárnila Ofélii dokonale. I když ne všechny tóny vyšly úplně bezchybně, okouzlila nás svou příjemnou barvou hlasu a především herectvím. Veškeré city a pohnutky byly zcela uvěřitelné, včetně závěrečného pobláznění. Opravdu výborný výkon.

Bratrovražedného krále Claudia s hereckou precizností ztvárňuje Janek Ledecký, v jehož podání je Claudius intrikánským vypočítavým hadem, který občas zlostí vybouchne. Kolega Josef Vojtek je zase démonickým zlounem, afektovaným šílencem, který jde přes mrtvoly bez hlubšího plánu. Obě herecká pojetí jsou zajímavá, pěvecky má každý své drobné nedostatky. Ledecký by mohl přidat trochu drivu, naopak Vojtkovi by prospělo ubrat na chrapláku. V roli královny Gertrudy září obě představitelky. Marta Jandová strhne především v árii “Nevěrná“, kde naplno vynikne její hlas, Leona Machálková zase v herecky náročnějších pasážích, když vzdoruje králi nebo domlouvá svému synovi.

Démonický Claudius Josef Vojtek

Královský rada Polonius je typický v podání Josefa Laufera, který je stále skvělý a vzhledem k svému věku také obdivuhodný. Dalo by se tvrdit, že jeho léty zaběhlý výkon lze těžko dohnat, ale Martinu Poštovi se to podařilo. Role mu dokonale sedí a kromě výtečného hlasového projevu nelze neobdivovat jeho unikátní taneční kreace, které do písně “Je to blázen” výtečně pasují a podtrhují její komický podtext. Oba si své obrovské ovace opravdu zasloužili!

Ladislav Korbel, divákům známý především z televizní soutěže “Robin Hood: Cesta ke slávě”, předvedl v roli Laerta excelentní výkon. Jako bratr Ofélie je milující, starostlivý i zuřivý. K přirozené a uvěřitelné herecké stránce přidal výborný zpěv, který naplno rozbaluje až v druhé půli, která jeho rockovému hlasu sedí více. Slovenský kolega Patrik Vyskočil je také dobrý, ale postrádá něco z Korbelova přirozeného herectví a jeho vysoký hlas v rockové poloze nebyl tak příjemný. K Laertovi od dob Josefa Vojtka nebo Petr Koláře zkrátka patří pořádný chlapský chraplák.

Eliška Bučková a Patrik Vyskočil

Do role Horacia se vrátil Petr Kutheil, opět se suverénním pěveckým projevem, který sedne do avizovaného žánru “rock opery”. I z malé role dokáže svým energickým projevem vytěžit maximum. Janu Tenkrátovi sice chybí rockový chrapot, ale naopak přidává do role více citu, jeho Horacio je starostlivý a na konci ho smrt Hamleta zasáhne značně více. A při “Dánsko je past” to dokáže taktéž pořádně hlasově rozbalit. Obě alternace jsou mimořádně vyrovnané, nejideálnější jsou páry Bárta-Kutheil a Ruml-Tenkrát, které spolu hlasově i herecky ladí.

Tomáš Trapl ztvárňuje skvěle nejen hrobníka, ale také divadelního principála a další role v průběhu představení. Ani netřeba zmiňovat, že i v nejmenší roličce sluhy dokáže herecky vyniknout a strhnout na sebe pozornost. Zaslouženě. Ještě nesmíme zapomenout na roli Heleny, ve které exceluje půvabná Dominika Richterová, která hereckým i pěveckým projevem vždy ve společných scénách předčila kolegyni Bučkovou. Eva Burešová byla taktéž velice dobrá, těšíme se, až ji budeme moci vidět jako Ofélii, kde má možnost naplno ukázat, co v ní je.

Václav Noid Bárta, Tomáš Trapl a Petr Kutheil

Z company musíme vyzdvihnout výkony Jana Kopečného a Jana Čechovského, kteří energicky a s nasazením ztvárňují ono nové rapující duo (oba alternuje Oldřich Smysl). V company dále účinkují Tereza Bílková, Tereza Dolejší, Pavel Vrána, Michaela Zemánková, Radka Weidner, Oldřich Smysl a Erik Houba. Všichni jsou dobře pěvecky sladění, případná sóla nezní vůbec špatně a ve většině případů zvládají i lehké choreografie.

Obsazení “Hamleta” je tedy až na výjimky opravdu vyrovnané a v podstatě nezáleží, na které natrefíte. Kladem je pestrost, kterou jednotlivé alternace nabízejí. Pokud se Vám tedy “Hamlet” líbil, rozhodně neváhejte jít znovu a pokusit se vidět i zcela jiné pojetí rolí. Nejen pěvecké, ale také herecké.

