Recenze a reportáže

Recenze a video sestřih z premiéry vražedného muzikálu “Je třeba zabít Davida”


Ve středu 28.4.2010 měla v Divadle Broadway premiéru nová hudební crazy komedie “Je třeba zabít Davida”. V kontrastu se skvělými výkony účinkujících před nás autoři postavili stupidní humor ve tříhodinové těžko stravitelné show, která se žánrově ani nedá zařadit k muzikálům. Je opravdu velice těžké napsat něco o tomto dílu, nakonec se nám to ale podařilo a přinášíme vám recenzi z premiérového představení a také 5minutový video sestřih z něj.

Video sestřih z premiérového představení

Připravili jsme pro Vás exkluzivní pětiminutový video sestřih ukázek z premiéry. Jedná se převážně jen o živě zpívané hudební pasáže, které odpovídají charakteru našeho serveru. Snad vám to alespoň trochu přiblíží toto dílo a pokud se vám líbilo, tak vám ho příjemně připomene.

Kamera a střih – Radek Janda

Doporučujeme zhlédnout v HQ kvalitě!

Jak jsem psal již v úvodu, tento titul je opravdu velice zvláštní a ani po třech dnech nevím, co si o něm myslet. A už vůbec  ne, co o něm napsat. Recenzentova úloha je však neúprosná a nějaké ty dojmy jsem pro Vás sepsal. Tentokrát jsem je rozdělil do několika částí a snad Vám to dílo trochu přiblíží. Jen na úvod upozorňuji, že se jedná o recenzi z pera náročného muzikálového diváka, který viděl mnoho titulů (mj. i v zahraničí). Takže pokud jste se právě vrátili nadšení z tohoto muzikálu a chcete mi v komentářích sdělit, jaký jsem ignorant, berte to v potaz.

Příběh, scénář a “humor”

Aleš Háma, Jakub Wehrenberg a Bohouš Josef

Už po tiskové konferenci k muzikálu “Je třeba zabít Davida” jsem nevěřícně kroutil hlavou nad nástinem synopse. Inu, posuďte sami. Děj začíná v roce 2060, kdy je Michal David po celém světě uznáván a ctěn jako jeden z největších skladatelů své doby. Dokonce po něm má být pojmenována Akademie múzických umění a odhalena jeho obrovská socha. Není těžké si představit, jaký poprask vyvolá tato připravovaná transformace mezi akademickými funkcionáři. Představitel úpadkové hudební formy, jakou je pop music, a má být po něm pojmenovaná celá akademie? Tři nejvýznamnější osobnosti této akademické obce: prof. Rejžák, doc. Vývrt a dr. Natalická se rozhodnou této národní tragédii zabránit, k čemuž chtějí využít vynález francouzského inženýra Leydena. Tímto vědeckým objevem je stroj času, jehož prostřednictvím lze cestovat mezi různými časovými dimenzemi. Zákeřní akademici chtějí zlikvidovat velkého umělce v době, kdy byl ještě malý. Pro vražednou misi chtějí funkcionáři zneužít dva přihlouplé topiče, jejichž blbost je tak veliká, že si ani nejsou schopni uvědomit, co mají učinit. Jenže jejich blbost je až tak veliká, že úkol sotva dokáží dokončit…

Bára Štěpánová a Filip Antonio

Jestli se jim to nakonec podaří, to Vám prozrazovat nebudeme. Problémem však je, že konec nemá žádné vyústění, po pointě byste se jen těžko sháněli. A to je opravdu smutné, když po třech hodinách scénář nepřinese na závěr nic, co by alespoň trochu strávený čas v hledišti zúročilo. Bohužel, scénář nedokáže přinést nic zajímavého ani na začátku, ani uprostřed. Jde to asi ruku v ruce s humorem, kterému je věnován následující odstavec. Základ příběhu je vystavěný dobře a přímo vybízí k inscenování bláznivé parodie. Ale úvod je roztažený do celé první poloviny (příprava topičů na akci) a samotná mise je pak až v druhé polovině. Pro úplnost dodáváme, že scénář napsali producent Oldřich Lichtenberg (od kdy producenti píší scénáře?!) s režisérem Radkem Balašem za přispění Richarda Genzera a Michala Suchánka.

Dostáváme se tím k nejproblematičtější části představení, a to je “humor”. Schválně je umístěn v uvozovkách, protože pokud se někdo stále dokáže smát stokrát opakovanému primitivnímu humoru, ve kterém dominují sexuální narážky, vulgarismy, homosexuální karikatury, uřezávání končetin…, tak se nabízí otázka, kam spěje naše společnost. Nechci se nikoho dotknout, mám rád komedie, ale tento druh humoru je vystavěn pro typické zájezdy, které nadšeně aplaudovali “komickým” vsuvkám v muzikálu “Angelika” nebo v obdobných výstupech ve “Třech mušketýrech”. Velkým problémem je, že se autoři snažili být vtipní po celou dobu, v každé větě, v každém slově. Vždyť to ale odporuje všem principům, nelze přebíjet jeden vtip druhým ještě v době, kdy se diváci smějí tomu prvnímu. Ke krvavému násilnému humoru na projekcích se radši ani vyjadřovat nebudu. Našlo se samozřejmě několik vtipů, které svou inteligencí převyšovali ostatní, ale bylo to dáno i osobitým projevem herců. Jako zcela vhodný příklad uvedu Václava Svobodu a poněkud ohraný známý vtip “Otevřu noviny, Lenin….”. Občas byly vtipné i upravené texty známých písní, kterým kraloval známý hit “Teď královnou jsem já”, který považuji za nejoriginálnější část představení. Jen je smutné, že těchto světlých výjimek tam bylo poskrovnu.

