Nosiče

Recenze CD muzikálu “Robin Hood”


Již od premiéry nového muzikálu Ondřeje Soukupa a Gabriely Osvaldové “Robin Hood” vám dlužíme recenzi jeho CD, které můžete v divadle zakoupit již od prvních repríz. A právě v těchto poněkud na novinky skromný čas se recenze povedeného CD velice hodí. Na CD naleznete téměř všechny písně (které patří k tomu nejlepšímu z české muzikálové scény) ve více alternacích, slyšet na něm tedy můžete téměř všechny účinkující v hlavních rolích. Podrobnosti o CD, které by rozhodně nemělo chybět ve vaší sbírce, čtěte v naší recenzi.

O muzikálu “Robin Hood”, který měl premiéry 1. a 2. září 2010, jsme napsali již mnoho článků, ve kterých naleznete kompletní informace o díle. Nejvíce především v komplexní recenzi z prvních třech představeních, na kterou pak navazuje ještě dodatkový článek s hodnocením třetí alternace hlavní role Robina Jána Jackuliaka, který do muzikálu naskočil až v půlce září. Recenze CD muzikálu teď tedy uzavírá jakousi “Robin Hood mánii”.

Přebal CD muzikálu "Robin Hood"

Již při naší návštěvě úplně první sedací zkoušky, kde všechny alternace zpívali písně z muzikálu, nás zaujala především hudba Ondřeje Soukupa. Slyšeli jsme pouze demo podklady, které však už tehdy byly velice kvalitní a poskytly dostatek prostoru, abychom si o hudbě udělali svůj obrázek. Některé melodie nám nenávratně uvízly v paměti, další se zase ihned vybavily po slavnostní předpremiéře 30. srpna 2010. V tu chvíli jsme dostali do redakce čerstvý výlisek nového CD, který od té doby hraje denně v našich přehrávačích.

Soukupovi se povedlo napsat lehce zapamatovatelné, líbivé a rytmické melodie, které nelze slyšet jen jednou a poté na ně zapomenout. Kombinuje více stylů, dává do kontrastu elektrické nástroje s keltskými instrumenty (například lesní harfa) a písně spolu tvoří jeden spjatý celek. K vrcholům představení patří (překvapivě) sólové písně Robina, což platí jak pro první “Bla bla a tak dál” (stále si nemůžeme pomoci, ale ten název je neuvěřitelně hloupý), tak i pro závěrečnou “Poprat se s tmou“, která by mohla aspirovat na muzikálový hit desetiletí. Rytmická melodie, sborové podkresy, prostor pro vyniknutí textů Gabriely Osvaldové a závěrečný drive, který začíná originální “rapovací” vsuvkou. Tohle vše jsou apsekty, které píseň dělají jedinečnou a zajímavou. Podobné stylizační schéma mají i ostatní písně, závěr je vždy nějak vygradovaný, a tak je to správně.

I bez vizuální představy inscenace dokáže dojmout balada “Kdopak je rytíř“, instrumentálka “Tanec čarodějnice” skutečně nabádá posluchače svým rytmem k tanci. Velkou energii předávají také písně “Pravda je vřed” nebo “Pomsta bude sladká“. Stejně jako v představení nezaujme sólová píseň Mariany “Ten javor“, který do kontextu muzikálu nezapadá a hudebně je nevýrazná. První píseň na CD “Slova jsou kameny” skvěle evokuje prostor, kde se muzikál odehrává, a to Sherwoodské lesy. Těžko pak říci, jak na posluchače, kteří neviděli představení, zapůsobí dvě odlehčené písně “Jsem tichý jak myška” a “Skřeti“, protože obě svou estrádností začnou časem lézt na nervy. Naštěstí jsou na CD obklopeny lepšími písněmi, takže na ně rychle a snadno zapomenete.

Na CD jsou prakticky všechny písně, chybí jen duet Šerifa a Biskupa “Je nádherné, když dva si porozumí“, který bezvadně funguje v jevištní podobě, ze záznamu by podle nás ztratil své jedinečné kouzlo. Druhou chybějící pasáží je druhá zpívaná část písně “Hu ha” (ze souboje na kládě), jinak kromě instrumentálek naleznete na CD všechny písně. Když se ještě pozastavíme nad písní “Hu ha“, tak oproti představení zní na CD poněkud sterilně a nevýrazně, v samotném muzikálu je číslo mnohem živější a odzpíváno s větším nasazením a energií.