Jeden z nejlepších

Hamlet” Janka Ledeckého se tedy triumfálně vrátil do Prahy, a to v podobě, za kterou by se nemusel stydět ani na té slavné americké Broadwayi. Má vše, co má pravý muzikál mít – hudba je dokonalá, výkony skvělé, režie je nápaditá, lehkou vadou na kráse jsou jen choreografie. Představení má skvělou atmosféru a na všech třech námi viděných představeních odměnili diváci snahu umělců spontánním standing ovation. Jděte se také podívat na jeden z nejlepších českých muzikálů, který u nás kdy vznikl!

Václav Noid Bárta a Eliška Bučková

Milostná scéna Hamleta a Ofélie

Josef Laufer & company

Václav Noid Bárta

Hamlet mstí smrt svého otce

Tomáš Trapl

Petr Kutheil, Václav Noid Bárta a company

Roztančená scéna "Dneska je naposled"

Petr Kutheil

Autorem fotografií z premiéry Hamleta pro Musical.cz je Petr Marek. Pokud byste fotografie chtěli použít na vašem webu, Facebooku apod., ozvěte se nám na e-mail redakce@musical.cz. Publikování bez svolení autora je přísně zakázáno!

SPOUSTU DALŠÍCH FOTOGRAFIÍ Z PREMIÉRY NALEZNETE: ZDE


Recenze a reportáže
Evita v divadle Studio DVA – tradice nebo nový přístup k dílu? (recenze)
Recenze a reportáže
Na “Ještěry” v Klicperově divadle nepotřebujete geny Thálie…
Praha
Obsazení muzikálu “Mata Hari” je odtajněno
 • Ondřej Doubrava

  Pro zajímavost ocituji hodně moderní překlad Jiřího Joska “Šlechetné srdce puklo. Dobrou noc. Kéž andělé tě zpěvem ukonejší.” a jelikož mám zrcadlové vydání, tak se mohu uchýlit i k originálu “Now cracks a noble heart. Good night, sweet prince, And flights of angels sing thee to thy rest.” A když už píšu tak to, jak Janek Ledecký uměl při dramaturgii pracovat hned s několika překlady a verzemi a udělal si svou vlastní, během let vypiplanou (ale už ta první je hodně dobrá) je prostě super, nebojí se použít ani ostřejšího výrazu, ale to se nebál ani Shakespeare, jen my jsme prostě zvyklí na určitou vznešenost, ale mějme na paměti, že to v podstatě v roce 1600 bylo lidové divadlo, dramaturgicky to dílo nemá prakticky chybu (Rosencrantz a Guildenstern jsou jasně přiznaným vtípkem, jelikož teatrologové moc a moc naléhali, že jsou v tom díle velmi důležití. Já, jakožto skoro divadelní vědec jsem se bavil velmi (myslím, že ti naléhači se trochu zamyslí, jestli jim to přemlouvání stálo za to),je jasné, že bez nich by to bylo čistší, ale Jankovi děkuji, zřejmě bych zvolil podobný přístup k těmto postavám.) S čím mámnepatrný problém, je to, že Polonius v originále je jasný intrikán, tady je hozený hodně do humorného tónu, ale jsem přístupný tenhle výklad přijmout. Ale ten muzikál zraje jak víno!

  Jinak mé recenze na Hamleta byste se měli dočkat v příštích Divadelních novinách.


 • Briseis

  Ondřeji, děkuju za tvůj názor. Já osobně si myslím, že co se týče textů, tak je Hamlet velmi povedená záležitost. Olynko, poslechněte si texty od pana Fanánka – to jsou klišé.
  Hamlet má v textech skutečně nějakou myšlenku, už jenom Láska jenom láska a verš “všechna slova, všechny věty prázdný jsou, dokud to nepochopíš prázdný zůstanou” – je naprosto výstižný text o té bláznivé lásce, kterou nikdo nepochopí, dokud se sám nezamiluje.
  Narozdíl od mušketýrského songu “ta láska, námět všech básní, blíženci blázní” – to je skutečně klišé.


 • Abigail

  Leo, když se tak nabízíte, tak já toho využiji, zrovna tohle tady v termínech / ve fermanech není: Bude Dominika 20.4. nebo 29.4.?


 • Lea

  Abigail: Dominika hraje 19.4. a 21.4. dvoják a ještě zítra 14.4.


 • Abigail

  Tak to je docela škoda, ale nedá se nic dělat, moje rozvržení dalších vdou týdnů toho moc jiného neumožňuje :-) Ale díky moc za info…


 • Lea

  tak to je škoda, ale i zbylé alternace jsou skvělé :)


 • casper

  …mimochodom Patrik Vyskočil hra na Slovensku v Osmom svetadiely postavu Erika.

