Rozhovory

Radka Špáňová: “K Johance jsem se dostala úplnou náhodou”


Studentka pátého ročníku konzervatoře Jaroslava Ježka Radka Špáňová je na muzikálové scéně úplným nováčkem. Od září ji můžeme vidět v Johance z Arku jako sv. Markétu a od listopadu také v titulní roli tohoto muzikálu. Když jsme se sešly v jedné příjemné pražské pizzerii, logicky se náš rozhovor točil především kolem tohoto představení.

.

Radko, před týdnem jsi měla premiéru v muzikálu Johanka z Arku. Jaké to bylo?

Bylo to velmi zvláštní. Když zpíváte před lidmi, tak je to úplně jiné, než na všech zkouškách a generálkách. Johanka je moje první zkušenost. Moc jsem se na premiéru těšila a myslím, že to dopadlo dobře. Tu první půlku jsem měla takový zvláštní pocit, ale v té druhé už to bylo o dost lepší.

Radka Špáňová

Radka Špáňová

Měla jsi trému?

Ztrémovaná jsem vždy před vystoupením. Ale když vejdu na jeviště, tak to ze mě spadne a užívám si to. Takovou trému, že bych se klepala, vůbec nemám a ani jsem nikdy neměla.

Jak tvůj premiérový den vypadal?

Dopoledne jsem měla jako vždy hodiny ve škole, odpoledne jsem byla na hodině zpěvu u mojí paní profesorky, která mě rozezpívala. Pak jsem šla na premiéru, kde jsem si zkoušela ještě pár akcí s Honzou Křížem a Ondrou Rumlem. Ale nějaké velké přípravy se nekonaly.

Poprvé si Johanku ale ztvárnila na Slovensku, že?

Ano. Bylo to tak, že jsem slavila u své kamarádky v Rakovníku její dvacetiny. Zavolal mi režisér, jestli bych se co nejrychleji nedostala do Bratislavy, že tam musím být tak za dvě až tři hodiny. Ještěže jsem si nedala žádné víno a tak (smích). Jela jsem ještě domů pro nějaké věci a pak do Prahy, kde na mě čekalo letadlo. Při letu jsem poslouchala písničky a snažila jsem se koncentrovat. Potom jsem nasedla na taxík, kde jsem se převlékla do kostýmu, protože nebyl vůbec čas. Nato jsem úplně bleskově utíkala na scénu. Naštěstí jsem to zvládla a jsem ráda, že jsem mohla i Lucce Šorálové pomoct. Viděla jsem, že je ve stresu, protože marodí a nemůže zpívat … naštěstí už je zdravá.

Mimochodem minulou neděli jsem hrála za Lucku opět Johanku, což jsem nečekala. Taková představení narychlo jsou ale nejlepší (smích).

V září tě však čekalo úplně první představení a dokonce ve stejném muzikálu …

Ano, úplně první premiéru v životě jsem měla v září, jelikož v představení hraju ještě jednu roli a to sv. Markétu. Je to však company, takže tam svoji sólovou písničku nemám, dělám tam jen hlasy.

Radka Špáňová s Ondřejem Rumlem

Radka Špáňová s Ondřejem Rumlem

Viděla si ten muzikál před deseti lety v Ta Fantastice?

Byla jsem na něm s mamkou, když mi bylo devět. Viděla jsem v hlavní roli Lucku Bílou a moc se mi to líbilo. Zamilovala jsem si ty písničky, hlavně Nebe to ví a Most přes minulost. Tyto songy jsem pak zpívala na konzervatoři, aniž bych věděla, že půjdu na casting právě na tento muzikál.

Inspirovala ses Lucií Bílou, když si Johanku zkoušela?

Obdivuju ji jako zpěvačku, ale moc jsem si z ní nebrala a ani z mých současných kolegyň. Každá do toho dává to své…

K těmto rolím ses dostala přes konkurs. Jak na něj zpětně vzpomínáš?

Tak to bylo hodně veselé. Zrovna v den konkursu jsem se učila na maturitu. Zjistila jsem, že neumím deset maturitních otázek z dějin hudby na druhý den. Takže jsem se to učila a byla jsem z toho na nervy. Potom mi kamarádka Petra Sixtová řekla, ať toho nechám, že další den je nějaký casting. Jelikož nám omluví právě jen castingy, rozhodla jsem se, že půjdu spát, přeložím zkoušení a druhý den vyrazím na konkurs. Až v den „D“ jsem se dozvěděla, že se jedná o Johanku z Arku.

Jak to na konkursu probíhalo?

