Praha

“Je třeba zabít Davida” se již za měsíc představí v Divadle Broadway (+ video)


24.3.2010 se v Divadle Broadway konala tisková konference k novému muzikálu “Je třeba zabít Davida”, který bude mít premiéru 28. dubna 2010. Muzikál s hity Michala Davida a Zdeňka Bartáka v režii Radka Balaše bude především bláznivou hudební parodií. Samozřejmě s hvězdným obsazením, které do Broadwaye přivádí i nové hvězdy. Více podrobností naleznete v článku, u kterého naleznete také jednu hudební ukázku – známou píseň “Sen kovbojů” v dětském podání Filipa Antonia.

Roman Vojtek

Na tiskové konferenci k novému muzikálu “Je třeba zabít Davida” se sešli všichni tvůrci i celý herecký tým. Průvodního slova se ujal Roman Vojtek, který je jednou z nových tváří Divadla Broadway. Autoři se však rozhodli zůstat co nejvíce tajuplní a odhalili opravdu jen několik málo informací. Nechtějí totiž diváky připravit o překvapení a chtějí, aby si nový muzikál plně vychutnali. Cíl má však muzikál jediný – pobavit.

Co víme je, že se bude jednat o bláznivou hudební parodii, která si bere na paškál různé filmové i muzikálové hity. Uvidíme mnoho vizuálních, slovních i hudebních odkazů, samozřejmě také různé známé postavy. Děj bude začínat v roce 2060, kdy je Michal David uznáván a ctěn jako jeden z největších skladatelů své doby. Dokonce po něm má být pojmenována Akademie múzických umění a odhalena jeho obrovská socha. Není těžké si představit, jaký poprask vyvolá tato připravovaná transformace mezi akademickými funkcionáři. Představitel úpadkové hudební formy, jakou je POP music, a má být po něm pojmenovaná celá akademie? Tři nejvýznamnější osobnosti této akademické obce: prof. Rejžák, doc. Vývrt a dr. Natalická se rozhodnou této národní tragédii zabránit, k čemuž chtějí využít vynález francouzského inženýra Leydena. Tímto vědeckým objevem je stroj času, jehož prostřednictvím lze cestovat mezi různými časovými dimenzemi. Zákeřní akademici chtějí zlikvidovat velkého umělce v době, kdy byl ještě malý. Pro vražednou misi chtějí funkcionáři zneužít dva přihlouplé topiče, jejichž blbost je tak veliká, že si ani nejsou schopni uvědomit, co mají učinit… (Jak děj pokračuje se můžete nechat překvapit či se ještě více začíst na oficiálních webových stránkách muzikálu.)

Michal David pózuje pro Musical.cz

Jak je zmíněno již v úvodu, velkou roli budou hrát známé písně Michala Davida a Zdeňka Bartáka, které nově zaranžuje Daniel Barták (při vzpomínce na jeho práci s hudbou k “Baronu Prášilovi” se velice těšíme). Náznaky aranží byly slyšet jako hudební podkres prezentované ukázce animovaných projekcí Tomáše Glaislera, které budou převážně na bázi ploškové 2D animace (ukázku včetně hudby můžete zhlédnout na YouTube). Byla nám předvedena také jedna malá hudební ukázka, píseň “Sen kovbojů” (známá v podání Karla Černocha) v podání šestiletého Filipa Antonia známého z filmu “Líbáš jak Bůh”. Filip byl vybrán do dětské role ztvárňující malého Míši Davida. Ukázku můžete zhlédnout v našem videu pod tímto článkem.

Kromě Romana Vojtka budeme moci v Divadle Broadway vidět i další nové tváře, jako například Václava Svobodu, Ivu Pazderkovou, Báru Štěpánovou, Lumíra Olšovského nebo Martina Sobotku. A samozřejmě spoustu “starých známých” tváří divadla, inu pohleďte sami na kompletní obsazení:

Obsazení muzikálu “Je třeba zabít Davida”

prof. Rejžák, vedoucí katedry hudební vědy
Ivan Vyskočil, Pavel Nečas

doc. Vývrt, muzikolog a také Buddha
Václav Svoboda, Jan Fiala

dr. Natalická, vedoucí ateliéru teorie a kritiky a současně jeptiška Hildegarda
Bára Štěpánová, Vanda Konečná, Iva Pazderková

ing. Leyden, francouzský vědec, papež Jan Pavel II. a Mojžíš
Juraj Bernáth, Roman Vojtek