  Tak si asi dokazete predstavit tu silu a krasu ich hlasov ked Dominika Richterova hra Janu a Patrik Erika.


 • Olynka

  Briseis – svůj příspěvek začínám větou, že Hamlet patří mezi mé oblíbené a jako klišé jsem označila pouze poslední slova, vyřčená Horaciem, nikoliv celé dílo. Nevkládejte mi do ruky věci, které jsem nenapsala :o)

  Ondřej Doubrava etc. – Janka jako autora velmi uznávám ale myslím si, že do Hamleta měl přestat rýpat u poslední verze, tohle už je pro mě příliš překombinované. V původním díle WS jsou i další postavy, které JL vynechal. Přiznávám, že jsem Shakespearovy tragédie četla už před lety a detaily si nepamatuji, ale pokud jsou Rosencrantz a Guildenstern tak strašně důležití, že bylo nutné je přidat, jakou vlastně mají v muzikálu úlohu? Co podstatného vnesli, kromě trapného rapování? Abychom vůbec věděli, kdo to je, Claudius na ně na začátku hned několikrát upozorní – prostě mi tam přijdou násilně přilepení, možná proto, že v původní Jankově koncepci nebyli. Ostatně nemyslím si, že je nutné převzít úplně všechno, obzvlášť proto, že muzikál je přece jen jiná forma divadla. To je jako rozčilovat se, že se změnil jazyk (z archaické na modernější verzi).
  A co se týče Horacia a jeho posledních slov – v originálu od WS to nejsou poslední slova hry, tudíž to jinak vyzní, ale i tak je to přepjaté a proto bych to nepoužila.


 • Honzy

  Honzy 80 %
  Nové nastudovaní Hamleta se povedlo.Neotřelá režie amerického režiséra,funkční scéna,pěkné kostýmy,nápaditá choreografie.Muzikál má spád a v hlavní roli exceluje naše nová muzikalová star Václav Noid Bárta.Je výborný pěvecky,herecky i pohybově.Jeho rockový Hamlet je famózní.V dalších rolích jsou dobří Burešová(Ofelie),Vyskočil(Laertes),Kutheil(Horacio)Jandová(královna).Pěkný celkový dojem doplňuje company.Škoda jen,že chybí živý orchestr,muzikál by dostal další novou dimenzi.Nový Hamlet patří u nás k velice povedené inscenaci a rozhodně stojí za návštěvu.V divadle Broadway tento muzikal patří vubec k nejlepším, ze všech muzikalů, které se zde v minulosti uvaděly.Hodnotím 80%.


 • Nick

  Díky V. N. Bártovi je Hamlet tak skvělý… Bez jeho výkonu by to byl pro mě další průměrný (i když hezký) muzikálový kus :)


 • irca

  hamlet dnes uzany zazitek nastesti nebyla eliska buckova noid vynikajici a marta jandova tez potlesk ve stoje byl zaslouzeny!a jeste jsme zazpivali marte k narozeninam:)


 • Ondřej Doubrava

  Olynka: Rosencrantz a Guildenstern jsou prostě jen teatrologická úlitba (tak to na mě působí) a opravdu vtípek, však i zemřou jinak než u Shakespeara, to jsem se pobavil opravdu dost (pro většinu diváctva je jasné, že přínos spíše nemají, ale pobaví se ten, kdo tu hru četl), nic víc, on už se Janek tak potutelně usmíval na tiskovce, tak jsem něco podobného čekal. Myslím, že strážné na začátku a třeba Fortinbrase už Janek nedopíše, tady říkal, že opravdu chtěl udělat radost divadelním vědcům. :-) . Prostě to opravdu beru jako vtípek a roztomilou záležitost pro znalce navíc, protože tak to podle mě je zamýšleno.


 • Ondřej Doubrava

  Briseis: Vůbec není zač, pokud se v DN objeví ta recenze, tak dám vědět, tohle je jen něco, co mi přišlo na mysl a čemu se na menším prostoru v DN nemůžu tak věnovat. :-)


 • Olynka

  Ondřej Doubrava – mě pobavila jenom ta jejich smrt, škoda že nepřišla dřív :o)


 • Tom

  Honzy: Vy jste viděl Vaška s Evou Burešovou?


 • Honzy

  Tom: Ano v patek 13.4.2012 účinkovali V.Noid (Hamlet) a Eva Burešová (Ofelie).Oba sklidili standing ovation a byli společně velmi dobří.


