Recenze a reportáže

“Vánoční zázrak” rozdává adventní pohodu i příjemnou nostalgii (+ video sestřih)


Nejdříve malé osobní přiznání: Autor recenze a inscenační styl režiséra Radka Balaše jsou spolu ve značně ambivalentním vztahu. Ve většině případů se zatím docela minuli, účinné protnutí lze ale vysledovat u skvělé muzikálové adaptace komedie „Adéla ještě nevečeřela“, byť spíše v nastudování z Uherského Hradiště, proto, že se více spolehla na divadelní prostředky. Světe, div se, určité souznění jsme nalezli i s “Vánočním zázrakem” v pražském Divadle Broadway. Posuďte sami…

(Psáno z premiéry 30. 11. 2011)

Začněme zjednodušenou synopsí, co mnoho zázraků neslibuje:

Úspěšný developer Marek potká v čase adventu svou bývalou lásku Veroniku. Začnou se znovu stýkat a Veronika se velmi brzy sblíží s Markovým synem – malým Tomášem. Záhy se dozví též malé rodinné tajemství, že  na Vánoce narozený Tomáš je slaví coby narozeniny,  neboť se táta Marek ještě zcela nesrovnal s úmrtím své ženy a jakékoliv tradice odmítá, raději nechává synka vyřádit se svérázným strejdou Pájou. Veronika se rozhodne Tomáše seznamovat s vánočními zvyky, zároveň ale i ona má jedno velké tabu, je totiž těžce nemocná.Marek má zase jisté problémy v práci. Jeho přísný šéf Radan potřebuje vystěhovat z důvodů stavby obchodního centra potřebuje vystěhovat rodinu Dvořáčkových.

VIDEO SESTŘIH Z MUZIKÁLU

V sestřihu můžete vidět Martina Trnavského, Elin Špidlovou, Martina Dejdara, Michaelu Zemánkovou, Petra Štěpánka, Jáchyma Blažeje, Juraje Bernátha a další… Pro Musical.cz z veřejné generálky natočil a sestříhal Radek Janda.

Můžeme asi bez okolků přiznat, že story „Vánočního zázraku“ funguje na  otřepaném americkém syžetu, objevujícím se v každém druhém až třetím tématickém filmu, je jen převedený do českých reálií.  Ale jak známo, žánr „jukebox muzikálu“ tyto jednoduché situace snad až vyžaduje, právě díky tomu, že hlavním účelem je napasovat do příběhu známé písně. Tak to všude ve světě funguje již dlouhá léta a netřeba to ani do budoucna této značně specifické žánrové odnoži  vyčítat. Příběhová linka v rámci konceptu funguje uspokojivě, téměř všechny situace se mohou bez problémů stát i v reálu.

Setkání Marka a Veroniky (Martin Trnavský, Linda Rybová)

Jistě, i zde se objevují postavy, které do děje výrazněji nezasáhnou, konkrétně například kariéristka Monika v podání Alžbety Bartošové, která asi měla za úkol trochu pobláznit Markovi hlavu, což se ale v divákových očích nejspíše nepovede. Vztah Marka s Veronikou zkomplikuje někdo jiný a je škoda, že tato část příběhu zůstala tak trochu nedořešena, na druhou stranu ani to vlastně není potřeba. Stejně tak je zde sice předvídatelný zcela vánoční a milé rozuzlení, u něhož lze ocenit, že nebalancuje na  hraně citového vydírání, ale jen tak lehce pohladí. Rozhodně je vidět, že scénáři byla věnována větší péče, než je na této scéně obvyklé.

Proč ale představení v rámci „rodinné škatulky“ bez problémů funguje? Klíč je v překvapivě dobrém odměření jednotlivých ingrediencí (když je potřeba obrovský kýč, sice jej dostaneme, ale pouze u scény se Santou, kde jej bez větších problémů tolerujeme) a dokonce ze schopnosti udělat i z velkých mínusů alespoň malá plus a tu a tam si Radek Balaš vypomůže divadelnickým trikem ala interakce s diváky. Tak i jednoduchý a prostý scénář povznesl na sympatickou podívanou.