Arthur Narcisnegger – mistr bojových umění, Caesar, Satan a také Prorok Muhammad
Martin Pošta, Tomáš Trapl, Bohouš Josef

Hugo Harafena, choreograf, Ježíš Nazaretský a archanděl Gabriel
Alan Bastien, Tomáš Beroun, Bohouš Josef

Láďa, údržbář
Aleš Háma, Lumír Olšovský, Juraj Bernáth

Vláďa, topič
Jakub Wehrenberg, Martin Sobotka, Juraj Bernáth

malý Michal David, osmiletý chlapec
Filip Antonio

Uklízečka, ale také Kleopatra
Monika Absolonová, Ilona Csáková, Leona Machálková, Radka Fišarová, Linda Finková, Vanda Konečná

Rektor
Zdeněk Dušek

Radek Balaš a Filip Antonio

Režie se ujal zkušený Radek Balaš, který pro Divadlo Broadway zrežíroval úspěšnou hudební komedii “Adéla ještě nevečeřela”. Projekt přirovnává k filmovým parodiím typu “Scary Movie” či “Bláznivá střela”, ale také klasice “Monty Pythonů”. “Z těchto kořenů se to celé napájí, ale samozřejmě to reaguje i na české reálie. Je to celé postaveno na tom, že si děláme opravdu legraci úplně ze všeho a to tak, že nic nezůstává svaté. Samozřejmě začínáme sami u sebe. Děláme si legraci sami ze sebe, z muzikálových klišé, ze známých mystických postav, z různých filmových hitů,” komentoval na tiskové konferenci Balaš. Zároveň také s úsměvem dodal, že má k tématu i osobní vztah: “Musím se přiznat, že jsem do toho šel právě proto, že je potřeba zlikvidovat Michala Davida. Proto jsem se rozhodl napsat tento muzikál. Mám akademické vzdělání – vystudoval jsem činoherní režii na Janáčkově Akademii múzických umění. Tak mě to rozčiluje už několik desítek let a nechápu, jak tato ubohá, popová muzika může být pořád tak populární.” Nakonec ještě pochválil zkoušky a nasazení herců, kteří přináší stále nové nápady. “Kéž by se diváci snad aspoň trošičku bavili tak, jak se zatím bavíme my na zkouškách, když připravujeme jednotlivé situace,“ dodal Balaš na úplný závěr svého povídání.

Tvůrčí i herecký tým muzikálu

V muzikálu jsou samozřejmě také důležité choreografie, o které se již skoro tradičně stará Krisitna Kloubková. „Tenhle muzikál se úplně liší od Barona Prášila, díla, na kterém jsem pracovala naposledy. Musím přiznat, že dělat choreografie na hity Michala Davida, které máme všichni “pod kůží”, je těžké. Navíc se polovina děje odehrává v budoucnosti a celé je to komedie. Beru to jako další výzvu a už teď se velmi těším na spolupráci s tanečníky a také se sólisty, které čekají velké taneční scény,” komentovala svojí pracovní náplň Kloubková.

Na závěr snad jen zmínka, kdo celý projekt zastřešil scénáristicky. Byl to sám producent Oldřich Lichtenberg, který s tímto nápadem přišel a dále se na scénáři podílel Radek Balaš se zvláštním přispěním Michala Suchánka a Richarda Genzera. Premiéra tohoto obávaného i očekávaného díla se bude konat 28. dubna 2010. Jak se těšíte vy?

Hudební ukázka z tk (Filip Antonio – Sen kovbojů)

Kamera – Radek Janda

Článek napsán s využitím tiskové zprávy Martiny Jandové, děkujeme za poskytnutí.

.

Bára Štěpánová a Tomáš Trapl

Vanda Konečná

Alan Bastien, Martin Pošta a Ivan Vyskočil

Oldřich Lichtenberg, Michal David a Zdeněk Barták

Filip Antonio a Michal David

Zdeněk a Daniel Barták

Aleš Háma s Lindou Finkovou

Autorem fotografií je exkluzivně pro Musical.cz Petr Marek. Pokud byste fotografie chtěli použít na vašem webu, ozvěte se nám na email redakce@musical.cz. Publikování bez svolení autora je přísně zakázáno!


