Recenze a reportáže

“Carmen” oslavila první narozeniny v přítomnosti amerických autorů


V Hudebním divadle Karlín se opět slavilo! Tentokrát významné narozeniny komerčně nejúspěšnější premiéry loňské sezóny. Řeč je samozřejmě o světové premiéře muzikálu Franka Wildhorna “Carmen” s Lucií Bílou v hlavní roli. Po povedeném výročním představení se konal raut a oslava v baru divadla. A tuto událost si nenechali ujít ani zahraniční autoři v čele s Frankem Wildhornem a režisérem Gabrielem Barrem.

Luci Bílá jako Carmen v tanečním čísle v úvodu představení

Luci Bílá jako Carmen

Slavnostní repríza se konala přesně rok po světové premiéře, tedy 2.10.2009. Diváci sice dopředu netušili, že na představení jsou vzácní hosté a že jsou svědky 1. výročí amerického muzikálu, ale přítomní novináři a fotografové byli ve střehu.

I když jsme o samotném představení napsali dost článků, opět musím stručně “Carmen” zhodnotit. Stejně jako všechny díla si “Carmen” po roce náležitě “sedla”, zdomácněly některé vtípky a zpěváci získali jistotu ve svých rolích. Nádherná hudba Franka Wildhorna, monumentální scénografie a pestré kostýmy Andrey Barthy, energické choreografie Pavla Strouhala a skvělé výkony dělají z Carmen skvělou podívanou, ze které pravděpodobně nikdo neodejde zklamaný. Záporem může být české přebásnění Adama  Nováka, které s porovnáním originálních textů Jacka Murphyho nemá šanci. Diskutabilní je “obsazení” živých zvířat, ale i to jsme po roce překousli, stejně tak cirkusovou show v druhé půli.

Robert Jícha a Dasha

Robert Jícha a Dasha

Lucie Bílá je v hlavní roli Carmen naprosto suverénní. Tato role jí byla šitá na tělo a například scéna “Kéž sílu mám” patří k vrcholům představení. Její výkon je plný emocí, pohybu, energie, ale také jejích typických grimas. Ti, kteří Bílou nemají rádi, si jí pravděpodobně po Carmen neoblíbí, ale může je mile překvapit. Robert Jícha v roli Joseho, Dasha jako Katarina, Garcia Václav Noid Bárta, Teta Inéz Pavla Břínková, Vědma Athina Langoská, Starosta Josef Štágr i Zuniga Lukáš Kumpricht byli opravdu bez chyby, pěvecky i herecky. Opravdu těžko se v obsazení hledá slabší článek. Vyzdvihnout musím Noida za jeho nasazení a energii, kterou do své role vkládá.

Po představení na jevišti ředitel divadla Egon Kulhánek poděkoval Lucii Bílé za nasazení, stejně tak všem umělcům na jevišti i nepřítomným alternacím a v neposlední řadě Franku Wildhorovi, který se také přišel uklonit na jeviště. Režisér Gabriel Barre tleskal ve stoje z lóže.

Lucie Bílá a Frank Wildhorn

Lucie Bílá a Frank Wildhorn

Když se zatáhla opona, tak se hosté divadla přesunuli do baru v prvním patře a ochutnali španělské speciality za zvuků španělských rytmů, ke kterým později přidala svůj hlas Lucie Bílá i Václav Noid Bárta. Poté proběhlo poděkování tvůrčímu týmu a losování vizitek přítomných novinářů o zpáteční letenku na Kanárské ostrovy. Pak se pilo, jedlo, povídalo, ale také pracovně jednalo (dočkáme se snad dalšího muzikálu Franka Wildhorna v Praze?) do pozdních nočních hodin.

Autorem fotografií pro Musical.cz je Tomáš Král. Pokud byste fotografie chtěli použít na vašem webu, ozvěte se nám na email redakce@musical.cz. Publikování bez svolení autora je přísně zakázáno!

