Recenze a reportáže

Vyhlášení divácké ankety “Křídla 2009” v MdB


Každoroční divácká anketa Křídla v Městském divadle Brno je narozdíl od dalších akcí podobného druhu značně nevyzpytatelná. Jak tím, že se jednotliví vítězové hereckých kategorií často mění, tak zejména faktem, že každý slavnostní vyhlašovací večer se nese ve zcela jiném duchu a hlavním heslem je jedinečnost a neopakovatelnost.

Nutno hned na začátek podotknout, že tento rok se galavečer 13. prosince 2009 skutečně vydařil a asi bylo jen málo jedinců, co by neodcházeli s úsměvem od ucha k uchu, navíc dlouhotrvajícím.

Už od prvních vteřin večera, kdy se na promítacím plátně objevil “nejpopulárnější televizní obrazec všech dob” – monoskop, bylo jasné, že si jej užijeme pěkně v socialistickém duchu, ba dokonce se vzdá hold takové legendě televizní zábavy, jakou byl pořad “Televarieté”. Jeho znělka se rozezněla a na pódium nastoupil Balet Městského divadla Brno a s tak šikovnými sboristy, jakými jsou například Aleš Slanina, Vojtěch Blahuta, Patrik Bořecký, Jakub Uličník a dalšími, šlo skutečně o velkolepé entreé.

Balet MdB

(Vysvětlivka: první ostrý útok na bránici ze subjektivně nekonečného množství)

Co by to bylo za „Televarieté“, kdyby v něm chyběli pan Vladimír a paní Jiřinka – neboli Erik Pardus a Jan Mazák – což zaručilo, že vyhlašování mělo švih a spád. Konferenciéři jsou to zkušení a nerozhodí je ani výpadek proudu. Pokud by se tak i příště čirou náhodou stalo, kolega Zdeněk Junák vždy rád vytáhne jadrnější vtípek ze sbírky.

Moderátorské duo

Vzhledem k našemu zaměření si pojďme nejdříve shrnout přehlídku nadšeně přijímaných písničkových výstupů, opět seřazené nikoli podle pořadí, ale logických celků.

Netrvalo dlouho a rozeznělo se první hudební číslo večera, pro formát „Televarieté“ nesmírně vhodnou. Píseň „Akrobat“ původně z repertoáru Josefa Laufera nám přišel zazpívat sám Dřímal ze Sněhurky (Lukáš Vlček), společně s duem Hana (Kováříková) a Hana (Holišová). Dřímal je interpret šikovný, pohybově nadaný (ta holubička!), jen na jevišti zatím stále působí poněkud plaše. I přesto v něm dříme ohromný potenciál, neboť například klasická povzbuzovací věta “A všichni!”, vybízející ke sborovému zpěvu refrénu, z jeho úst nabývá nových rozměrů…

Dřímalovo číslo sklidilo ohromný úspěch

Na večeru nemohli chybět ani „celebrity“ All X. Ti si pro obecenstvo nejdříve připravili svébytnou předělávku „Cell Block Tango“ z „Chicaga“ a posléze též oblíbený „mash-up“, (jak se této formě říká v jazyce DJů) “Nebe na zemi (Ježek)/Another One Bites The Dust” (Queen), doplněné pohybovou improvizací choreografa Vladimíra Kloubka.

Ján Jackuliak se dočkal i svého sólového čísla, kdy známou „Confrontation“ z „Jekylla a Hydea“ pojal coby hádku anděla s ďáblem.

Velkým zážitkem byl okamžik, kdy na jeviště přišel sám Javert (Lukáš Vlček) a spustil svou zásadní árii „Tam ve hvězdách“. Za pár okamžiků se k němu přidal trpaslík Prófa (Igor Ondříček) a následně i udatný Porthos (Petr Štěpán). Jedinečnost (a vtip) terčetu poté logicky nevytvářely jen kostýmy, ale i skutečnost, že každý z představitelů zpívá píseň trochu odlišně.

I jedinečné anketní večery ovšem mají své pravidelné rituály. Jedním z nich je křest ročenky, shrnující díky pohledům uplynulou sezónu. Letošní křest hodnotné publikace pak byl významný i pro Musical.cz. Proč tomu tak je? Inu, autor dnešní Křídlové rekapitulace velmi skromně přiznává, že byl pro letošní rok osloven k vytvoření hned dvou příspěvků. Konkrétně si z mého pera (klávesnice můžete v ročence přečíst průběh loňské sezóny i finální sumarizaci pátého ročníku festivalu „Dokořán“. Ročenku pokřtil primátor města Brna Roman Onderka, který chvíli předtím převzal z rukou Stanislava Moši ocenění coby Osobnost roku.

