Recenze a reportáže

Recenze: SUGAR na Fidlovačce pobaví, ale nenadchne


Divadlo Na Fidlovačce po několika letech vrací na repertoár také muzikálové inscenace. K tomu si přizvalo režiséra Radka Balaše, který nastudoval populární komedii Sugar aneb Někdo to rád horké. Jak se podařilo Fidlovačce tuto divácky velice vděčnou látku zinscenovat, se dozvíte v naší recenzi.

Kdo by neznal dnes již klasickou filmovou komedii Někdo to rád horké? A v dnešní době můžeme v podstatě položit také otázku – Kdo by neznal muzikál Sugar? Ten je totiž jedním z nejuváděnějších titulů v České republice, Divadlo Na Fidlovačce v květnu 2017 uvedlo jeho 20. inscenaci.

Světová premiéra muzikálu se uskutečnila v roce 1972 na Broadwayi, kde se odehrálo přes 500 představení a získal 4 nominace na cenu Tony. Česká premiéra se uskutečnila roku 1986 v Hudebním divadle Karlín.

Nová inscenace Sugar v Divadle Na Fidlovačce nese charakteristické znaky režie muzikálových komedií Radka Balaše. Je to inscenace velmi rozverná, barevná a svižná, která se snaží diváky nonstop pobavit. Bohužel zvolený situační humor mě osobně trochu míjí, ale premiérové diváky padající staříci a neustále do něčeho narážející gangsteři pobavili dostatečně.

Sugar v Divadle Na Fidlovačce

Sugar v Divadle Na Fidlovačce

Sugar (potažmo Někdo to rád horké) je podle mne velice inteligentně napsaná komedie, která si zcela vystačí s humorem vepsaným ve scénáři. Balašovy přídavky sice inscenaci přibližují masovému divákovi, ale ve spojení s kýčovitými projekcemi připomíná místy spíš televizní estrádu.

Úvodní zmrzlinové číslo pak patří k těm nejméně vkusným věcem, které v této sezóně byly v Praze k vidění, naštěstí se pak inscenace ubírá kvalitnějším směrem a podobných „úletů“ se nedočkáte. A nebyla by to samozřejmě ta správná komedie, kdyby nezazněla narážka na pana Babiše. Dramatik a autor libreta Peter Stone by byl jistě nadšený.

Na půli cesty zůstalo převedení do současnosti, jako by se tvůrci nemohli rozhodnout, zda zachovat klasický retro styl nebo inscenaci více aktualizovat. Například mafiáni mají mít dle slov tvůrců moderní kostýmy, ve výsledku vypadají více jako bezdomovci než gangsteři. Minimalistická scénografie spoléhá v podstatě pouze na již zmíněné projekce.

Sugar v Divadle Na Fidlovačce

Sugar v Divadle Na Fidlovačce

Z choreografických čísel lze pochválit pouze stepařské výstupy, které jsou opravdu skvělé. Ostatní choreografie ale stepař Jan Bursa příliš nezvládl, taneční čísla jsou veskrze průměrná a obsahují snad ta největší muzikálové taneční klišé, která si dokážete představit.

Po hudební stránce není Sugar žádným převratným dílem, jazzové písně Jule Styna a Boba Merrilla jsou spíše takovým doplňkem činoherních pasáží, které jsou divácky mnohem vděčnější. Na Fidlovačce se Sugar hraje s reprodukovanou hudbou, kterou nahrál Orchestr Karla Vlacha.

Ačkoliv se muzikál jmenuje Sugar po hlavní ženské postavě, tak celá inscenace stojí a padá na výkonech Joe/Josefíny a Jerryho/Dafné. A Fidlovačce se podařilo v Martinovi Písaříkovi a Lukášovi Pečenkovi najít ty správné komediální tahouny s dostatkem charisma a talentu. Martin Písařík je hereckou jistotou, od kterého jsme jiný než perfektní výkon nečekali, Lukáš Pečenka ho však ještě o jeden komediální chlup překonal.

Martin Písařík, Aneta Krejčíková a Lukáš Pečenka

Martin Písařík, Aneta Krejčíková a Lukáš Pečenka

V roli Sugar se představila Aneta Krejčíková, pro kterou je to první velká muzikálová role. Po herecké stránce se ji zhostila více než obstojně, ovšem pěvecky nás na premiéře příliš nepřesvědčila, i přes velice příjemnou barvu hlasu. V kombinaci s výše uvedenými pány však měla skvělou hereckou chemii a až získá větší pěveckou jistotu, bude z ní vynikající Sugar.

