Praha

„The Wall 2009“ aneb České legendy vzkřísí kultovní Zeď


Dnešní zpráva asi bude pro trochu starší čtenářské ročníky, rozhodně však bude zajímavou pro všechny příznivce klasického rocku a legendární skupiny Pink Floyd. V O2 Aréně už 31. října 2009 díky šikovnému českému týmu vyroste jejich proslulá “Zeď”.

„The Wall“ coby název  nabízí hned několik asociací, za prvé je jednou z nejzásadnějších desek rockové historie a možná, že i samotné hudby vůbec, zároveň se jedná o slavnou art-rockovou operu s autobiografickými prvky hlavního autora Rogera Waterse (spoluautorem je  zpěvák David Gilmour).  Snad každý potom zná skladbu „Another Brick In The Wall“ podpořenou nezapomenutelným dětským sborem. Znalejší posluchači si jistě rádi notují například písně  „Hey You“ či „Comfortably Numb“. Vcelku známá je u nás i filmová „videoklipová“ verze (z ní si jistě vybavíte „pochodující kladiva) Alana Parkera (režisér filmové verze Lloyd Webberovy a Riceovy „Evity“) s Bobem Geldofem (hudebník a pořadatel slavného koncertu „Live Aid“.) v hlavní roli rockera Pinka.

V neposlední řadě nesmíme zapomenout na fakt, že album letos slaví 30 let od svého vydání a v Praze se chystá velkolepá oslava.

Mladý hudebník Filip Benešovský se s partou přátel snaží již od roku 2002 pravidelně oživovat koncertní verzi tohoto díla (naneštěstí ale neexistuje její záznam přímo od kapely) a ač se zatím odehrálo v rozmezí několika let jen pár vystoupení, projekt slaví úspěch, jak u nadšených fanoušků, tak profesionálů (ostatně, podívejte se na oficiálním webu na zdravici Pink Floydovského bubeníka Nicka Masona).

Tentokrát ale půjde o unikátní provedení, o hudební doprovod se postará přibližně dvacetičlenný orchestr, zahrnující elektrickou, smyčcovou i žesťovou sekci. Nebudou chybět videoprojekce, nezbytný kvadrofonní (čtyřkanálový) zvuk a kvádry na stavbu Zdi. Navíc, coby hudební hosté se představí významné osobnosti rockové a pop-rockové scény – Michal Malátný ze skupiny Chinaski, Jan Neckář (Bacily) či Roman Dragoun z kapely Progres 2, kterého někteří šťastlivci mohli též vidět alternovat titulní postavu v pražském nastudování „Jesus Christ Superstar“. Opravdovou perlou ale zřejmě bude účast legendy mezi kytaristy Radima Hladíka. Produkce samozřejmě bude v anglickém originále s českými titulky.

Událost takového rozsahu a důležitosti nás nesmírně zaujala a doufáme, že nás posledního října čeká úchvatná podívaná. Pokud se chcete navnadit trochu více, neváhejte a navštivte rozsáhlý oficiální web.

Plakát ke koncertu

Plakát ke koncertu

Článek napsán s pomocí tiskových materiálů.


Praha
Drž mě pevně, miluj mě zlehka: Představení plné hudby, tance i moudré nostalgie
Aktuální zprávy
Press show Romea a Julie nabídla pohled na představitele i velkolepou výpravu (+ video)
Praha
Divadla Broadway a Hybernia zahájila sezónu v Průhonicích (+ video)
 • paní Draculová

  Jelikož PF jsou mou nejoblíbenější skupinou již xxx let, rozhodně bych nešla na jakýkoliv revival nebo napodobeninu. NIKDY to nemůže být jako originál, ten je jen jeden. Proto dál žiji ze vzpomínek na skvělý koncert PF v Praze na Strahově, který se konal před více než 10 lety.No a některá jména aktérů tohoto projektu mě dokonce již předem odrazují , ještě si dost dobře pamatuji zrůdný český text , co zpíval Neckář v písni Another Brick on the Wall, bylo to něco Pojď si s námi kreslit křídou nebo tak něco podobně, prostě trapárna nejhrubšího zrna. Také nějak moc nechápu, proč se na to dělá upoutávka zde v muzikálech. No a co tam bude dělat Malátný? Vždyť skupina Chinaski je popík 3.třídy, i když by se sami asi rádi nazývali rockery, ovšem do těch mají sakra daleko, asi jako známá “rockerka” Anetka L……No svůj názor jsme napsala, ale kdo PF moc nezná, tak se tam asi pohrne právě kvůli Malátnému, ještě by tam třeba mohla vystupovat i Ivetka nebo Monča :):):)


