Praha

Letní premiéra muzikálu “Hello, Dolly!” ve Švandově divadle – další informace


Na rozdíl od mnoha zahraničních scén se v České republice ještě stále dodržují divadelní prázdniny a tak si milovník muzikálů musí ve velných dnech vystačit s tématickými koncerty či nárazovými představeními. Ne tak toto léto. Pražské Studio Dva se totiž již pilně připravuje na svůj muzikálový debut, uváděný právě přes dobu dovolených. Vsadili sice, jak již od nás víte, na jistotu, a tona broadwayskou klasiku „Hello, Dolly!“.

Energická Dolly v podání Ivany Chýlkové (bez jakékoli alternace) se spolu s dalšími kolegy a živým orchestrem představí ve Švandově divadle na Smíchově jen ve 22 reprízách, od 6. 7. do 31. 8. 2010 (konkrétní termíny uveřejněny níže) v  koncepci jednoho z nejoceňovanějších činoherních režisérů Ondřeje Sokola.

Osoby a obsazení:

Dolly Leviová – Ivana Chýlková

Horác Vandergelder – Jaromír Dulava / Josef Carda

Irena Molloyová – Simona Babčáková

Kornelius Hackel – Kryštof Hádek / Michal Slaný

Barnabáš Tucker – Jan Meduna

Minnie – Berenika Kohoutová

Rudolf – Mojmír Maděrič

Číšníci – Petr Pěknic, Martin Sochor a další

Ernestina Money – speciální host: Naďa Urbánková / Yvonne Přenosilová

Inscenační tým:

Překlad: Ivo Osolsobě
Texty písní: Eduard Krečmar
Režie: Ondřej Sokol
Hudební aranžmá: Varhan Orchestrovič Bauer
Scéna: Adam Pitra
Kostýmy: Nina Stillmark
Choreografie: Jaroslav Kuneš
Hudební nastudování: Eduard Klezla

Promofotografie Ivany Chýlkové k inscenaci "Hello, Dolly!"

V této sezóně už se se sympatickou dohazovačkou Dolly Leviovou můžeme setkávat v Městském divadle Brno a jelikož se jedná o inscenaci značně superlativní a energickou, zdá se na první pohled další nastudování o pár měsíců později tak trochu navíc. Přesto se objevilo několik poutavých faktů, proč shledávat přípravy „nové pražské Dolly“ za zajímavé.

Pokud se u brněnského provedení mluví o skutečnosti, že obsahuje zdravou porci činohry, zde je pohledu na obsazení jasné, že půjde (snad až na hvězdné hostování legend populární hudby Nadi Urbánkové a Yvonne Přenosilové) přímo o „činoherní sólo“ známých hereckých osobností, což je zajisté výzva i pro realizační tým.  Zajímavé jistě bude i hudební nastudování teď možná obecně nejznámějšího aranžera, dirigenta a tvůrce filmové hudby (například ke „Goyovým přízrakům“ Miloše Formana) Varhana Orchestroviče Bauera, určené pro mnohem menší orchestr, než je u tohoto titulu obecně zvykem. Pěveckou přípravu má na starosti Eduard Klezla. Toho našim pravidelným čtenářům představovat nemusíme, jeho práce „vocal coache“ například pro Divadlo Broadway a Hybernia, je dostatečně známá.

Velkým překvapením je, že pro inscenaci jsou vytvářeny zcela nové texty písní (ačkoli lze původní překlad písní Alexandra Kozáka z roku 1966 označit za stále živý (brněnská inscenace je důkazem) a poměrně zlidovělý (dramaturgové zatím neměli potřebu sahat po jiné alternativě), tentokrát z dílny Eduarda Krečmara. Mluvené repliky přitom zůstávají vpůvodním překladu Iva Osolsobě. Uvidíme, jak k sobě tyto části skládanky zapadnou.

