Zahraničí

Evropská premiéra muzikálu “Spring Awakening” v lednu v Londýně


Díky naší spolupráci se zahraničními produkcemi vám přinášíme zprávu o evropské premiéře úspěšného amerického muzikálu Spring Awakening, která bude v lednu v Londýně. Dozvíte se nejen informace o této události, ale představíme vám též autory a celé dílo.

Logo evropského uvedení muzikálu

Logo evropského uvedení muzikálu

Lyric Hammersmith uvádí evropskou premiéru muzikálu „Spring Awakening“, kterou budeme moci vidět v Londýně od 23. ledna 2009 po dobu pěti týdnů. Předlohou pro muzikál Duncana Sheika (hudba) a Stevena Satera (libreto) byla kontroverzní hra Franka Wedekindse.

Dlouholeté hledání účinkujících pro evropské uvedení přivedlo dohromady obsazení, zahrnující umělce z celé Británie ve věku od 16 do 24 let. Pro mnohé z nich bude účinkování jejich muzikálový debut. Obsazeni byli: Aneurin Barnard, Lucy Barker, Natasha Barnes, Chris Barton, Jamie Blackley, Hayley Gallivan, Natalie Garner, Mona Goodwin, Evelyn Hoskins, Edd Judge, Harry McEntire, Jamie Muscato, Gemma O’Duffy, Iwan Rheon, Jos Slovick, Richard Southgate a Charlotte Wakefield. Účinkující v dospělých rolích budou taktéž brzy uveřejněni.

Duncan Sheik a Steven Sater napsali velice originální moderní písně, které ve spolupráci s režisérem Michaelem Mayerem a choreografem Billem T. Jonesem přináší na britskou scénu příběh Melchoira, jeho přítele Moritze a Wendly, krásné mladé dívky na pokraji ženství. Na pozadí náboženského a rodičovského utlačování v Německu v 19. století tato muzikálová dávka morálky, sexuality a mladé lásky zasáhne napříč generacemi každého, kdo prožil cestu dospívání díky sebepoznávání a sexuálnímu probuzení.

David Farr, umělecký ředitel Lyric Hammersmith, viděl New Yorské premiérové nastudování od Atlantic Theater Company. Nyní požádal celý tamější původní tvůrčí tým, aby našel novou generaci britských talentů pro muzikálová londýnská prkna. David Farr říká: „Jsme hrdí na naši spolupráci při vytváření muzikálu, který je určen pro moderní a rozličné diváky, které chceme naší prací oslovit. Je úžasné, že v tvůrčím týmu „Spring Awakening“ jsou tak vynikající umělci, díky kterým přinášíme na londýnskou scénu toto výjimečné dílo. Je to opravdu muzikál pro každého diváka.

Hlavní účinkující v londýnském nastudování

Hlavní účinkující v londýnském nastudování

Od uvedení v off-Broadwayském Atlantic Theater se Spring Awakening stal okamžitou senzací. V broadwayském Eugene O’Neill Theatre (kde se pomalu blíží jeho únorová derniéra) vydělal přes 50 milionů dolarů a další produkce začínají uspořádávat turné po Spojených Státech. Další nastudování se již plánují po celém světě a také se připravuje filmová verze.

Duncan Sheik (hudba) je zpěvák, skladatel a držitel významné ceny Grammy. Vydal již pět alb, píše též filmovou hudbu, kterou jsme mimo jiné mohli slyšet ve filmech „Svatý“ a „Transamerika“. Ve spolupráci se Stevenem Saterem a Michaelem Mayerem napsal hudbu pro film „Tři do páru“ s Colinem Farrellem v hlavní roli. Se Stevenem Saterem také napsal muzikál „The Nightingale“, podle pohádkové předlohy Hanse Christiana Andersena.

Steven Sater (scénář a libreto) pracuje jako textař s mnoho různými skladateli na pop či rockové scéně. S “Lyric Hammersmith” v minulosti spolupracoval na přepracované verzi hry Williama Shakespeara “Bouře” s hudbou Laurieho Andersona, která vyjela na mezinárodní turné. Kromě “Spring Awakening” spolupracoval s Duncanem Sheikem na projektech “Umbrage”, “Nero: Another Golden Rome” a “The Nightingale”.

Michael Mayer (režie) Jeho režijní práce na off-Broadwayi zahrnuje díla „A View From The Bridge“, „Side Man“, „Charlie Brown“, „Uncle Vanya“ a „Thoroughly Modern Millie“ (u nás známý jako „Hledá se muž. Zn: Bohatý!“). Režíroval film „Tři do páru“, jehož soundtrack napsali jeho spolupracovníci Duncan Sheik a Steven Sater.