Energická scéna "Viva Amor"

Energická scéna "Viva Amor"

Václav Noid Bárta jako ďábelský García

Václav Noid Bárta jako ďábelský García

Děkovačka

Děkovačka

Frank Wildhorn ve foayer divadla

Frank Wildhorn ve foayer divadla

Dasha na rautu

Dasha na rautu

Václav Noid Bárta s japonskými diváky

Václav Noid Bárta s japonskými diváky

Lucie Bílá přichází na oslavu

Lucie Bílá přichází na oslavu

Lucie Bílá s kapelou

Lucie Bílá s kapelou


Recenze a reportáže
Městským divadlem Brno se ozývá “Viva El Zorro” (recenze)
Archiv
Nejslavnější rodinný muzikál všech dob poprvé v Praze!
Ostrava
Několik postřehů z ostravských střech plných koček aneb Čtvrté české CATS
 • paní Draculová

  Omlouvám se, že píši sem, ač se to Carmen netýká. Vrátila jsem se z dovolené a nemůžu zde najít diskuzní fórum, tak nevím, zda je chyba u mě nebo co se stalo? Může mi prosím, buď Pavel nebo Ondra odpovědět?


 • Ondřej Doubrava

  Už se to tu částečně řešilo, Fórum se při stěhování na nové úložiště bohužel nepřesouvalo, nechali jsme ho tam kde je a tak se stalo, že ho teď u WZ nějakým způsobem smázli, záloha bohužel není, teď čekáme na podněty, co tedy dál, jestli založit úplně nové (piplačka, nebo znovu zoficiálnit to staré, s tím, že by se třeba nějak upravilo (za to jsem já, přijde mi to nejjednodušší), či, že by už nebylo.


 • paní Draculová

  Díky Ondro, za odpověď. To je škoda, já to hledala hlavně proto, že jsem právě tobě chtěla napsat SZ :):):).


 • Ondřej Doubrava

  Tak mi napiš třeba na staré fórum, to funguje. :-)


 • paní Draculová

  To bohužel už nevím, kde bylo:(:(. Kdyžtak mi prosím, napiš na můj mail, ty ho zde jistě vidíš. Znovu se omlouvám za OT.


 • Andrea

  Link na staré fórum:
  https://www.musical.cz/debata/


 • Jarmila

  A viděli jste v roli Carmen Dashu? zajímal by mě váš názor.
  Nevidě-li měli byste tak učinit.
  Díky


 • Pavel Košatka

  Neviděli a moc bych chtěl, jen čas a peníze nevychází… Podle ohlasů je skvělá a já mám Dashu rád. Snad se mi konečně někdy poštěstí.


 • Ondřej Doubrava

  Mám to stejně jako Pavel, jde hlavně o ten čas, soustředíme se hlavně na nové premiéry, takže na starší oblíbená představení už nezbývá moc času.


 • Zdeněk

  Dasha jako Carmen je uplně boží dává do toho srdce a člověk jí věří uplně vše


 • HUGO

  jsem na Dashu opravdu zvědavý, snad se mě poštěstí ji v říjnu vidět :-)


 • Michal

  .. měl jsem to štěstí vidět jak Lucku tak Dashu v roli Carmen .. .Každá si to hraje po svém … Každá je jedinečná. Samozřejmě Carmen je “ušito” na Lucku … Líbí se mi obě dvě:):)


 • tom2410

  Včera v TopStaru říkali že prý na internet unikla nahrávka Lucky jak zpívá Carmen anglicky, tak nevim co je na tom pravdy….a ještě tady je zmínka o tom že by lucka hrála na broadwayi :-) • jitka

  Nemáte někdo zkušenost z poslední doby s kvalitou zvuku na 2. balkoně. Já včerejší a dost otřesnou. Když začala zpívat Hanka Křížková, tak můj první dojem byl, že ztratila hlas a pouštěj hodně špatný playback. Celé představení (včetně orchestru) znělo, jak hodně opotřebovaná magnetofonová páska, zato puštěná hodně nahlas. Asi to nevadilo jen mně, protože při závěrečné děkovačce sál aplaudoval a 2. balkon odcházel. Neseděla jsem tam poprvé a nikdy předtím mi zvuk nevadil. Netušíte, co se stalo?


 • Aneta

  Moc se mi líbí jak Lucie Bílá zpívá,mám ji moc ráda a těším se už na koncert :-)