Počet míst v sále je nakonec stanoven na 280 míst, cena vstupenky je 899,- Kč (během akce „first moment“ o 200 korun levněji, na slavnostní premiéru zase o 300 korun dráž!) což je za tento titul, uváděný navíc v době vydání článku na několika českých scénách najednou, v dnešní době skutečně astronomická částka. Uvidíme, jak moc bude ve výsledku oprávněná. Pravdou ale je, že si scéna tak trochu zavírá dvířka u běžných diváků či přímo cílové skupiny, jelikož za tuto cenu mají všichni v létě k dispozici spoustu jiných (byť ve většině nemuzikálových) povyražení. Rozhodnutí zájemci si mohou vstupenky koupit v prodejních sítích Ticketpro a Ticketportal, též na pokladně Švandova divadla na Smíchově (Štefánikova 57, Praha 5) a Divadla Palace (Václavské nám. 43, Praha 1) .

Na závěr článku se hodí ocitovat trefnou poznámku režiséra Ondřeje Sokola:

„Když přemýšlím, co bych řekl k našemu obsazení Hello, Dolly!, nemůžu se vyhnout hodně zprofanovanému kulinářskému příměru: Hello, Dolly! není jednoduchá omeleta ke snídani, je to pořádně náročný několikaposchoďový dort. Kdo slibuje, že ho upekl ze samých třešní na dortu, vymýšlí si. My jsme se snažili dát dohromady herce, muzikanty a tanečníky, kteří nejen dokážou sami za sebe zvládnout tak náročné party, ale půjdou i dobře dohromady, a slibují, že by vám mohl výsledný Hello, Dort! chutnat jako celek. Jako šéfkuchař naší restaurace Harmonia Garden, do které se v muzikálu Dolly vrací s tou světoznámou melodií, vám zaručuji, že jsme použili pouze prvotřídní ingredience, a zvu vás od 6. července na, doufám, skvělou večeři o několika chodech… Pokud bych neměl používat kulinářské příměry, můžu jen říct: Snažíme se to jako vždycky dělat poctivě a dobře, doufáme, že to tak i dopadne.“

V tuto chvíli lze tvůrcům jen držet palce, ať se tato sympatická poznámka stane skutečností.

Termíny představení:

červenec 2010
úterý 6. 7. 2010 v 19:00 – 1. premiéra
středa 7. 7. 2010 v 19:00 – 2. premiéra
čtvrtek 8. 7. 2010 v 19:00
pátek 9. 7. 2010 v 19:00
pondělí 12. 7. 2010 v 19:00
úterý 13. 7. 2010 v 19:00
středa 14. 7. 2010 v 19:00
čtvrtek 15. 7. 2010 v 19:00
neděle 18. 7. 2010 v 19:00
pondělí 19. 7. 2010 v 19:00
úterý 20. 7. 2010 v 19:00

srpen 2010
pondělí 16. 8. 2010 v 19:00
úterý 17. 8. 2010 v 19:00
středa 18. 8. 2010 v 19:00
čtvrtek 19. 8. 2010 v 19:00
neděle 22. 8. 2010 v 19:00
pondělí 23. 8. 2010 v 19:00
úterý 24. 8. 2010 v 19:00
středa 25. 8. 2010 v 19:00
neděle 29. 8. 2010 v 19:00
pondělí 30. 8. 2010 v 19:00
úterý 31. 8. 2010 v 19:00

Za poskytnutí tiskových materiálů děkujeme Studiu Dva. Autorem fotografie je Tomáš Beran.


Aktuální zprávy
Láska na dně kefíru? HEDWIG vydává svůj první český singl
Pozvánky a konkurzy
Vánoční koncert SPOLEČNĚ: Ochmanová, Randák, Holá
Praha
Obsazení obnovené premiéry muzikálu “Dracula” již odhaleno!
 • veny

  Ernestina Money – speciální host: Naďa Urbánková / Yvonne Přenosilová … to teda nevím, nevím. Nedokážu si je vůbec představit, jak hrají v muzikálu a už vůbec ne tuto roli.

  Varhan? No to by mohlo dopadnout dobře.