 • Zdeněk

  taky sem viděl v pátek dvojici Noid Eva a jednoznačně nejlepší kombinace


 • Ondřej Doubrava

  Moje recenze na “Hamleta” na Broadwayi pro Divadelní noviny je překvapivě (ale asi i z pochopitelných důvodů, když se nejspíše hraje jen do konce dubna) již od začátku volně přístupná, takže sem hned lepím odkaz. Přeji příjemné počtení a prima den!

  http://www.divadelni-noviny.cz/hamlet-2012-divadlo-broadway-janek-ledecky-recenze/


 • Briseis

  Tak už mohu srovnávat zase o něco víc. Ondřej Ruml je jako Hamlet naprosto úžasný, úplně mi vzal dech a vehnal slzy do očí, přiznám se, že ač jsem Noidova fanynka, tak z NOida mi padá brada, když ho vidím jako chlapa :D, ale Ondřej je prostě pan zpěvák a co mě překvapilo – i pan herec.
  Typově se na Hamleta hodí víc než Noid, ale jak už tu padlo, každý je jiný a s každým z nich je to představení prostě jiné.
  Skvěle to Ondrovi ladilo s Honzou Tenkrátem, je pravda, že chraplák patří k chrapláku, takže Kutheil by měl hrát spíš s Noidem. :)
  Smekám před Brigitou – její první role a musím říct, že úspěch. Typově je pro mě skvělou Ofélií a o dost předběhla Elišku Bučkovou, zvláště v herectví. Brigita má skvělý výraz a sebevražda Ofélie v jejím podání mě dostala víc, než v Eliščině podání.
  Jo a už chápu, proč Noid hraje s Eliškou – je pravda, že třeba vedle Brigity by vypadal jako Hamlet-pedofil. :) Eva už je přece jen trochu “vyspělejší”
  Tak jako tak jdu na Ondru určitě ještě jednou.


 • Pavel Košatka

  Dnes to bylo opravdu super, Ondra vynikající!!!


 • Lea

  souhlasím s Pavlem :)


 • Martin K.

  I já mohu srovnávat o něco více; dnes jsem viděl třetí představení a opět jsem plný dojmů! Poprvé jsem viděl Ondřeje a jak napsala Briseis, je výborný; zde asi nemohu říci, kdo se mi líbí více, poněvadž oba jsou pro mě skvělí – každý jinak. Poprvé (nejen v roli – ale celkově), jsem viděl Brigitu; takhle maličká zpěvačká je tak krásně něžná, že její podání Ofélie mě fakt bavilo a konečně jsem tam měl to, co jsem potřeboval… Původně měla dnes Ofélii hrát Eva, ale z důvodu nemoci jedné kolegyně z company, hrála Helenu; jak jsem předpokládal – bylo to více, než skvělé; Eviny barva hlasu se mě hodně líbí a budu dělat vše proto, abych se na ni ještě dostal – v roli Ofélie; bohužel moc času už není a opět zoapkuju své rozhořčení a zklamání nad tím, proč se něco, co se tak moc povedlo a zarývá se do srdce, nedokáže udržet na scéně déle, než měsíc a kousek? Opravdu nechápu! Ale zpět k výkonům: čím dál víc mě zaujímá Honza Tenkrát; po pěvecké stránce velice dobrý a v kombinaci s jeho hereckým pojetím, kde dává srdce a patřičné – uvěřitelné emoce, na mě jeho podání působí velmi dobře. Byl jsem zvědavý na Josefa Laufera, poněvadž “Pošťák” mě v této roli opravdu bavil a musím říci, že pan Laufer mile překvapil – pěvecky i pohybově. Minule jsem byl v rozpacích z Leony Machálkové; dnes skvělý výkon! Po představení jsem si koupil CD a vděčně v autě – cestou domů se zaposlouchal. Doufám, že někdo pochopí, že muzikál Hamlet, The rock opera, na naši muzikálovou scénu rozhodně patří a to na delší dobu!