Recenze a reportáže
“Kleopatra” se loučí, s Gabrielou Gunčíkovou coby královnou (+ video sestřih)
Praha
Muzikál “Ať žije rokenrol!” se oficiálně představil novinářům (+ video)
Aktuální zprávy
Královna “Kleopatra” opět vykročí na prkna Divadla Broadway
 • Eponina

  Nechci nikoho nějak urazit, ale obsazení mě docela vyděsilo (to není asi správný pojem). Nevím co to bude, ale vypadá to na docela velikou “šílenost” . Už to obszení a hlavně ty lidi + role (např: ukízečka, ale také Kleopatra). No nevím, jestli si zrovna tímto divadlo Broadway přilepší.


 • veny

  No fakt to vypadá šíleně!:)))


 • Pája

  To je krásná ukázka. Já ho milujjuuuu. :DDD


 • Eponina

  veny: Jsem ráda, že alespoň někdo se mnou souhlasí :)


 • veny

  Eponina: no když jsem tam viděla postavy typu Kleopatra, Ježíš, Satan, Buddha apod. a pak klučina zpívá “Sen kovbojů”, tak fakt to bude velikej mišmaš. Ale třeba to bude kvalitní…:))


 • Jak

  veny: Tak o tom bych dost pochyboval… :D


 • veny

  Jak: O čem? O tom, že to bude mišmaš, nebo že by to mohlo být kvalitní představení?:D:D


 • Eponina

  Myslím, že Jak myslel spíš tu kvalitu :D


 • klara

  no lidi se asi zbláznili – nejdřív ten baron prášil a teď tohle

  DĚKUJI NECHCI


 • Eponina

  Klara: Že bych našla spřízněnou duši :D …. Baron je taky úlet jak něco, i když mě neoslnila ani Mona Lisa a tak jsem do Prahy přestala jezdit a tady na toto taky nezavítám — hezky vyjádřeno “děkuji nechci” :D


 • klara

  eponina: ano našla jsi

  nechapu jak nekdo muze platit takove sumy za listky na takova predstaveni. mona lisa – k tomu se snad ani nebudu vyjadrovat. a nemuzu se uz dockat na kata mydlare – nad dramaturgii DB a Hybernu me zustava rozum uplne stat – ale asi se to ridi hesly

  no aby to bylo takový hezký, veselý pro lidi – mám nápad prístím titulem by měla být hororová lovestory

  JURSKÝ PARK

  a namixujeme to z různých popových písní, aby si to lidi broukali.

  jako taneční čísla by pak byli super např step tyranosaurů

  nebo balet tropických květin

  :-)


 • klara

  anebo muzikál AVATAR a aby nebyly problemy s právy tak to prejmenujeme na RATAVA


 • Eponina

  Klara: Ano přesně tak :))

  Ale DB i DH jsou podle mého stále horší. I novým provedením Draculy u mě neuspěly – se srovnáním s tím starým to byla šílená nula. Praha umí i krásný muzikály např: Ježíš ve Spirále, Bídníky, Monte Christo v HdK i Kalichu jsou dobrý věci, ale DB i DH jdou stále níž a níž. Z těchto dvou divadel se mi líbil ještě ten Golem a Tři mušketýři celkem.

  JURSKÝ PARK je výborný nápad. A rovnou by tam mohli obsadit třeba Paroubka aby to bylo více navštěvovaný.


 • klara

  Eponina:

  ja se proste nejvic tesim na Marguerite do Ostravy sice je to daleko, ale konecne budmem mit v cechach novej svetovej muzikal! a ne jen enco co u nas nekdo napise za par mesicu. konecne se neco zacina u nas v tom muzikalovem svete dit. jak jsem si cetla tak to delaj nejaky mlady lidi tak to bude snad invencnejsi nez praha a brno (brno oproti praze samozrejme vede, ale stejne me tam uvadeny muzikaly pripadnou takovy staromodne udelany).


 • Veronika B.

  Klara a Eponina: Nejste v tom samy, ale některé spřízněné duše prostě nenalézají slov a tak se ani nevyjadřují :-)
  Můj názor je, že kultura by měla pobavit i otevírat nové obzory a to se, bohužel, v DB ani v DH neděje. Neměla jsem nikdy chuť k osobní návštěvě, protože mě recenze i zprávy od známých vždy dostatečně varovaly, byť “mezi řádky”. Protože jsem neviděla, nesoudím, jen je mi líto peněz i lidí, kteří to považují za kulturu.