Režijní zpracování – muzikál, kino nebo blázinec?

Bohouš Josef jako učitel baletu

Radka Balaše znám jako režiséra úžasné hudební komedie “Adéla ještě nevečeřela”, která se mj. hraje také na jevišti Divadla Broadway. Rozum mi tedy zůstává stát nad tím, co se s panem Balašem stalo. I když těžko domýšlet, jak by muzikál vypadal, kdyby se chopil někdo méně talentovaný. “Je třeba zabít Davida” především není muzikál! Drtivou měrou převládají činoherní části nebo hudební skeče na playback. Skutečných poctivých hudebních čísel v díle nalezneme odhadem deset. Ale i v nich se odvádí pozornost od zpěvu pitvořením či vizuálním zpracováním. Vedení herců je založeno na co největším kontrastu a charaktery jsou vytaženy do extrémů. S prominutím se díváme na plejádu známých tváří, které ze sebe dělají úplné idioty. A to jim tedy jde skvěle! (níže se výkonům věnujeme podrobněji)

Striptýzová scéna Aleše Hámy a Jakuba Wehrenberga

Nejkvalitnější práci odvádí tanečníci pod vedením Kristiny Kloubkové, pozitivem je také zapojení company více do děje a jejich činoherní výstupy. Na to jsme v Divadle Broadway nebyli příliš zvyklí.

Rušivým elementem jsou tentokrát i projekce, které jsou využívány v opravdu velké míře. Avizovaná plošková animace je hojně doplňována 2D i 3D animací i filmovými předtáčkami. Především pak krátké klipy, ve kterých je David zabíjen různými způsoby (a jak jsme výše zmiňovali, také se slušnou porcí krve), jsou z naší strany trochu nepochopitelné a vůbec nekorespondují s dějem. Úvodní titulky jsou opravdu zbytečné a nudné. Let v záchodových kabinkách je také opravdu “skvělý”. I když je Divadlo Broadway postaveno na místě původního kina, tak takové množství filmového materiálu do divadelní hry nepatří. Zvláště když se některé z nich dají lehce nahradit živým hraním (pouštění CD s pokyny klidně mohlo být živě).

Výtvarné zpracování Jana Kříže bylo mírným šokem, protože základ scény tvoří známé kulisy z muzikálu “Kleopatra”, pouze potažené jiným vzorem. Nevím, jak znělo zadání, třeba se po nákladném Baronu Prášilovi v Divadle Hybernia rozhodl pan producent šetřit, ale nepůsobí to zrovna nejlepším dojmem. Dobře byl zpracován interiér stroje času (alias rakety v podobě mobilních záchodů) nebo kotelna. Kostýmy jsou opět z dílny Romana Šolce a vzhledem k tématu mohl zcela zapojit fantazii a místy byly k vidění opravdu bizarní kousky.

Hudební čísla a výkony

Bláznivý vědec Roman Vojtek

Jak bylo avizováno, v muzikálu zazní písně z dílny Zdeňka Bartáka a Michala Davida, o které se vedly spory s konkurenční produkcí muzikálu “Děti ráje”. Těžko říci, jak to dopadlo, ale prakticky žádné písně z “Dětí ráje” nejsou v “Davidovi” použity. Nejhojněji jsou zastoupeny písně z Davidových muzikálů, které jsou textařsky upraveny. Zmiňovali jsme již “Teď královnou jsem já”, dále můžeme slyšet “Doufám, že mi sílu Bůh dá”, “Má být u mušketýrů” nebo “Když v deltě svítá”. Autorem aranží je Daniel Barták, který zároveň napsal také scénickou hudbu. Oboje patří k tomu nejlepšímu a umělecky nejhodnotnějšímu z tohoto díla. Odpustit si autoři mohli “vykradené” filmové motivy, jako například známé theme z “Mission Impossible”.

Zabijáci Martin Pošta a Zbyněk Šporc

V úvodu článku je naznačeno, že účinkující podávají skvělé výkony. Ano, na premiéře tomu tak skutečně bylo a nenašla se žádná výjimka. Jednoznačně nejlepší a nejkomičtější výkon podal Roman Vojtek v roli vědce Leydena. V závěsu byla trojice akademiků Václav Svoboda, Bára Štěpánová a Ivan Vyskočil, kteří předvedli taktéž dobré výkony, především činoherní, Bára Štěpánová pak překvapila árií “Doufám, že mi sílu Bůh dá”. Monika Absolonová si zahrála uklízečku, která je díky hitu “Teď královnou jsem já” velice vděčnou rolí a Absolonovou jsme konečně viděli v jiné herecké podobě než obvykle. Nutno říci, že jí tato rozpustilá komediální postava sedí více než vážné role velkých žen. Od topičského dua Aleše Hámy a Jakuba Wehrenberga jsme čekali ještě o trochu větší odvaz, ale i tak své úlohy zvládli velice dobře. Velice nás pobavil také Martin Pošta nebo Bohouš Josef, kteří se představili v různých rolích. Na závěr si nechávám Filipa Antonia, který ztvárnil dětskou podobu Michala Davida a stal se miláčkem premiérového publika. Na svůj věk zpívá opravdu velice dobře! A jak již bylo výše zmíněno, celá company podala skvělé výkony.