Tracklist CD

1) Slova jsou jako kameny (Hernova píseň) – Petr Opava
2) Bla, bla a tak dál – Jan Kříž
3) Pravda je vřed, aneb oslavná píseň o lži – Leona Machálková a Martin Pošta
4) Co čekáš, slzy štěstí? – Martina Bártová a Václav Noid Bárta
5) Hu ha – Ján Jackuliak, Bedřich Lévi, Petr Opava a sbor
6) Jsem tichý jak myška – Michal Pleskot
7) Smeť prach – Ján Jackuliak a sbor
8) Ten javor – Lucia Šoralová
9) Bůh ochraňuj krále – Kamil Střihavka a sbor
10) Mary a Ann – Václav Noid Bárta
11) Až se zblázním – Nela Pocisková a Jan Kříž
12) Nebudu s Vámi jíst a pít – Kamil Střihavka a Martina Bártová
13) Tanec čarodějnice (intrumentálka)
14) Lístky čaje – Bedřich Lévi a Michaela Doubravová
15) Kdopak je rytíř – Jiří Zonyga a sbor
16) Pomsta bude sladká – Radka Pavlovčinová
17) Poprat se s tmou – Václav Noid Bárta
18) Skřeti – Petr Pečený a Richard Tesařík
19) Až se zblázním (RADIOverze) – Lucia Šoralová a Václav Noid Bárta

Kapitolu samu o sobě tvoří texty Gabriely Osvaldové, které opět oplývají originalitou, kterou Osvaldová zřejmě nejvíce využila v muzikálu “Elixír života”. I zde se najdou pasáže, které evokují toto dílo, především píseň Šerifa “Nebudu s vámi jíst a pít“, která je plná obratných veršů, které si neberou žádné servítky. Celý muzikál je pak protknut různými slovními hříčkami, Osvaldová často využívá zažité fráze typu “kdo se bojí nesmí do lesa” nebo “lež má krátké nohy”, což působí na posluchače známým dojmem a texty se pak lépe pamatují. Do kontrastu lze postavit nesmyslné používaní cizích a archaických výrazů (“cizelér” či “sýc”). I mistr tesař se někdy utne a již zmiňovaná píseň “Ten javor” je přespříliš lyrická, působí depresivně a text příliš nedává smysl.

Ondřej Soukup na křtu CD zmínil, že zpěv nebyl vůbec elektronicky dolaďován, a to co na CD slyšíme je tudíž 100% realita. Ačkoliv jsou výkony umělců téměř perfektní, tak právě několik much se tam objevit dá, zvláště, když máte CD hodně naposlouchané. Jak můžete vidět na tracklistu, tak se na CD střídají skutečně téměř všechny alternace hlavních rolí. Nejlepší a nejpřekvapivější výkon podává Radka Pavlovčinová v dynamické sólové písni “Pomsta bude sladká“, stejně tak kolegyně Leona Machálková s Martinem Poštou skvěle interpretují duet “Pravda je vřed“. Šerif Kamil Střihavka pak dostal prostor v komické písni “Nebudu s vámi jíst a pít”, kde působí opět velice slizce, přesně jako správný záporný charakter a nějaké pořádné výšky si zazpívá v písni “Bůh ochraňuj krále“.

YOUTUBE: PUSŤTE SI NAŠE VIDEA Z MUZIKÁLU “ROBIN HOOD”.
NABÍZÍME VÁM 7 CELÝCH SCÉN Z MUZIKÁLU V RŮZNÝCH ALTERNACÍCH.

Z Robinů dostal největší prostor Václav Noid Bárta, který zpívá především dvě sólovky “Mary a Ann” a “Poprat se s tmou“. Druhá jmenovaná píseň je zcela zřetelně psána na jeho hlas a sedí mu naprosto dokonale (to je trochu nevýhoda pro jeho kolegy, protože ani jeden nemůže kvůli základním dispozicím písně rovnocenně konkurovat), celkový dojem z písně kazí pouze Bártovy velice hlasité nádechy v její druhé části. Je to opravdu škoda, protože jinak by to bylo zcela dokonalé. Jan Kříž velice dobře interpretuje první sólovou píseň Robina “Bla, bla a tak dál” a s Nelou Pociskovou ho pak můžeme slyšet v ústředním duetu “Až se zblázním“. Pocisková evidentně při nahrávání CD nebyla ve formě, protože rozdíl mezi živým výkonem a studiovou nahrávkou je propastný, je více znatelný její přízvuk a některé posluchače to může odradit. Vy se však odradit nenechte a jděte se přesvědčit osobně, Pocisková rozhodně stojí v roli Mariany za zhlédnutí. Martinu Bártovou můžeme slyšet nejvíce v písni “Co čekáš, slzy štěstí?“, kde je vynikající. Lucia Šoralová pak jako první alternace získala sólovou píseň “Ten javor” a radioverzi “Až se zblázním“, která je na CD jako bonusový track (zpíváno s Václavem Noidem Bártou). Velice malý prostor dostal Ján Jackuliak, takže může působit lehce nevýrazně, ale stejně jako v případě Pociskové, nenechte se odradit těmito úryvky!