 • Lea

  Dnešní Hamlet byl opět bezvadný, Ondra Ruml podává čím dál tím lepší a lepší výkon. Leona Machálková opět zářila. Pepa Vojtek použil svůj chraplák, na těch místech, na kterých se to bezvadně hodilo, Brigitka byla také skvělá, o Tomovi Traplovi ani nemluvím,Evička Burešová taky super. Pak ještě Petr Kutheil, ten mě moc nepřekvapil, Honza Tenkrát se mi v roli Horácia líbí víc.
  Teď mě ještě napadá, že během představení vypadl proud, takže před publikum přišel Tom Trapl a Ondra a dělali tam pěkný kraviny , teda hlavně Tom:), aby se lidi nenudili :)


 • Andrea

  Nechci se moc rozepisovat, výhrady k nové verzi Hamleta mám pořád, i když mi to s časovým i prostorovým odstupem přijde o malinko snesitelnější (s výjimkou dvou věcí, který prostě nevydejchám…), ale musím se tu přidat k nadšeným ohlasům na Hamleta Ondry Rumla. Noida jsem neviděla, nemůžu srovnvávat, věřím, že bude taky výborný, ale z Ondry jsem si teda vážně sedla na zadek. I když jsem si myslela, že bude hodně dobrý, i tak předčil moje očekávání a úplně mi vyrazil dech! Moc se mi líbil i Jan Tenkrát a Patrik Vyskočil, chvíle, kdy se byli na jevišti tito tři pánové pro mě patřili k nejsvětlejším v celém představení. Líbila se mi i Brigita jako Ofélie a Eva jako Helena. Naopak se mi vůbec – ale nepřekvapilo mě to – nelíbil Janek jako Claudius a Leona jako Getruda…


 • Andrea

  Pro úplnost – byla jsem minulou neděli.


 • Jitka

  Souhlasím, Janek je sice výborný skladatel a textař, ale zpěv už je slabší….a Leonu už jsem viděla dvakrát a ani jednou mě nenadchla, spíše naopak, nezazpívala dobře jediný vysoký tón, bylo to pro mě spíše utrpení než zážitek.


 • Briseis

  Já byla dnes a zklamal mě Petr Kutheil. Nevím, co to chytil za manýry, když hrál s Bendem, tak se choval normálně, teď dělal gesta a ksichty, jakoby měl tak dvě promile v krvi. Zpěv je pořád dobrý a v kombinaci s Noidem tvoří dobré duo, ale více mě na konci dojal Honza Tenkrát.


 • Martin K.

  Tak ono se stačí podívat i v hlasu na projev Petra Kutheila a stačí… Já byl 3x a 3x jsem měl Honzu a rozhodně nelituji – právě naopak; nemohu sice porovnat s Petrem, ale představit si to umím – zvláště, pokud to tu někdo potvrzuje z praxe… Takže já už – alespoň v této roli budu vyžadovat pouze Honzu, který do toho dává srdce a cit a scéna na konci je opravdu dojemná – což jsem psal již ve svém prvním komentáři.


 • Martin K.

  “v Hlasu” (Československa)


 • Lea

  souhlasím s Martinem :) také mám raději Honzu


 • terezka

  Dneska byl Hamlet opět super, akorát teda moc nevím co si mám myslet o novém “byznysu” Divadla Broadway, kdy jsme při vstupu do divadla (než jsme jakkoli stihli zaprotestovat) byli vyfoceni nějakým panem fotografem a následně při odchodu byla u východu veliká tabule, na které byly vyvěšeny všechny fotografie a návštěvníci si mohli tu svojí zakoupit… No nevim, tohle se snad dělává na poutích, ne??


 • Martin K.

  Já celkově politice DB nerozumím; dnes se jedu rozloučit s Hamletem – jedu počtvrté během měsíce a ptám se: opravdu si tohle – velmi povedené dílko zaslouží, aby bylo uvedeno pouze po tak krátkou dobu? Nehledě na to, že jsem nestihl vidět Evu jako Ofélii – vzhledem k jejímu minimálnímu obsazení, tak se Hamlet – díky výpravě, hudbě i obsazení, dostal u mě až na přední příčku oblíbenosti a myslím, že nejsem sám…


 • Renata

  Já už jsem to tady psala, že je to neúcta k tak krásnému dílu, které je oceňováno ve světě, neúcta k výkonům herců/zpěváků i celému týmu. Nazkoušet takový muzikál a hrát ho 2 měsíce, to mi přijde divné. A Kata Mydláře už hrají rok :-(


 • Martin K.

