Aktuální zprávy

Nominace na Ceny Thálie 2014 za mimořádné muzikálové výkony


Herecká asociace zveřejnila ve středu 4.2.2015 na tiskové konferenci v Národním divadle nominace na Ceny Thálie 2014 za mimořádné herecké výkony. Nás samozřejmě nejvíce zajímají ty v muzikálové a operetní kategorii, pojďme se tedy podívat, kdo se letos bude o cenu ucházet…

Největším překvapením pro mnoho muzikálových fanoušků je jistě ignorování českého uvedení muzikálu Fantom opery, stejně tak i Horečky sobotní noci. Oba muzikály kladou na účinkující vysoké nároky, a to jak pěvecké, tak i herecké a taneční, proto je s podivem, že právě tyto hodně diskutované tituly byly ignorovány.

Zdena Herfortová, Jaromír Dulava, Michaela Nosková a Zdeněk Barták

Zdena Herfortová, Jaromír Dulava, Michaela Nosková a Zdeněk Barták

V kontrastu s tímto přehlížením inscenací je také nominace dvou spíše činoherních herců v muzikálové kategorii, a to Zdeny Herfortové a Jaroslava Dulavy.

Pojďme se podívat na kompletní nominace, pod rolí vždy najdete oficiální zdůvodnění odborné poroty Herecké asociace, nikoliv názor redakce Musical.cz…

Muži

JAROMÍR DULAVA – role: Gomez Addams v inscenaci: Addams Family (Hudební divadlo Karlín)

Jaromír Dulava je dalším činohercem, který vstoupil do světa muzikálu. A v hudební komedii Addams Family se mu mimořádně daří – ve výborně stylizované postavě otce Gomeze našel správnou míru nadsázky, zároveň zaujal přesnou dikcí i kvalitním pěveckým výkonem.

TOMÁŠ SAVKA – role: Che v inscenaci: Evita (Národní divadlo moravskoslezské)

Postava vypravěče Che je nejsložitější a pěvecky nejnáročnější figurou muzikálu Evita. Tomáš Savka se jí zhostil s nevýslovnou energií a v dobrém slova smyslu překvapil nejen pěvecky, ale i herecky. Jeho Che je jako glosátor a Evitin oponent důrazným protipólem titulní hrdinky.

DAVID ULIČNÍK – role: Antoine Quentin Fouquier-Tinville v inscenaci: Antoinetta – královna Francie (Divadlo Hybernia)

Záporné postavy se údajně hrají dobře. Jedné z nich se zhostil David Uličník v původním českém muzikálu Antoinetta – královna Francie. Hraje žalobce, který zčistajasna získává moc, jíž beze zbytku využívá. Uličník má charisma, přesvědčivě manipuluje s davem a samozřejmě skvěle zpívá.

Lumír Olšovský, David Uličník a Michaela Nosková

Lumír Olšovský, David Uličník a Michaela Nosková

ŠIRŠÍ NOMINACE:

Jaroslav Kovacs – role Tassilo Endrödy v inscenaci Hraběnka Marica (Severočeské divadlo Ústí n. L.)
Jan Kříž – role Georg Kertész v inscenaci She Loves Me (Divadlo F. X. Šaldy Liberec)
Josef Kundera – role Tovje v inscenaci Šumař na střeše (Horácké divadlo Jihlava)
Milan Němec – role Dr. Frederick Frankenstein v inscenaci Mladý Frankenstein (Městské divadlo Brno)
Petr Šmíd – role Kabaretiér v inscenaci Kabaret (Divadlo DISK, DAMU Praha)

Ženy

HANA FIALOVÁ – role: Edith Piaf v inscenaci: Edith a Marlene (Národní divadlo moravskoslezské)

Hana Fialová patří k nejvytíženějším herečkám ostravského muzikálového souboru. V loňské sezóně excelovala hned dvakrát, jako Evita i jako Edith Piaf. Právě figuře pařížského „vrabčáka“ vdechla nový život a dechberoucí herecký koncert kombinuje s výjimečnou interpretací známých šansonů.