Filip Antonio – Sen kovbojů

Filip Antonio na tiskové konferenci k muzikálu zazpíval píseň “Sen kovbojů” a naše kamera u toho samozřejmě nechyběla!

Kamera – Radek Janda

Vstupenky za sedm set a závěr

Monika Absolonová jako uklízečka

Je čas na závěrečnou sumarizaci. Musím se však zastavit ještě u jednoho faktu, nad kterým mi zůstává rozum stát. Bral bych toto dílo úplně jinak, kdyby ho nastudovali a vymysleli studenti základní/střední školy a hráli ho ve své tělocvičně. Ale zaplatit sedm set za podívanou plnou nevkusného humoru s nulovým přínosem (a sice dobrými výkony, ale to prázdnotu díla vůbec nezachrání)?! Připadá mi to jako špatný vtip od producentů, srovnatelný se “Švejkem”. Nepopírám, že si dílo najde své fanoušky a spokojené diváky, ale reakce ze všech stran upozorňují na fakt, že někdo udělal velký krok vedle. Snaha vytvořit zcela odlišné dílo od konkurenčních megaúspěšných “Dětí ráje” se nezdařila. Shodou náhod jsem včera zhlédl podruhé i toto konkurenční dílo a je mezi nimi opravdu kvalitativně propastný rozdíl. Zatímco “Děti ráje” jsou profesionálním muzikálem ze všech úhlů pohledu, tak “Je třeba zabít Davida” je slátanina všeho možného, která zkrátka nefunguje.

Monika Absolonová, Martin Pošta a Jakub Wehrenberg

Jaký je tedy náš závěrečný verdikt? Skutečně, “Je třeba zabít Davida”! A také “Je třeba dát najevo producentům a autorům, že tohle dílo je zcela mimo”. Pokud jste se za břicho popadali vtipům v “Angelice”, “Třech mušketýrech” nebo milujete scénky z pořadu “Tele tele” typu “To je vražda, nachcala”, tak neváhejte a běžte na toto dílo. Zažijete nejlepší a nejvtipnější tři hodiny svého života. Pokud nepatříte k milovníkům tohoto humoru, zažijete pravděpodobně také tři “nej” hodiny svého života, ale z opačného konce.

Na závěr přinášíme myšlenku producenta a autora představení Oldřicha Lichtenberga z jeho řeči po premiéře: “Říká se o nás, že jsme vrahy české kultury. Snad jsme dnes dokázali, že tomu tak je.”

Fotografie našemu serveru laskavě poskytla tisková mluvčí Divadla Broadway Martina Jandová a jejich autorem je Martin J. Polák. Fotografie bez svolení autora není možné dále šířit!


Aktuální zprávy
Kleopatra oslaví 15 let, Michal David píše pokračování Tří mušketýrů
Recenze a reportáže
Recenze: Divadlo Kalich našlo svůj “Osmý světadíl”
Recenze a reportáže
Pražské muzikálové scéně již nechybí Touha
 • Briseis

  Můžu se zeptat – toho ďábla v sestřihu hraje kdo? vypadá jako Marián Vojtko. Jinak nechápu, proč se tolik muzikálových herců snížilo k něčemu takovému… Asi dobře platí, jinak si to neumím vysvětlit.


 • Pavel Košatka

  Martin Pošta ;)


 • Briseis

  A, to mě spletlo to háro :)


 • pikoška

  Hrůza!

  Hrůza a jen hrůza. ty děsné projekce – chachacha – bylo vsechno tak spatné až jsem se z toho smála. hrůza!!!


 • wasek

  nebudu komentovat, ze vlastne urazite lidi, kteri na toto predstaveni jdou. a to ze se zasmejou, tak to jsou jako nizsi inteligentni stupen ci co?


 • Pavel Košatka

  To vůbec že tam jdou. A jak jsem napsal, ať se smějou. Jenom mně nepřijde jezení psa vtipné a nedokáži si představit, že by to někomu mohlo přijít vtipné. Stejně tak když Bohouš Josef běhá po jevišti s abnormálně vycpaným rozkrokem a hraje si na homosexuála. Stejně tak další vtipy…


 • Veronika B.

  Pavle, hluboká poklona za Tvůj profesionální přístup!!!!!

  Umím si představit, co to stálo. Já po přečtení článku nenalézám odvahu na zhlédnutí videa. A asi nenajdu.

  Jinak mě “potěšilo” prohlášení pana Lichtenberga o vrazích české kultury. A to, že v jeho případě nekřičí zloděj “Chyťte zloděje”, ale prostě jde, nelituje vlastních peněz ani energie a času ostatních zúčastněných a dokáže národu, že ten výrok nelže :-)))) Alespoň za něco si ho tedy můžu vážit :-D Snad tenhle můj názor není příliš “nekulturní”… • Pavel

  Mě by normálně zajímala cílová skupina. Asi by to už konečně chtělo dramaturga!