Herci v důležitých  rolích, zejména hlavní dvojice – na premiéře Martin Trnavský a Linda Rybová vyznívají sympaticky a civilně. Velká poklona patří malému Filipovi Antoniovi, neboť si interakci se svými dospělými hereckými kolegy  vybrousil oběma směry skutečně na výbornou. Marek Vašut jako Radan vytáhnul svého obvyklého nepříjemného záporáka, nic objevného, ale ani urážejícího.

Malý Tomáš (Filip Antonio)

Marek a Tomáš (Martin Trnavský a Filip Antonio)

Tomáš s Veronikou píší Ježíškovi

Rozpustilá postavička  strejdy Páji v podání Aleše Hámy by  potřebovala dostat větší mantinely, kam až může v různých legráckách a aktuálních hláškách, co se budou zřejmě rok co rok obměňovat, zajít.

Na druhou stranu je divácky natolik vděčná, že by za publikum za krocení rozjetého komika nebylo rádo, premiérový bouřlivý potlesk hovořil za vše. Je ale dobře, že má často u sebe jakýsi zklidňující protipól, třeba v podobě sympatického dědečka Petra Kostky. Herecká legenda navíc umí i jednoduché vtipy říkat s naprostou grácií. Později se přidává i energická babička Jany Švandové.

Strejda Pája s Tomášem (Aleš Háma, Filip Antonio)

Po pěvecké stránce se zde potkáme téměř výhradně (s výjimkou výkonu Alžbety Bartošové) setkáme s ošidným, ale hojně užívaným pojmem „herecké zpívání“. Jelikož je ale plně přiznané a Ledeckého písně tento projev bez problémů unesou, nejedná se o velkou závadu. Zejména u Lindy Rybové ale bylo znát, že takto má tvar písně nakorepetovaný a už se od něj zřejmě nemůže  více odchýlit. Zároveň lze zalitovat, že herci při zpívání často nedostali prostor k větší pohybové akci, i když malé výjimky se najdou.

Navíc zde nechybí naprosto logické zabrnkání na nostalgickou strunu. Zavzpomínáte si na dobu, kdy poslouchání rádia bylo jednou z nejparádnějších věcí na světě, i když  nám možná záclona nostalgie milosrdně zatají, že možná ve výsledku hrálo podobně mizerně jako leckteré stanice dnes. A přiznejme si, kdo by v dětství, ať už jste příznivce jakéhokoliv stylu, nejskákal po pokoji na „Na ptáky jsme krátký“? Však se jančení dočkáte i zde. Ledeckého nejen vánoční hity do libreta zakomponovány nápaditě, ať už jako smyslný tanec u „Budu všechno, co si budeš přát“, či dojemné promítání vzpomínkových fotografií při „Pěkná, pěkná, pěkná“. To je sice nesmírně jednoduché, ale o to účinější. Všechny skladby jsou zde sice v nových aranžích Martina Kumžáka, nijak zásadně se ale nezměnily.

Scéna "Budu všechno, co si budeš přát"

Projekce Tomáše Gaislera, Jardy Zajíčka a Hanuše Knopa – Kostky částečně dokáží v určitých chvílích spoluvyprávět příběh. KONEČNĚ jsou opětovně použité LED panely z „Kata Mydláře“ využity v jeho prospěch, ačkoli jindy během představení plní spíše doplňkovou funkci a nepříběhové projekce mohly být rozhodně nápaditěji a profesionálněji provedené (nedostatek času?)). Scénografie Šimona Cabana je zase příjemně reálná, žádné naznačování, zkrátka, je potřeba luxusní byt, je tu luxusní byt, když potřebuje náměstí, je tu jednoduché náměstí a ke konci se i hospůdka vejde.

Ač je Radek Balaš u svých představení často i choreografem, u „Vánočního zázraku“ přenechal tuto funkci Janě Hanušové, jsou v nich ale natolik zřetelné Balašovy postupy, že nebýt tato změna zmíněna černé na bílém, klidně mu ji lze přisoudit.

