Nosiče

„Mam’zelle Nitouche“ – fonografický bonbónek pro milovníky operetek a hudebních komedií


Obal CD

Obal CD

Společnost Radioservis, hudební vydavatelství Českého rozhlasu, udělala v létě jistě udělala radost všem milovníkům hudebního divadla, neboť vydala na dvou kompaktních discích legendární francouzskou operetu (či chcete – li hudební komedii) „Mam’zelle Nitouche“ Florimonda Hervého, Henriho Meilhaca a Alberta Millauda z roku 1883 v nastudování Hudebního divadla v Karlíně  z roku 1954, s rozkošným Oldřichem Novým (ten se ujal též režie a úpravy textu) v hlavní dvojroli zbožného klášterního varhaníka Celestina/bohémského skladatele operet Floridora. Ten se dostane do kolotoče bláznivých situací a to nejenom díky rozpustilé chovance kláštera U vlaštoviček Denise neboli Mam’zelle Nitouche (Stanislava Součková), ale často také kvůli sobě samému. A všechny tyto zvraty dobře fungují i v audiopodobě. To vše za pomoci úžasných, zpěvných a chytlavých melodií pod taktovkou Dalibora Brázdy. Takový duet „Olověný vojáček“, „Vzývání sv. Nitouche“ či kuplet strážmistra Loriota se prakticky nikdy neomrzí.

Jedna zajímavost: Ač už jde o náhodu, či nikoliv, Radioservis si nemohl pro vydání vybrat vhodnější dobu. V Městském divadle Brno totiž měl na konci loňské sezóny právě tento titul velmi úspěšnou premiéru a vydání tohoto nosiče, ač ze zcela jiného období, tak přišlo velmi vhod. Vnímavější posluchači a diváci si jistě všimnou, že ač je nahrávka starší více než padesát let, zůstává i přes drobné úpravy (v nové brněnské inscenaci vystupuje třeba místo armády četnictvo a je posunuta blíže k současnosti) text prakticky v původní podobě. To je důkazem, že „Nituška“ zkrátka nestárne.

Jedná se o kompletní nahrávku, ale pozor, v rozhlasové úpravě, takže jsou jednotlivé obrazy často doprovázeny mluveným komentářem vypravěčky (Zdenka Procházková) a občas i hlavní mužské postavy, ti pak popisují hlavně prostředí, či nastávající situaci. Na to, že je nahrávka z roku 1954 a nahraná pouze mono, je remasterována velmi citlivě, všechny možné kazy a šumy jsou odstraněny, přitom ale zůstává zachycena dobová atmosféra záznamu. I proto se jedná o mimořádnou příležitost zjistit, jak znělo Karlínské divadlo v padesátých letech minulého století, taktéž asi mnozí poznají herecké legendy ( např. Ljuba Herrmanová jako operetní subreta Corinna a František Černý st. coby roztomilý strážmistr Loriot).

Pokud tedy jste fandy historie hudebního divadla u nás, operet, hudebních komedií a zrovna třeba právě jen „Nitušky“, dnešní hodnocená nahrávka by neměla v žádném případě ujít vaší pozornosti. Taková vzácnost se na trhu totiž nevyskytuje každý den.

Počet skladeb: 46

Celková stopáž: 126:04

Doporučená cena: 299 Kč

Obal CD poskytla společnost Radioservis.


Nosiče
Představení nové české nahrávky klasického muzikálu “Šumař na střeše”
Brno
CD muzikálu Johnny Blue je na světě
Nosiče
Recenze CD muzikálu “Robin Hood”
 • AlaWa

  Ondro, navnadil jsi mně,ale dočasně vyprodáno :-(( http://www.radioservis-as.cz/katalog/katalog.php?kat=16

  A z ukázky je slyšet opravdu poměrně kvalitní zvuk na tu dobu …


 • Ondřej Doubrava

  AlaWa: Velmi brzy by se tu mělo objevit malé překvapení, možná za to vyprodání asi taky trochu mohu. ;)


 • AlaWa

  No tak to jsi mně potěšil ;-)


 • Jiří Kůdela

  Že by nějaká soutěž třeba?


 • Ondřej Doubrava

  Jiří Kůdela: Co jiného, už je v systému, čeká na vydání, které je v tomto případě na Pavlovi kvůli designu.. :-) Ale zrovna nosič k recenzi jsem si koupil už v létě, zrovna, když jsem hledal po okouzlení brněnskou inscenací nějakou nahrávku “Nitušky” (mimochodem, moc jich není) a tohle vyšlo jako novinka.


 • Ondřej Doubrava

  Novinková zpráva od Radioservisu: K “Nitušce” už existuje zbrusu nový dolis, můžete ji tedy zase směle objednávat (a nebo si u nás zasoutěžit). :-)


 • Mystery Train

  Dovolil bych si jen opravit drobný technologický kiks. Nejde o fonografický bonbónek, leč o gramofonový nebo šelakový:))) V době vzniku tohoto záznamu byl fonograf k vidění pouze v muzeích:))))


 • Ondřej Doubrava

  Mystery Train: Díky za upřesnění, opravovat už to nebudu, beztak to tak trochu patří do pamětnické “fonografické” série Českého rozhlasu, ač to v ní oficiálně zařazeno není, ale jeden nosič, o kterém se tu brzy dočtete ano a kouskek z “Nitušky” je tam taky. Navíc třeba spojení “fonografický průmysl” se využívá dodnes, ne?? ;-)


 • Jiří Kůdela

  já teda nevím, jestli o tom víte, leč já jsem tento týden narazil na parádní CD s písněmi z původních muzikálů Filosofská hitorie a Pan Pickwick. :)


 • Ondřej Doubrava

  Jiří Kůdela: Víme a taky tu o nic bude řeč :-)


 • Jiří Kůdela

  Docela mě překvapilo, jaká je to krása:) Docela mě mrzí, že jsem na ČT ještě Pana Pickwicka neviděl…


 • Lavera

  Pana Pickwicka jsem jako televizní inscenaci viděla už před mnoha lety a bylo to pěkné.
  Ještě více ale vzpomínám na Filosofskou historii v provedení tehdejšího divadla S.K.Neumanna v Libni ( dnes Divadlo Pod Palmovkou ) – inscenace byla samozřejmě obsazena tamními činoherci, takže herecká složka byla skvělá, ale vzhledem k charakteru písní byla na velice dobré úrovni i složka pěvecká. Bylo to takové milé představení, které mi ani po těch dlouhých letech ( něco kolem čtvrt století ) nevymizelo z paměti. Myslím, že dám dohromady i obsazení hlavních rolí, ( tam už ale za všechno “neručím” ) -M.Steinmasslová, S.Špánková-Hozová, V.Vrabec, A.Molčík, ( J.Faltýnek, M.Nohýnek – dál si už opravdu nepamatuji…)


 • Jiří Kůdela

  Lavera: Hm…:)