Rozhovory

Horacio Petr Kutheil převážně a nejen o Hamletovi


Rocker a muzikálový zpěvák v jedné osobě, to je Petr Kutheil. Vyznavači hard-rocku mohou Petra Kutheila znát jako frontmana kapely Votchi. Většina z vás ale Petra Kutheila zná spíše jako muzikálového zpěváka, který ztvárnil již řadu rolí. Namátkou jmenujme Inchofera a Giordana Bruna (“Galileo”), Kašpara Sattlera a Hrbáče (“Kladivo na čarodějnice”) a v neposlední řadě Horacia (“Hamlet”). A především o Hamletovi je náš rozhovor, neboť Petr Kutheil účinkuje již v jeho třetí verzi. V čem je Hamlet nový, v čem jsou za roky uvádění rozdílní jednotliví představitelé Hamleta, jaká je spolupráce s americkým režisérem… Nejen na to, odpovídal Petr Kutheil. Dozvěděli jsme se i o jeho dalších plánech a aktivitách, například, proč si v Hlasu ČeskoSlovenska vybral za kouče Michala Davida…

Dobrý den Petře, setkáváme se spolu téměř po čtyřech letech, kdy jsme Vás zpovídali ohledně Hamleta, kde i tenkrát jste hrál roli Horacia. Jak na Hamleta před lety vzpomínáte a jak byste ho porovnal se současným uvedením v Divadle Broadway?

Horacio Petr Kutheil

Vzpomínám velice rád a je pravda, že to rozhodně srovnávám. Do současné inscenace jsem přišel s tím, že to bude pro mě, vzhledem k tomu, že už jsem tuto roli hrál jednodušší. Ale jak jsem zjistil, tak je to pro mě naopak těžší. Věci, které jsem měl zafixované a naučené, se s panem režisérem Robertem Johansonem absolutně překopaly a jsou úplně jinak. Takže ta práce je pro mě de facto dvojí, ale zase dobrá v tom, že tady mám alternaci a tím pádem i možnost si odpočinout a podívat se, jak Horacia vidí můj kolega. Je to nové, a pro postavu Horacia v tuto chvíli dravější a vztahově přesvědčivější už tím, že do Hamleta přišel Vašek Noid Bárta i Ondra Ruml, který je můj letitý kamarád z konzervatoře, takže jsem strašně rád, že mohu s ním konečně spolupracovat, o čemž jsme si říkali dlouhou dobu a neustále. A u Vaška je to hodně o naturelu, protože Vašek má hodně podobnou energii jako já, je to opravdový rocker, takže s ním si na jevišti opravdu vyhovím, můžeme se opravdu vyblbnout. Ondra jde do hloubky postavy a ví dobře, v čem je jeho síla projevu.

Když zavzpomínáte na všechny představitele Hamleta, se kterými jste účinkoval (Petr Bende, Sebastien Arcel, Václav Noid Bárta, Ondřej Ruml), v čem jsou jiní a s kým se Vám lépe spolupracovalo?

Musím říci, že každý je opravdu naprosto jiný. Ať už v této nové verzi, kde Ondra je takový zamyšlenější Hamlet a Vašek je přísnější a projevem tvrdší. Co se týká Petra Bendeho, ten měl přesně takovou tu střední vlnu všech těch spojitostí. Musím se přiznat, že diametrální rozdíl byl se Sebastienem Arcelem, který si s sebou přivezl zkušenosti z Ameriky a byl od první zkoušky perfektně naučený a dokonale připravený. Bohužel to je tak, že v Americe tyto věci fungují naprosto jinak a ten dril herců je diametrálně rozdílný a lepší, ale postupem času, jak vidím nynější verzi, tak i tady všichni herci a zpěváci udělali kus práce. Hlavně daleko lépe vnímají, a vzhledem ke svým zkušenostem, mohou do představení přinést více nových, lepších věcí. Je pravda, že tady jsou hodně profesionální herci a zpěváci. Když si vezmu, že v company máme Radku Weidner, která zpívá hlavní roli v Johance z Arku, pak tady máme Honzu Kopečného, který zpíval Romea na zámku Hluboká atd., jsou zde vlastně samí profesionálové i v těchto rolích. Pár lidí z předešlých uvedení zůstalo i v této verzi („teď jde zrovna okolo Pepa Laufer“) a já jsem rád, že si o tom povídáme a srovnáváme.