 • petra

  Jak to sleduji,tak jste asi opravdu ve většině netolerantní lidi.Na zrození má nárok cokoliv a když se lidi baví,teda kromě Pikošky, je na tom asi něco pozitivního.Lidi chtějí zábavu a nikdo nemá právo jim určovat jakou.Uvědomte si,že je to nadsázka.Novinářský odborníci nejsou vůbec objektivním faktorem,spíš jsou neobjektivní.Ale já se spíš ptám,na jaký odborníky si hrajeme tady my.Nechceš to Pavle zdramaturgovat.Ono je lehký kritizovat,ale ty lidi Baláš,David.Barták,Lichtenberg už na rozdíl od nás něco dokázali.Nebo né….


 • milanzitka

  Petra: kdyby to nazvali bláznivou hudební show, asi by proti tomu nikdo moc neměl. Jenže to nazvali muzikálem…


 • Vera

  Terka: Ja nechapu, jak se nekdo muze zastavat tohohle ocividne primitivniho dila. Nejsem zastance soudit neco, co jsem nevidela, ale tohle videt ani nemusim. Myslim, ze jenom dej muzikalu a sestrih mluvi za vse.


 • petra

  milanzitka:no proto to nazvali scary musical,sorry.Jinak si myslím,že nemá cenu se nijak už k tomu vyjadřovat.Někdo vydal první soud a podle toho se jede – ani to nemusím vidět,vid Vera..asi je snad lepší mít svůj názor než být ovce.Já se tím řídím a pro mě je třeba Baron Prášil jeden z nejkrásnějších muzikálových počinů.Asi jsem blázen,jako všichni ty lidi co to vyprodávaj.


 • Bídník

  Petra: Ano, lidi maji pravo se bavit cimkoli. Ale tohle je vylozene stupidni produkce, tak nas proste jenom mrzi, ze cesky publikum je tak primitivni, ze voli zrovna tohle, zatimco kvalitni produkce krachujou. Samozrejme nikomu pravo na navstevu neupiram, jen jsem zdesen, na jake urovni publikum je. Pan Lichtenberg toho hodne dokazal, co se tyce byznysu, ale snad sama uznas, ze na ceskou kulturu ma jen a jen negativni vliv, protoze prave kvuli nemu lidi chodeji na tyto hruzy a hlediste kvalitnich muzikalu jsou poloprazdna.


 • milanzitka

  petra: pořád je tam důležité to slůvko MUZIKÁL ;) neříkám, že nemůžou být vtipné, zábavné, ztřeštěné muzikály, ale musí to být muzikál! Nazvat toto muzikálem je trochu mimo mísu, dle mého skromného názoru…


 • Briseis

  z celýho toho sestřihu mě pobavil hlavně Pošta a ten jeho výraz, když byl Wehrenbergem drapnut za ruku :) ovšem kvůli němu těch sedm kil platit nebudu :)


 • Pavel Košatka

  Podle mě to dílo naprosto vystihuje poslední hláška v sestřihu :)).


 • luboš

  …víte jak pana Lichtenberga těší, že se o něm tady píše:)ta diskuse je ,teda podle mě, psaná většinou lidmi, kteří nejsou schopni uznat jiný názor na věc, lidmi, kteří usuzují z 5minutového videa a nejsou schopni pochopit, že slovo Muzikál, není jen to, co oni míní, že muzikál je….a navíc je to zboží…žijeme v době, kdy se nedělají takovéhle projekty pro radost…je třeba je prodat…víte já ty filmy nikdy neměl rád, ale slunce seno jsou stejně tak debilní,hrajou tam stejně tak dobrý herci a tehdy i dnes nad tím plno lidí ohrnuje nos, ale je to klasika pro určitou skupinu lidí…proč to dávají v televizi furt…je to debilní humor…vulgarity…facky…sexismy, ale divák si to žádá….berte to jako fakt…taková je doba…když už nemáte nadhled….ten muzikál je jako hudba michala davida,nic neřeší….vydělává….dotazy?


 • Pavel Košatka

  Nikdo neříká, že to nevydělává (i když prodejnost Davida teda pokulhává), ovšem proč se nepozastavit nad tím, kam spěje společnost, která se směje jedení psa (to se teď stalo mým oblíbeným příkladem :))? Viděl jsem tři nejúspěšnější muzikály v Londýně v době, kdy jsem tam byl. Vážná témata, skvostná hudba, skvělí herci, žádní snědení psi, žádné toaletní budky. A pak čtvrtý, show Spring Awakening, který zároveň je obrovskou show, kontroverzním dílem (sprosté písně, sex na jevišti) a stále se jedná o naprosto fascinující divadelní kus, za který se nemusí stydět ani jeden z autorů. Vím, jak má vypadat muzikál na světové úrovni a co má obsahovat, David neobsahuje nic z toho, co bych chtěl nebo měl vidět. Ale chápu, že lidem se to líbí a je mi z toho smutno, třeba když si přečtou tento článek a diskuzi, tak alespoň 1% pochopí, že možná by bylo načase začít chodit na hodnotnější divadelní díla… Slunce seno, Kameňáky… takových filmů pro typicky českého diváka je spousta, jenom mě děsí, že už se to žene i do divadel. A z pohledu mého, jako muzikálového fandy je toto zrůdnost ne z důvodu, že se mi to nelíbí, ale že když ostatní producenti vidí, že takovéhle díla mají skutečně kladný divácký ohlas, tak těžko vyprodukují něco jiného, protože když stále budeme lidi krmit snědenými psy, tak je stěží ze dne na den naučíme chodit na světové kvalitní tituly. Ale pan Lichtenberg je zcela jistě velice dobrý obchodník, to jsem zde v diskuzích psal již několikrát. Jen bych byl radši, než aby dokazoval svým kritikům, že prodá i tu umělecky nejpodřadnější show, tak aby prodal něco skutečně hodnotného a pro českou kulturu přínosného. Z toho důvodu nebudu chválit a už vůbec ne proto, že vydělává, to je pro divadelní kritiku/recenzi opravdu nesměrodatný argument a s kvalitou představení nemá co dočinění. Nejprodávanější prací prášek přece neznamená, že je nejlepší :)).