ZDENA HERFORTOVÁ – role: Oda Mae Brown v inscenaci: Duch (Městské divadlo Brno)

Zaujmout ve vedlejší roli nebývá jednoduché. Podařilo se to Zdeně Herfortové v postavě černošské vědmy z muzikálu Duch, a to přesto, že těžiště její umělecké činnosti tkví především v činohře. Temperament a vtip, s kterým se úlohy Ody Mae Brownové zhostila, je odzbrojující.

MICHAELA NOSKOVÁ – role: Rádkyně Ona v inscenaci: Sněhová královna (Divadlo Hybernia)

Michaela Nosková zazářila už v mnoha muzikálových i operetních produkcích. Jako představitelka zla v úloze jedné z rádkyň Sněhové královny zcela ovládla jeviště a stala se dominantní postavou celého muzikálu. Zaujala zpěvem, pohybem i dokonalým výrazem.

Zdena Herfortová, Lumír Olšovský, Lenka Pixová (producentka Sněhové královny) a Michaela Nosková

Alena Pixová, Lumír Olšovský, Lenka Pixová a Michaela Nosková

ŠIRŠÍ NOMINACE:

Žofie Dařbujánová – role Bára v inscenaci Divá Bára (Divadlo J. K. Tyla Plzeň)
Veronika Mertová – role Středa v inscenaci Addams Family (Hudební divadlo Karlín Praha)
Dagmar Novotná – role Fräulein Schneider v inscenaci Cabaret (Východočeské divadlo Pardubice)
Martina Sikorová – role Sestra Mary Amnesie v inscenaci Jeptišky (Východočeské divadlo Pardubice)
Daniela Šinkorová – role Žena 1 v inscenaci Miluju tě, ale… (Divadlo Palace Praha)

Kdo o rozhoduje o muzikálových Tháliích?

Letošní porota: Zdeněk Barták (předseda), Jiří Horký, Eduard Krečmar, Ivan Misař, Jolana Nováková, Lumír Olšovský, Gustav Oplustil, Michael Prostějovský, Vítězslav Sladký a Ivan Zelenka.

Vyhlášení výsledků

Slavnostní vyhlášení výsledků proběhne 28. března v Národní divadle, galavečer bude opět živě přenášet Česká televize. Moderování se již tradičně ujme Antonín Procházka a novinkou by mělo být živé vystoupení herců, tanečníků i zpěváků.

Jiří Hromada, Peter Kovarčík a Janis Sidovský na tiskové konferenci

Jiří Hromada, Peter Kovarčík a Janis Sidovský na tiskové konferenci

David Uličník

David Uličník

Autorem fotografií je exkluzivně pro Musical.cz Kristýna Junková. Pokud byste fotografie chtěli použít na vašem webu, Facebooku apod., ozvěte se nám na e-mail: redakce@musical.cz. Publikování bez svolení autora je přísně zakázáno.


Aktuální zprávy
Titulní píseň k muzikálu Slunce, seno, jahody představili Eva Burešová a Ondřej Gregor Brzobohatý (+ videoklip)
Aktuální zprávy
Předání cen Křídla 2019/2020 proběhne on-line
Aktuální zprávy
Hudební divadlo Karlín s Českou poštou pomáhají umělcům – SPOLU TO ZVLÁDNEM
 • Audrey

  Na třetí fotografii není paní Herfortová ;)


 • Jana

  Nominace se mi moc nezdají. D.Uličník má tak malou roli, že za ní nominovat na Thalii? M.Nosková? To je snad výsměch, ne? A že vypustili Fantoma opery a Horečku sobotní noci, to říká vše o kvalitě komise.


 • Fíla

  Nomimace postrádají, ale to už je u Thálie opravdu skoro tradicí, veškerou soudnost. Soudnost říkám proto, že je jasné, že si to rozhodí kamarádi, spolupracovníci, sponzoři. Jsou i výjimky, a ty proto, aby se ty nesmysli vyvážili, a taky proto, že některé výkony jsou skutečně (!) výjimečné. Ale je to business, beze sporu. Kdo ale bije do očí, je Uličník (zazpívá dvě písně a dvakrát přejde jeviště ze strany na stranu) a Nosková (zpívá, NEHRAJE!!!).