 • veny

  A Kuna choreografie? Tak to si troufám říct, že bude určitě choroška super.


 • Jiří K.

  Snad jediná věc, se kterou jsem opravdu spokojen – Ivana Chýlková jako Dolly. Další a další podrobnosti mě spíš kazí radost…


 • Ondřej Doubrava

  Tak pražská Dolly Leviová má už i svůj YouTube kanál: http://www.youtube.com/user/HellodollyCZ


 • Jan

  ČTETE TO PO SOBĚ???
  V této sezóně už jsme se se sympatickou dohazovačkou Dolly Leviovou můžeme setkávat v Městském divadle Brno a jelikož se jedná o inscenaci značně superlativní a energickou, zdá se na první pohled další nastudování o pár měsíců později tak trochu navíc, přesto se objevilo několik poutavých faktů, proč shledávat přípravy „nové pražské Dolly“ za zajímavé.

  -UŽ JSME SE MŮŽEME SETKÁVAT? – to je zajímavý přísudek


 • Jan

  a chybí v textu spousta slov, předložek a konstrukce jsou úděsný! Najměte si korektora!


 • Ondřej Doubrava

  Jan:: Díky, korektora asi vážně už potřebujeme, leč nemáme ho z čeho zafinancovat. Slibuji, že už články nebudu “kontrolovat” v noci, to se nevyplácí… ale proč hned ten útočný tón a vykřičníky?


 • Jan

  To není útok. Tak jsem to nemyslel, jen důrazné sdělení :)


 • Ondřej Doubrava

  Jan: V pořádku, budu na kontroly dávat mnohem větší pozor a zkusím se vyvrovat i těch hrozných souvětí (ale to už je takvoý můj styl, ani nevím, jestli to umím jinak).


 • LUDĚK

  CHylková určitě IRENA MOLLOYOVÁ mohla klidně Simona Postlerová bonus N Urbanková a I PŘENOSILOVÁ DOBRA VOLBA.


 • Ondřej Doubrava

  Na oficiálním YT kanálu je další video, tentokrát něco málo o hudbě a jak to tak vypadá, tak jeden z největších dojáků díla, ne-li největší, nám chtějí přetvořit do veselého reggae. Je to nutné? http://www.youtube.com/watch?v=la0lF4QofzI

  Jinak ta vydae, na to, že je všude celkem velké promo, mají sledovanost dost mizivou. Tak snad ji trochu zvedneme. :-)


 • Jiří K.

  Tak už jen 14 dní…


 • Ondřej Doubrava

  Zrovna dneska jsem Dolly zkontroloval a vida, vypadá to, že se bude hrát i v září.


 • Jiří K.

  Kdyby do té doby trochu změnili cenu za lístek, možná bych se šel i podívat. Ale zatím mám spíš obavy, jak tahle Dolly dopadne.


 • Zdeněk

  Jen kvuli Ivaně si to nenechám ujít


 • Jiří

  Pro mě je cena taky vysoká a to mám Hello,Dolly! strašně rád.Pokud bych se měl rozhodnout,jel bych na muzikál radši do Brna-výprava,kostýmy a výkony! Ve Švandově divadle si to nedokážu představit!


 • Jiří K.

  Ono za tu cenu by člověk čekal obrovskou company, velký orchestr….zatím orchestr má být asi 12člený, v company lidí jen pár, to vše v malém Švandově divadle.
  Navíc s novými texty a v úplně nových aranžích – dle slov Varhana “Každá písnička – jiný hudební styl”


 • Jiří

  Snad se dočkáme premiéry Hello,Dolly! v HDK!


 • Jiří K.

  Docela pochybuju. :/


 • Jiří K.

 • Ondřej Doubrava

  Tak spot je docela vtipný a nápad to má taky (a zároveň vlastně nic neprozrazuje :-) )


 • Jiří K.

  Nové fotky jsou taky zajímavé…možná to moderně působí až moc


 • veny

  kde jsou fotky? • Jiří K.

  Ale najdeš to na http://www.hellodolly.cz