Trocha Vánoc zpoza oceánu nesmí chybět (čistě pro porovnání)

Snad poprvé u muzikálu v Divadle Broadway  na křestním listu inscenace nalezneme vypsanou i pozici dramaturga, ujal se jí režisér sám. Není přesně specifikováno, zdali se jedná pouze o dramaturgii hudební, či i o určitý dohled nad scénářem Jana Potměšila a Janka Ledeckého. Ale počítejme s variantou obojího. Jak už jsme si řekli, dějová linka drží víceméně pohromadě. Ale možná by bylo do budoucna dobré, pohlídat si zbytečné nesmysly, jakým rozhodně je fakt, že si malý Tomáš přeje pod stromeček „plejstejšn vííčko“. Nejen, že čeští zástupci hned dvou marketingových značek z jednoho účelově smyšleného(?) produktu asi nebudou skákat radostí dva metry do vzduchu, ale zároveň se dá směle předpokládat, že kluci Tomášova věku už poznají zásadní rozdíly těchto dvou herních konzolí a umí je pojmenovat a nebudou si je ve skutečnosti plést, jako v tomto případě. Ale to jsou skutečně jen titěrnosti, kterým možná věnujeme až příliš mnoho místa.

Stavění betléma s Tomášem (Filip Antonio), Veronikou (Linda Rybová) a dědečkem (Petr Kostka)

I když „Vánoční zázrak“ zcela jistě má své chybičky, jako sezónní rodinné vánoční představení (která obecně na českých muzikálových scénách na rozdíl od světa tak trochu chybí), svůj úkol, rozdání adventní pohody,  splňuje více než dobře a tak vlastně i relativně naplňuje očekávání. Bylo by moc příjemné, kdyby v podobně rodinném a zároveň příjemně poctivém duchu Divadlo Broadway pokračovalo, třeba i za cenu menšího počtu premiér v roce.

Poznámka na okraj: Na „sousední“ projekt “Vánoční koleda ” Studia DVA v Divadle Hybernia se podíváme v nejbližších dnech.

Autorem fotografií pro Musical.cz je Tomáš Král. Pokud byste fotografie chtěli použít na vašem webu, ozvěte se nám na e-mail redakce@musical.cz. Publikování bez svolení autora je přísně zakázáno!


Recenze a reportáže
“Nikita” předvedla show, “Šachmat” vážné taneční představení
Praha
Muzikálová parodie 50 odstínů šedi od října v Divadle Broadway
Praha
Michal David příští rok v červnu uspořádá „Mejdan roku“
 • Honzy

  Vánoční zázrak se bohužel v Broadwayi nekoná.Ani létající ryba nad hlavami diváků na tom nic nezmění.Jde o hudební vánoční příběh s písničkami Janka Ledeckého.Nově připsané písně nejsou však moc povedené.Vyprávěný příběh je dosti kostrbatý.Púsobí jako narychlo nazkoušený.Inscenaci chybí větší celková propracovanost jednotlivých složek.Herci se sice snaží dobře hrát a zpívat,ale výsledek je průměrný.Dobře hraje Linda Rybová i vděčná je role babičky Luby Skořepové.(jsou ale alternace !)Takže pokud máte v adventní době čas a chuť zajít s rodinou do divadla na jímavý příběh, máte šanci si splnit slib o Vánocích.Honzy 60% .


 • Ondřej Doubrava

  Honzy: Tak v těch orientačních procentech se shodujeme, ale já je používám nerad…


 • Romča

  Tak se omlouvám, že jsem vedle u Koledy napsal, že si dáváte se Zázrakem načas, je dobře, že už je tady a je dobře, že je z Ondrova pera.
  Honzy se mě sice vedle snažil přesvědčit, že není vůči DB zaujatý, ale já ho z toho po dnešní reakci budu podezírat ještě víc. Jak prohlásil pan producent, tohle představení může napadnout snad jedině nehorázný cynik. Tím nemyslím přímo Honzyho, ale obávám se, že se pár takových ještě najde:)
  Já dávám 80 % (mě se scéna se Santou fakt nelíbí, narušuje mi jinak velmi pěkné představení se vším všudy, druhých 10 % strhávám za místy plochá místa ve druhé půli, ale to je detail) a gratuluju k zejména výtečným hereckým výkonům všem! Z písniček nejvíc žeru A od těch časů – terčet u stavění Betlému – to je prostě dojemný skvost. Kdyby Janek nic jiného nesložil, tak za tuhle pecku si zaslouží zapsat do fondu dějin českého popu zlatým písmem!


