Recenze a reportáže

Premiéra Radky Špáňové v hlavní roli muzikálu “Johanka z Arku”


Necelé tři měsíce po obnovené premiéře muzikálu “Johanka z Arku” se v hlavní roli Johanky premiérově představila devatenáctiletá Radka Špáňová, která je novým talentovaným objevem Divadla Kalich. Spolu s ní také 10.12.2009 vystoupil Jan Kříž v roli La Hira, ve které zaskakuje za nemocného Kamila Střihavku. My jsme samozřejmě na představení nechyběli, takže Vám přinášíme reportáž a fotografie z představení.

Radka Špáňová a Jan Kříž

Radka Špáňová a Jan Kříž

Radka Špáňová a tanečníci v úvodu muzikálu

Radka Špáňová a tanečníci v úvodu muzikálu

Obnovená premiéra muzikálu Ondřeje Soukupa, Gabriely Osvaldové a Jiřího Hubače se odehrála 14.9.2009 na jevišti pražského Divadla Kalich, kam se přesunul z původních prostor Divadla Ta Fantastika, kde se “Johanka z Arku” úspěšně uváděla v letech 2000-2003. Obsáhlou recenzi z první i druhé premiéry, včetně porovnání obsazení jednotlivých rolí jsme vám přinesli již několik dní po premiéře, pro ucelenou recenzi z díla si tedy přečtěte nejdříve ji. A nyní již k aktuálnímu představení.

10.12.2009 jsme byli do Divadla Kalich pozváni ku příležitosti premiéry Radky Špáňové v hlavní roli Johanky. Nutno tedy dodat, že to tak úplně její premiéra nebyla, protože několik dní neplánovaně zaskakovala za Luciu Šoralovou na Slovensku, kde muzikál hostoval. 10.12. by se tedy dalo označit jako “česká oficiální premiéra”.

Radka Špáňová

Radka Špáňová

Pro teprve devatenáctiletou studentku Konzervatoře Jaroslava Ježka Radku Špáňovou je Johanka z Arku první velkou divadelní zkušeností, ale již na prvním konkurzu ohromila autory v čele s Ondřejm Soukupem, že jí nabídli v Johance roli. Běžně alternuje menší roli Sv. Markéty, ale jako tzv. swing hraje také Johanku, právě v případě, že Bára Basiková nebo Lucia Šoralová nebudou moci vystoupit. A “díky” hlasové indispozici Lucii Šoralové se to 10.12. povedlo.

Radka Špáňová je bezesporu skvělá zpěvačka. Všechny písně odzpívala velice dobře, zvláště očekávaný “Most přes minulost” a závěrečnou árii “Spáso duše mé”, které patří k nejtěžším písním, ale přesto je Radka zvládla na jedničku. Z konzervatoře má jistě dobrou průpravu, takže na jevišti působí přirozeně a sebejistě, mnohdy i více, než její zkušení kolegové. Vytknout musím však herecký projev, zvláště v začátcích představení, který byl v porovnání se skvělým pěveckým podáním mírným zklamáním. Během představení mi však připadalo, že se Radka do role více a více dostávala a závěrečné scény procesu už byly silné i po herecké stránce. Ale samozřejmě má Radka ještě spoustu času, aby se do role dostala, protože obě její kolegyně s rolí Johanky mají zkušenosti, především pak Bára Basiková. Ale již teď je jim smělou konkurencí a z mého pohledu překonala i Luciu Šoralovou.

Čtěte také náš rozhovor s Radkou Špáňovou k příležitosti její premiéry v hlavní roli Johanky!

Jan Kříž

Jan Kříž

Kvůli vážné hlasové nemoci Kamila Střihavky však dostal příležitost i další člen souboru, a to Jan Kříž v hlavní mužské roli kapitána La Hira. Tato role byla vždy spojována s rockovými zpěváky a jejich tvrdšími hlasy. Vždyť tuto roli hráli (či hrají) Petr Kolář, Kamil Střihavka, Ladislav Spilka nebo Jiří Zonyga. O to víc jsem byl zvědavý na výkon Jana Kříže, který bezesporu patří k výrazným mladým talentům hudebního divadla a i touto rolí to potvrdil. Písně pojal jinak, byl spíš citlivější než drsný La Hire, ale vše odzpíval s lehkostí a bravurou. V “drsných” scénách jako je například “Když smrt je…” vytáhl na diváky i chraplák a drsnější hlas, který sice není úplně jeho šálkem kávy, ale rozhodně nezněl špatně. K hereckému pojetí nemám žádné výhrady, takže pokud na Jana Kříže v roli La Hira budoucnu narazíte, jistě nebudete zklamaní (dále alternuje také roli Raimonda).

Vladimír Marek a Vilém Čok

Vladimír Marek a Vilém Čok

10.12. kolegům v hlavních rolích skvěle sekundovali Ondřej Ruml (Raimond), Vilém Čok (Král, který svou roli stále více a více po výrazové a komické stránce zlepšuje a piluje), Vladimír Marek (Operátor, který si stejně jako Čok s rolí hraje a díky různým postavám může Marek předvést mnoho hereckých poloh a všechny mu sedí), Martina Pártlová (Sv. Kateřina) nebo František Pytloun (Archanděl).

Na Johanku se i potřetí dobře koukalo a rozhodně vás nezačne i přes svou délku nudit. Od premiéry jsem si nevšiml žádných změn, což je v Divadle Kalich celkem neobvyklé, protože například Touha od Daniela Landy se během prvních repríz ještě dotvářela a měnila. Hudba s přispěním živé kapely je opravdu krásná a úderná, výprava také nenudí, projekce zblízka vypadají také dobře. Zkrátka, tento muzikál byste si neměli nechat ujít. Při jakémkoliv obsazení nebudete odcházet zklamaní, ani v případě mladé Radky Špáňové, která sice nepatří zatím mezi vyhledávané hvězdy, ale kvalitou (především zpěvu) mnoho z nich i předčí.

Ondřej Ruml a Radka Špáňová

Ondřej Ruml a Radka Špáňová

Antonín Moravec, Radka Špáňová a Jan Kříž

Antonín Moravec, Radka Špáňová a Jan Kříž

Jan Kříž, Radka Špáňová a další

Jan Kříž, Radka Špáňová a další

Vladimír Marek s vyčerpanou Radkou Špáňovou při procesu

Vladimír Marek s vyčerpanou Radkou Špáňovou při procesu

Radka Špáňová na hranici

Radka Špáňová na hranici

Děkovačka

Děkovačka

Autorem fotografií je exkluzivně pro Musical.cz Petr Marek. Pokud byste fotografie chtěli použít na vašem webu, ozvěte se nám na email redakce@musical.cz. Publikování bez svolení autora je přísně zakázáno!


Fotoreportáže a galerie
Fotografie ze zkoušek muzikálu “Touha”
Aktuální zprávy
HOREČKA SOBOTNÍ NOCI se rozloučí speciálním představením. Vyhrajte 2 vstupenky
Praha
RECENZE: Muzikálová parodie 50 ODSTÍNŮ! v Divadle Radka Brzobohatého
  • tom2410

    Samá chvála…to je dobře :-)….a sestřih nakonec není?


  • Pavel Košatka

    Ne, nic moc jsme netočili, jen Petr něco na foťák a nic moc jsme z toho nedali dohromady… Radši se někdy s produkcí domluvíme a natočíme pořádně celé na stativu.


  • Michal Smrkovský

    Lukáš Kumpricht byl jako LaHire taky výbornej, a zpíval to uplně jinak než všichni ostatní:-)