Zahraničí

Punk-rockový muzikál “American Idiot” aneb Green Day ovládli Broadway!


Seznamte se společně s námi s jednou z nejžhavějších broadwayských novinek tohoto roku, kterou má na svědomí autorský tým muzikálu “Spring Awakening”. V roce 2004 vydali Green Day přelomovou desku “American Idiot”. O pět let později má premiéru divadelní adaptace, která zvedá diváky ze židlí. Excelentní rocková muzika a skvělé výkony dělají z této show unikátní podívanou. Byl by skutečně hřích o tomto muzikálu neinformovat!

Skupina Green Day

V roce 1987 založili kamarádi Billie Joe Armstrong (zpěv, kytara) a Mike Dirnt (basa) skupinu Sweet Children. Oběma bylo tehdy 14 let a jejich hudba příliš velký ohlas nesklízela. Hráli v malých klubech a zdálo se, že tato kapela (stejně jako stovky či tisíce dalších) neuspěje a zůstane v zapomnění. Fanoušky měli především z řad teenagerů a jejich vystoupení byla známá svou agresivitou, která neutichala ani po jejich skončení. Billieho Joa  i Mika vyhodili ze školy, ale možná i díky tomu potkali bubeníka Tré Coola, se kterým utvořili novou formaci s názvem Green Day. Jejich nahrávky nesklízí žádný úspěch ani ohlas, průlom nastává až v roce 1994 s deskou “Dookie”. Následovaly alba” Insomniac”, “Nimrod” a “Warning”.

Největší úspěch jim však přinesla deska “American Idiot” koncipovaná do jakési rockové opery, která kritizovala situaci v Americe po 11. září 2001, americký způsob života a také samotného prezidenta Georga Bushe a celou jeho vládu. Deska se stala celosvětovým hitem (celosvětově se prodalo přes 12 milionů kusů) a je řazena k rockové špičce. Green Day se tak stali jednou z nejpopulárnějších kapel současnosti. Poslední studiovou deskou je 21st Century Breakdown z roku 2009. 29.6.2010 se Green Day představili v Praze tříhodinový koncert, ze kterého by mělo vyjít koncertní album “Live in Prague”.

Michael Mayer

Billy Joe Armstrong, který je autorem písní, již při vydání desky prohlašoval, že doufá ve filmovou či divadelní adaptaci. V červnu 2009 oficiálně oznámili Green Day a režisér Michael Mayer, že chystají premiéru muzikálu podle alba “American Idiot”. Billy Joe se rozhodl tuto adaptaci zejména kvůli předchozímu projektu Michaela Mayera, kterým byl “Spring Awakening” (“Procitnutí jara”), o kterém jsme vám několikrát psali a který můžete vidět v Městském divadle Brno (na konci srpna hostuje muzikál v Praze!). Mayer napsal scénář, který více propojí jednotlivé písně a do tvůrčího procesu zapojil další členy “Spring Awakening” týmu: Christin Jones (scénografie) nebo Kevin Adams (světelná režie). Choreografie se ujal Steven Hogett a herce oblékla Andrea Lauer. Hudební nastudování si vzal na starosti oceňovaný muzikant Tom Kitt, mj. autor muzikálů “Next to Normal” a “High Fidelity”. Producentsky dílo zastřešili Tom Hulce a Ira Pittleman, kteří produkovali taktéž “Spring Awakening”.

John Gallagher Jr.

Muzikál obsahuje všechny písně z alba “American Idiot” a několik dalších písní skupiny Green Day. Děj muzikálu se odehrává na americkém předměstí a v jeho centru stojí Johny (přezdívaný Jesus of Suburbia), který společně se svými přáteli  Willem a Tunnym nadává na současnou společnost, snaží se najít způsob, jak v ní přežít, a co je vůbec smyslem života. Will řeší nečekané těhotenství jeho přítelkyně a Tunny se nechá naverbovat do Iráku. Johny podlehne svému alteregu St. Jimmymu a poprvé vyzkouší heroin. Zjišťuje, že s vedením Jimmyho dostává vše, co potřebuje – zábavu a dívky. Stráví také noc s dívkou Whatsername (česky by se dala přeložit jako “Jaksejmenuje”), užívají spolu života i drog.

Mezitím Willovo dítě přijde na svět, ten však nehodlá změnit styl svého života a jeho přítelkyně ho i s dítětem opouští. Tunny je v Iráku zraněn a v nemocnici se zamiluje do jedné ze sestřiček. Domů se vrátí společně jako šťastný pár. St. Jimmy stále svádí Johnyho, který díky jeho vlivu od sebe odežene dívku svého srdce Whatsername. Později lituje a zjišťuje, že ve světe drog není budoucnost, definitivně od sebe odhání St. Jimmyho a najde si práci v kanceláři. Lituje ztráty své lásky, na kterou nikdy nezapomene, ale zároveň se díky jejímu odchodu vzpamatoval a začal vést normální život.