Jak vycházíte se svojí alternací v roli Horacia Janem Tenkrátem?

Honza Tenkrát je velice pozorný kluk. Je hodně talentovaný všemi směry, takže se mi s ním dobře pracuje a není problém se s ním dohodnout v podstatě na čemkoliv. Je to člověk, který mi zpětně poradí, když nemohu být na zkoušce. Honzu mám v tomto ohledu rád a přeji mu hodně štěstí, protože on je mladší a já v tuto chvíli vidím přesně sebe v době, kdy jsem do muzikálů nastupoval. Ještě jednou bych mu rád popřál hodně štěstí a aby se mu dařilo.

Neuvažoval jste někdy o tom, že byste raději hrál Hamleta než Horacia?

Nebudu to zastírat, samozřejmě bych si roli Hamleta velice rád zahrál.

Horacio Petr Kutheil a Hamlet Václav Noid Bárta (foto Jitka Heřmánková)

Prozradíte nám, na jaké novinky a změny se můžeme těšit v nové verzi Hamleta?

Můžete se těšit na změnu stavby celého představení, kompletní změnu chápání představení pro diváka a divák, když se na to představení přijde podívat, uvidí naprosto stoprocentně připravené představení. Je to tím, že Hamlet od úplně prvního uvedení doznal mnohých změn a Robert Johanson, který Hamleta režíruje již podruhé, do toho přidal svoje další zkušenosti a profesní model z americké Broadwaye. Co bychom si více mohli přát, než být režírováni někým, kdo pracuje na Broadwayi, to je největší škola pro každého zpěváka a herce, který je v tomto představení.

Měl jste možnost zhlédnout korejskou verzi Hamleta?

Ano, tuto verzi jsem viděl a mohu říci, že jiný kraj, jiný mrav. Je to tam dělané úplně jinak, byl jsem překvapený pěveckými výkony a byl jsem překvapen i celkovým pojetím. Ona to je sice korejská verze, ale mají v tom dané svoje srdce a to je strašně zajímavé. Ale vesměs si myslím, že i my zde jsme schopni udělat srovnatelnou verzi.

Odbočíme trochu od Hamleta. Máte za sebou účinkování v různých muzikálech, stále koncertujete se svojí kapelou, zahlédli jsme vás v televizní pěvecké soutěži, povězte nám něco o sobě a o Vašich plánech?

Když začnu svojí kapelou. Již zhruba 12 let účinkuji v kapele Votchi, se kterou projíždíme republiku. V současné době nás čeká turné s legendární britskou kapelou Uriah Heep. Za celou tu dobu jsem prošel i pár muzikály jako třeba Galileo, Kladivo na čarodějnice, Jekyll & Hyde, Ať žije rokenrol a dalšími cca deseti. Přišly i nějaké nabídky, které jsem neměl čas dělat. To považuji při mé práci za dobré znamení. V současnosti, musím to zaklepat, mi chodí dost pracovních nabídek. Přijde mi, že čím jsem starší, tak lidi z branže už o mě daleko více ví a že jsem také v oboru zkušenější. Tak by to mělo být. Teď mě třeba nově oslovila Sandra Nováková, která má svůj vlastní pořad Barování, čehož si nesmírně vážím. Dále zpívám vokální věci pro různé projekty a také jsem si vyzkoušel možnost jít do soutěže Hlas ČeskoSlovenska. Zatím mohu říct, že jsem v soutěži obstál dobře, mám radost z toho, jak to zatím probíhá a mám radost z toho, že jsem se mezi výbornými zpěváky dokázal dobře prosadit. Věřím tomu, že je to tím, že už mám nějaké ty zkušenosti a divadlo a zpívání s kapelou je pro mě bonus, který do té soutěže mohu přinést.

kapela Votchi (foto Jaroslav Kutheil)

Petr Kutheil a Juraj Bernáth v muzikálu Ať žije rokenrol!