 • tonda

  Ano, ano! Proto mi to dává jasnou rovnici, že Thálie by měli získat Hana Fialová a Tomáš Savka. Vzhledem k obsáhlosti a náročnosti jejich rolí, ve kterých jsou skvělí.


 • Tomáš

  Ano vítězové budou nakonec po zásluze Hana Fialová a Tomáš Savka (výrazně vyčnivá v jinak podle mě průměrné ostravské Evitě) takže to nakonec nebude takový průšvich. Vážně by se měl ale někdo zamyslet nad porotou a nominacemi. Širší nominace bez Fantoma a Horečky je prinejmenším hodně zvláštní. Nevím co zatím je, ale myslím si, že i porota si to musí uvědomovat.


 • Renata

  Fantom je zatím to nejlepší, co u nás v muzikálové sféře je a je bez jediné nominace? To je hodně divné.Všechny tři nominace mají být stejně dobré, ale ne aby jedna vyčnívala a tím pádem ji dostane. Thalie začíná být pouze fraška. Řečeno slovy z Fantoma …to je výsměch…


 • Radka

  Thálii bych přála z celého srdce paní Herfortové, protože kdo ji viděl v Duchovi jako Odu Mae, tak musí uznat, že ač převážně činoherní herečka,tak v tomto muzikálu nejen perfektně hrála, ale neméně výborně i zpívala a tančila. Svojí živelností bych si troufla říct, že převálcovala i slavnou Woopi Goldbergovou ve stejnojmenném filmu.
  To že byl ignorován Fantom opery je prazvláštní věc a v tomto směru souhlasím s Fílou…
  nejsou zatím už jen výkony učinkujích, ale zřejmě i zákulisní “machinace”.
  Např. ačkoliv p. Uličník perfektně zpívá,tak za dvě zazpívané písničky v muzikálu nemůže dostat Thalii.Navíc se vždy uvádí, že v oboru opereta/muzikál má umělec zvládat zpěv, herectví i tanec. Pan Uličník zpěv zvládl, ale co to herectví a tanec???? Je mi jasné, že spousta lidí souhlasit nebude,ale musela jsem to sem napsat, jelikož to tak cítím.


 • Honzy

  Z nominací na cenu Thálie v oblasti hudebního divadla a muzikálu si bohužel cenu nezaslouží ani jeden z nominovaných.Nikdo z nich nepředvedl mimořádný výkon hodný Thálie!!! (všechny nominované jsem viděl živě na scéně) Porota by se měla opravdu vážně nad nominací zamyslet.


 • lili

  Držím palce Tomášovi :-)


 • katka

  Tomík to je super držím palečky


 • klea

  Tom musi vyhrat :-)


 • David

  Chci se jenom ujistit jestli jsem fakt takový divadelní analfabet a za ty léta co chodím do divadla nedokážu poznat kvalitu. Napadlo mně třeba takový srovnání. Viděl jsem Davida Uličníka v Antoinettě i Tomáše Vaňka jako Raula ve Fantomovi. Neříkám, že byl Uličník špatný, ale podle mého názoru byl Vaněk jasně lepší. Odborná porota Thalie to asi zřejmě vidí jinak. Je to jenom takové srovnání, které mě po zveřejnění nominací napadlo. Docela by mě zajímal názor jiných lidí, kteří viděli obě představení jestli mají podobný názor jako já nebo to vidí jinak.


 • Geneviv

  Srovnávat Tomáše Vaňka a Davida Uličníka, je trochu mimo podle mě… Já mám Tomáše fakt ráda, myslím si, že ušel velký kus cesty a je fakt skvělý.. ale rozhodně tedy nedosahuje kvalit Davida Uličníka…
  Nemohla jsem věřit vlastním očím, když jsem v nominacích uviděla Michaelu Noskovou…


 • Niki

  V zásadě s Geneviv souhlasím, ale v tomhle případě je Uličníkova nominace opravdu sporná. Mně se v Antoinettě moc líbí, tak jako on to nezazpívá nikdo, ale není to role na Thálii za muzikál, protože je v ní sice náročný zpěv, ale to je bohužel všechno. Naproti tomu role Raula je komplexní, jde v ní o víc než být výborně zazpívaná.


