Praha

Bára Basiková o Tháliích: “Nominace je pro mě vyznamenání”


Těsně po včerejší tiskové konferenci a ohlášení nominací na Ceny Thálie vydalo Divadlo Kalich tiskovou zprávu, kde se k nominaci vyjadřuje nejen Bára Basiková, ale také druhá Johanka Lucia Šoralová, která se dostala do širších nominací. Jako doplněk ke včerejšímu článku vám tyto reakce přetiskujeme.

Muzikál Ondřeje Soukupa, Gabriely Osvaldové a Jiřího Hubače Johanka z Arku, který od loňského září uvádí pražské Divadlo Kalich, byl oceněn hned dvěma nominacemi na hereckou Cenu Thálie pro obě představitelky titulní role. Do širších nominací se dostala Lucia Šoralová a do hlavního klání o tuto trofej v muzikálové kategorii postoupila Bára Basiková.

Kdo další byl nominován na Ceny Thálie?

V mužské kategorii Daniel Hůlka (Dracula) a Petr Gazdík (Jean Valjean)

V ženské katergorii vedle Báry Basikové Markéta Tallerová (Lola Blau)

Více o nominacích na Ceny Thálie, včetně všech širších nominací čtěte v našem včerejším článku.

Bára Basiková

„Už samotnou nominaci na Cenu Thálie beru jako obrovské ocenění, kterého si velmi vážím. Snad se mohu domnívat, že jde o ohodnocení mé práce nejen na Johance, ale i za celých předešlých patnáct let, kdy se věnuji muzikálovému divadlu, a sbírám tak zkušenosti, které se, doufám, do mé poslední role promítly. Je příjemné, když si někdo vašeho výkonu všimne,“ říká Bára Basiková. Zda nakonec bude cenu třímat v ruce, pro ni není to nejdůležitější. „Nominace je pro mě vyznamenání. Pokud k němu přibude i ta cena, bude to samozřejmě krásný zážitek.“

Jméno Lucie Šoralové se v širších nominacích na Cenu Thálie objevuje už podruhé. Nyní za Johanku z Arku, o pár let dříve za hlavní hrdinku muzikálu Miss Saigon. „Obě role jsou velmi náročné, a to po všech stránkách. Nechala jsem v nich hodně ze sebe, takže mám radost, že to někdo ocenil. Cítím to jako potvrzení své cesty,“ vysvětluje Lucia Šoralová. Francouzskou světici považuje za roli pro sebe naprosto zásadní. „Jednak představuje nádhernou pěveckou i hereckou příležitost, jakých pro ženy není v muzikálovém žánru mnoho, a jednak mě doprovází po celou dosavadní kariéru. Mám ji spojenou s důležitými zlomy a lidmi ve svém životě. Nastudovala jsem ji ve třech různých provedeních, jedno z nich bylo ve španělštině, vždy v jiném věku, duševním rozpoložení, na jiném stupni umělecké i osobní zralosti.“

Také Bára Basiková staví Johanku z Arku hodně vysoko: „Považuji ji za nejhezčí roli, jakou jsem kdy hrála. Je perfektně vystavěná díky libretu i díky režii pana Bednárika, s nímž jsme se na jejím pojetí bezezbytku shodli. Johanka je zároveň mojí nejtěžší rolí, tři hodiny nesleze z jeviště. Cesta, kterou s ní musíte ujít od jejího dětství až po smrt, je ovšem úchvatná.“ Zpěvačka připomíná, že nominaci chápe rovněž jako ocenění pro své herecké kolegy z inscenace. „Mému výkonu zásadně pomáhá kolektiv divadla. Jsou tu fantastičtí herci a zpěváci, se kterými se mi výborně hraje. Jsem šťastná, že máme v Divadle Kalich tak výborný tým. Je důležité mít na jevišti partnery, s nimiž je radost hrát.“

Lucia Šoralová

Obě představitelky muzikálové Johanky z Arku si také chválí svůj vzájemný vztah. „Je naprosto bezproblémový. Báry si vážím nejen jako vynikající zpěvačky, ale mám ji ráda i jako člověka. V první verzi Johanky pro mě byla velkou inspirací. A vůbec Johanka je podle mě celkově skvěle obsazená. Své kolegy beru spíš jako takovou velkou rodinu,“ hodnotí Lucia Šoralová. „Chováme se k sobě kolegiálně, vstřícně. Respektuji Luciinu práci, její přístup k roli. Johanku podle mého názoru dělá nádherně, jsem moc ráda, že se o tuto postavu dělím právě s ní. Musím zaklepat, že jsem se s tak příjemným přístupem zatím setkala v každém divadle u každé kolegyně. Nikdy jsem s žádnou neměla problém a doufám, že ony se mnou také ne,“ dodává Bára Basiková.