  Kata snad ani nelze muzikálem nazvat… Pro mě to byla estráda a kýč – bohužel…


 • Gurthang

  Na úvod musím říci, že nejsem muzikálový nadšenec a na Hamleta jsem šel tak trochu z donucení a se značnou dávkou skepse.
  Hned po úvodní scéně se ukázalo, že mé obavy nebyly liché.
  Kdybych Hamleta neznal jako drama nebo alespoň ze školních osnov, absolutně bych nechápal o co jde. Díky “sborovému” zpěvu nebylo nikomu rozumnět ani slovo a já vůbec nechápal, proč hned na úvod přicházejí takhle vygradované skladby.
  Pak jsem zjistil, že po hudební stránce se tady v Hamletovy nikam negraduje… Tady se jede, ostatně jako na každém správném pouťovém vystoupení, od začátku až do konce na plný plyn a co nejvíce nahlas.
  Že jsem v divadle jsme si vzpomněl jen párkrát a v 90% to bylo vždy díky Ofelii v podání Brigity Cmuntové.
  Ze standing ovation jsem překvapen nebyl – nadšený potlesk byl bezesporu pro mne, za to že jsem neodešel hned po první půlce, která pro mne byla větším utrpením než polovina následující ( těžko říci, zda druhá polovina byla lepší, já otupělejší, a nebo zda jsem se jen v druhé chvíli těšil na to, až Vojtka umlčí Hamletovo ostří).
  V každém případě se musím tvrdě ohradit proti výše uvedené kritice divadla Brodway kvůli fotografování hostů a následného prodeje fotografií. Jednoznačně to od DB považuji za výborný tah skvěle dotvářející onu pouťovou atmosféru, která na mne dýchala celý včerejší večer.


 • Renata

  Pro mě taky, přežila jsem ho jen díky dobrému obsazení.


 • Irena

  To Gurthang:V DB se fotí na každém představení, nejen na Hamletovi.


 • Martin K.

  Renata: to jste asi reagovala na můj komentář, že!? :-)Gurthang: opravdu nejste muzikálový nadšenec… Ale každý názor je názor, takže dobře za něj!


 • Renata

  Martin K: Ano reagovala jsem na Váš komentář. Hamleta považuji také za skvělé dílo.


 • terezka

  Je to škoda, že ho hráli tak krátce. Navíc to vypadá, že se opět vrátí až někdy za rok, protože do konce prosince na programu DB není, a někdy od ledna nebo února se má hrát nový muzikál M.Davida Mata Hari….


 • marian

  Michal David hrozní a co Jago od Janka Ledeckeho nevím .Myslím že david už se nechití.


 • Briseis

  Nevím, jak to bude s Hamletem dál, ale třeba Eva Burešová na své fan klubové stránce na Facebooku napsala: Letos už v Hamletovi nehraju, budu se na Vás těšit v příští sezoně. Takže já věřím, že Hamlet se rozhodně hrát bude.


