Aktuální zprávy

Premiéra muzikálu ELISABETH je za dveřmi (+ ukázka)


Divadlo J. K. Tyla uvede již tuto sobotu jako první divadlo v republice celosvětově úspěšný muzikálový hit Elisabeth, za jehož vznikem stojí dvojice prestižních evropských tvůrců, textař a libretista Michael Kunze a skladatel Sylvester Levay.

Velkolepé dílo o životě proslulé císařovny, jehož premiéra je naplánovaná na 30. listopadu 2019 na Nové scéně, připravuje renomovaný inscenační tým v čele s režisérem Lumírem Olšovským a překladatelem Michaelem Prostějovským. Do náročné titulní role byly po konkurzech a osobním schválení autory obsazeny sólistka muzikálového souboru Soňa Hanzlíčková Borková a hostující muzikálová a operní zpěvačka Michaela Gemrotová. Slavnostní premiéru zahájí již v 18.10 hod. bohatý doprovodný program před Novým divadlem.

Soňa Hanzlíčková Borková Muzikál Elisabeth DJKT Plzeň

Soňa Hanzlíčková Borková

Michaela Gemrotová Muzikál Elisabeth DJKT Plzeň

Michaela Gemrotová

Inscenace Elisabeth je považována za nejúspěšnější původní muzikálové dílo kontinentální Evropy a od její světové premiéry v Divadle Na Vídeňce v roce 1992 ji viděly jen ve Vídni dva milióny diváků. V Plzni bude uvedena ve spolupráci s Vereinigte Bühnen Wien (Spojené scény vídeňské), jež patří mezi celosvětově nejvýznamnější muzikálové producenty. „Obsazení všech sólových rolí schvalovali samotní autoři a  hudební přípravy přijel zkontrolovat také dirigent posledního vídeňského nastudování,“ přibližuje průběh zkoušek Pavel Bár. Česká premiéra muzikálu Elisabeth zazní v překladu Michaela Prostějovského, který do češtiny převedl již několik děl této uznávané autorské dvojice. „Muzikál Elisabeth znám od jeho světové premiéry a patří mezi moje nejoblíbenější. Měl jsem ohromnou radost, když se DJKT rozhodlo jej uvést,“ říká Prostějovský. Že se diváci mají na co těšit, potvrzuje i režisér Lumír Olšovský: „Elisabeth přináší nejen podmanivý příběh doprovázený působivou hudbou, ale také velkou divadelní podívanou, v níž se mimo jiné vystřídá téměř dvě stě padesát kostýmů.“

Lumír Olšovský Muzikál Elisabeth DJKT Plzeň

Lumír Olšovský

Děj muzikálu vypráví o životním osudu legendární nekonformní císařovny Elisabeth Bavorské, manželky císaře Františka Josefa I. zvané Sisi, která se vzhledem ke svému osobnímu charakteru těžce vyrovnávala se zvyklostmi konzervativního císařského dvora. „Libretista Kunze líčí Elisabeth jako moderní ženu, která se ‚pouze‘ narodila a žila na nevhodném místě v nevhodnou dobu, a představuje její život jako celoživotní milostný tanec se smrtí, tedy osudovou postavou pohledného muže, který jí byl již od dětství nablízku v klíčových okamžicích jejího života,“ popisuje pojetí autorů Pavel Bár.

Michael Prostějovský a Pavel Bár Muzikál Elisabeth DJKT Plzeň

Michael Prostějovský a Pavel Bár

V titulní roli diváci uvidí přední sólistku muzikálového souboru Soňu Hanzlíčkovou Borkovou nebo hostující Michaelu Gemrotovou. „Právě na představitelku titulní role klade toto dílo obrovské nároky. Nejenže musí být skvělá pěvecky, ale zároveň i velmi přesvědčivá herecky, protože muzikál líčí život Sisi od mladé dívky až do konce jejího života,“ upozorňuje Lumír Olšovský. „Po celou dobu zkoušení jsem se snažila zůstat optimistická a nepřipouštět si, jak je ta role obrovsky těžká a nezvládnutelná. Když přišlo něco, čemu jsem úplně nerozuměla, skvěle mi pomáhal Lumír Olšovský,“ podotýká Soňa Hanzlíčková Borková. Její kolegyně Michaela Gemrotová doplňuje: „Je to nádherný a silný příběh o ženě, která byla plná života a která chtěla zkoušet a zažívat nové věci. Přísná pravidla, stálé zákazy a příkazy co má a co nemá dělat, ji ale vedly k velice přísnému a chladnému jednání.“ Zajímavostí je, že obě představitelky Elisabeth získaly v minulosti nominaci na prestižní Cenu Thálie za titulní roli ve slavném muzikálu Evita.

