Praha

“Mona Lisa” má před premiérou


24.2.2009 se v Divadle Broadway konala závěrečná předpremiérová tisková konference k původnímu českému muzikálu Bohouše Josefa, Michala Davida, Lou Fanánka Hagena a Libora Vaculíka – “Mona Lisa”, který se právě nachází ve fázi „projížděcích“, již plně okostýmovaných zkoušek. Jelikož už se jistě na nové dílo těšíte, nabízíme vám v rámci článku rozsáhlejší fotogalerii, tentokrát od obou našich fotografů současně!

Průvodkyní se nám stala Kristina Bastienová (mimochodem, její kostým Smrti naživo vypadá velice efektně a fatální úlohu této postavy opravdu evokuje), přivedla na pódium velkou část realizačního týmu, například oba autory hudby, textaře Lou Fanánka Hagena, režiséra představení Libora Vaculíka, architekta scény Martina Černého a populárního kostýmního výtvarníka takřka všech českých významných muzikálových scén Romana Šolce. Bohužel nebyli příliš sdílní, první představení jsou přece už přede dveřmi.

Oldřich Lichtenberg s Michalem Davidem ještě jednou poděkovali Bohoušovi Josefovi za práci na hudbě, ten na oplátku řekl, že bez práce na „Moně Lise“ bude jeho život na chvíli prázdnější.

Oldřich Lichtenberg, Michal David, Bohouš Josef, Kristina Bastienová, Lou Fanánek Hagen

Oldřich Lichtenberg, Michal David, Bohouš Josef, Kristina Bastienová, Lou Fanánek Hagen

Bohouš Josef, Kristina Bastienová

Bohouš Josef, Kristina Bastienová

Vše bylo vynahrazeno po pauze, kdy přišla na řadu mnohem zajímavější součást programu. Byly totiž prezentovány hned tři ukázky z první poloviny muzikálu. Árii Leonarda da Vinciho, který se v ní stane svědkem úmrtí svého žáka „Prokletí spánku“ , interpretoval  sám autor Bohouš Josef.

Bohouš Josef jako Leonardo da Vinci

Bohouš Josef jako Leonardo da Vinci

Bohouš Josef zpívá píseň "Prokletí spánku"

Bohouš Josef zpívá píseň "Prokletí spánku"

Leonardo da Vinci a jeho umírající žák Giacomo Salai (Roman Tomeš)

Leonardo da Vinci a jeho umírající žák Giacomo Salai (Roman Tomeš)

Bohouš Josef a Roman Tomeš

Bohouš Josef a Roman Tomeš

Bohouš Josef a Kristina Bastienová (v taneční roli Smrti)

Bohouš Josef a Kristina Bastienová (v taneční roli Smrti)

Hana Zagorová a Helena Vondráčková se vystřídaly v písni postavy matky Mony Lisy „Hodné dítě má spát“.

Hana Zagorová jako matka hlavní hrdinky v písni "Hodné dítě má spát"

Hana Zagorová jako matka hlavní hrdinky v písni "Hodné dítě má spát"

V polovině Hanu Zagorovou vystřídala Helena Vondráčková

V polovině Hanu Zagorovou vystřídala Helena Vondráčková

Třetí ukázkou byl již veřejně známý duet Mony Lisy a Giuliana „Jednou lásko přísahám“ zazpívaný Monikou Absolonovou a Petrem Kolářem.

Mona Lisa (Monika Absolonová) právě obdržela dopis od svého milence Giuliana

Mona Lisa (Monika Absolonová) právě obdržela dopis od svého milence Giuliana

Milostný duet "Jednou lásko přísahám" (Monika Absolonová a Petr Kolář)

Milostný duet "Jednou lásko přísahám" (Monika Absolonová a Petr Kolář)

Ukázky naznačily podívanou se všemi znaky rukopisu Libora Vaculíka, částečně se mohli přítomní seznámit i s projekcemi Jaroslava Voborného. Hudba zase odhalila několik hezkých motivů a o trochu “hutnější” zvuk, než jsme v Divadle Broadway zvyklí. Bohužel byly tyto střípky předvedeny bez větších souvislostí, takže nebylo možné vytvořit si k postavám ten správný vztah, ale to se na finálním představení jistě poddá.

Nezapomeňte, že 2. a 3. 3. se rozjíždí série veřejných generálek a od 4. 3. do 6. 3. jsou na programu hned tři plnohodnotné premiéry.

