Zahraničí

Připravte se, muzikálová jeviště se chystá ovládnout Addamsova rodina!


Dnešní zprávou asi potěšíme generaci, která před pár lety doslova vyrůstala s touto nesmírně populární, tak trochu strašidelnou, hlavně však dostatečně bláznivou rodinkou. Tu musí zpráva o připravovaném muzikálu  opravdu přinejmenším potěšit (i když tady by se asi více hodilo slovíčko vyděsit, že?), takže se směle pusťme do představování.

(zleva doprava)Pugsley, Strýček Fester, Morticia, Gomez, Wednesday, sluha Lurch, Grandmama (ilustrační obrázek)

(zleva doprava) Pugsley, Strýček Fester, Morticia, Gomez, Wednesday, sluha Lurch, Grandmama (ilustrační obrázek)

„The Addams Family“, kterou si vymyslel karikaturista Charles Addams, svou nesmírnou celosvětovou popularitou ovládla už všechna možná média. Původní komiksová varianta z novin je u nás prakticky neznámá. V devadesátých letech minulého století jsme měli nejdříve možnost u nás sledovat černobílý seriál z let šedesátých se slovenským dabingem (joj, to byly časy). Jeho ústřední píseň zná určitě každý (pokud ne, v originále, snad alespoň například od 4tetu), přiznejte se, taky jste si vždycky luskali prsty v těch správných místech? Nedalo se tomu odolat.

Poté přišly dva hvězdně obsazené  filmy Barryho Sonnenfelda, kde Gomeze hrál Raúl Julia, Strýčka Festera tehdy velice populární Christopher Lloyd  a v roli dívenky Wednesday na sebe upozornila Christina Ricci. (Pamatuji si, že poté, co majitel videopůjčovny komediální titul popsal coby čistokrevný horor, měl jsem zakázáno si ho půjčit, s druhým dílem už to bylo o poznání lepší.), následovalo několik dalších kreslených i hraných seriálů a ušetřeny nebyly ani videohry (také jsem jednu slušnou „plošinovku“ hrál). Určitě jste se s touto povedenou rodinkou v nějaké z těchto podob už setkali.

A proto se dala časem očekávat i podoba muzikálová a ta už se čile klube na svět. Největší a z našeho pohledu nejznámější hvězdou projektu bude Nathan Lane v roli hlavy rodiny Gomeze, my ho můžeme znát minimálně coby Maxe Bialystocka z broadwayské a také filmové verze populárních „The Producers“. Morticií bude Bebe Neuwirthová, známá z broadwayské verze “Chicaga”, Strýčkem Festerem Kevin Chamberlin a v roli Grandmama se představí Jackie Hoffmanová, jejíž  hlas je ke slyšení třeba na divadelní nahrávce muzikálu „Xanadu“.  I představitelé Pugsleyho a Wednesday mají za sebou zajímavé divadelní zkušenosti, Adam Riegel například „Shrek: The Musical“, Kristy Rodriguezová zase „In The Heights“ či “Spring Awakening”. V obsazení nebude chybět ani Terrence Mann – jeden z legendárních Javertů v „Les Misérables“, či Carolle Carmello, toho času  hrající Donnu v broadwayské “Mamma Mia!”.

Hudební a textovou stránku projektu má na starosti u nás prakticky neznámý skladatel Andrew Lippa, jehož nejznámější dílo „The Wild Party“ dosáhlo v USA značné obliby. Scénář sepsali Marshall Brickmann a Rick Elice (spolutvůrci populárních „Jersey Boys“), režii a design obstará dvojice Phelim McDermott a Julian Crouch (dříve například inscenovali operu slavného skladatele Phillipa Glasse “Satyagraha”) v choreografii Sergia Trujilla („Jersey Boys“, „Next To Normal“).

Hrát se začne 13. listopadu 2009 v Chicagu, konkrétně ve Ford Center for the Performing Arts, Oriental Theatre , kde si inscenace projde takzvaným „try-outem“.  Zřejmě v dubnu 2010 pak proběhne přesun na Broadway. Těšme se tedy zhruba za půl roku na americké recenze a pokud vás chytla nostalgie, budete určitě spolu se mnou později vyhlížet alespoň studiovou nahrávku.

Ilustrační kresba "The Addams Family"

Ilustrační kresba "The Addams Family"

Pojem try-out si na závěr krátce vysvětlíme (a posléze také zaneseme do našeho Slovníčku): U  velkých produkcí směřujících na Broadway je takový hezký zvyk, že se, pár měsíců před uvedením, „vyzkouší“ v nějakém jiném městě, třeba i na opačném konci USA, ukáže se, jak funguje před diváky a některé pasáže i část obsazení se před nasazením na Broadwayi mohou změnit. Doporučujeme si výraz „try-out“ zapamatovat, bude se určitě ještě hodit. U dění ze zahraničí zase brzy na počtenou.

Rychlý update ve 13:00: Podařilo se nám pro vás získat ještě návrh plakátu k představení, zde je!

Návrh plakátu k inscenaci

Návrh plakátu k inscenaci

Ilustrační obrázky (Vlastníkem je Tee and Charles Addams Foundation) návrh plakátu a tiskovou zprávu serveru Musical.cz laskavě poskytla newyorská The Publicity Office, zajišťující tiskový servis k inscenaci.

Pictures from Charles Addams Foundation, poster, and press release are provided by The Publicity Office, New York. Many thanks for collaboration.


Zahraničí
Slavný “The Wizard of Oz” v příštím roce ovládne West End s legendárním tvůrčím týmem
Aktuální zprávy
Muzikál Kočky (CATS) on-line a zdarma
Zahraničí
Olivierovy ceny letos ovládly muzikály “Top Hat” a “Sweeney Todd”
U článku nejsou žádné komentáře. Napište svůj názor jako první!