Bill T. Jones (choreografie) je jedním z předních amerických choreografů, který celosvětově nastudoval a vytvořil přes 100 choreografií pro jeho vlastní společnost, mnohem více pak s jeho pozdějším partnerem Arnie Zanem.

Doplňující informace
Lyric Hammersmith, Lyric Square, King Street, London W6 0QL
Doba uvádění: 23.1.2009 – 28.2.2009
Hrací termíny: pondělí až soboty od 19.30, odpolední sobotní představení od 14:30, 18. a 25.2. ve 14:00
Vstupné: £15 – £30, předpremiéry (23.1. – 4.2.2009) £10
Vhodné od 14 let.
www.springawakening.co.uk

Děkujeme Jenny Pattonové z divadla Lyric za poskytnuté materiály.
Thanks to Jenny Patton from Lyric for collaboration and providing materials.
Překlad původních materiálů: Pavel Košatka


Zahraničí
Reportáž z nového vídeňského nastudování slavného muzikálu “Tanz der Vampire”
Zahraničí
Zápisky z West Endu 2014: Šest důvodů, proč mít stále rád “The Phantom of the Opera”
Zahraničí
GREASE LIVE: Televizní přenos Pomády pobláznil Ameriku
 • veronika

  Pavle, prekvapils…jen mi tam trosku chybi trosku podrobnejsi typ deje…


 • veronika

  *popis samozrejme..


 • Zdeněk

  koncem roku 2009 se tohle dílo bude uvádet v MDB a v září bude premiera Mozarta! od Kunzeho


 • Ondřej Doubrava

  Ano ano, už o tom sepisuji článeček, jak já tak Pavel jsme nadšení…


 • Zdeněk

  to já taky i když od Knzeho bych bral radši neco jinyho, ale aspon nec když pražské produkce do toho nejdou doufám že zase uspořádáte stejnou akci jako ted na LesMis


 • Ondřej Doubrava

  O Les Mis zatím kupodivu není takový zájem (čili jsem rád, že neděláme zájezd), ale kolem premči to jistě zvážíme.. a souhlasím, odf Kunzeho jsem čekal něco jiného, ale radost mám stejně..


 • Zdeněk

  chci se zeptat a ty lístky si budu moc vyzvednout v pokladně pod mym jmenem a ta pokladna je nekde u hudebky já tam nikdy nebyl tak abych vedel


 • Ondřej Doubrava

  O Les Mis zatím kupodivu není takový zájem (čili jsem rád, že neděláme zájezd), ale kolem premči to jistě zvážíme.. a souhlasím, od Kunzeho jsem čekal něco jiného, ale radost mám stejně..


 • Ondřej Doubrava

  Zdeněk: Jestli patří dotaz k Les Mis, tak ty zmiňované termíny o víkendu a to je otevřena jen jedna pokladna přímo na Hudební scéně dole v prvním foyer.. uvaděčky rády poradí (stačí sjet třeba výtahem do nuly, pak se dát dveřmi vpravo)… Ve všední den je otevřena i pokladna ve dvoraně divadla (vůbec bych se nezlobil. Všem zúčastněným ještě pošlu informace + tam v ty dny na tu akci asi i budu, abych se podíval, jak to probíhá…


 • Jiří Kůdela

  Öndřej Doubrava:
  No jo, já ti musím poslat ještě mail, že chci na LesMis…Ještě že si to připomněl


 • Kristina

  Zdravím, Spring Awakening už se hraje ve Švédsku, takže v Londýně to není evropská premiéra…


 • Ondřej Doubrava

  Kristina: Aha, zajímavý, ale tohle je jen přeložená tisková zpráva… a vidíš to, asi to Brno fakt tu premiéru ve výsledku nemá, protože Švédsko je taky kontinentální Evropa nebo ne? :-)


 • Hahabimbi

  nojo, máš pravdu. Já když jsem četla, že v MDB bude mít premiéru Probouzení jara, tak mi vubec nedošlo, že to je Spring awakening a myslela, jsem že to bude zas nějaká Mošovina. Mám ten anglický název víc zažitý. Tak super, na to si budu muset zajet, na zahraničních fórech o tom pořád tak nadšeně mluví. V dubnu jedu do New Yorku, tak škoda, že to na Broadwayi teď končí, v originále by to bylo určitě lepší.