Obsazení první premiéry:

Lisa del Giocondo: Dasha
Leonardo da Vinci: Bohouš Josef
Giuliano de’ Medici: Petr Kolář
Francesco del Giocondo: Josef Vojtek
Caterina de’ Gherardini: Hana Zagorová
Michelangelo Buonarroti: Alan Bastien
Margherita Amadori: Marta Jandová
Pietro Soderini: Tomáš Trapl
Rafael Santi: Tomáš Savka
Bernardo Alfonso: Jan Maxián
Giacomo Salai: Roman Tomeš
Smrt: Kristina Bastienová

Monika Absolonová s Petrem Kolářem

Monika Absolonová s Petrem Kolářem

Kristina Kloubková a "Da Vinciovský" prvek scény

Kristina Kloubková a "Da Vinciovský" prvek scény

Skupinové pózování pro fotografy

Skupinové pózování pro fotografy

Monika Absolonová s Bohoušem Josefem

Monika Absolonová s Bohoušem Josefem

Mona Lisa se svými matkami (Helena Vondráčková, Monika Absolonová, Hana Zagorová)

Mona Lisa se svými matkami (Helena Vondráčková, Monika Absolonová, Hana Zagorová)

Autory fotografií jsou exkluzivně pro Musical.cz Petr Marek (fotografie 1 – 3 a 5 – 13) a Tomáš Král (fotografie 4 a 14 – 16). Pokud byste fotografie chtěli použít na vašem webu, ozvěte se nám na email redakce@musical.cz. Publikování bez svolení autora (redakce) je přísně zakázáno!


Aktuální zprávy
Muzikál MEFISTO se poprvé ukázal veřejnosti
Praha
Muzikál “Osmý světadíl” překvapil energií a vynalézavostí (+ video)
Praha
Divadlo Kalich má nového Krysaře. A je skvělý (+ video)
 • Tychi

  Zajímavé, matka Helena má krytý krk, matka Hanka to ještě nepotřebuje nebo ho má kratší(o:


 • veny

  mě zaujal název písně “Hodné dítě má spát”:))) Doufám, že v takovém duchu nebudou všechny texty Fanánka.


 • Ondřej Doubrava

  Mně zaujal oficiální název “Jednou lásko přísahám”. Neměla by tam být alespoň čárka. Ale dal bych tomu název jiný, tohle mi nepřijde vhodné.


 • Kristýnka

  “Hodné dítě má spát” mě zaujalo též… já zase doufám, že si to publikum nepřevede na sebe a nebude to realizovat :-D.


 • xyz

  Ondřeji, nejdříve si, prosím, někde nastuduj rozdíl mezi: MNĚ a MĚ, a pak kritizuj ostatní. Jinak si myslím, že ten název, co uvádíš, by měl obsahovat ne jednu, ale dokonce dvě čárky.


 • Ondřej Doubrava

  xyz: rozdíl mezi MNĚ A MĚ znám (3. a 6. pád), v článcích si to hlídám, i když první osobu používám minimálně, v komentářích, když píšu rychle to ujede, budu si na to dávat pozor, dík… A máš pravdu, měly by tam být dvě čárky, ale oficiálně se to neuvádí ani s jednou…


 • xyz

  Ondřej: Fajn. Tomu rozumím. Stane se. Patří ti moje sympatie, že jsi nereagoval agresivně (to bývá nejčastější reakce). Mně chyby trochu lezou na nervy – přiznávám, jsem asi trochu puntičkář, či co. Tak se omlouvám.:o)
 • Jakub

  Teda, abych pravdu řekl. Mě se vůbec nelíbí ty názvy písniček, přijdou mi jak od malýho dítěte, pořád se opakuje slovo láska, není v tom žádný nápad, žádná originalita. I podle těch tří videí z blesk.cz mi přijde že texty se teď Fanánkovi moc nevyvedli, používá hrozně obyčejnou a úzkou slovní zásobu, některý věty mi přijdou dost kostrbatý a nepřirozený,…. Čekal jsem je lepší, třeba texty k Angelice od něj jsou docela pěkný, nebo i ke Kleopatře. I v tom často kritizovaném (po stránce textů) Golemovi mi přijde, že texty zní mnohem přirozeněji, tady mi přijde jak kdyby si s tím nevěděl rady a cpal tam slova navíc jen aby mu to vyšlo na doby…….. Ale co jsem zatím slyšel z hudby tak se mi hodně líbí, i scéna je pěkná. Hodně mě taky překvapily Hana Zagorová a Helena Vondráčková v té písničce Hodné dítě má spát, pěvecky samozřejmě bez chyby, ale i jejich hraní mi přijde přirozený a uvěřitelný. =)Škoda jen, že ty texty to tolik sráží dolů…. =(