 • Terka

  Vera: já zas nechápu, jak může někdo nazvat něco primitivností, když to ani neviděl!!! a jak vůbec si může dovolit kritizovat, když v životě houby dokázal!!! Až dokážeš to co tvůrci tohoto MUZIKÁLU a jeho herci potažmo zpěváci, tak teprve kritizuj. A jestli se řídíš pouze tím co napsal Pavel (Pavle, není to mířený na tvojí osobu ani recenzi nijak špatně) tak se toho drž, ale to taky o něčem svědčí… a poradím, ti inteligence to rozhodně není!!! Myslím, že člověk, který chce něco nazývat primitivností a nebo to slovně napadat, by to měl aspoň vidět. Naiš muzikál, produluj ho, zrežíruj ho, udělej k němu hudbu i texty a zajisti vše co se zajistit musí a udělej to tak aby byl aspoň z poloviny úspěšnej jako některej z těch muzikálu co tady kritizuješ…. A pak tvrď to co tvrdíš!!!

  Bídník: koukám ty si šel ještě dál…, tvrdit o produkci uspěšného divadla, že je primitivní a nazývat český národ primitivama… hmmm koukám, ty si asi velkej znalec umění co? Já myslím, že kdyby produkce divadla byla tak primitivní jak říkáš, tak by tam asi ty lidi co tam hrajou, zpívaj a tancujou už dávno nebyli, nemyslíš? Nikdo tě nenutí, aby si na to šel znova, ale od lidí co znám, jsem slyšela pravej opak toho co tady tvrdíš ty a ostatní…. Choď si dál na ty svoje “kvalitní” muzikály, ale neodepírej nikomu právo, na to vybrat si na co půjde sám, aniž by se musel bát, že ho ty a osoby tobě podobné nazvou primitivem!!!!

  milanzitka: Muzikál je film nebo divadelní představení, ve kterém hrají výraznou složku herectví, hudba a tanec. Tak a teď mi řekni, co z toho Je třeba zabít Davida! neobsahje, že to nechceš nazývat muzikálem?!?!? To bys asi nejprve musel vědět co to muzikál vůbej je že?


 • Veronika B.

  Tenhle server sleduju už pár let a tudíž si dovoluji přítomným připomenout, že je (pokud se nemýlím) dílem Pavla Košatky – tudíž pro mě rozhodně člověka, který už něco dokázal! Jinak bychom tu nediskutovali, že? To jen na okraj pro ty, kteří tu tvrdí, že nic nedokázal… Neříkám, že názorově souhlasím se všemi recenzemi, ale sleduju tu profesionalitu, která v nich narůstá.

  Jinak tu bylo mnohé řečeno přesně tak, jak to vidím já. Jen znovu opakuji, že všechno je ovlivněno v prvé řadě tím, kdo to financuje. A jeho morálním kreditem. Díky vlastní “drobné” tvůrčí činnosti vím, co to stojí, kolik je to práce, času a energie, které se těm lidem nevrátí. Jenže všichni se musí řídit tím, kdo financuje. Kdo je platí – protože ten má možnost si diktovat. Oni se potřebují živit, chtějí tvořit, a zadarmo to nejde – takže ty podmínky “shora” musí nějak přijmout.

  A stejné je to s kulturní úrovní národa. Pokud nabídnete brak, je pro spoustu lidí jednodušší přijmout brak, než se zamyslet. Pokud je donutíte se trochu zamyslet, přispějete k jejich kvalitnějšímu pohledu na svět. A to je zase o tom morálním kreditu toho, kdo svoje finance vložá v nějaký vyšší prospěch :-)


 • Pavel Košatka

  Veroniko, myslím, že spíš to bylo myšleno tak, že bychom nejdřív měli dokázat něco v kritizovaném oboru. Takže bychom si všichni předtím, než napíšeme svůj názor, měli napsat a vyprodukovat muzikál a rovnou si v něm zahrát, já ve svém případě ještě zrežírovat, výtvarně vytvořit, otextovat, zhudebnit… A možná potom bych byl oprávněn psát své názory :). Nechápu, kde se tento trend na internetu vzal. Jak tu někdo kdysi psal, nemusíte být pekaři, abyste věděli, že vám ten rohlík nechutná.

  A Terko, nezlob se na mě, každý kdo se v tom sále smál tomu jedení psa, tak mi připadá jako primitiv. Nebo vysvětlí mi už někdo, co na tom je vtipného?! Ale souhlasím, že před hodnocením by měli dotyční muzikál vidět.

  No já s tímto tématem končím, protože jakákoliv diskuze o něm mi přijde již celkem nesmyslná.