 • Romča

  Oprava: mně se scéna… bože, bože… stárnu:(


 • Ondřej Doubrava

  V pohodě, Romčo, my jsme si to nakonec všechno tak nějak přehodili, takže i proto jsem se domluvili, že Zázrak bude až v pondělí a Ondra už má docela dost sil na to, aby zase úspěšně něco sepsal. Já neříkám, že se mi tam Santa úplně líbí, mám ho spíše v tolerovatelné míře, sám se tomu divím, no dobře, u soba jsem si mávnul rukou, že to je Balašovina a šel jsem dál… :-D Ale pokud by DB pokračovalo v tomto příjemném a inscenačně už opravdu inscenačně pocitvém trendu bez rekordních projektů na čas, bylo by to jen dobře.


 • Honzy

  Pro Romča.Ne, ne, nejsem vůci DB (ani jinému divadlu) zaujatý.Cynik opravdu nejsem,jsou v příběhu dojemné scény,ale to neznamená,že se tudíž přehlédnou chyby, které Vánoční příběh má.


 • Týnuše

  Musím říci, že článek je takový nudný, ani jsem ho nedočetla, ale myslím si, že je dobré si nejdříve vše důkladně přečíst, než se něco publikuje…
  Tato věta je hned ze začátku recenze “Marek má zase jisté problémy v práci, jeho šéf Radan potřebuje vystěhovat z důvodů stavby obchodního centra potřebuje vystěhovat rodinu Dvořáčkových.” a teda moc rozumu nedává… pak ještě další nějaké věty nedávají smysl… No ale co, mě se představení líbilo, hlavně kvůli komickým výstupům, člověk se má smát :) já se ráda směji, takže proti představení nic nemám, na Vánoce je to krásné zpestření dne! :)


 • Ondřej Doubrava

  Článek jsem pořádně četl 3x, vím, že to není omluva, stane se, ještě se na něj ráno podívám, případně dostylizuji, ostatně, dělám to tak skoro pokaždé. Zajímavé je, že jsem se tentokrát snažil, aby to nuda nebyla, ale díky za názor.


 • Romča

  Ondro, nebyla to nuda a není. Jenže Ty jsi tady pořád jediný opravdový kritik-profesionál a snažíš se nevyvolávat negativní emoce. Lidi si raděj bohužel čtou razantněji psané výkřiky někoho, kdo – i přes znatelné pokroky – pořád je hlavně jedním z nich, tj. především muzikálovým konzumentem-amatérem. Tomu prostě rozumí víc. Proto máte větší úspěch než Sladkého musical-opereta, která je přísně odborným serverem.
  Jinak Honzy, kritizujte, jsem rád, že kritizujete slušně a věcně, jen mám pocit, že někdy je to tak trochu kritika za každou cenu, ale třeba se pletu:)


 • Briseis

  Po shlédnutí videa jsem přesvědčená, že to vidět nechci. Téma Vánoc mě nepřitahuje a provedení písní mi nepřijde nijak ohromující -stačí, když v úvodu slyším tu odrhovačku, co na nás rádia pravidelně chrlí už x let vždycky před Vánoci.


 • Ondřej Doubrava

  Romčo, právě proto nás třeba mrzí že přes veškerou snahu s námi některá divadla nechtějí spolupracovat na takové úrovni, jakou bychom si představovali a přiznejme si, bez navázání těch servisů to nejde. Ale opravdu mám snahu to velice postupně doplňovat.

  A je pravda, že já jsem byl odjakživa zvláštní, žiju v dosti blbém názoru, že správný muzikálový publicista by měl znát i tu praxi (což už se mi povedlo a ještě asi i povede), že by zkrátka každý publicista měl umět prospět nějaké inscenaci a zkrátka si to zkusit a zjistit na které straně barikády chce být, jestli teoretik nebo praktik. Samozřejmě počítám s tím, že mě většina kolegů pošle do háje, ale čestné výjimky, co znají obě dstrany barikády tu jsou a já si jich o to víc vážím. :-) Já jsem se rozhodl být spíše praktikem, což je pro vozíčkáře docela výzva. ;-)


 • Lavera

  Byla jsem hned na první generálce a mohu – přes své určité výhrady k muzikálům, uváděným u nás v posledních téměř dvaceti letech – s čistým svědomím říci, že ač toto dílo nepovažuji za nějaký mimořádný “zázrak”, po strašně dlouhé době jsem tleskala naprosto upřímně a ne jen ze slušnosti…


 • Romča

  Od Vás to potěší desateronásobně, Lavero. Jak říkám, nejsem žádný Ledeckého fanda, spíš naopak, ale “A od těch časů” je prostě senzace srovnatelná s Tichou nocí, Nesem vám noviny, Rolničkami a další klasikou!


