Aktuální zprávy

Ceny Thálie 2014 – Výsledky kategorie Opereta-muzikál


Dnes, tedy 28. března 2015 probíhá v Národním divadle udílení cen Herecké asociace za mimořádné jevištní výkony uplynulého roku “Ceny Thálie 2014“. Již tradičně vám přinášíme bleskové výsledky kategorie “Opereta – muzikál“.

Ceny_Thalie_2014

ŽENY

Hana Fialová

Role: Edith Piaf
Název inscenace: Edith a Marlene
Národní divadlo moravskoslezské Ostrava

Hana Fialová

Hana Fialová

Autoři hudby: různí (z repertoáru Edith Piaf a Marlene Dietrich)
Autor libreta: Éva Pataki
Autoři písňových textů: různí (z repertoáru Edith Piaf a Marlene Dietrich)
Hudební nastudování: Marek Prášil
Režie: Janusz Klimsza
Datum premiéry: 19. 12. 2013

Hana Fialová patří k nejvytíženějším herečkám ostravského muzikálového souboru. V loňské sezóně excelovala hned dvakrát, jako Evita i jako Edith Piaf. Právě figuře pařížského „vrabčáka“ vdechla nový život a dechberoucí herecký koncert kombinuje s výjimečnou interpretací známých šansonů.

MUŽI

Tomáš Savka

Role: Che
Název inscenace: Evita
Národní divadlo moravskoslezské Ostrava

Tomáš Savka

Tomáš Savka

Autor hudby: Andrew Lloyd Webber
Autor libreta: Tim Rice
Autor písňových textů: Tim Rice
Hudební nastudování: Jakub Žídek
Choreografie: Lucie Holánková
Režie: Petr Gazdík
Premiéra: 20. 3. 2014

Postava vypravěče Che je nejsložitější a pěvecky nejnáročnější figurou muzikálu Evita. Tomáš Savka se jí zhostil s nevýslovnou energií a v dobrém slova smyslu překvapil nejen pěvecky, ale i herecky. Jeho Che je jako glosátor a Evitin oponent důrazným protipólem titulní hrdinky.

Cena za celoživotní mistrovství

Josef Zíma

Josef Zíma

Josef Zíma

Nominace na Ceny Thálie za rok 2014

Oceněným gratulujeme! K výsledkům se samozřejmě můžete tradičně vyjádřit v komentářích.


Aktuální zprávy
Divadlo Kalich spustilo svůj e-shop
Aktuální zprávy
Andrew Lloyd Webber zpřístupní své muzikály on-line a zdarma
Aktuální zprávy
Ježíše si v Ostravě zahrají Peter Cmorik a Lukáš Vlček
 • Jarda

  Velká gratulace Haně Fialové a Tomáši Savkovi. Tentokrát se ceny Thalie za Muzikál dostaly opravdu do správných rukou a myslím si, že nikdo nemůže protestovat. Už při oznámení nominací bylo skoro jasné, že vítězi budou právě Savka a Fialová.


 • Dana

  Moc gratuluji oběma a souhlasím, že to je tentokrát spravedlivé. Oba dva podali úžasné výkony.


 • Tereza

  Gratuluji všem oceněným,jistě předvedli fenomenální výkony.Bohužel můj favorit David Uličník nevyhrál.


 • Vašíčková Eva

  Moc gratuluji oběma, úžasné výkony, spravedlivé ocenění.


 • Klea

  Gratulace veliká, Tomovi jsem to moc přála :)


 • Alena K.

  Osobně jsem držela palce Davidu Uličníkovi, patřila mu už za Jeana Valjeana v Bídnících, ale Tomáši Savkovi tu cenu taky přeji – pro mě si ji zasloužil už za Osmý světadíl, protože nejen krásně zpívá, ale i přesvědčivě hraje. Jeho děkovná řeč se slzami v očích byla krásná…Kdyby však v nominacích mohl být Radim Schwab za Fantoma opery, pak by byl jasným favoritem. Ta role je za rok 2014 těžko porovnatelná s jakoukoliv jinou, proto mě moc mrzí, že Fantoma nominace minuly, je to pro umělce strašně nespravedlivé. Přesto Tomáši Savkovi gratuluji, stejně tak Haně Fialové nebo Richardu Ševčíkovi. :-)


 • Renata

  Kdyby byl v nominacích Fantom, tak bych byla jednoznačně pro Mariana. Jemu by Thalie patřila, protože ve Fantomovi je nejlepší a fantastický. Je to role jemu přímo na tělo.


