Zahraničí

Komediální muzikál A Gentleman’s Guide největším favoritem letošních cen Tony


Nejslavnější divadelní ceny světa, Tony Awards, odhalily letošní nominace. Největší šanci má s 10 nominacemi nová muzikálová komedie A Gentleman’s Guide To Love & Murder, s 8 nominacemi obnovená premiéra rockového muzikálu Hedwig and the Angry Inch (s Neilem Patrickem Harrisem v hl. roli) a shodně se 7 nominacemi premiérové tituly After Midnight a Beautiful. Ve hře je ale i muzikál Woodyho Allena Bullets Over Broadway, pohádkový Aladdin nebo zpívající Rocky. Že jste o těchto muzikálech nikdy neslyšeli? Proto jsme pro vás připravili obsáhlý studijní materiál…

A Gentleman‘s Guide To Love & Murder

Název nové muzikálové komedie by se do češtiny dal volně přeložit jako Gentlemanská příručka lásky a vraždy. Jejími autory jsou Robert L. Freedman (libreto a texty) a Steven Lutvak (hudba a texty), kteří spolu již v roce 2003 napsali muzikál Campaign of the Century. Ten se však nikdy neuvedl, pokud nepočítáme scénická čtení a koncertní verzi. A Gentleman’s Guide je tedy jejich broadwayským debutem, který si ale ihned získal srdce diváků i kritiků.

A Gentleman's Guide To Love And Murder (Photo by Joan Marcus)

A Gentleman's Guide To Love And Murder (Photo by Joan Marcus)

Děj se odehrává v roce 1909 v Londýně. Monty Navarro z rodu D’Ysquithů zjistí, že je v řadě devátým dědicem vévodství. A rozhodne se to vyřešit opravdu svérázným britským způsobem, a to vraždou všech ostatních osmi dědiců. Ty všechny na jevišti ztvárňuje jeden herec, Jefferson Mays, který je nejžhavějším kandidátem na cenu Tony za výkon v hlavní roli. „Nejlepší muzikálový výkon roku,“ napsali ve své kritice The New York Times. Zajímavostí je, že Mays již jednu cenu Tony vyhrál, a to za hru I Am My Own Wife, kde taktéž ztvárňoval více rolí současně.

Muzikál měl oficiální broadwayskou premiéru 17. listopadu 2013 ve Walter Kerr Theatre, po dvou zkušebních uvedení v Hartfordu (2012) a San Diegu (2013). Studiová nahrávka 23 písní z muzikálu vyšla letos v únoru. Muzikál je volně založený na novele britského spisovatele Roye Hornimana – Israel Rank: The Autobiography of a Criminal.

10 nominací na Tony Awards: nejlepší… nový muzikál, libreto, hudba, herec v hlavní roli (Jefferson Mays a Bryce Pinkham), herečka ve vedlejší roli (Lauren Worsham), režie, orchestrace, scénografie a light design.

Hedwig and the Angry Inch

Příběh německého chlapce Hansela, který se zamiluje do amerického vojáka a rozhodne se podstoupit operativní změnu pohlaví, která se však nepovede a zůstane na pomezí muže a ženy, nepatří zrovna k nejtypičtějším muzikálovým námětům. Možná proto čekal na své broadwayské uvedení dlouhých 16 let. Hansel si však po nepovedené operaci změní jméno na Hedvika a vyráží do Americky, kde se stane transsexuální rockovou hvězdou.

Hedwig and the Angry Inch (Photo by Joan Marcus)

Hedwig and the Angry Inch (Photo by Joan Marcus)

Muzikál napsali Stephen Trask (hudba a texty) a John Cameron Mitchell (libreto) a první uvedení měl na Off-Broadwayi v roce 1998, kde se uváděl po dobu dvou let a poté se přesunul do Bostonu, Los Angeles a Londýna. Od té doby se realizovalo mnoho zahraničních produkcí, dokonce i v Praze muzikál uvedl experimentální divadelní soubor Akanda v klubu Iron Curtain. Zajímavostí je, že potřebné finance na uvedení muzikálu získal přes Kickstarter. John Cameron Mitchell pak v roce 2001 natočil (u nás ne příliš známou) filmovou verzi, ve které si také hlavní roli.

Broadwayská premiéra se uskutečnila 22. dubna 2014 a v režii Michaela Mayera (mj. režisér originálního uvedení Spring Awakening / Probuzení jara) v hlavní roli září známý herec, zpěvák, moderátor a komik Neil Patrick Harris, kterého můžete znát jako Barneyho z populárního sitcomu Jak jsem poznal vaši matku nebo jako čtyřnásobného moderátora Tony Awards, jehož úvodní hudební čísla na YouTube obdivují miliony diváků.

Pro fanoušky i fanynky NPH je muzikál "must-see" (Photo by Sara Krulwich)

Pro fanoušky i fanynky NPH je muzikál "must-see" (Photo by Sara Krulwich)

8 nominací na Tony Awards: nejlepší… muzikálový revival, herec v hlavní roli (Neil Patrick Harris), herečka ve vedlejší roli (Lena Hall), režie, scénografie, kostýmy, light a sound design.