 • Abigail

  Když jsem viděla Hamleta poprvé v roce 2008, pokud se nepletu, s obsazením Bende, Ledecký, Špidlová, Dasha, Skala, Kutheil dospěla jsem k závěru, že je to nejlepší původní muzikál, který u nás kdy vznikl (neznám Drákulu z KC). Minulý týden jsem se přesvědčila o tom, že jsem se nepletla, ani ty čtyři roky a všechno, co jsem u nás za tu dobu shlédla to nezměnily. Čekala jsem schválně na dnešek, protože jsem chtěla mít možnost srovnání, Noid se “bohužel” nekonal, takže Hamleta nesrovám, ale jinak myslím už vcelku dobrou možnost k porovnání mám.
  Hamlet se mi pořád líbí, pořád moc. Ale takové nadšení jako tehdy to není – z jednoho prostého důvodu – za mě se jim rozhodně “nepovedlo” obsadit ženské role. Ofélie – viděla jsem dvě, Brigitu a Elišku – jsou slabé, obě, královnu jsem viděla jen Leonu a Martu slyšela na CD, ale myslím, že ani tam to nebyla úplně trefa do černého.
  Ondra je jako Hamlet skvělý, opravdu mě překvapil, nečekala jsem, že bude špatný, ale že se mi bude až tak líbit taky ne, nejsem si jistá, jestli je pro mě momentálně jedničkou v téhle roli Petr Bende nebo on, ale spokojená jsem maximálně a po dnešním zážitku ani nelituju, že se mi ten Noid vyhnul, možná jsem za to ráda, protože aktuálně si nedovedu představit, že by mohl být lepší.
  Pepa Vojtek mě taky překvapil – Ledeckého podání té role znám od toho roku 2008, tohle je agresivnější. Pokud se nepletu, tak tu svou sólovou scénu tam má trošku přidanou nebo předělanou a upřímně řečeno při jeho řevu tam, si neumím představit, jak tohle dnes hraje Janek. Ale budiž, Vojtek mi jako král vyhovuje.
  Dál nemám srovnání v Heleně, kde jsem viděla dvakrát Evu (ačkoli bych i Dominiku viděla moc ráda), ale jediné, co k ní můžu říct je to, že ačkoli jsem ji viděla jen dvakrát jako Helenu, jsem přesvědčená o tom, že je jako Ofélie z těch tří nejlepší, své dvě kolegyně vždy přezpívala a přehrála, a nerozumím tomu, proč tedy nejlepší alternace tu roli hraje tak zoufale málo, protože bych ji vážně ráda viděla. Ofélie je podle mě totiž, podle toho, které její představitelky jsem viděla, opravdu špatně obsazená role. Brigita minulý týden (20.4.) byla herecky opravdu dobrá, dokážu si představit, že kdyby na tom ještě nějakou dobu pracovala, mohla by to hrát v činohře, ale její zpěv… nebyl špatný, ale já z něj nic nemám, hlas zoufale nevýrazný a všechno zpívané stejně, žádné výšky, žádné hloubky, poslouchat se to dá, ale nezaujme to. Eliška proti ní dnes byla pěvecky mnohem výraznější – což mě hodně překvapilo – jenže je u ní zase zoufale vidět, že s herectvím má společného málo co. Opravdu málo. Ofélie je plochá a to herectví je hodně amatérské, je-li vůbec. A to se mi taky nelíbí. Takže bych byla docela ráda viděla ještě Evu a zjistila, jestli ta (sázím, že ano, ale osobní zkušenost je osobní zkušenost) je lepší a aspoň ta v tom obsazení stojí za to (po tom, co tu roli hrála Dasha a zvlášť při tom, jak ji hrála, se asi měli snažit významně víc – při hledání). Po poslechu CD bych řekla, že měli možná vyměnit obsazení Helen a Ofélií… Dominika na tom CD zní mnohem lépe. (Po poslechu CD mě upřímně z ženských postav zaujala jen ona.)
  Laertes, Horatio a Polonius jsou role, kde jsem viděla vždy oba představitele a jsou obsazení skvěle – není tam ani v jednom případě výrazně lepší alternace, jen mě osobně se víc líbil Patrik Vyskočil jako Laertes a Honza Tenkrát jako Horatio (což ale bude pravděpodobně v tom partnerství, jak jste už psali, Petr Kutheil mi dokonale seděl k Hamletovi Petra Bende a stejně dokonale si ho dnes dovedu představit s Noidem, k Hamletovi Ondry je trochu… no nesedí… byl to dnes Honza, kdo mě na konci “dostal”). Poloniové oba skvělí, nevybrala bych si lepšího a hodně podobné by to bylo i u té pidirole Hrobníka a ostatních, Juraj Bernáth je skvělý – jenže jen do chvíle, kdy máte možnost srovnat s Tomášem Traplem, kterému prostě, což je absolutně facinující, patří jeviště kdykoli, když na něj vleze (btw. když mi to kamarádka nabízela jako variantu, tak jsem si to nedokázala představit, ale potom, co jim toho 20.4. vypadly pojistky a on tam nadhodil kus Drákuly – už si dokážu představit, kdo (a že) by u nás mohl hrát Krolocka, škoda že to není moc pravděpodobné).
  No a poslední role je královna, kde jsem viděla jen Leonu. Herecky není co dodat, je perfektní, odzpívat to taky odzpívá, ale po Elin Špidlové (a Petře Janů na CD) to není ono. Přijde mi, že na tuhle roli nemá hlas, minule byla zoufale nevýrazná v první polovině a Nevěrná to trochu vylepšila, dnes naopak, v první půlce dobré, Nevěrná nic moc. Chybí tam síla hlasu. Ovšem na druhou stranu její herectví… Hlavně v “ložnicové” scéně s Hamletem – ta je pro mě jedna z těch nejsilnějších – jednoznačně – je to daleko lepší a působivější v podání s Leonou a Ondrou, než to bylo kdy předtím, i když se podívám na DVD.
  Ještě významně lepší než minulý týden bylo nazvučení – zjistila jsem, že Hamletovi sluší hlasitější hudba, i výraznější projevy, ruku bych ovšem urazila tomu osvětlovači, který tam dnes asi honil mouchy kolem hlavy Ofélie, protože jinak nechápu, proč kroužil a přejížděl vytrvale ze strany na stranu, místo aby svítil na ni (a Hamletovi to udělal taky, takže ho ta moucha, či co to bylo, asi iritovalo dost).
  Líbí se mi company, poprvé v divadle Broadway můžu říct, že se mi opravdu líbí, absolutně bych k životu nepotřebovala ty dva trubce, které tam připsal, napodruhé už mi vadili o něco méně, je to tam vepsané celkem smysluplně, ale mému doprovodu pokazili první polovinu, což mě mrzí.
  A ještě mě mrzí to, že je z pro mě nepochopitelného důvodu tohle až do prosince naposledy napsané představení – to, které dnes odehráli – když se to lidem očividně líbí, je to nejkvalitnější, co se tu kdy vyrobilo a daleko před vším, co kdy na Broadwayi odehráli. Alespoň pro mě, i když připomínky pořád mám. Je škoda, že CD je proti tomu v divadle dost jalové, takže jako připomínka se dá, ale… (Mrzí mě, že nevyšlo v roce 2008.) A k hudbě a textům se není potřeba vyjadřovat – hudba se buď líbí a nebo nelíbí – mě se líbí opravdu hodně a texty jsou jedny z nejlepších, které máme. Napadá mě tak maximálně jeden nebo dva (dnes žijící) srovnatelní textaři s původně českými věcmi. (Pokud vím, byl to jeho muzikálový debut a v tom případě tedy klobouk dolů…) Chvíli mi trvalo, než jsem si zvykla, že mají větší scénu a myslím, že, i když v Kalichu mají co nabídnout, byla osudová chyba nechat si Hamleta “přeběhnout”. Jen kdyby to tak chtěli pochopit i všichni producenti a hrát ho…