 • Eponina

  Klara: Mafguerite v Ostravě si samozřejmě ujít nenechám, prootože to bude konečně něco nového u nás ještě nepřeloženého. Určitě to Ostrava zvládne tísíckrát lépe než Praha.
  Veronika B.: Já si ráda věci ověřuji, jestli jsou opravdu takové nebo ne -> samožřejmě více než 200,- za lístek do DB nebo DH nedám a po Moně Lise bych se snad na něco do těch divadel šla podívat jen zadarmo a věřím tomu, že bych nadšená neodcházela.


 • JAK

  Nemyslím si, že by to Praha býval udělala blbě. Jen je ted spousta divadel a i kvalitních umělců “v zajetí” českých komerčních pitominek


 • klara

  jak: určitě jsou – ale myslím si že muzikalový zpěvák neni zpěvák popu. herečka v zahraničí zvládne v jednu chvíli zpívat chicago a pak treba operetní muzikál vyžadující klasické školení. kdyžto u nsá se to většinou mění na popové chraptění nebo šepot.

  eponina: mě by snad musely platit abych šla na některou z těch blbostí.


 • fiona1310

  Teda holky ( Klára, Eponina, Veronika) já se nestačím divit, že se na vás ještě nějaký zarytý fanda DB a DH nevrhl:):):), já před časem jsem jen vyjádřila podiv nad tím, že někdo chodí na výtvory Majkla Davida a už mě tu málem ukamenovali:):):) .Spíš se také divím tomu, že o těchto “veledílech” se vůbec diskutuje na stránkách nazvaných musical.cz.Já osobně jsem velice zvědavá na Spamalot v Plzni.


 • Ondřej Doubrava

  Fiona: Já doufám, že se nám to daří vyvažovat (viz. teď Tommy, který je neoddiskutovatelným milníkem hudebního divadla a u nás ho nikdo nezná) a kdo nechce, o Davidovi číst nemusí. SPAMalot uvidím velmi brzy, snad vše vyjde.


 • Eponina

  Fiona: Na Spamalot si určitě zajdi, je to moc pěkný…… Taky se divím, že se žádný fanda DB a DH ještě neozval. :))


 • Pavel Košatka

  Asi narozdíl od vás nemají pořád chuť se hádat :). Když je evidentní, že každý má svou pravdu a prostě někomu se popový muzikály Michala Davida líbí. Mají tam svoje oblíbený zpěváky, company… Mají tam v tom divadle stejně naladěné přátelé a chodí tam rádi. A myslím, že jim je naprosto jedno, že kritikům se ty muzikály nelíbí nebo že určité skupině se nelíbí. Takže vás prosím, buďte trochu tolerantní, tohle se vymstilo i kdysi populárnímu Musical.cz fóru. Napište, že byste za to nezaplatili ani korunu, protože už podle popisu vám to připadá absurdní a ne poznámky, že lidi, kteří to považují za kulturu jsou idioti a že by měli obsadit Paroubka a další posměvačné poznámky. Jak napsal Ondra, píšeme o dost jiných muzikálech a divadlech, takže je jen na vás, který z těch článků si vyberete.
  Btw., něco jako balet tropických rostlin už v DB můžete vidět :) ;). Těším se tam naviděnou ;).


 • Miri Nikolaj

  Ok, tak se tedy asi jako první fanda DB a DH ozývám… Většinou sem nepíšu a ani to nepročítám, protože nemíním neustále slyšet, že jako divák těchto divadel jsem ten největší buran na světě a že můj oblíbenec mečí jako koza od vás ze dvorku. Ale podle kultivovanosti příspěvků se pozná kultivovanost člověka, že… Ale to zřejmě pochopí jen několik z vás, co si budeme nalhávat :-). A je to přesně tak, jak řekl pan Košatka – už tam máme “své” lidi, jak oblíbence z jeviště, tak i přátele a občas ani moc nekoukáme, jaké máme obsazení nebo na co jdeme, protože je pro nás důležité, že tam budeme mít své blízké. A že vy byste za to nedali ani korunu, to je pořád ta stejná písnička dokola – tak tu korunu nedávejte a běžte si do jiného divadla. Stejně vás DB a DH pořád jen rozčilují a k čemu to je, neustále se nervovat? Akorát si zničíte zdraví – a za to vám ty “naše buranské písničkály” přece nestojí ;-) • zuzanka

  běžte do háje,nevite co je kultura.je to super ukázka a muzikál bude taky super :-)))))))))


 • Zdeněk

  Na podruhý do bylo docela dobrý asi to bylo tím, že sem věděl do čeho jdu.