Aktuální zprávy

MdB opět vyjíždí do světa, tentokrát s německým muzikálem “Kráska a zvíře”


I toto léto se Městské divadlo Brno chystá do světa! Pro zahraniční turné vzniká v těchto dnech na zkušebnách MdB nová verze původního německého romantického pohádkového muzikálu “Kráska a zvíře“. Premiéra se uskuteční na prestižním festivalu v lucemburském Wiltzu a je nasmlouváno již přes 80 repríz. Fanoušci však nemusí zoufat, není nutné se vydávat do cizích zemí, protože na listopad 2011 je plánována česká premiéra. Podrobnosti o turné se dozvíte v celém článku.

Alex Di Capri v kostýmu Zvířete

O jednu z nejkrásnějších evropských milostných pohádek (po slavných zpracováních, jakými byli kupříkladu film Jeana Cocteaua či divadelní hra Františka Hrubína) oživil na počátku devadesátých let zájem “disneyovský” film režiséra Kirka Wise. Zároveň s jeho divadelní verzí se však objevila na evropských prknech i neméně zdařilá verze z německé muzikálové kuchyně. Jejím autorem je vynikající německý skladatel a aranžér Martin Doepke, který ve spolupráci s libretistou Christianem Bieniekem a textaři Elke Schlimbachovou a Grantem Stevensem vytvořil vskutku pozoruhodné dílo.” Kráska a zvíře” po mimořádně úspěšné německé premiéře v Kolíně nad Rýnem roku 1994 absolvovala několik zdařilých turné po celém Německu, nejnovějším bude právě turné Městského divadla Brno.

Fanoušci českých muzikálů si jistě vzpomenou také na české muzikálové zpracování této známé pohádky, které se v roce 1999 uvádělo v pražském Divadla Jiřího Grossmana. Hudbu k muzikálu napsali Michal David a Petr Malásek, libreto a texty byly z pera Václava Kopty a Gustava Bubníka. V hlavní roli Krásky excelovala Magda Malá a Zvíře hrál Vlastimil Harapes. Dosti vzpomínek na tento český muzikál a vraťme se zpět k připravovanému titulu Městského divadla Brno.

Alex Di Capri v maskérně

Realizační tým je až na choreografa Igora Barberiće (původem z Chorvatska) český. Režisér Stanislav Moša spolupracuje opět s kostýmní výtvarnicí Andreou Kučerovou, scénografem Jaroslavem Milfajtem, na filmových projekcích pracuje Petr Hloušek. Obsazení je ve valné většině obsazením německým, herci byli vybíráni na jaře 2010 několikadenními konkurzy v Hamburku a Vídni. Přece jen lze nalézt v programu některé brněnské umělce: herce Jiřího Horkého a Jakuba Przebindu a tanečnice Anetu Majerovou a Soňu Kubišovou. Z německých jmen mohou naši čtenáři znát Alexandra di Capriho, o kterém jsme psali v recenzi vídeňského muzikálu “Tanz der Vampire” a v tomto turné se ujme taktéž hlavní role.

Hlavní inovací příběhu o kupci, který upadne do spárů obávaného, zrůdně vyhlížejícího vládce opuštěného zámku a musí mu přislíbit za vysvobození jednu ze svých tří dcer, je jeho lokalizace – původně francouzská pohádka je zařazena do ospalého prostředí typicky německé vesničky. Právě tam sní Kráska, nejmladší z trojice dcer, svůj sen o vytržení z provinční nudy – proto je ochotna i vstoupit do služby ke Zvířeti.  To se ovšem nelíbí těžkopádnému chasníkovi Gustavovi, který si na Krásku už dlouho myslí a proto zorganizuje lynč Zvířete, na nějž ochotně vyrazí celá vesnice. V poslední chvíli si však Kráska uvědomí, že její nejasný cit ke Zvířeti není soucit, ale láska…

Víla Elisabeth Sikora

Turné s muzikálem “Kráska a zvíře” je se zahraničním producentem nasmlouváno do března roku 2011 a brněnské Městské divadlo Brno projede Lucembursko, Rakousko, Německo, Švýcarsko a Itálii. Premiéra se uskuteční 23.7.2010 na prestižním festivalu v lucemburském Wiltzu, v přírodním amfiteátru s impozantními kulisami zámku, kde MdB neuvádí svou produkci poprvé. Už v roce 2002 se tu Brňané prezentovali s koncertním představením “Golden Broadway”, v roce 2005 s muzikálem “Josef a jeho úžasný pestrobarevný plášť”, v roce 2006 s muzikálem “Hair”, “Magical Broadway” tu hráli v roce 2007, “Kabaret” o rok později a loni muzikál “Evita”. Nutno poznamenat, že MdB vždy za hranicemi sklidilo obrovský úspěch. Hudební inscenace “”Kráska a zvíře” se do světa vydává ve své německé verzi, dočká se však i té české. Její premiéra se odehraje v listopadu roku 2011 na Hudební scéně samozřejmě s českým obsazením.

Na závěr malý průvodce pro cestovatele, kteří by se chtěli podívat na festival ve Wilzu. Wilz je od Brna vzdálen zhruba 990 km, kolem deseti hodin jízdy autem. Vstupenky můžete zakoupit v cenových relacích od 24,5 € do 65 €. Ve Wilzu se odehrají tři představení, a to v termínech 23. – 25.7.2010. Více informací a možnost objednání vstupenek můžete nalézt na oficiálním webu festivalu.

Článek napsán s využitím oficiální tiskové zprávy. Autorem fotografií je Jef Kratochvíl, děkujeme divadlu za jejich laskavé poskytnutí.


Aktuální zprávy
“Popelka” na ledě má být kouzelný muzikál plný čar a divů
Aktuální zprávy
Nominace na Ceny Thálie za rok 2009 odhaleny
Pozvánky a konkurzy
Festival DOKOŘÁN pro hudební divadlo 2019 je za dveřmi
 • Ondřej Doubrava

  V říjnovém Dokořánu se objevily dvě nové doplňující informace: český název bude nakonec “Panna a netvor” (souhlasím, nebude to tolik matoucí, přeci jen pod Kráskou každý tušil spíše Disneyovský titul, zvlášt teď před Mary Poppins a jak se ukázalo, sekli jsme se pěkně), překlad by měl mít na starosti Michael Prostějovský.


 • Ondřej Doubrava

  Upřesněno datum české premiéry: 6. 11. 2011 ( náš webový seznam premiér byl v minulých dnech aktualizován celkem razantně).


 • Romča

  Škoda, už jsem se těšil, že poprvé pojedu do MDB na muzikál, protože pražské uvedení Krásky a zvířete Michala Davida a Petra Maláska s Majdou Malou v titulní roli bylo naprosto excelentní a zajímala by mne brněnská verze. Jenže štatlové monopolní hudební divadlo samozřejmě muselo sáhnout ke “světovému” základu…:( Škoda…


 • Jiří K.

  Romča: Nic proti, ale alespoň hudebně mě Davidova Kráska nechytla skoro vůbec, pro mě jediná poslouchatelná Tiché vyznání. Ale stejně tak nikterak neprožívám premiéru Doepkeho Krásky, v tomhle podle mě udělalo MdB přehmat. Chápu, že třeba (skvělá) Mary Poppins MdB dosti “vyčerpala”, myslím si ale, že by jistě v současné nebylo tak náročné přivést sem Disneyho Krásku a zvíře s hudbou Alana Menkena, vždyt už se to s úspěchem hrálo skoro ve všech zemích světa….


 • Romča

  Chápu, já jsem patriot – a těch hitů tam vidím daleko víc:)