 • Kouzlo

  Tak ty názvy jsou opravdu úděsné. Na Popronu je u písničky Jednou lásko přísahám čárka, pravda jen jedna, ale i já jsem názoru, že jsou tam dvě. Lásko je snad oslovení a to se odděluje čárkami z obou stran. Navíc tahle písnička je v refrému dost prapodivná. Začíná “Jednou lásko přísahá, setkání osud slíbil nám.” To vůbec nedává smysl, když je to takhle za sebou. Text je navíc moc jednoznačný. Hned jsem pochopila z jaké scény to je. Žádné básnické výrazy, jen text.
  Mě tedy nejvíce zaujal název Na Davida jedem. To je opravdu lahůdka. Vůbec to nedává smysl. Je to vytržené z věty z kontextu jako většina názvů. Takhle se snad název písně nedělá. Já jsem si toho všimla už u Angeliky. Názvy: Doufám, že mi sílu Bůh dá, Na příchod Antikrista chystání, Naše láska trvá dál, Lásko má, nech dál mě spát atd. Je to podobné. Vypadá to jako, když si stím nevěděli rady, ale představte si jak se taková písnička špatně uvádí jako samostatná. Než moderátor řekne název, divák zapomene, kdo bude zpívat. Lidé si špatně zapamatovávají tak dlouhé názvy. Předělají si ho nebo ho zkomolí. To není nic dobrého a hlavně to neodpovídá profesionální úrovni.
  Hrozně mě překvapila nová strategie. Vydat CD před premiérou je nezvyklé.


 • Pavel Košatka

  Tak ono se to CD vydává k prvnímu veřejnému představení – tj. generálce ;-). Aby si diváci už od prvního představení mohli koupit CD. Logiku to má, čím dříve je, tím více peněz se vydělá.


 • veny

  ad názvy písní a texty: no co čekáte od Fanánka?:))))) Je to fakt děs.


 • Jakub

  Mě se ten muzikál docela líbí a ani ty písničky nejsou tak hrozný, jak se říká.


 • tom2410

  Nejsou vůbec hrozný a celej muzikál je super


 • Pavel Košatka

  Muzikál je celkově super, texty jsou bohužel hrozný…


 • Honza

  Musím se bohužel připojit, to je něco strašnýho, texty jsou odpudivě přitroublý a ubohý.Je to tímpádem všechno jak parodie, u toho hodného dítěte co má spát se člověk až musí smát,jak je do úděsný.Je mi líto interpretek,že takovou strašlivost musejí zpívat.Nebo Monika cosi jako ..znejistí,snad se to vyčistí…Bože!!!!! To je fakt HUMUS! Toho jsem se bál a stalo se to.
  Fabánek umí dělat hospodský texty,kde banality a sprosťárny jsou v pořádku, tohle chtělo určitou vznešenost,kultivovanost a grácii a je to jen trapárna.Nákladně honosně oblečená zhůvěřilost.


 • Romča

  Tohle textové kamenování mi přijde až přehnané. Zkuste se třeba podívat na texty legendárních Beatles – taky je nikdo za to nevraždil, a přitom to byly často opravdové stupidity, tady by se o tom asi dalo leckde minimálně polemizovat. Ale nebudu hodnotit ještě před tím, než si to celé v klidu několikrát zažiju a naposlouchám. Zdůrazňuji celé dílo, ne jen pár písniček. Teprve pak buď budu souhlasit, nebo ne.
  Jen bych odpověděl Kouzlu, že v textech písní (natož v názvech) se správně interpunkce nepoužívá vůbec, no a oddělování v oslovení – ať už jména či jakéhokoli oslovujícího jednoho slova, už bylo zrušeno i v klasické gramatice. Takže správně by tam neměla být čárka ani jedna – i kdyby to nebyl název/text písně. Jinak ale Kouzlo má pravdu v jednom. Dlouhé názvy jsou špatně. Max 3-4 slova, jinak už je to neučtitelné. Otázka ale je, zda název písně je tak důležitý. V podstatě to zas není tak závažný problém – rozhodně bych na základě toho nemluvil o (ne)profesionalitě. Ta spočívá úplně v něčem jiném…
  A vydávání CD před premiérou není žádná nová strategie. CD se vydávalo vždycky tak, jak se to stihlo. Kdo to stíhá už před premiérou, tím lépe. Všichni diváci, i diváci generálek, mají právo při odchodu z divadla si už koupit hotový produkt, aby si mohli doma notovat a na základě toho se vrátit… Kdyby totiž z první návštěvy si hned vše nepamatovali. To přece není znak kvality. Spíš bych řekl naopak. Skutečná kvalita se neprojeví hned, ale až s odstupem času. R.