V Hlasu ČeskoSlovenska jste si jako svého kouče vybral Michala Davida, proč zrovna tato volba?

Michala Davida jsem si vybral proto, že ačkoliv jsem zpěvák, považuji se i za divadelníka. Ta soutěž je o tom, že máte své kouče neboli producenty. I když mám rád Pepu Vojtka a je to můj kamarád, nechtěl jsem toho zneužívat. Dara a Rytmus jedou naprosto jiný styl hudby, a tak jsem se rozhodl se pro Michala Davida. Je to člověk, který mi může nabídnout angažmá a učinkování v muzikálech, které chci dělat. Když mi má producent s něčím pomoci, tak je to rozhodně on.

Jste podepsán jako autor hudby k nově vznikajícímu rodinnému muzikálu Kapka medu pro Verunku. Prozradíte nám za sebe více?

Za sebe mohu říci, že se na tuto práci nesmírně těším, protože ta práce je původní. Byl jsem osloven rodinou Pixových, abych z části, dejme tomu z poloviny, napsal hudbu, společně s Františkem Pytlounem. Vzal jsem to jako výzvu a i tak trochu byl z toho rozpačitý, neboť jsem se bál, protože to je poměrně velká a těžká záležitost. Věřím, že se to povedlo. Nyní se rozjíždí věci, které jsou okolo toho. V září nás čeká premiéra. Byli osloveni nejlepší herci a zpěváci, mimo jiné mohu zmínit potvrzení od Kamila Střihavky, Báry Basikové, Honzy Toužimského a dalších, kteří by měli být našimi tahouny. Z části jsme obsadili i ne tak úplně známé tváře, abychom dali šanci i ostatním, což beru já z pohledu muzikálového herce pozitivně. Kdysi jsem byl rád, že jsem tyto šance také dostával a proto ji chceme dát i ostatním. Projekt je čistě nový, původní, s pěknou myšlenkou a myslím si, že bude zajímavý a budu rád, když nám lidi budou držet palce, protože ne vždy se přeje novým projektům.

Petr Kutheil, režisér Jaroslav Hanuš a František Pytloun

A poslední otázka opět o Hamletovi. Na co byste nalákal diváky, aby se přišli podívat?

Muzikál tohoto typu a této kvality tady nebývá. Je to muzikál, který lidé znají díky písním Janka Ledeckého, tak si pojďme po letech opět oživit muziku a pojďme se podívat na příběh, který je v podstatě nesmrtelný, moc pěkný a emotivní. Shakespeare je sám o sobě výborným autorem a to téma je strašně silné. Kdo Hamleta ještě neviděl, vřele ho doporučuji. Ze své zkušenosti vím, jelikož toto je už třetí verze kterou dělám , že to lidi rozpláče a odnášejí si velký zážitek. Janek celé dílo uchopil velice dobře a doufám, že se vše povede a že budeme moci hrát, jak jen to půjde. A jak jsem již říkal v úvodu, v tomto muzikálu se sešlo hodně profesionálů, je zde bezvadná parta a je mi ctí být mezi těmito lidmi.

Děkuji za rozhovor.

Já také děkuji a zdravím čtenáře Musical.cz

Zajímavost:

Hamletovský rozhovor s Petrem Bendem a Petrem Kutheilem z roku 2008

Pokud není uvedeno jinak, autorem fotografií je Martin J. Polák a archiv Musical.cz.


Fotoreportáže a galerie
Vánoční večírek Divadla Broadway proběhl opět U Slepiček
Pozvánky a konkurzy
Konkurz do muzikálu TROJA
Aktuální zprávy
V Trháku si zahrají Vojtek, Dejdar, Kubelková či Morávková (+ obsazení)
  • Milena

    Děkuji za moc pěkný rozhovovor s mým oblíbeným zpěvákem :-) Chci se zeptat, jsou někde jeho termíny na Hamleta, ráda bych se zašla podívat – děkuju ;)


  • misa

    Brzy budou webove stranky, kde budou terminy vypsany, zatim jsou pouze provizorni na http://www.wix.com/petrkutheil/official -je mozne ze se nektere terminy budou menit v zavislosti na Hlasu Ceskoslovenska a nektere terminy budou teprve doplneny