 • David

  Ano souhlasím, David Uličník zpíva úžasně a v Antoinettě je výborný. Spíš jsem to myslel tak, že na nominaci na Thalii to tentokrát podle mně nebylo a raději bych tam viděl Tomáše Vaňka nebo Radima Schwaba, kteří byli ve svých rolích daleko komplexnější.


 • TEREZKA

  Já bych vyměnila celou muzikálovou porotu a všem mecenášům Thálie bych zakázala ovlivňovat jejich nominace. Pak je reálná šance, že by ceny i za operetu a muzikál MOHLY být objektivní. Porotci nezvládají svůj střet zájmů a navíc jsou těžce ovlivnění těma, kdo to platí.. O tom, kdo s kým spí a kdo je (nebo není 4%) radši nebudu psát.. Tím – si myslím – je řečeno vše.. A tak je to každý rok. :-(


 • prasátko

  Takže se obávám,že cenu opravdu dostane Nosková a všichni budeme vidět o čem to je.


 • Fíla

  Srovnávat D. Uličníka s T. Vaňkem je divné. David je primárně zpěvák, Tomáš herec, věkový rozdíl je mezi nimi o celou generaci, každý je jiný tip a u obou se bavíme o zcela rozdílných rolích. Je každopádně zajímavé, že ačkoliv se Vaňkovo jméno v nominacích neobjevilo, v diskuzi je frekventované. Ale to je náhodou tím obecným šokem z ignorance Fantoma, ve kterém skutečně vyčnívá.


 • Erika

  Bohužel jsem neměla možnost vidět výkon paní Herfortové v Duchovi, ale ostatní dvě nominované ano. Srovnávat vedle sebe absolutně nicneříkající výkon M. Noskové s excelentní paní Fialovou – nerozumím! Haně Fialové budu nesmírně fandit, protože to je pro mě výkon na Thálii nezpochybnitelný!!! Z nominací jako takových jsem víceméně ale dost rozpačitá.


 • Eva

  Vážení,
  vaše diskuse kolem Fantoma Opery je zbytečná. Porota neignorovala produkci, ale produkce komisi. Ve stanovách HA a Cen Thálie je jednoznačná klauzule, že pokud některé z divadel neumožní kterékoli porotě zhlédnutí představení, budou umělci té které inscenace z “bojů” o Thálie vyškrtnuti. Přesto se HA nepodařilo zajistit muzikálové porotě v rozmezí září – polovina prosince vstup na představení s tím, že je vyprodáno. Produkce zmíněného muzikálu byla několikrát upozorněna, že její umělci budou kvůli tomuto postoji hendikepováni. Tato skutečnost byla zmíněna i na tiskové konferenci.

  Dále prosím respektujte, že Ceny Thálie nejsou diváckým hlasováním. K tomu slouží jiné ankety. Děkujeme.


 • Karol

  Eva: jestli je to tak, tak produkci Fantoma můžou její umělci “poděkovat”. Myslím, že tohle dílo, které je v mnohém originální, jelikož se nejedná o kopii londýnské inscenace, je v současné Praze jediné, které může po všech stránkách konkurovat nejlepším světovým produkcím. Pojetím, výpravou, výkony. Škoda. Ale ono to má úspěch i bez Thálie :-)


 • Serpentard

  Dobrý den,
  neposílají návrhy na nominace i samotní diváci? Pokud Thálie tedy není divácká anketa, tak pro příští rok tuto variantu přednominace zrušte.


 • tonda

  Serpentard: Tak je logické, že i když diváci pošlou vlastní nominační lístek, musí i tak porota daného umělce v té roli vidět! A to se nestalo, tak jaképak rušení?! Produkce Fantoma se rozhodla jít komerční cestou, zvát na premiéry všechny ty super.cz, blesk.cz a podobně, místo poroty na Thalie, tak nač se rozčilovat! :)


 • tonda

  Serpentard: Tak je logické, že i když diváci pošlou vlastní nominační lístek, musí i tak porota daného umělce v té roli vidět! A to se nestalo, tak jaképak rušení?! Produkce Fantoma se rozhodla jít komerční cestou, zvát na premiéry bulvární novináře ze Super, Blesku a podobně, místo poroty na Thalie, tak nač se rozčilovat! :)


 • Richard

  Palce držím pánovi Uličníkovi! Muzikál som videl s ním, bol tam neporovnateľne najvýraznejší, jeho spev ma priklincoval k sedadlu a cez prestávku som sa z jeho výkonu na konci prvého dejstva musel spamätávať. Rovnako to potom prišlo aj v druhej polovici. Je úžasný, do spevu vkladá srdce, herecky nie je o nič slabší! Som zvedavý.