 • Kuba

  Romča:
  Pěkně řečeno. Souhlasím s tebou, posuzovat písničky z netu je dost tragickej počin.


 • Kuba

  Honza:
  No on je ten text ” Snad manžel nic nezjistí, šaty mé se vyčistí” Tak nevím co se ti na tom nezdá, zrovna tenhle text je docela pěknej a dobře navazuje na předchozí scénu.
  A mám dotaz viděl jsi ten muzikál v divadle nebo si se podíval jenom na video na netu ?


 • Jakub H.

  Romča: Abych pravdu řekl, srovnávat písničky od Beatles s muzikálem mi přijde docela mimo,… Už jen proto že v muzikále je důležité sledovat příběh jednotlivých postav a proto je podle mne potřeba aby texty zněli přirozeně a aspoň trochu odpovídali třeba charakteru postav, atd…… To mi občas u Fanánka dost chybí. Kdežto u Beatles o žádnou přirozenost nebo vcítění se do příběhu nejde a tak se to dá mnohem snáze odpustit… Aspoň podle mne, ale tak chápu že každý může mít na tohle jiný názor….


 • veny

  no poslechla jsem si ukázky hudby a musím říct, že není špatná. Je tam cítit Burma Jones. Na můj vkus by na CD nemusel být tolik Bohouš, ale třeba více Marián, ale chápu, že Bohouš je autor hudby, tudíž tam má větší prostor. Ale celkově je to přeci jenom trochu něco jiného než od Michala Davida. Až na opět na ty texty…


 • tom2410

  Jo to mi taky vadí.Leonarda tam má Bohouš, Petr i Marián takže Michelangela mohl klidně nazpívat Alan nebo Ali


 • Romča

  Přesně – souhlas s tomem2410.
  Jinak jsem si tedy po dvou shlédnutích Mony a naposlouchání některých textů potvrdil to, že vaše útoky na texty LFH jsou zcela mimo – pasáže jako jen pohled maminčin a mistr Da Vinci… jsou naopak velmi kouzelné a nechápu, co se na tom komu nelíbí (tedy kromě pana Kábrta – ten samozřejmě bude hledat blechy i tam, kde nejsou – je za to placen). Hezký den.
  R.


 • Tomík

  Nejkrásnější píseň je S LÁSKOU SMŮLU MÁM tu když slyším tak mam husí kůži…


 • Romča

  Pánové, kde máte premiérové recenze? Nějak to začíná váznout… To chcete, aby musicalnet.cz začal být rychlejší? :)))
  R.


 • Ondřej Doubrava

  Nechceme a taky už finišujeme, jen toho bylo z mé strany přes víkend poněkud hodně a tak jsem Pavlovi řekl, že to napíšu až v neděli, ale už to taky mám, jen čistím :-)


 • Romča

  Na čištění je nejlepší Savo, Ondří:) R.


 • Sisi

  Ahoj všichni, v sobotu 2.5. jsem byla na muzikálu Mona Lisa. Jsem teda jenom obyčejná ženská, né žádny odborník na hudbu ani texty, ale muzikál se mi hodně líbil. Marian Vojtko jako Leonardo – úžasné. Klasicky výborný Petr Kolář,nezklamala ani Marta Jandová a překvapenim pro mne byl p. Fiala, má krásně zabarvený hlas. Nemůžu zapomenou na p. Bernátha, který měl tady větší prostor pro zpěv a mne rozhodně nezklamal. Mám pocit, že kritizování práce druhého začíná být u nás národní sport. Objeví se něco nové, tak honem musíme to rychle pošpinit, aby to za nás neudělal někdo jiný. Divadlo bylo vyprodané komplet, takže my obyčejní lidé, kteří se nestavíme do pozice odborníků, stejne na kritiku nereagujeme. Držím palce všem, kteří se na muzikále podílejí, podle odezvy v divadle, to asi dělají dobře.


 • Monusinaa

  Mě se Mona Lisa líbila úplně celá.. A navíc jsem tam měla skoro všechyn co jsme chtěla, takže to mě dojalo. A navíc, i texty se mi zdají krásné.. Nevím, co se Vám na těch textech nezdá. Pro mě je Mona Lisa zatím nejkrásnější muzikál co jsem viděla a to jsem jich viděla dost!!


 • milovník muzikálů

  Muzikál je super.Písně sou super nádherný Michal David je super skladatel ale myslim si že ten jeho muzikál co připravuje o tom katovi nebude tak slavnej.


 • Pajun

  Nemohl by mi někdo povědět jak se jmenuje ta písnička : Snad manžel nic nezjistí šaty mé se vyčistí??