John Gallagher Jr. a Tony Vincent

Po měsících příprav měl nový muzikál světovou premiéru 15. září 2009 v Berkeley Repertoary Theatre. Mělo jít o krátkou sérii představení před premiérou na Broadwayi (tzv. tryout), nakonec se ale uvádění dvakrát pro velký zájem prodlužovalo. 20. dubna 2010 se po předpremiérách oficiálně zahájilo broadwayské uvádění v St. James Theatre. Hlavní roli excelentně ztvárňuje John Gallagher Jr., který je známý jako originální představitel role Moritze ve “Spring Awakening”, za kterou získal cenu Tony. Dalšími členy hereckého týmu jsou Tony Vincet (St. Jimmy), Stark Sands (Tunny), Michael Esper (Will) nebo Rebecca Naomi Jones (Whatsername). Názory kritiků na tuto kontroverzní show se různí, zatímco někteří ji považují za brilantní moderní muzikál, jiní kritizují její vulgárnost a možný špatný vliv na mládež.

Oficiální broadwayský trailer

Světové premiéra v Berkeley

Muzikál získal “jen” dvě ceny Tony, a to za světelné nastudování a scénické zpracování, které je opravdu unikátní. Celé jeviště je pokryto železnou konstrukcí, která je polepena různými plakáty, výstřižky atd… a na které jsou připevněny desítky obrazovek. Na jevišti je také umístěna kapela (aneb další podobnost se “Spring Awakening”). Muzikál byl v Tony nominován mj. i na nejlepší muzikál, kde ho ovšem porazil “Memphis” (článek o tomto muzikálu připravujeme). Ohlasy diváků však mluví jasně a v nejprestižnější divácké broadwayské anketě BWW’s Awards získal 10 ocenění, včetně nejlepšího muzikálu a režie. To z něj jasně dělá diváckou jedničku.

Nesporné je, že hudba Green Day dodává muzikálu potřebnou šťávu a vynikající výkony účinkujících ji ještě umocňují. Skvělé scénické ztvárnění a i jistá dávka kontroverznosti z muzikálu dělá jedinečnou podívanou. Tržby trhají rekordy, do 12. července 2010 už produkce utržila přes 11 milionů dolarů a muzikál vidělo téměř 150 000 diváků. Všechny písně z muzikálu vyšly také na CD, na kterém herecký tým muzikálu doplňují svou hudbou přímo Green Day. CD můžeme hodnotit jako velice kvalitní, není pochyb, že John Gallagher Jr. je jedním z nejtalentovanějších zpěváků současné broadwayské scény. Ani ostatní zpěváci nezůstávají pozadu a CD si užije každý fanoušek rocku, případně punku. CD lze sehnat i na českých e-shopech, nejlevněji vás vyjde na Popronu (379 korun). Ještě levnější, a v dnešní době již dosti rozšířený způsob, je online nákup alba a stažení MP3, což vás vyjde jen na 10-15 dolarů.

I když “American Idiot” nevyhrál ceny Tony, tak na jejich předvádění společně s kapelou Green Day předvedl vynikající show, kterou reportéři hodnotí velice vysoko. Podobnou show předvedli i na letošním předávání cen Grammy, kde zazněla píseň “21 Guns”, která také byla vydána jako samostatný singl k uvedení muzikálu. Obě tato vystoupení můžete najít na serveru YouTube.com, stejně tak jako další ukázky.

John Gallagher Jr.

“American Idiot” je další ukázkou, že muzikál není jen jednotvárný popový brakový útvar, jak převládá většinový názor populace. Může to být i vynikající rocková show, na kterou jistě nezapomenete. Bohužel, tento broadwayský muzikál moc mínění Čechů nezmění a jeho úspěch místní producenty také nepřesvědčí, že různých popových “písničkálů” již bylo dost. “American Idiot” i předchozí “Spring Awakening” směle boří broadwayské konvenční bariéry a otevřely dveře dalším podobným projektům. Pokud máte cestu do New Yorku, rozhodně nevynechte tento muzikál, ze současné nabídky se jedná o jeden z nejzajímavějších titulů. A české scéně bychom tímto rádi popřáli, aby našla podobný projekt, který by její umírání zastavil a přitáhl diváky zpět do divadelních sedadel.

www.americanidiotonbroadway.com

Děkujeme Berkley Repertory Theatre za poskytnuté materiály. Informace o skupině čerpány z Wikipedie.
All images © Berkeley Repertory Theatre. All rights reserved.


Zahraničí
Český muzikál “Štěstí dam” se dočkal zinscenování v Budapešti!
Zahraničí
Nejvíce cen Tony letos posbíraly muzikály Dear Evan Hansen a Hello Dolly!
Zahraničí
Zápisky z West Endu – díl 2. – Miss Saigon (+ malá odbočka o Les Misérables)
 • tom2410

  Už jsem se o American Idiot zajímal, hlavně mě zajímalo jak budou znít písničky když je nebude zpívat Billie, a….:)) Byl jsem hodně překvapený, že mi to vůbec nevadilo…:)


 • Ondřej Doubrava

  Nutno doplnit, že American Idiot Original Cast Recording by jste měli při troše snažení dostat i u nás, neb šlo u nás do distribuce (překvapivě, ale zase Green Day jsou Green Day, že)


 • Pavel Košatka

  Vidíš, to jsem zapomněl zmínit, takže jak jsem doplnil i do článku, CD lze nejlevněji sehnat u Popronu, ještě levnější to mají nákupčí přes internet, kdy je stažení alba přijde jen na 10-15 dolarů.


 • Magnumka

  Jsem velmi ráda, že je takový rozsáhlý článek i na českých stránkách. :)


 • Pavel Košatka

  Snažíme se :).


 • Radeek

  Chci se zeptat jestli je tento muzikál k dostání i na DVD… dík za odpověd’.