 • Jane

  Údajně většina porotců Thálie na premiéře Fantoma opery byla. :) A myslím, že produkci Fantoma to může být srdečně jedno, že nemá své umělce v nominacích, protože stejně má vyprodáno až do listopadu. Jak je uvedeno výše, není to divácká anketa a pro někoho je důležitější zájem diváků, než nějaké nominace :) .

  P.S. Pány jsem viděla všechny tři a myslím, že nejvíce si to zaslouží Tomáš Savka, který táhne celou ostravskou Evitu.


 • Linda

  Taky držím palce Tomáši Savkovi. Nominace D.Uličníka je nespravedlivá vůči ostatním. Vystupuje na konci první části a chvíli ve druhé. Celkem dvě písničky. To je i na širší nominaci málo, natož na získání Thalie. Druhou nepochopitelnou nominací je M.Nosková. A pokud je Thalie taková fraška, tak se jí asi produkce Fantoma nechtěla účastnit. Opravdu je nejdůležitější plné divadlo na dlouho dopředu a spokojení diváci.


 • Ondřej Doubrava

  Minimálně část komise Thálie na premiéře opravdu byla, stejně tak publicisté, například Divadelních novin a recenze tam vyšla. Na systému GOJA je trochu hloupé, že se tam o ty jakkoli novinářské – profesní vstupenky musí trochu zabojovat, není to moc standardní a chápu, že někomu to může vadit, ale kdo opravdu chtěl, tak Fantoma vidět mohl.


 • Renata

  Z toho, co píše Ondra, to spíš vypadá na bojkot komise Thalie,než na bojkot produkce Fantoma.


 • Zdeněk

  Asi jsem jediný, ale já fandím Míše Noskový jako Rádkyně Ona je perfektní a ta role ji sedí.


 • Ondřej Doubrava

  My jsme s tím za Musical.cz taky trochu se vstupem bojovali, ale vyšlo to, řekl bych, že je to tady trochu asi na obou stranách, ten GOJA přístup k odborné veřejnosti není úplně ideální a chápu, že někomu může dojít trpělivost a samozřejmě je asi potřeba, aby dané představení viděla kompletní komise a asi tam mohly vzniknout problémy, ale na propíraný “úplný bojkot” to nevidím, hodně těch lidí alespoň od vidění znám.

  Což mě v přivádí k tomu k dluhu za druhou mojí část článku o Phantomovi a byl jsem trochu ponoukán, ať to sem aspoň napíšu: myslím si totiž o české inscenaci takřka do puntíku to samé co Andrea, proto jsem se raději v té době zaměřil na ostatní články, které jsme měli pokrýt a rozhodně vám to brzy vynahradím i jinými zajímavými články. A dvojrecenze možná bude dělat jen tehdy, když se názory dvou redaktorů budou zásadněji lišit (což tady rozhodně nenastalo), ať je to pikantnější. :-)