Z ostatních hereckých výkonů vynikal energií a komediálním talentem obdařený Václav Svoboda. V bohužel průměru zůstala Eliška Balzerová, která ze Sladké Sue vytěžila opravdu jen zlomek komiky, stejně tak její poskok Bienstock Zdeněk Palusga.

Sladká Sue Eliška Balzerová a její Melody Ladies

Sladká Sue Eliška Balzerová a její Melody Ladies

Návrat muzikálu do Divadla Na Fidlovačce tedy nedopadl nijak oslnivě, inscenace stojí na skvěle napsané předloze a výkonech ústředního tria, v čele s Lukášem Pečenkou. Sugar je lehká a nenáročná podívaná, která zapadá do komediálního repertoáru Fidlovačky a pobaví v podstatě každého diváka.

Divadlo by však nemělo spoléhat jen na diváckou vděčnost populární komedie a mít také nějaké umělecké ambice. Bohužel nová inscenace Sugar má s kvalitní muzikálovou podívanou společného jen málo a ve srovnání např. s Mošovou inscenací v Městském divadle v Brně nemá šanci obstát. A je to velká škoda.

Sugar se do konce sezóny hraje ještě čtyřikrát, vstupenky zakoupíte na oficiálních stránkách divadla.

Aneta Krejčíková a Martin Písařík

Aneta Krejčíková a Martin Písařík

Kompletní obsazení muzikálu

Sugar – Aneta Krejčíková
Joe, Josefína – Martin Písařík
Jerry, Dafné – Lukáš Pečenka
Sladká Sue – Eliška Balzerová
Sir Osgood Fielding – Václav Svoboda / Jaromír Meduna
Bienstock – Zdeněk Palusga
Psí dečka – Zdeněk Maryška
Dude – Karel Jirák
Lester – Gustav Hašek / Jan Fanta
Paolo – David Voráček
Denny – Jan Bursa
Oliver – Václav Muška
Roscoe – Andrej Mikulka
Párátko Charlie – Josef Zýka
Charlieho gangsteři – Jáchym Kučera, Michal Papáček, Lukáš Adam
Melody Ladies – Barbora Mošnová, Marta Falvey Sovová, Vanda Chaloupková, Radka Krninská, Klára Jelínková, Karolína Tothová, Barbora Šampalíková, Tereza Vágnerová, Eliška Nezvalová, Martina Šťastná
Milionáři – Ladislav Trojan, Dalimil Klapka

Tvůrčí tým

Režie – Radek Balaš
Dramaturgie – Adéla Šotolová
Překlad – Ivo Osolsobě, Vladimír Fux
Choreografie – Jan Bursa
Asistent choreografie – Jana Paňková
Choreografická koncepce hudebních čísel – Radek Balaš
Scéna a kostýmy – Šárka Hejnová
Hudební nastudování – Kristina Brachtlová
Nahrávka – Ondřej Brousek, František Štěrbák
Asistent režie – Petr Veselý


Recenze a reportáže
Pískání po větru, další z muzikálů Andrew Lloyd Webbera si odbyl svou českou premiéru
Recenze a reportáže
Brněnská “Sugar” vyniká hereckými výkony a inteligentním humorem
Aktuální zprávy
Nový muzikál Tomáše Kluse a Jana Svěráka: BRANICKÝ ZÁZRAK (+ obsazení a klip)
  • Honzy

    Honzy 50% V nejnovějším uvedení muzikálu SUGAR v divadle Na Fidlovačce lze pochválit neotřelou scénu,hudební nahrávku (škoda,že chybí živý orchestr)
    a také profesionální stepařská čísla.Horší to je již s hereckými a hlavně pěveckými výkony všech protagonistů.Hlavní herec.trojlístek se k sobě typově moc nehodí.Inscenace většinou nabízí levné,lidové scénky,místy zazní i vulgarity.Diváci se však baví!Některé výstupy jsou vysloveně nevhodné.(např.z filmu Titanic)V II. polovině muzikál ztrácí dech a místy i nudí.Sugar byla uvedena v ČR již vícekrát,ovšem tento nuselský počin nepatří k těm špičkovým.25.5.2017


  • JANA

    tak já byla naprosto nadšená, moc se mi to líbilo !! Lukáš Pečenka byl naprosto boží no a ty stepařský čísla ty byly dokonalý, byla jsem unešená z Václava Mušky, to je mužskej!!!!!