Nosiče

“Antigona” – největší český rock operní nářez


Příliš mnoho fanoušků muzikálů nezná český projekt Antigona: Rock Opera, a tak se vám ho pokusíme přiblížit v recenzi kompletního 2CD, které je opravdu skvělou volbou pro všechny fanoušky tvrdších rockových oper.

Antigona - přebal CD

Antigona - přebal CD

Za projektem Antigona: Rock Opera stojí Milan Steigerwald (hudba) a Pavla Forest (texty) a v současnosti se uvádí v novém nastudování Divadle V Dlouhé, kde měl premiéru 19. září 2008. Jak již název napovídá, jedná se o rockovou operu na téma Sofoklovy antické tragédie aneb tajemný příběh z hlubin starověku. Námět to je pro rockovou operu celkem zajímavý, ale po nastudování děje je jasné, že rocková hudba se k dramatickému ději opravdu hodí.

A právě hudba je tou nejspornější částí – pod pojmem rocková opera se totiž vybaví nejslavnější Jesus Christ Superstar, který však tvrdší rockové prvky používá prakticky minimálně a sází spíše na jemné elektrické kytary a oslnivé árie. Antigona sází hlavně na hardrock. Proto již v úvodu je nutno podotknout, že tento projekt má smysl pouze pro vyznavače rocku, a to i toho tvrdšího.

Já osobně rock mám velice rád, takže Antigona pro mě nebyla žádným problémem. Naopak, Milan Steigerwald se trefil přímo do mého vkusu a u poslechu kompletní dvou-diskové nahrávky jsem se opravdu bavil. Ano, některé písně jsou skutečně až na samotné hranici hardrocku, například píseň “Sedm proti Thébám” je až typický řvaný metal, kde není rozumět téměř ani slovo. Vynahradí to ale ostatní melodické rockové písně, které si zamilujete.

Na skvělé nahrávce zpívají Eva Urbanová (Moira), Lívia Vénosová (Kněžka), Žantí a Kristýna Kudrnáčová (Antigona), Bára Zemanová a Daniela Langerová (Isména), Jan Toužimský (Haimón), Viktor Dyk (Kreón), Pavla Forest (Eurydika), Petr Opava (Hádes) a další. Nikomu z nich nelze prakticky vůbec nic vytknout, výkony na CD jsou zazpívané vždy na jedničku.

Na druhém CD nalezneme také zajímavé bonusy, které lze přehrát na počítači. Jedná se o tři videa “Overtura”, “Slzy nedojmou” (zřejmě nejlepší píseň z celé opery ve vynikajícím videu) a “Poslední cesta” (live záznam). Dále se můžete těšit na 15 minutový dokument (spíše povídání s autorem Milanem Steigerwaldem) o vzniku Antigony a navíc ještě poměrně rozsáhlou fotogalerii.

Závěrečné hodnocení této nahrávky je opět pouze mé osobní. Jak již bylo řečeno – pro příznivce rocku lze rozhodně doporučit – Budete se skvěle bavit. Pro ostatní Antigona rozhodně není. CD je technicky kvalitní, obsahuje booklet se všemi texty a nechybí ani zmiňované bonusy. Jako rockový fanoušek tedy říkám “ANO” a již se těším na listopadové představení, které samozřejmě zrecenzujeme.

Více informací o Antigoně, vstupenkách, autorech, hudební ukázky… naleznete na jejím oficiálním webu www.antigona-rockopera.com. Děkujeme autorům projektu za poskytnutí CD pro recenzi.


Nosiče
CD Ve Dvou | Markéta Pešková a Radek Novotný. Zazní i hit z muzikálu Čarodějka
Nosiče
Vyšla deluxe edition CD muzikálu “Kat Mydlář”
Nosiče
“Tommy” – slavná rocková opera kapely The Who konečně na českém DVD
 • Klárka

  Taky říkám “ANO” :-D Škoda, že je ten listopad tak daleko :-(


 • peggy.kaja

  Tak vzhedem k tomu, že Antigonu jsme dneska brali v literce, asi si pojedu doplnit znalosti…. Tak to je ke studiu důležité, no ne? :-D


 • Pavel Košatka

  No jistě :-). Jen nevím jestli je tohle nejvhodnější studijní materiál :-D.


 • Klárka

  Určitě to je vhodný studijní materiál :-))) Můžeš si z toho pak udělat referát :-)


 • Pavel Košatka

  “Uvěznit!!!” :-D Ale jo, napsal jsem to špatně, materiál to je moc dobrý, jenom já bych se u toho moc nenaučil a užíval si hudbu a Viktora ;-).


 • Vera

  V novembri cestujem do Prahy, môžete mi poradiť, v ktorých obchodoch dostanem CD Antigonu?


 • ivka

  Antigona je fakt suprová, viděla jsem jí už asi 5x, protože sleduji její vývoj od začátku. Má v sobě velký náboj a hudební i dramatický potenciál a podle reakcí mých kámošů, spolužáků i profky češtiny ( šli jsme hromadně do Dlouhý 7.10., jsou strudentský slevy ) je to výbornej materiál na referát :-). Měli jsme docela hustou debatu na tohle téma celý dopoledne a celou dobu se v přístroji točilo 2CD Antigony. takže vřele doporučuju (jinak 2CD si můžeš koupit na jejich stránkách http://www.antigona-rockopera.com ).


 • Jana

  Antigona je fakt super, v úterý frčím zase do dlouhý, řádně si to s holkama užijem :-)!!!


 • baterka

  Antigoně gratuluju k ceně “Počin roku” v anketě Břitva!!


 • Romča

  Rock? A já myslel, že to je místy ultra heavy metal – právě Dyk mi to celý znechutil. Je to fajn chlap, ale ve vší úctě – v Antigoně nezpívá, ale jen řve – místy nechutně řve. A to přiznávám, že mám skrzeva Zuzku Dovalovou k tomuto titulu jistou slabost:) – aber was ist zu viel, das ist zu viel… R.


 • k.eight.a

  Někdo tomu říká rock, někdo hard rock, někdo ultra heavy metal. Já si myslím, že nejpřesnější by bylo v tvrdších a agresivnějších skladbách hudbu nazvat nu-metalem (KoRn, Deftones, Limp Bizkit, …).