 • Alena

  Otázka je, komu to, že lidi z Fantoma opery v Tháliích nejsou, uškodí. Produkci Fantoma těžko. Vyprodáno je na dlouho dopředu a až zájem případně opadne, nedá se úplně očekávat, že by se kvantum lidí jalo rozpomínat, že začátkem roku někdo za tenhle titul dostal jakousi cenu, a všichni by se hnali pro vstupenky jako najatí.
  Thálie bez Fantoma taky přežijí bez potíží, koneckonců nejsou to ceny primárně orientované na hudební divadlo resp. muzikál, takže to, že nás tady na diskusi absence Fantoma opery poněkud “zaskočila”, těžko bude mít zásadnější dopad na diváky, kteří tyhle ceny sledují kvůli jiným žánrům nebo je zajímá dění v jejich regionu a nějaký Fantom jim je ukradený.
  Takže holt ani jedna strana není bůhvíjak motivovaná té druhé ustupovat. Janeček dle běžné mediální prezentace zřejmě hodlá jít zásadně cestou zviditelnění v bulváru ve stylu “čím víc se svlečete, tím lépe” a je to jeho věc, pokud mu to zahraniční licence nezakazuje. Členům muzikálové komise jistě vstupenky dát mohl všem, kdyby jenom trochu chtěl. I kdyby z jakéhokoli důvodu nechtěl přidávat židle do uličky, tak v prosinci minimálně dvě reprízy byly přidané na poslední chvíli a lístky se tím pádem daly sehnat v pohodě. Což ovšem jistě i komisi umožnilo si je koupit, ale to by trošku odporovalo systému, na kterém spolupráce “odborné veřejnosti” a produkcí má logicky fungovat.
  Buď jak buď, stejně nevíme, které účinkující by porotci byli viděli, kdyby je Janeček na Fantoma pozval, a tudíž kdo by měl šanci Thálii případně získat, pokud vůbec někdo. Já bych se třeba přikláněla jednoznačně k Tomáši Vaňkovi, ale to vůbec nic neznamená.


 • davis

  Noskova??? Delate si p……. vzdyt ani nei zpivat…..
  ze nejsou nominac z Fantoma napr.monika sommerova nebo tereza vagnerova


 • Vosyk

  Tak na stránkach thalie je,ze členem HA se stává p.kovarcik.tak to je snad manager m.noskove?je to náhoda.


 • Vosyk

  Ne členem,ale podepsali spolupráci


 • tom

  Myslím si,že cena Thálie má být za mimořádný výkon! To už tam mohla rovnout být D.Patrasová za Sněhovou královnu.


 • Líba

  Už jenom to, že je v porotě režisér a autor Sněhovky, vypadá podezřele…. Jinak mně osobně chybí v nominaci lidi z Rentu….


 • Fíla

  Rent měl českou premiéru až v prosinci, už po době pro podání návrhu na nominaci. Takže má šanci pro příští rok, ale osobně se obávám, že jelikož nikdo v porotě nemá kdoví jaké vazby s Rentem, tak je to úplně jedno ;-)


 • Líba

  Já vím, ale v březnu měl v Kalichu obnovenou premiéru ještě Rent v angličtině.


 • Niki

  já se obávám že přesně ten “podpis smlouvy” s Kovarčíkem zaručuje Noskové, že to vyhraje…


 • Alena K.

  Ať už existují nejrůznější důvody k tomu, že představitelé Fantoma opery nejsou nominováni, tak je to velká škoda a nespravedlnost vůči umělcům. Dnes jsem si poprvé mohla vychutnat představení s Radimem Schwabem, který by si Thálii rozhodně zasloužil. Něco tak úžasného se hned tak nevidí. Skvělí byli i Tomáš Vaněk a Monika Sommerová, ale Radimův výkon byl neskutečný. Myslím, že obecně u Thálií platí velká neobjektivnost, někteří umělci jsou v nominacích právem, ale o jiných divák přemýšlí, co tam vůbec dělají, když existují mnohem lepší výkony. A vždycky to bude akce svázaná nejen s kvalitními výkony, ale také se známostmi a zainteresovaností tvůrců, sedících v porotě.


 • Antonio

  Můj tip a fandím , že vyhraje Hana Fialová za roli Edith byla úžasná nezapomenutelný zážitek..a přeju to i Tomášovi Savkovi ….tak uvidíme 28.března …..


 • Nick

  Thálii pro Noskovou a Uličníka prosím postavit na hrob s nápisem “český muzikál”…


 • Fíla

  Zdá se, že slečna (paní?) Nosková si tu nominaci za klobouček jen tak nedá :-) A co teprv, kdyby ji proměnila, tak se obávám, že celá porota slízne pěkně zkyslou smetanu… A právem!


 • Vašíčková Eva

  Cenu Thálie by jsem přála pani Haně Fialové za roli Edith, byl to skvělý výkon a mezapomenutelný zážitek. Mimořádný výkon, za což by si cenu zasloužila.