 • tonda

  Pěkně to shrnuli v blogu na FB stránkách Tomáše Savky. Thálie potvrzují heslo “jeden za všechny, všichni za jednoho”. Je to individuální ocenění, ale pokud není podpora divadla a celého představení, není šance. A v Ostravě dělají to divadlo opravdu dobře a poctivě. Bez bulvární podpory :) Proto byl Radim nejblíž Národní divadlu v době, kdy se na nábřeží nechal fotit nahý. ;)


 • Niki

  Tak to jak bylo a je dělaný promo Fantoma je kapitola sama pro sebe, ale ti herci, kteří v tom hrají a odvádějí denně výborné výkony za to nemůžou. Jinak já moc gratuluju Haně Fialové a Tomáši Savkovi, oba si zaslouží :) i když v pánské kategorii bych ji tentokrát přála všem.


 • Filip

  Oceněným gratuluji! A z jiného, i když dfc. skoro stejného soudku. Jak se vám líbil výkon Petra Gazdíka na vyhlašování. Za mě to teda bylo… mno, slušně řečeno, docela dost nepovedené.


 • milan

  V první řadě by měl Gazdík na místě popravit zvukaře. To nebyla tak 100% jeho vina.


 • Fíla

  No tak Fantoma už jsme v této souvislosti asi prodrbali víc, než dost. Já bych si taky představoval v nominacích Radima Schwaba, nebo Tomáše Vaňka, ale je to, jak to je. Tomáš Savka i Hana Fialová byli opravdu výborní, viděl jsem je dvakrát, a myslím, že v této sestavě Thálie namohli padnout do lepších rukou. Gratuluji! Jen tedy škoda toho večera samotného, opravdu dlouho jsem se tak nenudil.


 • lili

  Tomáš Savka i Hana Fialová si zaslouží můj obdiv – gratuluju!


 • Glorča

  Osobně bych moc Thálii přála Davidu Uličníkovi (ale měl jí dostat za Valjeana!) Tomáš si jí letos opravdu zasloužil a přeju mu jí. Viděla jsem začátky a pro tu Thálii si došel opravdu tvrdou prací. Ale jinak …. celý večer totální propadák. Nemyslím tím nominace a výsledky, ale večer jako takový. Pan Gazdík (a to mě klidně ukamenujte) totálně zprznil mojí oblíbenou píseň z Jekylla, a na další “kulturní vložky” snad ani nebudu vzpomínat. Je to možná otázka vkusu, ale u tak prestižního večera bych čekala trochu jinou úroveň. Chvílemi mi jeviště přišlo jako Kocourkov. Opravdu mě to hodně zklamalo.


 • Mikeš

  Jedním slovem souhlasím s Glorčou! Tomášovi Thálii přeju, ale Davidovi jsem ji přál o něco víc. A TV přenos s podivným moderováním pana Procházky byl prostě děs. Už vloni mě vytáčel, proč tam nedají někoho kultivovaného jako je Marek Eben. Pan Procházka neumí pořádně mluvit je místy je až trapný. Stejně tak svůj výstup zazdil pan Gazdík. Tahle role parádně sedla Mariánovi Vojtkovi, to se vůbec nedá srovnat. Ach jo, tak zase za rok…


 • TerezaB.

  Souhlasím s Glorčou a Mikešem v všem. Už si nepamatuji, kdo uváděl Thalii ze začátku, ale co ji vidím s panem Procházkou, tak je to totální propadák. Tomu se snad ani nedá říkat moderování. A když spustil pan Gazdík krásnou píseň To je ta chvíle, tak jsem nevěřila vlastním uším (a zvukař za to rozhodně nemohl). A ještě ke všemu takový divný překlad. Kdo ji má naposlouchanou v podání Mariana, tak asi musel trpět. A vystoupení pana Trnavského … raději nemluvit. Snad se poučí pro příští rok. Ale spíš asi ne …


 • Glorča

  ad TerezaB :-))) spíš ne :D


 • veny

  Jednoznačně by měl být alespoň nominován někdo z Fantoma. A ač mám Gazďu ráda, tak musím souhlasit, že v sobotu to nebylo ono. Umí to zazpívat mnohem lépe. Škoda.