Konkurs trval tři dny. Nejdříve jsem tam zazpívala Most přes minulost a postoupila do druhého kola, které bylo taneční. Vyšlo to, takže den nato jsem šla opět na pěveckou zkoušku. Ten samý, třetí den mi volali, že jsem roli vyhrála. To byla zrovna tiskovka, kde jsem se seznámila se všemi lidmi. Najednou jsem byla v jiném světě, jelikož tam byli, jak se říká, celebrity. Bylo to moc fajn, protože všichni jsou velmi přátelští a byl to moc krásný pocit. Ta hlavní role už z toho tak vyplynula. Zeptali se mě, zda bych si to nechtěla zkusit. Lucka Šoralová s Bárou Basikovou toho měly hodně, takže jsem absolvovala generálky a zkoušky. Vůbec mi nepřišlo, že by to bylo tak těžké. Všimla jsem si obtížnosti té role, až když jsem si pustila DVD s Luckou Bílou. Takže jsem to pak pilovala se svojí paní profesorkou. Dostala jsem se k tomu tedy úplnou náhodou.

Účinkovala si i předtím v nějaké hře, třeba i amatérské?

Vůbec v ničem. Jen jsem vystupovala na koncertech, které byly od lidové školy umění. Byly spíše takové naučné, ale zase jsem se naučila vystupovat. Ještě jsem zpívala na vánočních večírcích a tak podobně.

Radka Špáňová

Radka Špáňová

Ptám se také proto, že máš na internetu fotky z Hamleta …

To jsem zaskakovala za kamarádku Ivanku Korolovou, protože měla jet s tímto muzikálem do Košic. Bylo to takové zase narychlo, jen aby tam ta postava byla.

Jak se k tvému úspěchu staví tvoji spolužáci z konzervatoře a přátelé?

Já mám ve třídě například Tomáše Savku, Leonu Černou nebo Markétu Procházkovou, takže oni mi to spíše přejí, než aby byla mezi námi rivalita. Jsme fajn třída. Co se týče kamarádů, ti jsou moc rádi, že se mi to podařilo.

Sice hraješ a zpíváš profesionálně jen čtyři měsíce, už ses stala obětí bulváru…

Bulvár píše, že jsem přebrala Lucce Šorálové Ondru Soukupa. Ale tak to vůbec není! Ondru obdivuju. Je to člověk, kterého si vážím, stejně jako třeba Gábiny Osvaldové. Vůbec to není tak, že bychom byli něco víc. Spíš se těm vymyšleným článkům směju a nějak extra to neřeším. Jen si říkám, že by si mohli alespoň zjistit pořádně moje jméno (smích). Ale podle toho už se pozná, že ten článek pravdivý zrovna nebude …

Studuješ muzikál. Znamená to tedy, že se chceš věnovat v budoucnu jen jemu? Nebo by ses chtěla zaměřit i do nějaké konkrétní oblasti, které tento žánr „nabízí“?

Jak jsem se teď dostala do divadla, moc mě to uchvátilo, protože jsem vždy tohle chtěla dělat. Všechno je hezky propojené – herectví, tanec a zpěv…  Jsem šťastná, že to můžu dělat. Ráda bych vydala CD, ale zatím se do toho nehrnu.

Radka Špáňová

Radka Špáňová na konkurzech Johanky

A jak by Tvé CD mělo vypadat? Jaký žánr bys chtěla zpívat?

Určitě by to byla moderní hudba. Hlavně něco inteligentního, třeba ve stylu Lucky Bílé. Ale to neznamená, že ji chci kopírovat! Takže by to muselo být hodně promyšlené (smích). Soul, pop, rock. Ale rozhodně ne hip hop a tak podobně.

Máš nějaký vzor?

To se mě ptá hodně lidí a já je vždy zklamu, protože řeknu, že žádný nemám (smích). Mám své oblíbené zpěváky a zpěvačky a samozřejmě také oblíbenou hudbu, ale že bych někoho napodobovala, tak to ne.

Kdyby ti nevyšla tato cesta, máš nějakou jinou alternativu, čím bys chtěla být?

Vůbec. O tom, že bych dělala něco jiného, vůbec nepřemýšlím a ani jsem nikdy nepřemýšlela.

.

Autorem fotografií je exkluzivně pro Musical.cz Petr Marek. Pokud byste fotografie chtěli použít na vašem webu, ozvěte se nám na email redakce@musical.cz. Publikování bez svolení autora je přísně zakázáno!


Rozhovory
Rozhovor s Mirjam Landa a soutěž o vstupenky na muzikál TOUHA
Aktuální zprávy
Muzikál HAIR slaví 50 let, příští sezónu ho uvede Divadlo Kalich
Praha
SRDCOVÝ KRÁL s hity Elvise Presleyho vlétl do Divadla Kalich (+ video)
  • tom2410

    Jee pěknej rozhovor…díky…a po dlouhý době jsem zase slyšel o Petře Sixtový :-))


  • Zdeněk

    Na stránkách Honzy Kříže je video o premieře Radky.