Nosiče

“Semafor – Unikáty (+ “Dobře placená procházka”) – recenze DVD


Jelikož se ještě stále pohybujeme v roce 2009, kdy Semafor slaví neuvěřitelných padesát let své existence, není divu, že stále pokračuje supraphonská “krasojízda” ve vydávání divácky i sběratelsky hodnotných nosičů. Název toho dnešního recenzovaného je poměrně všeříkající – „Unikáty“.

Přebal DVD

Přebal DVD

Pokud si myslíte, že se tím znatelně zúží skupina potencionálních zájemců a zákazníků (přeci jen chronicky známé položky jsou tu jen v pár případech), můžete se značně mýlit, jelikož vydavatel si připravil prima trik, umístili na disk zároveň položku, která díky vhodnému načasování odolá jen málokdo, z fandů Semaforu určitě. Jistě mi též odpustíte, že tentokrát nebudu disk popisovat chronologicky. V bonusech je totiž přibalena původní 73minutová televizní verze populární buffo- opery „Dobře placená procházka“ Jána Roháče a Miloše Formana. Tu byste si neměli nechat ujít, nejen proto, že ji naše televize prakticky nereprízují. Ale zkrátka už jen díky tomu, že poskytuje hezký komorní zážitek, plně využívající formát televizní inscenace, k tématu se naprosto hodící a v porovnání s novým filmovým záznamem z představení Národního divadla je  zábavnější.

Navíc ty výkony! Jiřího Šlitra coby Advokáta zkrátka nelze nemilovat, Jiří Suchý je zde skutečně ještě krásně nesmělý, Vanilka Evy Pilarové je spíše ráznou, než romantickou duší a Teta Hany Hegerové je zase úžasná noblesní dáma.

Ostatně pokud jste příznivci zmiňovaného Jiřího Šlitra, budete spokojeni s velkou částí zbytku přídavkové nabídky. Mimo milého monologu ze hry  „Jonáš a doktor Matrace“ o strachu, z úst Jiřího Suchého, totiž patří jen jemu díky několika fragmentům ze známého „Recitálu 64“ (doufejme, že i ten jednou vyjde na obrazovém nosiči kompletní) a tak můžete být svědky jeho nezpěváckých, ale o to vtipnějších a svým způsobem nesmírně originálních provedení takových klasik, jakými jsou „Pramínek vlasů“ a „Oči sněhem zaváté“. Jistě potěší i svérázná hříčka „Zvuky slovenského pralesa“ a „sovětský“ překlad americké klasiky „Kliměntajn“.

Nastává tak vcelku paradoxní situace, kdy hlavní – raritková – část disku má jen něco málo přes třicet minut, ačkoli disk samotný je naplněn téměř přesně ke stopáži dvou hodin. Ostatně, všechny položky si můžete díky první volbě v menu pustit najednou.  I tak se možná ale mohl disk jmenovat „Dobře placená procházka a unikáty“.

Posbírané perličky otvírá „Vráska na čele“ v podání nonšalantního Miloše Kopeckého, hned ve dvou položkách („Prázdná náruč“ a „Cecilie“) vzdává Jiří Suchý hold tradici Osvobozeného divadla. Asi největší vzácností je potom malinký fragment z návštěvy Louise Armstronga. Pokud by se vám zastesklo po nějakém tom známějším kousku, má je pro vás Jiří Šlitr nachystány šlágry „Co jsem měl dnes k obědu“ a „Tři tety“ z nedávno znovu televizí odvysílaných vzácných záznamů. Ve zbytku poté můžete sledovat hlavně vývoj tzv. „televizní písničky“,  u jazzové klasiky „Karavana“, i u duetu „Takovou lásku, o které jsem snila“, lze hovořit díky zajímavým tvůrčím nápadům, o skoro regulérních videoklipech, zbytek je pak víceméně v „koncertní“ formě.

Ostatně o každé položce vám pár zajímavých faktů prozradí celkem bohatý booklet, opět se zasvěceným textem dvorního Semaforského editora, nadšeného příznivce Lukáše Berného, jehož chuť zkoumat archivy lze skutečně obdivovat.

Od zvukové a obrazové stránky nelze díky dobám vzniku nelze čekat zázraky, občas položky po obrazové stránce vykazují dost špatný stav zdrojového materiálu, ale u těchto „pamětnických“ nosičů lze jakékoli nedostatky jednoznačně odpustit, remastering je v našich podmínkách dost drahá záležitost. Zvuk je uložen v DD 2.0, ale je jasné, že se jedná spíše o dvoukanálové mono (na obalu je dokonce zmínka jen o jednom kanálu) poměrně čistý.

Pokud jste vy sami obdivovateli Semaforu, či máte nějakého v okolí, zcela jistě tímto poctivě zpracovaným nosičem radost, nejen pod stromečkem.

Nosič na recenzi laskavě poskytla společnost Supraphon.

Tracklist DVD “Unikáty”

1. Hluboká vráska – Miloš Kopecký

2. Prázdná náruč – Jiří Suchý

3. Pampeliška – Jiří Suchý

4. Satchmo (fragment) – Jiří Jelínek, Eva Pilarová

5. Co jsem měl dnes k obědu – Jiří Šlitr (z recitálu “Ďábel z Vinohrad”)

6. Tři tety – Jiří Šlitr (z recitálu “Ďábel z Vinohrad”)

7. Hřebík v botě – Jiří Suchý

8. Cecilie (Umbriago) – Jiří Suchý

9. Takovou lásku, o jaké jsem snila (ze hry “Poslední štace”)

10. Karavana – Jiří Suchý

11. Tommy (Vánoční kovbojská) – Jiří Suchý, Jiří Datel Novotný a sbor divadla Semafor)


Bonusy:

12. Dobře placená procházka – jazzová buffo-opera (televizní verze z roku 1966)

13. O strachu (krátký monolog ze hry “Jonáš a doktor Matrace”) – Jiří Suchý

14. Pramínek vlasů (z pořadu “Recital 64”) – Jiří Šlitr

15. Oči sněhem zaváté (z pořadu “Recital 64”) – Jiří Šlitr

16. Zvuky slovenského pralesa (z pořadu “Recital 64”) – Jiří Šlitr

17. Kliměntajn – Jiří Šlitr


Nosiče
Muzikáloví bardi a jejich nové kompilace
Nosiče
“Láska je láska” a “Elixír života” na DVD v jednom balení
Nosiče
Muzikál IAGO a jeho highlights CD (+ audio)
U článku nejsou žádné komentáře. Napište svůj názor jako první!