 • Martin K.

  Já jsem toto dílko viděl 2x a byť jsem na to poprvé nešel s nějakým velkým očekáváním, mile mě překvapilo! Je třeba, aby se člověk odprostil od toho, že nejde na nějaké muzikálové veledílo, ale na polechtání duše, která jej příjemně naladí do blížících se Vánoc. Asi to byl od tvůrců jakýsi pokus, který si troufám říci, že vyšel a pokud se ještě doladí kosmetické nedostatky (hlavně doporučuji pilovat závěrečnou děkovačku :-) ), jistě se tento počin zařadí mezi ty, na které se lidé po roce rádi opět vypraví. Když jsem šel podruhé (po dvou dnech), těšil jsem se a to je mě co říct… :-) Líbí se mi nápad, se kterým autoři přišli; je zde mix všeho – příjemné atmosféry, něhy, citu, humoru – doplněné o známe songy Janka Ledeckého, které třeba všichni nemusí, ale poněvadž jsou profláknuté, téměř každý je zná a o to jde. Zapojení diváků do zpěvu, nebo zpěv uvaděčů nahoře – na balkoně, v Betlémě, jsou také fajn a přidá to k dané atmosféře. U obsazení mám trošku dilema u Lindy Rybové, která se typově do tohoto kousku velmi hodí a po herecké stránce zvládá svoji role dobře – dává do toho tu svoji něžnost, ale po té pěvecké je to bohužel slabé – takové hodně kostrbaté a chvílemi to působilo hodně zvláštně. Elin Špidlovou neznám ani jsem neviděl, ale prý je to pěvecky někde jinde. Martin Trnavský i Filip Blažek – u mě asi tak nastejno; pěvecky slušně – neohromí ani neurazí a zase se jedná spíše o “herecký zpěv” – jak popsal Ondřej ve své recenzi; oba dva pánové však tomu dodají svým charismem “šmrnc” – každý po svém; Martin Trnavský je o něco více přesvědčivý; Filip Blažek zase o fous lépe zpívá. Vyzvdihl bych také pana Petra Kostku, který představení dodává určitou noblesu. Z babiček jsem měl možnost vidět Naďu Konvalinkovou a Janu Švandovou; zde jsem z těchto dvou určitě pro paní Naďu, poněvadž ona je v této roli opravdu ztělesněná a tu klidnou, hodnou babičku ji 100% věřím – zatímco Janě Švandové vůbec a když jsem zavřel oči, nemohl jsem si pomoci, ale slyšel jsem Isis z Kleopatry… :-) Navíc se divím, že Jana Švandová se chtěla do role babičky vůbec angažovat!? :-) Větší výkon jsem čekal od Alžběty Bartošové, kde mi její zpěv bohužel neseděl. Filípek Antonio – no to je, na svůj věk, opravdu talentík s mimořádnou přirozeností a roztomile dětským projevem! Čtyři dny před jsem jej viděl v Dětech Ráje, kde v roli Čusbuse diváky dohnal k bouřlivému potlesku a zde tomu nebylo jinak; role rošťáka mu sedí – stejně jako role Aleše Hámy, kterého jsem si nechal nakonec (měl jsem jej v obou představeních) a po jeho výkonu divadlo řvalo, aplaudovalo, protože co on na jevišti dokáže, to je něco! Konečně měl možnost se pořádně vyřádit a ukázat, kde je jeho nejsilnější zbraň a role mu je šitá opravdu na míru! Chtěl bych však vidět i alternace – Martina Dejdara a Juraje Bernátha, protože tahle role má tu výhodu, že si ji každý může udělat po svém a vždy to bude jiné a osobní – pokud je daný interpret přirozeně vtipný, což oba jsou. Je těžké poradit těm, kdo nebyli – zda jít, nebo ne; za mě rozhodně ano – ale je jasné, že ne pro každého to může být šálek dobrého čaje. Pak už je tedy jen rada – dát si místo toho šálek svařáku na Staroměstském náměstí… :-)


 • Romča

  Fuj, svařáka nemusim – divně mi smrdí… To radši po 150. na Vánoční zázrak (v roce 2050 – pokud se dožiju:)) Pak už třeba i Tobě paní Jana Švandová sedne na roli babičky…:)
  Mně se náhodou Trnavského zpěv líbil – místy lepší než originál. Betka je pravda, že měla rezervy, ale ona to dá!