VIDEO

Michaela Gemrotová – Jen já vím, jak mám žít

Vraha Elisabeth Luigi Lucheniho ztvární Lukáš Ondruš v alternaci s Martinem Holcem, v  uhrančivé roli Smrti se představí Pavel Režný nebo Jan Kříž, jehož muzikálová kariéra začala před 12 lety právě v Plzni. „Nikdy na důvěru, kterou do mě plzeňské divadlo vložilo, nezapomenu. Po letech se sem vracím do muzikálu, který je skvostně napsaný a který přináší velkou řemeslnou výzvu pro muzikálové herce. Role Smrti je zajímavý úkol, se kterým je radost se popasovat, a už teď vím, že jsem se na něm zase hodně naučil,“ komentuje své účinkování Jan Kříž a dodává: „Je skvělé, že plzeňské divadlo má dnes tak silnou pozici a tak zralý soubor, že si může dovolit přinést v českých premiérách tituly jako je právě Elisabeth.“ V dalších rolích se mimo jiné představí Jozef Hruškoci, Venuše Zaoralová Dvořáková, Renáta Podlipská, Pavel Klimenda či Jan Ježek v alternaci s Romanem Krebsem.

Lukáš Ondruš Muzikál Elisabeth DJKT Plzeň

Lukáš Ondruš

Martin Holec Muzikál Elisabeth DJKT Plzeň

Martin Holec

Součástí českého inscenačního týmu jsou také choreografové Pavel Strouhal, který se v DJKT podílel například na muzikálech Spamalot nebo Evita, a Denisa Komarov Kubášová, k jejímž posledním pracím patří choreografie k muzikálu Billy Elliot, vyhledávaný kostýmní výtvarník Roman Šolc, který byl v minulosti členem baletního souboru v Plzni a v Praze a v DJKT výtvarně spolupracoval například na muzikálech Někdo to rád horké, Řek Zorba nebo na baletu Anna Karenina, či scénograf Ondřej Zicha, s jehož scénou se plzeňští diváci mohli naposledy setkat v muzikálu Josef a jeho úžasný pestrobarevný plášť.

Pavel Režný Muzikál Elisabeth DJKT Plzeň

Pavel Režný

Jan Kříž Muzikál Elisabeth DJKT Plzeň

Jan Kříž

OBSAZENÍ MUZIKÁLU
ELISABETH

Elisabeth – Soňa Hanzlíčková Borková / Michaela Gemrotová
Luigi Lucheni – Martin Holec / Lukáš Ondruš
Smrt – Jan Kříž / Pavel Režný
Císař Franz Josef – Jozef Hruškoci
Arcivévodkyně Sofie, tchýně Elisabeth – Venuše Zaoralová Dvořáková / Renáta Podlipská
Arcivévoda Rudolf – Pavel Klimenda
Arcivévoda Rudolf jako dítě – Marek Ambrož / Jakub Ekstein / Ondřej Kapusta
Vévoda Max Bavorský, otec Elisabeth – Jan Ježek / Roman Krebs
Vévodkyně Ludovika, matka Elisabeth / Madam Wolf – Stanislava Topinková Fořtová

Company
Michaela Bártová, Kristýna Bečvářová, Dominika Girethová, Barbora Fialová, Magdalena Froňková, Zuzana Holbeinová, Tereza Koželuhová, Nikola Kubešová, Žofie Kučerová, Simona Lebedová, Miroslava Preňková, Charlotte Režná, Hana Spinethová, Eva Staškovičová, Eliška Suková, Viktorie Tandlerová, Ondřej Baumrukr, Tomáš Drobil, Geronymo Fuhrmann, Jaromír Holub, Václav Kolář, Václav Koutecký, Michal Kováč, Dušan Kraus, Štěpán Piller, Adam Rezner, Radek Antonín Shejbal, Martin Šefl, Václav Šmíd, Petr Špinar, Jan Veselý

TVŮRCI

Libreto: Michael Kunze
Hudba a instrumentace: Sylvester Levay
Český text: Michael Prostějovský
Režie: Lumír Olšovský
Hudební nastudování: Kryštof Marek
Dirigenti: Pavel Kantořík / Kryštof Marek
Dramaturgie: Pavel Bár
Choreografie: Pavel Strouhal, Denisa Komarov Kubešová
Scéna: Ondřej Zicha
Kostýmy: Roman Šolc
Pěvecké nastudování: Sára Bukovská
Sound design: Tomáš Lorenc

Vstupenky můžete zakoupit v pokladně předprodeje Smetanovy sady 16, 301 00 Plzeň, on-line na webových stránkách djkt.eu nebo v síti Plzeňská vstupenka.

Tisková konference muzikálu Elisabeth DJKT Plzeň Prostějovský Bár Olšovský Otava Režný Kříž Ondruš Holec Borková Gemrotová

Tisková konference muzikálu Elisabeth

Na muzikál? Do Plzně!

V rámci projektu Na muzikál? Do Plzně! bude na reprízu Elisabeth 25. dubna 2020 vypraven z Prahy speciální autobus. Zájemci o dopravu a vstupenky mohou kontaktovat produkční Kláru Hlušičkovou, e-mail NaMuzikalDoPlzne@djkt.eu, telefonním číslo +420 721 055 300, na kterou se mohou obrátit i s poptávkami na jiné tituly a termíny.

FOTOGALERIE

Foto – Tisková konference a cover foto: Radek Janda
Foto – představení: Martina Root

Aktuální zprávy
Dirigent Keith Lockhart s Českou Filharmonií finišují přípravy na výjimečné muzikálové koncerty
Aktuální zprávy
Zkoušky “Mary Poppins” v Divadle Hybernia vrcholí
Recenze a reportáže
“Footloose” aneb promarněná příležitost Divadla J. K. Tyla
U článku nejsou žádné komentáře. Napište svůj názor jako první!