After Midnight

After Midnight (Po půlnoci) není v podstatě muzikálem tak, jak ho známe my, ale spíše klasikou americkou revue. Ale i ta v rámci Tony Awards spadá do muzikálové kategorie, proto se tu o této revue musíme také zmínit. Revue se původně pod názvem Cotton Club Parade uváděla v letech 2011 a 2012 v rámci newyorského festivalu hudebního divadla Encore!, svou oficiální broadwayskou premiéru pak měla již pod názvem After Midnight 3. listopadu 2014 v Brooks Atkinson Theatre.

Jazzová revue oživuje ducha legendárního Cotton Baru v newyorském Harlemu a je postavená především na díle známého skladatele a hudebníka Duke Ellingtona, zazní ale také písně Jimmyho McHugha, Dorothy Fields, Harolda Arlena nebo Teda Koehlera. Energická show v režii a choreografii Warrena Carlyla nabízí 90minutou zábavu se 17ti členným orchestrem a 25 zpěváky a tanečníky. V hlavní roli vždy hostuje známá zpěvačka, které se střídají po cca měsíčních blocích.

7 nominací na Tony Awards: nejlepší… nový muzikál, herečka ve vedlejší roli (Adriane Lenox), režie, choreografie, kostýmy, light a sound design.

Beautiful – The Carole King Musical

Životopisný muzikál o životě a díle americké písničkářky Carole King. Muzikál s libretem Douglase McGratha obsahuje 26 hitů Carole King, většinu kterých napsala se svým manželem Gerry Goffinem. Carole King se v roce 1960 dostala díky hitu „Will You Love Me Tomorrow“ na přední příčku amerických hitparád, a to v teprve 18 letech.

Beautiful - The Carole King Musical (Photo by Joan Marcus)

Beautiful - The Carole King Musical (Photo by Joan Marcus)

Muzikál měl oficiální premiéru 12. ledna 2014 v divadle Stephena Sondheima, po zkušebním uvedení v San Franciscu (podzim 2013). Nahrávka písní z muzikálu vyšly digitálně začátkem dubna 2014, CD vychází během května.

Malá muzikálová zajímavost, Carole King si v 90. letech také zahrála v broadwayské muzikálu, a to Pokrevních bratrech.

7 nominací na Tony Awards: nejlepší… nový muzikál, libreto, herečka ve hlavní roli (Jessie Mueller), herec ve vedlejší roli (Jarrod Spector), herečka ve vedlejší roli (Anika Larsen), orchestrace a sound design.

Další zajímavé muzikály a nominace

6 nominací na Tony Awards si vysloužil také muzikál podle filmu Woodyho Allena Bullets Over Broadway (Výstřely na Broadwayi). Allen sám scénář adaptoval do muzikálového libreta a režie se ujala pětinásobná držitelka Tony Susan Stroman, která mj. režírovala také broadwayské Producenty. Muzikál obsahuje různé písně z 20. a 30. let.

Muzikál Aladdin na Broadwayi (Photo by Deen Van Meer)

Muzikál Aladdin na Broadwayi (Photo by Deen Van Meer)

Pohádková společnost Disney uvedla na Broadwayi nový muzikál ze své produkce, a to Aladdina. Výpravná show obsahuje originální písně z filmu (1992) i nově dopsané písně. Broadwayská premiéra proběhla 20. března a produkce nahradila 6 let hrající se Mary Poppins. Aladdin je nominován na 5 cen Tony, mj. za nejlepší nový muzikál, libreto i hudbu.

V březnu 2014 proběhla na Broadwayi obnovená premiéra slavných Bídníků. Kromě nominace za nejlepší revival a sound design si cenu za hlavní roli Jeana Valjeana může odnést Ramin Karimloo, kterého můžete znát jako Fantoma opery z koncertního uvedení k 25. výročí v Royal Albert Hall.

Ramin Karimloo jako Jean Valjean (Photo by Matthew Murphy)

Ramin Karimloo jako Jean Valjean (Photo by Matthew Murphy)

Šanci na získání zlatého zrcátka má také slavná Idina Menzel, a to za hlavní roli v novém muzikálu If/Then autorů Toma Kitta a Briana Yorkeyho. Ti se proslavili skvělým muzikálem Next To Normal, který získal Pulitzerovu cenu za drama. Režisérem obou muzikálu je Michael Greif, kterého proslavilo původní uvedení muzikálu Rent. V If/Then mj. účinkuje také Anthony Rapp, Mark z originálního i filmového uvedení Rentu.

Na závěr zmíníme broadwayskou premiéru muzikálu Rocky (ano, asi si říkáte, že muzikál už se dá udělat úplně ze všeho). Ten je nominovaný na 4 ceny Tony, nás zaujal především z hlediska scénografie. Na druhou půli představení se celé hlediště totiž přestaví do podoby boxerské arény, diváci sedí tedy všude okolo ringu.

Doufáme, že se vám povídání o aktuálních muzikálových hitech Broadwaye líbilo (pokud jste dočetli až sem, gratulujeme!). Kompletní seznam nominací na ceny Tony (jak muzikálů, tak klasických her) si můžete prohlédnout přímo na oficiálních stránkách. Vyhlášení cen proběhne 8. června 2014.

 


Aktuální zprávy
Pokračování Fantoma opery, muzikál LOVE NEVER DIES. On-line a zdarma
Zahraničí
Jan Kříž září v hlavní roli Tanz der Vampire v Berlíně (oficiální fotografie)
Zahraničí
Vídeňská výroční inscenace muzikálu “Elisabeth” odhalila mezinárodní obsazení