 • jansisel

  Myslím si,že jde opět o neuvěřitelně nesoudný pohled na tento kus a má to tři dimenze : děsný představení s primitivním scénářem,neobjektivní kritika vychvalující absolutní blábol a vrcholem je srovnávání těchto hudebních kusů s vánoční klasikou typu Tiché noci atd.Všem asi stačí,že lidé tleskají,ale vážení oni tleskají divadelní Ordinaci či Ulici a tento přístup kazí český muzikál.Smutné je,že vy tomu vlastně fandíte a podporujete tento ryzí diletantismus.


 • Romča

  Řekl “intelektuál” Sisel a všichni si sedněte na zadek a styďte se! A hned… Nebo že by to byl spíš ten cynik, o kterých mluvil pan producent?


 • jansisel

  Já jsem si myslel,že se tady nemusí jenom chválit,protože i blbejma věcma se dá myšlení posouvat, zastydět se za autory a zapřemejšlet nad sebou co že se mě to teda vlastně má líbít…..chcem snad morbidní Vánoce plné smutku,který přiblblý scénář nabízí……já ne


 • Honzy

  Je to fakt zde k zamyšlení, pokud napíší, že se mně určitý muzikál nelíbí a že má chyby,hned jsem urcitými pisateli napadán ze zaujatosti a za cynismus a další nehoráznosti.Chce to jen chválit a chválit ale pozor zase jen určité, především pražské produkce.Takže Vážení, trochu více nadhledu, pokory a neupřednostňovat jen svůj názor!!!Nemusí být vůbec správný.Hezký Advent přeje Honzy.


 • Olynka

  Po zkušenostech s Quasimodem jsem se rozhodla recenzi ani reakce diváků nečíst a počkat si na vlastní dojem a ten si vytvořím hned zítra.


 • Olynka

  Pokud autoři této “hry s písničkami” zamýšleli vytvořit něco roztomilého, dojemného a Vánočního, tak se jim to cele podařilo :o)
  Takzvané herecké zpívání mi nevadí, pokud oni herci opravdu zpívat umí. Filip Blažek mě překvapil mile, Linda Rybová naopak nemile (pokud zpívala s někým a držela se ho, ještě to šlo, ale sóla byla dost hrozná). Skořepová byla kouzelná “… pro jistou jsem ti to vypálila jako MP3… … to bude hustý!” :oD Bernáth v ledničce mě fakt dostal. Kupodivu Černíková svým zpěvem zas tak nevyčuhovala (možná to byl záměr a navíc zpívala na svůj soprán nezvykle hluboko). Malý Richard Mašata byl prostě skvělý.
  Líbily se mi některé projekce (třeba SMS), efekty se světýlky (ryba, stromek) a ta létající ryba je úžasná. Nelíbila se mi scéna se Santa Klausem – i když asi chápu záměr ukázat ten “kulturní” rozdíl a ten hoch s Betlémským světlem měl špatnou barvu šátku.
  A na závěr přidávám velké uznání Petru Kostkovi – takhle trsat při děkovačce rokenrol bych v jeho věku fakt nečekala :o)


 • vašek

  Dnešní odpolední Vánoční zázrak byl suprový!
  Martin Trnavský byl vynikající, Linda Rybová bohužel znatelně hlasově indisponovaná, ovšem herecky perfektní, herecké kvality babičky a dědečka Jaroslavy Obermaierové (nechápu, proč tato dáma nebyla předem oznámena) a Petra Kostky netřeba komentovat. Aleš Háma spolu s Richardem Mašatou jednoznačně hvězdami představení, především výkon malého Richarda je obdivuhodný. Jiřímu Langmajerovi role “slizského” Radana perfektně sedí. Miniroli Franty překvapivě hrál dnes Oldřich Smysl a velmi povedeně… Další minirole sekretářky Moniky se chopila Betka Bartošová a také, ač na malém prostoru, dokázala potěšit. Z company mají výraznější prostor Lucka Černíková a Kristýna Kudrnáčová, obě super. Zbytek company také… Celkově se divadlo Broadway opět začíná halit do vánoční atmosféry, za což jsem moc rád a na Zázrak letos ještě jednou vyrazím :)