 • Terka

  Pavle, Já neříkám, že to má každý udělat, ale aspoň se zamyslet nad tím, co to dá práce než něco vznikne , než o tom bude psát že je to sra*ka a podobný výrazy. Ty jsi to viděl a napsal jsi recenzi a to je v pořádku, protože víš o čem si psal a neohrnuješ nad tím nos z pětiminutového sestřihu. Já jsem to ještě neviděla, třeba to může být tak jak píšeš, nebo ostaní, ale rozhodně o tom nebudu tvrdit to, co tady padalo…. Nevím, co je vtipného na pojídání psa, protož eneznám souvislosti, které tomu předcházejí a bezprostředně následují…. Je jasný že nelze srovnávat českou scénu s tím co si viděl v Londýně, ale přece má každý právo na to co se mu líbí bez toho aby ho nekdo nazýval primitivem, nemyslíš? Jako primitivní chování bych nazvala to, že někdo z divadla v půlce odejde….

  Ale to už je ted jedno, protože každý tady máme svůj názor a tak to má být, bylo by nudný kdyby se všem líbilo totéž, aspoň se nemusím bát, že až pojedu neseženu lístky :-))))


 • thenardier

  no myslim,že se tu pletou dvě věci dohromady…umění a prodejnost..to,že se to prodává ještě neznamená,že je to umění..a terezo promin,přijde mi,že v tomhle divadle se přípravě věnujou čim dál mín a taky je to vidět..prostě jen sekat jeden kus za druhym aby se hrálo a už se nekouká na to,jak to pak vypadá


 • luboš

  …já s tím tématem, taky končím, protože to opravdu nedává smysl….ale jen pár drobností, které tady nikdo paradoxně nezmiňuje…Je zvláštní, že většinu tady pohoršuje dílo, které se staví do pozice Crazy muzikálu, ale díla jako Golem,Mona Lisa, Švejk….o těch je tichouno a přitom tahle díla se staví do pozice “opravdového muzikálu”???????!!!!!
  Podívejte se Lichtenberg vyprodukoval Adélu, kterou režíroval pan Balaš a vzniklo umělecky i divácky pěkné představení…..dobré, ale neprodejné….koukněte na Ticketportal…Co udělá producent?


 • Vera

  Terka: Ja vubec netvrdim, ze je lehke udelat muzikal. Vim, ze se na tom urcite podilelo spousta lidi, kteri s tim museli mit spoustu prace, ale to nic nemeni na tom, ze vysledek na me pusobi strasne, na tohle bych proste nesla, ani kdyby mi za to nekdo platil. Ja proste vim, ze se nebudu bavit u dila, ktere pripomina tak mozna nejakou americkou parodii. Videt Bohouse Josefa, jak ze sebe dela gaye, Moniku Absolonovou jako uklizecku, ktera nadsene tanci na dlouhou noc a pak nekoho s maskou Michala Davida. Pro me je tohle opravdu primitivni zabava, u ktere bych nevydrzela dele jak 10 minut. Ja se neridim pouze tim, co sem cetla v kritice a svuj vlastni nazor si udelam radsi na neco smysluplnejsiho. A vis co? Ty vlastne delas to same, co mi sama vycitas. Copak me znas, abys me napadala? Rekla bych, ze ne, ty hvezdo!


 • Jiří K.

  Nedá mi to, musím něco napsat….
  Pavel K. (příspěvek z 4.5, 0:56): Jako si se zmínil o Spring Awakening, moje “přirovnání” zase patřilo Producentům, jedná se také o “crazy muzikál/komedii”. Ano, také si zde dělají srandu z blondýn, homosexuálů, nacistů…Ale má to nějak vystavěný a uzavřený příběh, zajímavou hudbu, efektní a zajímavé choreografie…a veskrze jde o s větově uznávané známé dílo…

  Terka: Ještě před několika lety šlo českou a světovou scénu srovnávat. Jekyll, Jesus Christ Superstar, Hello Dolly, Bídníci, nejeden člověk ze zahrraničí řekl, že je to srovnatelné se zahraničím, někdy byli spokojeni ještě více … Vlastně ještě dřív. Už od nějakých šedesátých, sedmdesátých let se tady hrály světové muzikály, většinou jen pár let po premiéře (hlavně Praha – HdK, Brno, Plzeň). Měli jsme, a naštětí ještě máme, vynikající (nejen) muzikálové umělce, ať už to byla L. Kozderková, L. Županič, R. Gabzdyl, N. Gaierová…nebo pak později T. Duchková, R. Vojtek, J. Korn, H. Křížková, T. Trapl… O to víc mě “mrzí”, když vím, že hráli velké/dobré muzikálové role a mohli by je hrát stále, a vidím je v nějaké ptákovině…

  luboš:
  -Muzikál, není jen to, co oni míní, že muzikál je… – A co teda ještě je?
  A navíc je to zboží…- ano,je to zboží, ale to je v současné době celá kultura, sport a vůbec všechno kolem nás.
  Žijeme v době, kdy se nedělají takovéhle projekty pro radost…je třeba je prodat…- dá se dělat pro radost, příp. na tom vidělat. Takové Brno a třeba i již zmiňované představení Spring Awakening je důkazem, že se dá dělat divadlo a i muzikál pro radost nebo čistě jen pro to, že je to zajímavé, a je jestli na tom nharbu nebo nenahrabu balík…
  víte já ty filmy nikdy neměl rád, ale slunce seno jsou stejně tak debilní,hrajou tam stejně tak dobrý herci a tehdy i dnes nad tím plno lidí ohrnuje nos, ale je to klasika pro určitou skupinu lidí…proč to dávají v televizi furt…je to debilní humor…vulgarity…facky…sexismy, ale divák si to žádá… – V Slunce seno mi ten humor zas tak špatný nepřipadá, takový Kameňák je na tom hůř
  berte to jako fakt…taková je doba…- nemám rád, když se někdo ohání dobou. když si budou lidi na všechno říkat, že taková je doba, za chvíli tu nikdo z nás nemusí být…
  když už nemáte nadhled….ten muzikál je jako hudba michala davida,nic neřeší…vydělává… – i odpočinkové věci jsou fajn… ;)

  To je zase můj názor, nechci se tím nikoho dotknout.
  Hezký den všem.


