Zahraničí

Originální rockový muzikál “Next to Normal” ohromil Broadway


Velkou pozornost na Broadwayi na sebe strhl nový rockový muzikál “Next to Normal”, který tisk označil za nejlepší muzikál letošní sezóny a získal tři ceny Tony (z 11 nominací). Dramatický příběh ze života jedné normální čtyřčlenné rodiny od režiséra původního nastudování muzikálu “Rent” určitě stojí i za Vaši pozornost, proto je dalším dílem, které Vám ve spolupráci se zahraniční produkcí představíme.

Oficiální plakát

Oficiální plakát

Next to Normal” není úplně nejmladším dílem, poprvé se s ním mohli diváci setkat v New Yorku v roce 2002 na veřejném recitálu. Po workshopech v letech 2005-07 se tradičně odehrály off-Broadway a pre-Broadway produkce. Až od 27. března 2009 se začaly hrát broadwayské předpremiéry a 15. dubna 2009 proběhla v Booth Theatre slavnostní premiéra. Muzikál si ihned získal přízeň tisku. New York Times, Los Angeles Times nebo Washington Post ho označily za nejlepší muzikál sezóny. Jeho kvality pak potvrdilo vyhlašování cen Tony, kde získal ocenění za nejlepší hudbu & texty (Best Original Score), Alice Ripley byla oceněna za hlavní ženský výkon v muzikálu a Michael Starobin a Tom Kitt získali cenu za nejlepší orchestraci. Během svého uvádění posbíral mnoho dalších cen.

Hudbu složil Tom Kitt, jehož jméno bylo do té doby téměř neznámé. V minulosti napsal hudbu k muzikálům “High Fidelity” a “From Up Here”, dále píše hudbu pro film a televizi. Kitt spolupracoval s Michaelem Starobinem na oceňované orchestraci. Scénář a texty napsal Brian Yorkey, který kromě ocenění za nejlepší texty získal také nominaci za nejlepší scénář (předběhl ho však Lee Hall za “Billy Elliota“). Stejně jako Kitt i Yorkey se dříve do povědomí veřejnosti prakticky nedostal. Z muzikálových prací můžeme jmenovat “Making Tracks” nebo “The Wedding Banquet”. Největší věhlas má režisér Michael Greif, který na Broadway přivedl úspěšný muzikál “Rent”, který můžete znát z filmové verze (v česku známá pod názvem “Bohémové”).

Louis Hobson, Alice Ripley a J. Robert Spencer

Právě s “Rent” je toto dílo nejvíce srovnáváno, především pro podobnou hudbu a režijní práci. Děj se točí kolem jedné běžné čtyřčlenné rodiny, která řeší podobné problémy jako každá rodina. V čele stojí ambiciózní, sexy a přísná Diana, která se za každou cenu snaží udržet rodinu. Jejím manželem je pohledný a upřímný Dan, který chce být tím nejlepším otcem a manželem. Jejich téměř osmnáctiletý syn Gabe je snem každých rodičů – bystrý, hodný, chytrý a cílevědomý. Šestnáctiletá dcera Natalie se snaží být také perfektní, stále ale zůstává ve stínu svého bratra. Děj odráží nejen Dianu, která trpí bipolární poruchou, kterou přenáší na svou rodinu, ale také otázky příměstského života, lidských ztrát, sebevražd, etice v moderní psychiatrii nebo užívání drog. Jak vidíte, rozsah představení je obrovský a každý v něm najde něco, co mu je blízké a díky odlišným charakterům hlavních postav se každý může v nějaké vzhlédnout.

Aaron Tveit, Alice Ripley a J. Robert Spencer

Hlavních role v současnosti v Booth Theatre hrají Alice Ripley (Diana, získala cenu Tony), J. Robert Spencer (Dan, nominován na cenu Tony), Kyle Dean Massey a Aaron Tveit (Gabe; Tveit momentálně nehraje, do muzikálu se vrací 7. září 2009; během léta ho nahradil Massey) a Jennifer Damiano (Natalie, nominována na cenu Tony). Vstupenky na “Next to Normal” nepatří k nejlevnějším, sehnat je můžete od 36.50$ až do 116.50$ (stání pak za 25$) a zatím jsou v prodeji termíny až do 8. listopadu 2009. Hraje se denně, kromě střed, o víkendu se hrají odpolední i večerní představení.

Mnohem přístupnější je pak kompletní nahrávka na 2 CD, které vydala společnost zaměřující se na broadwayské muzikálové nahrávky Sh-K Boom – Ghostlight Records. Najdete na něm opravdu všechny písně z představení a z vlastní zkušenosti ho můžu vřele doporučit. Next_to_Normal_1_72Skvělá originální rocková (místy poprocková až popová) hudba a vynikající pěvecké výkony jsou zárukou dobrého muzikálového zážitku. CD vyšlo 12. května 2009 a přímo u vydavatele ho můžete zakoupit za 16.99$, na Amazonu o dolar dráž. Prodejnost alba překonala všechna očekávání a přehoupla se do TOP 200 až na hezké 103. místo (údaj z června 2009).

Na přiložených fotografiích si můžete prohlédnout skvělou moderní scénografii Marka Wedlanda, kterou jsem si osobně zamiloval. Ta se taktéž ocitla v nominacích na cenu Tony, stejně tak light design Kevina Adamse, který taktéž nasvítil revival muzikálu “Hair” a taktéž za něj získal nominaci na Tony. Bohužel, ani jednu z nich neproměnil.

Hudební i video ukázky a další informace můžete nalézt na oficiálním webu “Next to Normal”. Pokud by Vás více zajímal příběh, včetně rozložení písní, měli byste navštívit anglickou Wikipedii. Osobně pak doporučuji na You Tube zhlédnout video z předávání cen Tony, kde se “Next to Normal” prezentoval jednou z ústředních a nejlepších písní “You Dont Know” následovanou dynamickou “I Am The One“.

.

Fotografie a tiskovou zprávu laskavě poskytla tisková společnost The Hartman Group. Autorem fotografií je Joan Marcusová. Jakékoliv šíření fotografií bez vědomí zahraniční produkce je přísně zakázáno!

Thanks to The Hartman Group for collaboration.

J_Robert_Spencer_and_Alice_Ripley_72

J_Robert_Spencer_and_Aaron_Tveit_72

Jennifer_Damiano_Aaron_Tveit_and_Adam_Chanler-Berat_72

Adam_Chanler-Berat_and_Jennifer_Damiano_72


Zahraničí
Slavný “The Wizard of Oz” v příštím roce ovládne West End s legendárním tvůrčím týmem
Zahraničí
Zažít pravou Broadway
Zahraničí
“Shrek The Musical” aneb úspěšný převod ze stříbrného plátna na jeviště
U článku nejsou žádné komentáře. Napište svůj názor jako první!