CD pokřtily všechny tři Mariany (foto www.divadlokalich.cz)

Na CD ještě dále můžete slyšet Jiřího Zonygu (jeho podání písně “Kdopak je rytíř” je nádherné a procítěné), Petra Opavu (opravdu uvěřitelný Pán lesů), Michala Pleskota, Bedřicha Léviho, Michaelu Doubravovou, Petra Pečeného, Richarda Tesaříka a Viktora Poláška. K nikomu z nich nemáme nejmenších výhrad.

Příjemný je přebal disku, ve kterém naleznete fotky z inscenace a především texty všech písní z CD. Jak je to obvyklé u českých muzikálových nahrávek, tak chybí stručná synopse, aby si posluchač neznalý celého muzikálu mohl písně zasadit do kontextu a udělat přehled o ději (i když u takto notoricky známého tématu to zase není tak velká nutnost, ale ta jedna stránka textu by jistě nikomu nic neudělala). Celková délka CD je příjemných 65 minut, které utečou jako voda.

Jednoznačně tedy můžeme CD “Robina Hooda” doporučit, stejně tak jako návštěvu muzikálu. Naleznete na něm krásné písně a jak to již v muzikálech bývá, tak i některé písně slabší. CD je však pohodové, energické a rytmické a hodí se ke každodennímu poslechu při běžných činnostech (ideální nejen do auta, ale i třeba k domácím pracím). Písně podpořeny originálními texty vás nenechají vydechnout a budete si muset CD pouštět znovu a znovu. Výkony umělců jsou vesměs dobré a každý si tam najde svého oblíbeného interpreta. CD v divadle můžete zakoupit za 299 korun, v internetových obchodech lze sehnat o něco levněji.


Fotoreportáže a galerie
Fotogalerie: Protagonisté “Osmého světadílu” si vybírali kostýmy
Nosiče
“Kapka medu pro Verunku” vychází na CD (+ ukázky)
Praha
Předprodej na muzikál “Mauglí” zahájen – Čtěte minirozhovory s tvůrci
 • elik

  a jak se ti líbila písnička co zpívá Bedřich Lévy a Míša Doubravová? To je taky krásná písnička. jinak souhlasím s tebou tohle CD se opravdu povedlo. Nejlepší je poprat se s tmou a kdopak je rytíř!!! ale nesouhlasím s písní mnicha Tucka mě se hrozně líbí!!!


 • luky

  Radka je tam vynikající, ta mi přijde z toho CD jako nejlepší a ta její písen je boží!!:) ovšem Leona s Kamilem jsou taky moc dobrý. Ta jejich písnička Oslavná písen o lži je strašně pěkná! A Tanec čarodějnice??:)..ta písnička má strašně moc hezký rytmus!!;)..co myslíte?? Taky vám přijde že čarodějnice má ty nejlepší písničky z muzikálu??;):)


 • Pavel

  Mně se taky líbí “Poprat se s tmou”, lepší je však přímo v divadle, kdy závěr je zpíván celým osazenstvem, což nabralo na “síle” a mile mě to překvapilo. Celkově jsem albem nadšený. Text písně “Smeť prach” se dá nasadit i do dnešní doby, paní Osvaldová pravdivě popsala soudobou společenskou situaci.
  Tanec čarodějnice a celkově hudba u výstupů čarodějnice je super.


 • marek.štefan

  CD super, nejvíc mě dostává písnička Hu-ha, opravdu originální a chytlavá:) A Petr Opava opět nezklamal, jsem zvědavý, kdy už mu konečně někdo dá hlavní roli, takový hlas:)


 • Martin.K

  Ahojte, surne by som potreboval pesnicku z tohto videa
  http://www.youtube.com/watch?v=kr_9CHjw06I&feature=player_embedded
  ak ju niekto ma prosim vas ozvyte sa, ja vam napisem mail.
  Dakujem velmi pekne.


 • Kája

  Po dlouhé době opravdu super muzikál!
  Vše absolutně dokonalé, pan Soukup nemá konkurenci, vypadá to, že nahradí zesnulého Karla Svobodu, paní Osvaldová- též super texty a choreograf -pan Ďurovčík předvedl též opravdu dokonalou práci! Zkrátka bomba! Zlatou perlou na dortu je Vašek Noid Bárta! ♥♥♥
  Zkrátka absolutní dokonalost!


 • Olynka

  “Bártovy velice hlasité nádechy v její druhé části” je slabé slovo.


 • Iveta Sulhanova

  Mňe se líbila Nela Pocisková! A ješte sem měla to štestí videt i Noida v jednom představení…. paráááda. CD si určite kupuju.


 • Katka

  Dobrá recenze, i když jsem moc nesouhlasila s kritikou písně “Ten javor”. Osobně jí považuju za nejlepší píseň muzikálu :)