 • petra

  No snad i já nakonec.Ono se hezky tvoří a utrácí státní peníze viz.Karlín nebo Moša,ale tady se to musí alespon vrátit.Nerozumím tomu co je to za tak úžasný muzikály,který strádají a nikdo na ně nechodí.Prostě souhlasím s tím,že to není žádnej velkej boom,protože to je tento rok jednoznačně Baron PRÁŠIL.


 • Bídník

  Terko, to je trochu nedorozumneni:) produkci divadla jsem nemyslel zadny lidi, ale produkci – jako to predstaveni. Rekni mi, Tobe to predstaveni prijde inteligentni ? Tobe neprijde, ze tim pan Lichtenberg kazi ceske publikum a jeho vkus? Tobe neprijde, ze tim ubira divaky muzikalum, ktere by si divaky narozdil od tohoto zaslouzily? A predevsim zakladni dotaz: Tobe to predstaveni prijde kvalitni?


 • Pavel Košatka

  Terka to ještě neviděla :))


 • Bídník

  :-))


 • Tinule

  Zajímavá diskuse, až se mi nabízí použít frázi ze zde zmiňovaného filmu Slunce seno a to sice: “Už se prali?” :-)
  Já to viděla a opravdu jsem to nezkousla. Ano, je pravda, že jsem se občas i smála, ale když si to promítnu zpět, tak to bych asi takový “hysterický” smích, protože jsem pak zjistila, že ani nevím proč jsem se smála:-) ale jinak jsem úplně normální:-):-) Ano já dokonce i tleskala, ale tleskala jsem proto, že jsem obdivovala asi všechny představitele, že to vůbec dokázali zahrát.
  Já totiž nemám ráda ani filmy typu Bláznivá střela nebo sérii Policejních akademií a jiné podobné filmy a tohle mi to silně připomínalo.A tak si myslím, že tak jako jsou lidé, kteří mají rádi tyto filmy, tak se jim toto dílo může líbit.
  Já si raději zajdu znovu třeba na Barona, protože to se mě líbí, je to taková krásná pohádka na dobrou noc, i když tam pobíhají srnky:-)


 • Terka

  Bídník: Pavel má pravude:-) ale uritě to v blízké době napracím :-) Já to tady nevychvaluju do nebes, práve proto že jsem to nevidela, jen mi přišlo “hloupé” že to tady někdo přirovnává k tomuk čemu to přirovnáva a nadvá na to, když to taky nevidel :-))))


 • Sunny

  Díky Bohu, že jsem se díky vysokému stádiu těhotenství na tenhle ” paskvil ” nedostala..ještě bych tam porodila…Většinou chodím na všechny 4 generálky, tak tohle mi fakt vyšlo-nejít ani na jednu, paráda :-)
  Zlatý Děti ráje a Baron Prášil!!!


 • Bídník

  Terka: Je pravda, ze ten, kdo to nevidel, nemuze hodnotit jen dle videosestrihu uplne objektivne. I kdyz si myslim, ze v tomhle pripade ten sestrih mluvi za vse. Ja bohuzel patrim mezi ty stastlivce, kteri to videli:D ale na druhou stranu aspon si muzu utvorit svuj nazor:)


 • Ales

  Teď jsem se vrátil z té hrůzy domů, lidi kdo máte trochu rozumu hoďte peníze raději z okna!


 • danah

  Včera jsem představení viděla a můj názor je, že jednou a dost…. Místní videosestřih mě neodrazoval, já jsem od toho ani mnoho neočekávala, ale je to o dost horší než jsem si myslela. Přitom stačilo jen ubrat trapárnu a přidat víc takových míst jako je záchodové Královnou jsem já. Pak by se dalo mluvit o povedné parodii. A na včerejším představení bylo velmi málo lidí, kteří se smáli a pravý potlesk měla skutečně jen ta uklízecí Monika Abs.
  Navíc včera ve 22 řadě, kde jsem si jindy pochvalovala zvuk jsem spustu věcí neslyšela nebo nerozuměla. A ne že by mi to zas až tak vadilo… :-)


 • Jiří

  Tak a je to tady-už se ruší představení 3.6.,6.6.,13.6.,17.6.,20.6.-to se dalo čekat!