 • Ondřej Doubrava

  Upoutávka zde je proto, že “The Wall” je v prvním plánu zkomponováno jako rocková opera a vždycky to tak bylo (čili k nám patří) a proto může být jakkoliv provozována dál (to je jako, kdyby si někdo nárokoval, že Jesuse v JCS může zpívat už jen Ian Gillian podle koncepčního alba a občas si to skutečně někdo nárokuje), bohužel v “originále” už to nikdy nikdo neuvidí, podle všeho si to ani na revival Pink Floyd nehraje (ani nemá moc jak, video z toho neexistuje, maximálně se inspirují podle dobových fotek), prostě jen parta profesionálních hudebníků a nadšenců zároveň zahraje svou verzi “The Wall”, mně je to velmi sympatické (dokonce čtyřkanálově, to žádný amatérský revival nikdy neudělá) rád bych také, aby konečně někdo v tomto smyslu “objevil” i “Tommyho” od The Who, možná nejlepší rockovou operu vůbec a udělal také její koncertní verzi. A myslím, že s dávným koncertem “Pulse” na Strahově se tento projekt srovnávat opravdu nedá.

  Malátného jsem také nejprve nepobral, ale on ten vztah vysvětluje docela vtipně právě v upoutávkovém videu, uvidíme, jak se s tím popere (bude muset). Přílivu Chinaski fanoušků bych se nebál, aspoň na chvíli proniknou i do jiných sfér.

  Navíc tenhle projekt má opravdu úžasnou pověst, zatím jsem na žádný z těch uspořádaných koncertů nezaznamenal jediný negativní ohlas, hodně se to probírá třeba na stránkách věnovaných třeba i Queen a vědí o tom i PF a ti by snad nějakou “hudlařinu” ven nepustili. A když se pod něco podepíše jako mediální partner i Radio Beat, většinou to průšvih rozhodně nebývá. Navíc, bude to zpívané v originále s titulky (v článku to je) a já se osobně nejvíc těším (pokud se tam dostanu) na kytaru Radima Hladíka, proti tomu snad nemůže být námitek.

  Ale možná je můj postoj zapříčiněn tím, že Pink Floydy zas až tak vcelku ovlivněn nejsem. A tudíž se originál – neoriginál na posledního října začínám těšit.


 • kubabar

  Viděl jsem v Krumlově verzi z roku 2006. Tehdy to byl hudební zážitek. Tento revival má své kvality.
  Uvidíme, co s tím zvládnou hosté…


 • paní Draculová

  Jo já chápu, že to pro lidi může být zážitek, ale ne pro toho, kdo viděl PF naživo . Jinak o tomto projektu také už pár let vím, pan Benešovský to dříve pořádal spíš někde po náměstích a tak. Jen tak na okraj, asi rok po smrti Franka Zappy, dalšího mého velkého oblíbence, přijela do Prahy část jeho tehdejší skupiny, tentokrát pod názvem The Grandmothers of the Invention, původní název je The Mothers of Invention. Já na to samozřejmě šla , tehdy do ROXY v Dlouhé ulici, jo, kluci hráli dobře, známé věci, ale ten Frank mi tam fakt chyběl hodně!! A to nebyl žádný revival. Takže já to mám s těmito věcmi takto. Ale samozřejmě uznávám, že to může být kvalitně uděláno, jak píše Vypravěč, Radim Hladík je absolutní špička, ale já se na něj půjdu radši podívat v listopadu do Lucerny na Beatfest, kde bude hrát sám za sebe, mimo jiné i Plastici atd… A vy, kdo jste neměli to štěstí vidět PF živě, doporučuji aspoň DVD Pink Floyd v Pompejích, to je super zážitek, jak hudební, tak obrazový.


 • Ondřej Doubrava

  To DVDčko doma máme, podívám se, ostatně, tatínek má doma celou zásadní diskografii.

  Právě proto, že jsem to na těch náměstích neměl možnost vidět a hodně lidí na to pěje chválu, těším se na provedené DÍLO “The Wall”, na nic jiného. A určitě tam půjde i někdo, kdo viděl PF naživo, protože holt PF už kompletní Zeď nezahrají, kdoví, jestli vůbec ještě někdy odehrají plnohodnotný koncert. I když na sólového Gilmoura bych si zašel…