„Nominací pro Báru Basikovou a Lucii Šoralovou si vážíme jako dalšího potvrzení pocitu, že návrat muzikálu Johanka z Arku na naši divadelní scénu byl dobrým rozhodnutím. Utvrdily nás v tom už vynikající recenze, které si představení vysloužilo, a samozřejmě především zájem diváků. Také nově natočenému albu s písničkami z muzikálu se daří na trhu velice dobře,“ shrnuje producent a ředitel Divadla Kalich Michal Kocourek. „Ondřeji Soukupovi a Gabriele Osvaldové se podařilo napsat silný kus, který dává představitelkám titulní role výjimečnou možnost projevit mimořádný talent. Na druhou stranu platí, že nároky, jež na ně klade, jsou vysoké. Uspějí jen skutečně výborné zpěvačky a herečky. Jsem rád, že stejná autorská dvojice právě dopisuje pro Divadlo Kalich svůj nový muzikál Robin Hood. Premiéru bude mít v září 2010 a podle toho, co jsem už slyšel a četl, se máme opravdu na co těšit,“ uzavírá Michal Kocourek.

Muzikál Johanka z Arku v neděli 17. ledna akorát ukončil zcela vyprodaný set představení. Na jeviště Divadla Kalich se vrátí zase 24. března. Do té doby se na programu divadla budou v blocích střídat muzikály Tajemství (27. – 31. 1.), Touha (11. – 14. 2.), Krysař (22. – 28. 2.) a Jack Rozparovač (8. – 14. 3.).

Autorem tiskové zprávy je Jaroslav Panenka, tiskový mluvčí Divadla Kalich. Fotografie pochází z archivu Musical.cz a jejich autorem je Petr Marek.


Aktuální zprávy
Nominace na Ceny Thálie 2015 v oboru hudebního divadla
Praha
Multimediální muzikál “Naháči” Slávka Boury míří do GoJi, zapojte se i Vy!
Recenze a reportáže
Muzikál “Jack Rozparovač” se vrátil – recenze obnovené premiéry (+ video sestřih)
 • Renda

  Všimla jsem si, že Johanku z Arku hraje ještě pořád Bára Basiková. Je to normální, aby 50tiletá zpěvačka, i když kvalitní, hrála 18tiletou dívku? Viděl jste ji někdo jako Johanku a jak to celkově vypadá?


 • P@vel

  Vážená/ý Rendo, ano v na tuzemské muzikálové scéně takové obsazení možné je. Dalším typickým případem je Pavel Vítek, je v Les Misérables ztvárňoval mladého studenta Maria.


 • Nick

  Ačkoliv jsem ze zásady odpůrcem obsazování výrazně starších umělců do role mladých lidí, musím uznat, že Bára Basiková je jako Johanka naprosto úžasná a na toto představení jsem ochoten jít jedině kvůli jejímu úchvatnému výkonu :)


 • Bidnik

  Souhlasim, kdyz Bara hraje Johanku, tak je cloveku sumafuk, kolik ji ma byt, protoze to dela tak dobre, ze jeji vek prestava byt dulezity:)


 • Marta

  Také souhlasím, Bára je v roli Johanky naprosto úchvatná, a přesvědčivá. Její věk, je to poslední, nad čím bych během jejího strhujícího výkonu přemýšlela:-)


 • Abigail

  Ať je tu i jiný názor: Já musím přiznat, že mně to v průběhu představení několikrát chvíli vadilo (konkrétní okamžiky jsem si nenapsala, a tudíž nevím). Ale je pravda, že její výkon je tak dobrý, že to není nic, co by překáželo až k neunesení. Je to pořád výborné. Jen já radši vyhledám alternace – osobní dojem.