 • Osk@r

  to: Jiří
  No zaplať pánbů, aspoň to nezkazi nevkus diváků :o)


 • Jana

  Díky té záplavě negativních reakcí, které jsem si zde přečetla jsem šla v pátek do divadla s velkou nedůvěrou (lístky jsem pravda měla zdarma) Začátek rozpačitý,některé scény bych vyškrtla (už několikrát zmíněný pes a pak to čtvrcení ženy) ale výkony herců z kterých jsem opravdu měla pocit,že si to užívají( občas se sami odbourávali )mě udrželi v divadle až do konce.Za všechny musím jmenovat vynikajícího Romana Vojtka a Štěpánová,duo Háma-Wehrenberg mě také mile překvapili. Hlediště bylo tak ze tří čtvrtin zaplněno a i když jsem tu viděla hodnotnější kusy,ovace publika byly nejhlasitější (v dobrém slova smyslu) právě v pátek.Opravdu nejsem skalním fanouškem Tele tele, Kameňáku apod., šla jsem spíš ze zvědavosti ale jak říkám výborní herci a tanečníci, srdečné publikum. Myslím, že záleží hodně jak se s tím herci poperou a reakce publika je také cítit na celkové atmosféře a v pátek se zadařilo v obou případech …..pravda žádnou hlubokou myšlenku jsem si neodnesla ale odcházela jsem příjemně naladěna ;-)


 • Martin K., Plzeň

  Souhlasím s Janou; já byl na generálce a nešel jsem na toto představení vůbec s žádnou představou; začátek je opravdu rozpačitý a člověk vlastně neví, na čem to vlastně je, ale výkony některých protagonistů fakt byly super! Roman Vojtek – v takévto vtipné roli jsem ho ještě neviděl a fakt super, naprosto skvělý byl Lumír Olšovský a kdo mě také hodně překvapil, byla Bára Štěpánová, která vystřihla “Doufám, že mi bůh sílu dá” na jedničku. O Monče Absolonojc se zmiňovat nemusím, protože kvůli ní jsem na toto představení šel… :-) Musím také souhlasit s Janou v tom, že ani já si neodnesl z představení nic, co by mě za každou cenu nutkalo jít znovu, ale na druhou stranu to bylo “odpočinkové” představení. Každý by si měl udělat obrázek sám, ale je fajn, že si člověk může přečíst názory z mnoha úhlů pohledu.


 • Katka

  Přidávám se k Terce jak se vůbec tady opavužují kritizovat ti co to ani neviděly. Já to vidělá dvakrát a musím říci, že sem se velice bavila a nebyla jsem sama publikum to dalo jasně na jevo bouřlivým potleskem a radostným hvízdáním. A herci co sem tam měla si to náramně užívají. Monika coby uklizečka nebo Lumír s Jakubem jako hlupáčci prostě k popukání. A co se jedná představení Kleopatra to nemůžete srovnávat Kleopatra se opírá o historické fakta kdežto tenhle muzikál je vyroben na fantazii a humoru což mě těší. Člověk se prostě potřebuje zasmát :) A nesnáším recenzisty ať si lidi udělají vlastní názor a nejsou dopředu odrazovány člověkem, kterej nechápe prostej humor. Tak to je všechno, co sem chtěla říci a nedejte na recenze a jděte se přesvědčit sami :)


 • Jiří K.

  Katka: Bohužel nejsem tak bohatý, abych mohle jen tak vyhazovat pětistovky za ptákoviny. I proto jsou recenze, ukázky představení atd., aby člověk získal představu, jak dílo zhruba vypadá a na základě toho se mohl rozhodnout, zda jít či nejít. Já v tomhle případě říkám: Vidět to opravdu nechci!
  ;)


 • HUGO

  Katka: souhlasím s tím, že kritizovat něco, co jsem neviděl, je trochu “divné”, ale zas na druhou stranu, obhajovat něco, co jsem také neviděl, je “divné” též! (viz. Terka – teď se nechci nikoho dotknout). A kritizovat recenzenty za to, že “nechápou prostej humor”, bylo doufám myšleno v žertu :-) Každá soudný člověk si udělá přeci názor sám a věz, nebudou-li recenze, články, upoutávky, prostě reklama pro dané dílo, tak to asi budou moci všichni brzy zavřít.
  Každý mámě jiný vkus, každému se líbí něco jiného a tak je normální, že si o tom můžeme popovídat z různých úhlů pohledu .-)


 • thenardier

  dnes se mi vyskytnul volný večer,dodal jsem si odvahy,koupil lístek za 150kč a šel…..ty prachy jsem mohl promarnit i jinak…třeba v hospodě….hrůza…kino,dramaturgie žádná,uprostřed představení ječící absolonová a jinak?je mi líto lidí na jevišti,že musí hrát před ze čtvrtiny zaplněným sálem a nechápu paní za mnou,čemu se celou dobu tak neuvěřitelně smála….a že já jsem smíšek..ale u tohoto?škoda,že opravdu nebylo koho dohledat v produkci a chtít vrátit vstupné…asi vědí proč….nikdy více…timto se omlouvám lidem na jevišti,kteří patří mezi mé přátele….takže..vandi,juraji,romane,jirko….sorry,ale fakt přešlap


 • thenardier

  a ještě něco,pane lichtenbergu…to,co je z většiny playback opravdu není muzikál


 • Zdeněk

  Tak a je to tady v září se ruší všechny přestavení a místo nich se nasazuje Křížem krážem muzikálem.


 • Jiří K.

  Zdeněk: Že by Křížem krážem Mušketýry, Angelikou, Monou,…? :D


 • Pavel Košatka

  Přesně tak Jirko ;)


 • Jiří K.

  Že sem si to hned nemyslel :D


« Starší komentáře Novější komentáře »