Recenze a reportáže

Smyslná CARMEN se vrátila na jeviště Hudebního divadla Karlín


Hudební divadlo Karlín v letošní sezóně sáhlo po osvědčeném titulu a uvedlo po sedmi letech v obnovené premiéře americký muzikál CARMEN s Lucií Bílou v hlavní roli. Ani my jsme na obnovené premiéře nechyběli a přinášíme vám krátké dojmy.

Muzikál Carmen napsali pro Hudební divadlo Karlín američtí autoři Frank Wildhorn (hudba) a Norman Allen (libreto) a Jack Murphy (texty) a jeho světová premiéra proběhla v říjnu 2008. Uveden byl v překladu Adama Nováka a v režii Gabriela Barreho, který letos režijně debutoval na Broadwayi s muzikálem Amazing Grace.

Jelikož obnovená premiéra Carmen je v podstatě totožná s premiérou původní (až na několik detailů) a obsazení taktéž zůstalo téměř beze změny, tak pro klasickou recenzi vás mohu směle odkázat na text Ondřeje Doubravy z roku 2008.

Ohňové kouzlo (Lucie Bílá a company)

Ohňové kouzlo (Lucie Bílá a company)

Jaké dojmy ale zanechala obnovená premiéra?

Za sebe největší klad představení považuji hudbu Franka Wildhorna, která kombinuje prvky klasického muzikálu s pop-rockovými aranžemi. Nechybí velká sólová čísla (Kéž sílu mám), dynamické duety (Blázen jak já; Ženská jak já), intimně komorní písně (Svatá Terezo), sborové skladby (Viva Amor) i muzikálově typické velké finále prvního aktu (Zpět nejde vzít). Zážitek z hudby umocňuje perfektní orchestr, na premiéře pod vedením Kryštofa Marka. Melodie mají hitový potenciál a některé písně vám budou hrát v hlavě několik dní po zhlédnutí.

Z hlediska podívané splňuje Carmen očekávání většiny diváků – výprava je velkorysá a barevná, přestavby jsou plynulé, ve velkých číslech doslova přechází zrak. Ani tentokrát nechybí živá zvířata, akrobatické a artistické kousky, kouzla apod. Kostýmy jsou taktéž rozmanité, skvěle jsou odděleny dva „světy“ – maloměstský a cirkusový. Proměnou v obnovené premiéře prošla garderoba Carmen, především zcela nové bílé šaty v závěru představení.

Carmen (Lucie Bílá) a Zuniga (Tomáš Trapl)

Carmen (Lucie Bílá) a Zuniga (Tomáš Trapl)

Po režijní stránce nepřináší Gabriel Barre do Karlína žádné inovativní prvky, ale podařilo se mu dát dohromady všechny složky show. I při střídaní městského a cirkusového prostředí působí Carmen velmi kompaktním a sehraným dojmem.

Hlavní hvězdou představení je samozřejmě Carmen v podání Lucie Bílé, na které je postavený celý marketing i samotná show. Lucie Bílá nikdy nebude skvělou herečkou, ale Carmen byla napsaná pro ní a vkládá do ní obrovské množství energie a jedinečného charisma. Po pěvecké stránce je fenomenální. Nechybí samozřejmě ani klasické úšklebky a výstřední chování, které diváky stále rozděluje na dva tábory. Za sebe ale mohu konstatovat, že Carmen patří k těm nejlepší rolím Lucie Bílé, ve které je vidět, že se cítí přirozeně a sebevědomě. (Lucie Bílá vystupuje oficiálně v roli Carmen bez alternace.)

José (Robert Jícha) a Carmen (Lucie Bílá)

José (Robert Jícha) a Carmen (Lucie Bílá)

Excelentní výkon předvedl Robert Jícha v roli Josého, stejně tak svým charisma a drsným chraplákem ovládl jeviště Václav Noid Bárta. Markéta Poulíčková v roli Kataríny od minulého uvedení získala na pěvecké i herecké jistotě a byla typově vhodnou představitelkou něžné mladé dívky.

V dalších rolích se představili standardně dobří Jiří Korn (Starosta Mendoza), Athina Langoska (Vědma), Pavla Břínková (Teta Inéz) a Tomáš Trapl (Zuniga). Zmínku si zaslouží také početná company, která kromě zpěvu a tance zvládá také cirkusové kousky.

Carmen (Lucie Bílá) a Katarína (Markéta Poulíčková)

Carmen (Lucie Bílá) a Katarína (Markéta Poulíčková)

Carmen se tedy vrátila v plné parádě a přináší to, co měli diváci rádi v prvním premiérovém uvedení. Hudební divadlo Karlín spojilo všechny ingredience pro divácký úspěch: líbivou popově laděnou hudbu, skvělý orchestr, populární Luciu Bílou v hlavní roli, vyvážené herecké obsazení, známý příběh a velkolepou efektní výpravu. Možná bychom od obnovené premiéry čekali více změn a inovací, ale ty by mohly být i k horšímu, divadlo vsadilo tentokrát na jistotu.

A samozřejmě si těžko člověk může odpustit na závěr poznámku, že i když je Carmen na české poměry povedená a u diváků osvědčená, tak bychom my, muzikáloví fanoušci, raději uvítali nějakou světovou novinku. Tak snad příště!

Obsazení obnovené premiéry muzikálu CARMEN

Carmen: Lucie Bílá
Katarina: Dasha, Markéta Poulíčková
José: Robert Jícha, Peter Strenáčik
Garcia: Václav Noid Bárta, Martin Pošta
Teta Inéz: Pavla Břínková
Zuniga: Lukáš Kumpricht, Tomáš Trapl
Starosta Mendoza: Jiří Korn, Josef Štágr
Vědma: Hanka Křížková, Athina Langoska

Cecílie: Zuzana Durďinová, Veronika Veselá
Sherida: Kateřina Nováková
Isabela: Kateřina Sedláková
Dolores: Linda Fikar Stránská, Barbora Skočdopolová
Rosa: Tereza Zelinková
Inmar: Ivo Hrbáč
Carlos: Jakub Šlégr

a další

Premiérová děkovačka

Premiérová děkovačka

Hromadné focení po obnovené premiéře Carmen

Hromadné focení po obnovené premiéře Carmen

Autorem fotografií z představení je David Kraus, Hudební divadlo Karlín.
Autorem fotografií z premiéry je exkluzivně pro Musical.cz Radek Janda.
Další publikování fotografií bez svolení autorů je přísně zakázáno. Pro více informací a svolení k publikování pište na email redakce@musical.cz.

Fotogalerie

1. a 2. premiéra

Autorem fotogalerie je Martin J. Polák.


Pozvánky a konkurzy
“AIDA” Eltona Johna přijíždí do ČR, HdK vypsalo konkurzy
Aktuální zprávy
Padesátá Královna Kapeska již tuto neděli v Hudebním divadle Karlín a Den matek
Recenze a reportáže
Do Prahy přijela energická West Side Story (expresní dojmy)
U článku nejsou žádné komentáře. Napište svůj názor jako první!