 • Martin K.

  Dnes Janek Ledecký prohlásil – když si dvě slečny posteskly, že dnešní představení je derniéra: “Derniéra to není…” Takže si myslím, že větší naděje tu je…
  Dnešní představení bylo divadlo zaplněné do posledního místečka a dnes jsem – jako minule netleskal ve stoje jen já, ale téměř všichni; soudím tak, že lidem se Hamlet dostává do povědomí a tak, jako mě – když jsem dokázal jít během měsíce 4x, plno lidí udělalo, nebo by udělalo to samé, poněvadž Hamlet se opravdu dokáže vpít pod kůži…
  Výkony byly opět dnes fantastické; netradiční dvojice – Ondra s Eliškou zo zvládli spolu v pohodě a nechápu tedy důvod, proč byla vymaněna ta věc, že Eliška j hraje jen s Noidem a Brigita s Evou jen s Ondrou. K oboum samotným – opět to samé: Ondra výborný a Eliška slabší průměr. Brigita je o level výše a Evu bych musel stále chválit a chválit – i když jsem zde na ni měl štěstí jen 2x v roli Heleny. Honza Tenkrát – jeho výkon si opravdu zapamatuji hodně dlouho! Josef Laufer, Pepa Vojtek, Leona Machálková, Láďa Korbel – opět za jedna! Jako hrobníka jsem měl poprvé Juru Bernátha; byl dobrý, ale nesměl bych předtím vidět excelentního Tomáše Trapla – který i do malé role dokáže dát neskutečně mnoho!
  Já jsem optimista a těším se tedy na příště… !


 • Zdeněk

  já byl na Hamletovi od premiery 8x a to nesnáším puvodní verzi ale ta nová mě naprosto ohromila a lidem se to taky zřejmě líbí všech osum představení bylo završeno standing ovation


 • Věra Urbanová

  Proč, proč, proč??? Prosím kohokoliv z divadla Broadway, aby kamkoliv napsal, proč se tenhle muzikál hrál jen necelé dva měsíce??? Co je to za tah? Opravdu si myslíte, že ostatní vámi uváděné tituly mají takový úspěch? Nechápu…….


 • Martin K.

  Napadá mě pouze jediné: v divadle Broadway mají právo zářit dlouhodobě pouze tituly společníka divadla – Michala Davida; je to však jen můj soud a názor – ničím nepodložený, tak mě nikdo, prosím, neberte za slovo. Já totiž také jen nechápu…


 • Briseis

  Kéž by se Hamlet vrátil do Kalichu. Nemůžu si pomoct, ale prostě tam to představení bylo takové intimnější… I když si Hamlet zaslouží velké jeviště, tak zkrátka v tom malém prostoru to bylo lepší


 • Romana

  Musime bombardovat produkci divadla Broadway, ze chceme vratit Hamleta, letos uz to nevyjde, ale treba pristi rok, kdyz tam budou mit hodne zajemcu o další predstaveni. Nejsem muzikalovy fanoušek, Hamleta jsem videla 3x a pokud bych byla z Prahy, mohla bych ho videt xkrat a budu stale nadsena. Je to opravdu uuuzasny, celý muzikál má spád, človek je celou dobu v napětí a není část kdybych se nudila, hudba, texty famozni. Videla jsem predem tyto videoukazky, Noida nijak nemusim a tedy byla zvedava jak na me zapusobí celé predstavení. Sedla jsem si na zadek, Noid je jako Hamlet opravdu skvely !!!!! Pred Jankem smekám !!!!


 • terezka

  Koukala jsem, že původně byl Hamlet naplánovaný i na září, ale je nahrazen Třemi Mušketýry, super… :/


« Starší komentáře Novější komentáře »