 • milan

  A jeje, to jsou zas fanynko-nanynkovske reci. Gazdik skutecne zpival s handicapem temer neslysitelneho odposlechu, mel totalne zprznenou barvou mikrofonu – a to zpevaka v tomhle zanru dokaze popravit tak, ze si to neumite predstavit. Nazivo a v divadle je to fenomenalni Jekyll, lepsi nez Vitazek. Proste je, bez toho, ze by clovek musel pet ody. A Marian Vojtko – vim, ze to tady nepisu a strhne se total flame – tenhle muzikalovy sasour je ostuda cele branze. V cizine by nemoh ani otvirat dvere od divadla. Hrat neumi, meci jak kozel a vypada taky dost sesle – vzdycky to byla levnejsi verze Hulky, a ted kdyz Hulka nema charisma ani za kacku, sbira drobky, priplesla manicka bez vkusu. Ale jedine, na cem preziva je sborecek holcicek. Ten kdyby zavrel dneska kram, tak prezije diky temhle fanynam. Denne najde na zaprazi napecino, kdyz bude chtit, tak vyprano a kdyz mrkne, tak mu tyhle nestastnice predhrejou perinu. No, ale herec, ani zpevak to neni, spis takova karikatura.Yep.


 • Veronika P.

  Musím se pana Gazdíka zastat. Souhlasím, že to nebylo ono – také mě tento výstup zklamal a to jsem se na něj těšila. Roli v tom nejspíš hrálo několik faktorů a nedokážu posoudit, který určtitě a o kterém si to jen myslím – zda zvuk, odposlech, nachlazení atd. Co ale můžu tvrdit s jistotou je to, jsem pana Gazdíka viděla třikrát v brněnském Jekyllovi a byl fenomenální. Nejen herecky, ale i pěvecky a to samozřejmě i u této písně. Takže se opravdu po tomto výkonu na něj nebojte jít do divadla :)
  A co se týče překladu, viděla jsem obě inscenace, jak pražskou, tak brněnskou. Obě verze mají svá pro a proti a ani vůči jedné se nevymezuji. U Brna je mi sympatické, že se více drží doslovného překladu a nezachází příliš k přebásnění. A naopak např. u písně s názvem Štít (v Praze) a Styl (v Brně), se mi víc líbí překlad pražský. Zkrátka mi lépe zní, když se řekne, že každý se snaží schovat za svůj štít, než že každý se schovává za svůj styl.
  A co se týče Savky/Uličníka. Savku jsem v roli Cheho neviděla, Uličníka v Antoinettě ano. Uličník je výborný zpěvák, ale i když ho mám jinak poměrně ráda, nemyslím si, že je to výkon hodný ani širší nominace na Thálii. V Antoinettě krásně zapěje dvě písně, ale to je téměř vše, herecky se z jeho postavy nedá vymáčknou víc než několik mračivých nebo vzdorných grimas. Věřím, že Savka měl ve své roli možnost předvést komplexnější výkon a zároveň se během těch několika let působení v hudebním divadle dosti nadřel, takže mu Thálii přeji už jen za tu dřinu a píli (což by se samozřejmě dalo říct o více lidech, H. Křížovi a dalších, ale H. Kříž už alespoň Thálii má).


 • Veronika

  milan je asi hodně zamindrákovaný, když se musí tak hojit na Marianovi. Nejsem jeho výhradná fanynka, ale ve Fantomovi je skvělý a má úžasný hlas.


 • Lavera

  Milan: na mě by se také sesypali, ale můj názor na p.Vojtka je zde už asi dost známý a já se nehodlám opakovat. Dříve jsem se domnívala, že diskuze je snad od toho, aby každý mohl svobodně vyjádřit svůj názor; to ovšem platí pouze tehdy, když je to názor shodný s “většinou”. Dost smutné, ale vlastně nepřekvapující…


 • lenka

  Lavera: Ono také záleží na tom, jakou formou se ta kritika napíše. Slova, která použil milan, jsou značně přehnaná. Nejsem nějaká zarytá fanynka Mariána, ale rozhodně se nedomnívám, že by byl ostudou muzikálové scény a mohl by v divadle otevírat akorát dveře. Musíte uznat, že to je značně přehnané tvrzení. Možná je to ze strany milana jen závist, že on žádné fanynky, které by mu napekly nemá.


 • terka

  tak by mě zajímalo, jestli by se Milan podepsal celým jménem…skutečným :-)))) že by někdo z branže? když si je tak jistý tím špatným odposlechem i mikrofonem … :-D


 • jansisel

  Milan je neobjektivní asi brrněěnskýýýý blbec.Pokud Marián nemůže v cizině ani otevírat dveře v divadle,pak nevím co by tam dělal on – no možná kritika.Jinak Thálie dopadla velmi dobře a ze všech nominovaných kvalitních interpretů,vyhráli ti nejlepší.Když si vzpomenu,jak jste všichni napadali porotu při nominacích,tak teď se ukázalo,že naprosto neprávem.