Křest ročenky

Křest ročenky

Při vyhlášení nejoblíbenější letošní herečky došlo k napínavé situaci. Na jeviště si totiž nasupeně nakráčela Sněhurčina Macecha (Milan Němec) a dožadovala u svého zrcadla změny výsledků ve svůj prospěch, dokonce naznačovala něco ve smyslu, že „Holišku musí odstranit, z povrchu země Holišku musí odstranit“ Lze se domnívat, že Macecha měla připraven i alternativní text, podle dalších dvou nominovaných dam, takže by s největší pravděpodobností stejně snadno byla ochotná odstranit „Coufalku“ i „Musilku“. K hrůznému činu naštěstí nedošlo, leč vzápětí bylo ohroženo celé vyhlašování, neboť Macecha se jala všechny anketní lístky přepisovat na sebe a navíc je rozházela po jevišti. To jsou dneska lidi…

Macecha je nespokojena s výsledky ankety...

...ale uznejte sami, nenominovat takhle krásnou ženu?

Velké chvíle se dočkalo duo Hana a Hana, kdy v chlapeckých kostýmech z „Večera tříkrálového“ naprosto přirozeně díky dvěma dialogům propojily Mertovo a Mošovo „Peklo“ s novým hitem na repertoáru „Spring Awakening“(i na polibek došlo!).

Už jste někdy viděli Charleyovu tetu, jak zpívá „Samotářku“ z „Bídníků“? Nutno říci, že podání Igora Ondříčka bylo nesmírně emotivní a zároveň dostatečně popisné. Pan Vladimír byl náhle ke konci výstupu interpretkou unesen a poté otřesen natolik, že v pomatení smyslů odzpíval verše ze Shakespeara. Věci totiž nejsou občas takovými, jakými se zdají.

Procítěná "Samotářka" Charleyovy tety

Konec pak patřil „Šumařovi na střeše“ Zdeňku Junákovi a závěrečné hromadné tříkrálové koledě. Poté zazvonil předvánoční zvonec a letošních Křídel byl konec, ač se nikomu domů ještě dlouhou dobu nechtělo.

Jednotlivé kategorie ankety byly vyhlašovány (s patřičnou dávkou napětí, jen je potřeba dobře naplánovat dramatické pauzy)  právě mezi jednotlivými velkolepými čísly, my si ale výsledky shrňme najednou. Mimo hlavní divácké kategorie dostal Cenu bezpečného zázemí díky hlasům divadelních kolegů kulisák Pavel Hamala a kolegium redakce divadelního časopisu Dokořán vyhlásila největším režijním zážitkem vcelku zaslouženě velkolepou adaptaci „Tří mušketýrů“ Hany Burešové.

Nejpopulárnější inscenace
1.Les Misérables (Bídníci)
2.Sněhurka a sedm trpaslíků
3.Tři mušketýři
4.Kočka na rozpálené plechové střeše
5.Evita

Po pravdě řečeno, zde se velké překvapení nekonalo, ostatně je takové nepsané pravidlo, že nejoblíbenější inscenací se logicky stává divácky nejúspěšnější představení. Je ale moc dobře, že se nakonec strhla očekávaná bitva mezi „Bídníkáři“ a „Sněhurkáři“, což jen potvrzuje nesmírnou oblibu těchto dvou počinů a pozici „Sněhurky“, coby černého koně minulé sezóny.

Stanislav Moša přebírá cenu za nejoblíbenější inscenaci "Les Misérables - Bídníci"

Nejpopulárnější herečka
1.Hana Holišová
2.Jana Musilová
3.Radka Coufalová
4.Markéta Sedláčková
5. Eva Jedličková

Konstantně perfektní výkony Hany Holišové přinesly své ovoce. Stejně tak umí přikovat k židli výkony dalších dvou kolegyň v první trojce.

