Recenze a reportáže

Karlínská “Čardášová princezna” měla mezinárodní obsazení (+ video)


Ve dnech 17. a 18. prosince měli diváci Hudebního divadla v Karlíně možnost zhlédnout unikátní představení operety “Čardášová princezna”, s mezinárodním obsazením, kdy jednu z hlavních rolí hraběte Feri Basciho ztvárnil sólista Budapešťského divadla operety Tamás Földes. Jak k této ojedinělé události došlo a jaké bylo představení, se dozvíte v našem článku, včetně exkluzivního videa z představení.

Tamás Foldes na děkovačce

Tamás Földes při děkovačce

Roli hraběte Feri Basciho má mimo jiné nastudovánu pan Jan Ježek, který je znán z mnoha karlínských operetních inscenací či ze ztvárnění klíčových postav světových muzikálových děl, jako např. Jean Valjean v “Les Miserables”, či Leopold Mozart v rockovém muzikálu “Mozart!”. Právě během premiéry muzikálu “Mozart!” v Městském divadle Brno se stal panu Ježkovi úraz, který ho na nějaký čas odloučil od divadelních prken. Přestože chtěl a snažil se v “Čardášové princezně” vystoupit, jeho zdravotní stav tomu bohužel nedovolil. Karlínské divadlo stálo před těžkým rozhodnutím, buďto zrušit dvě vyprodaná představení nebo najít způsob pro jejich záchranu. V tomto rozhodování pomohlo Budapešťské divadlo operety, s jehož týmem byla mimo jiné pražská inscenace připravována a vyslalo do Prahy svého Feri Basciho, Tamáse Földese, který tuto roli ztvárňuje v Budapešti.

Tamás Földes se řadí mezi přední maďarské muzikálové a operetní umělce. V roce 1990 přijal nabídku do Rock Theatre, kde ztvárnil role Jeana Valjena v “Les Miserables”, Che v “Evitě” či Johna v “Miss Saigon”. Po ukončení angažmá se na dva roky usadil v Budapast Operetta Theatre, kde jeho nejvýznamnější role byla Lucheni v “Elisabeth”. Následně strávil tři roky ve městě Székesfehérvár v Vörösmarty Theatre. V současné době je sólistou Budapast Operetta Theatre, krom jiného vyučuje herectví v Pesti Broadway Studio a v roce 2005 vydal své CD.

Tamás s českými kolegy na scéně

Tamás s českými kolegy na scéně

Samotné představení mělo zvláštní nádech, neboť Tamás Földes odehrál svoji roli v rodné maďarštině. Pro diváky v sále byly jeho party přeloženy do češtiny a pouštěny na titulkovacím zařízení. Standardně jsou u toho představení promítány titulky anglické. Ostatní účinkující hráli samozřejmě v češtině. Bylo skutečně nevšední, sledovat na jevišti česko-maďarské dialogy a písně zpívané v obou jazycích zároveň. Obrovské uznání patří hercům, kteří se s tímto „handicapem“ museli vyrovnat a vždy správně navázat v daném dialogu. Vše bylo zvládnuto s bravurou, jako kdyby takto hráli odjakživa. Čeští umělci se dokonce v některých svých reakcích snažili prohodit i nějaké to maďarské slůvko. Samotný výkon Tamáse Földese lze označit za poměrně energický a jistý, jak po pěvecké, tak i herecké stránce. Bylo znát, že je ostříleným bardem ve svém oboru. Je těžké posoudit, jak se toto mezinárodní pojetí zamlouvalo publiku. Ti, kdo Čardášovu princeznu znají a vědí o čem je, nemuseli titulkovací zařízení vůbec sledovat. Posoudit část publika, která se s příběhem setkala prvně, je složité, nicméně dle živých reakcí v sále, vykouzlil příchod Tamáse Földese vždy milý úsměv na rtech. Pro fajnšmekry operetního žánru muselo být představení skutečným zážitkem. Podívejte se na naše video a zhodnoťte sami.

Video sestřih z představení

Kamera a střih – Radek Janda

Doporučujeme zhlédnout v HQ kvalitě, kvalita obrazu se tak mnohonásobně zvýší (tlačítko HQ v ovládacím panelu přehrávání videa)!


Filmové muzikály
“Carmen 3D” – recenze filmu
Recenze a reportáže
Na náročné konkurzy “Osmého světadílu” dorazila i skupina Elán
Recenze a reportáže
Touha jménem Einodis: muzikálové překvapení léta, které spojilo dvě velké zpěvačky
  • Jiří

    Škoda,že jsem nebyl-musel to být zážitek i když Jan Ježek je v roli taky dobrej!


  • Zdeněk

    V Karlíně se bude uvádět Jesus sou i vyhlášené veřejné konkurzy


  • Ondřej Doubrava

    Te´d to jdu dávat na web….