Hana Holišová ocenění nečekala

Nejpopulárnější herec
1.Petr Štěpán
2.Lukáš Vlček
3.Petr Gazdík
4.Dušan Vitázek
5.Erik Pardus

U herců vcelku odpovídá pořadí jejich výraznosti na jevišti. Za pozornost určitě stojí krásné druhé místo pro Lukáše Vlčka, jehož ztvárnění Javerta se stalo velmi populárním.

Cena pro nejpopulárnějšího herce Petra Štěpána

Nejvýraznější umělecký počin
1.Christoph Weyers – scéna k muzikálu Bídníci
2.Hana Burešová – výběr hudby k inscenaci Tři mušketýři
3.Andrea Kučerová – kostýmy Sněhurka a sedm trpaslíků a Sylva Zimula Hanáková – kostýmy Balada o lásce (obě dámy se shodným počtem hlasů)
4.Jaroslav Milfajt – scéna k muzikálu Sněhurka a sedm trpaslíků

Možná nejnabitější kategorie, jelikož minulou sezónu skutečně bylo na obou jevištích MdB co sledovat a poslouchat. Za nás by se asi umístila trochu výše výprava ke “Sněhurce” a v první pětce vysloveně chybí nádherná hudba Daniela Fikejze k “Baladě o lásce”.

Za rok, doufejme, u neméně rozjařeného shrnutí, nashledanou!

Autorem fotografií je jef Kratochvil, děkujeme za poskytnutí.


Recenze a reportáže
“Krysař” se s úsměvem rozloučil s Divadlem Kalich
Recenze a reportáže
Evita v divadle Studio DVA – tradice nebo nový přístup k dílu? (recenze)
Brno
Obsazení muzikálu “Procitnutí jara – Spring Awakening” je velice překvapivé
 • veny

  pěkné shrnutí…


 • Markéta

  Nemáte náhodou nějaké video z těchto křídel????


 • Ondřej Doubrava

  Markéta: Bohužel, pokud by bylo, samozřejmě by bylo hned u článku, v neděli večer se vždy pro mimopražské cesty, lidé z týmu shání dost špatně a tak jsem Křídla absolvoval sám, ale letos mě to obzvlášť mrzí, že video není (například loni ani tolik ne), protože to bylo naprosto bombastické. Ale křest CD Sněhurky už zaznamenaný máme (to bych si vážně ujít nenechal a také jsem to musel dost plánovat), na recenzi CD + video v jednom článku se můžete těšit po Novém roce, až Petr přes rychlejší linky dodá materiál. Něco málo už jsem viděl a vypadá to opravdu dobře, povedlo se zachytit i pár nesmrtelných hlášek.


 • Tricia

  A bude i recenze na Spring Awakening? Vím že tu byla několikrát slibována, tak jen jestli to nebyly plané sliby…


 • Pavel Košatka

  Dneska by jí sem Ondřej měl konečně dát :-).


 • Ondřej Doubrava

  Ten dotaz jsem čekal a jsem rád, že na mě nikdo netlačil, je pravda, já to přiznám, jelikož to bylo trochu ostudně a neprofesionálně vidět i na Musicalu, že jsem si prošel (trochu i díky silným zážitkům ze Springu, zkrátka mi díky té inscenaci došlo pár věcí) minulý měsíc velkou osobní krizí a zkrátka neměl jakékoli tvůrčí síly (a když už jsem je měl, psal jsem raději to, na co jsem měl zrovna náladu), ale jelikož už je mám, tak právě teď nad recenzí sedím a dokončuji ji. A v příštím roce vám i našemu týmu tento výpadek doufám, vynahradím.


 • Ondřej Doubrava

  Ještě bych chtěl poprosit o jednu věc, pokud byste si náhodou zakoupili letošní MdBáckou ročenku, dejte mi, prosím, vědět, jak se vám líbily mé dva příspěvky (shrnutí sezóny + Dokořánu) ke konci publikace. Já sám to neumím posoudit (resp. sebekriticky: určitě jsem je mohl napsat lépe) a je pro mě velká čest, že jsem byl osloven (doufejme, že to vypovídá o jistých kvalitách muzikálových serverů u nás). Zajímavostí jistě je, že jsou tam tradičně přetištěné i nějaké ty recenze z různých médií a jsou tam i nějaké z naší dílny.


 • Evelína

  Jsem ráda za 3. místo pro Radku Cufalovou, nato, že půlku sezóny vůbec nehrála je to obdivuhodné :)