Recenze a reportáže

150. “Baron Prášil”: Marian Vojtko oslavil narozeniny i nominaci na Thálii


Na slavnostní 150. repríze muzikálu “Baron Prášil” se slavilo opravdu ve velkém. Kromě samotného jubilea muzikálu se objektivy fotoaparátů přítomných novinářů zaměřily také na Mariana Vojtka, který slavil své 38. narozeniny a také nominaci na prestižní cenu Thálie. Uznání si vyloužila také Hanka Křížková, která s nasazením vystoupila krátce po operaci kyčle.

Hanka Křížková a Marian Vojtko

Slavnostní repríza se konala v sobotu 19. března 2011. Fantastický příběh “Barona Prášila” baví diváky v pražském Divadle Hybernia již více než rok a dle sdělení producenta Oldřicha Lichtenberga bude bavit i nadále, a to nejen u nás. Na jeviště Hybernie Baron přiletí na kouli ještě v září a říjnu, poté se s celým svým vypravěčským světem přesune na velké turné po slovenských halách. Muzikál sází nejen na zpěvné písně Zdeňka Bartáka, slušné libreto Petra Markova a dobré výkonech většiny hereckého týmu, ale také na množství speciálních scénických efektů, které jsou v Praze unikátní. Zajímavostí je, že celé prostředí je promítáno na šedé kulisy pomocí nejmodernější 3D projekce.

V hlavní roli jubilejního představení vystoupil Marian Vojtko, a to ne náhodou. Vojtkův výkon totiž zaujal české divadelní experty natolik, že ho nominovali na cenu Thálie a novináři mohli také posoudit, jak vypadá pořádný muzikálový výkon. Pravdou je, že role Barona Prášila má skutečně potenciál pro ocenění, neboť skýtá bohaté možnosti nejen pro zpěv, ale také herectví a tanec. Marian Vojtko se netají tím, že mu role je blízká, právě po jeho, dalo by se říci, životní roli Jekylla/Hyda je to další osudová role a nominace na Thálii to jen stvrzuje. Roli Vojtko pojal po svém. Herecky přehnaný důraz dává baronovým vyprávěním tu správnou šťávu, vynikající zpěv je u tenorového operního zpěváka samozřemostí a tanec oproti prvotním nesmělým pokusům v operetách v Hudebním divadle Karlín je již také plynulý a pro oko příjemný. Jestli se Marian Vojtko Thálii zaslouží či nikoliv není v naší kompetenci rozhodnout, ale jistě se dá říct, že podává na pražskou scénu nadprůměrně komplexní výkon.

Marian Vojtko v rozverné scéně "Byl jsem jelen z jelena"

Pozornost se také zaměřila na Hanku Křížkovou, která odehrála roli Evelíny ve ztížených podmínkách, a to po nedávné náročné operaci kyčle. I když má Evelína čtyři alternace, tak Křížková byla jediná, která mohla v tu chvíli vystoupit. Samozřejmě jsme jí odpustili náročnější pohybové prvky, které její role obsahuje, především proto že nám to vynahradila úžasným pěveckým podáním. Píseň “Jsem stále tvá” je v její interpretaci skutečným skvostem a společně s Vojtkovým “Na křídlech fantazie” patří k vrcholům představení.

V dalších rolích se představili Zuzana Benešová (Patricie), Tomáš Savka (Frank), Markéta Procházková (Gita), Vlastimil Zavřel (Omen), Jan Fiala (Nomen) a Jiří Langmajer (Wilcox). U posledního jmenovaného se jen krátce pozastavím, protože ostatní kolegové předvedli skvělé výkony, ale ve vší úctě k činohernímu umu pana Langmajera musíme trvat na tom, že mu tato role nesedí a pěvecky ji nezvládá a bohužel není znatelná ani žádná extrémní snaha.

Hanka Křížková a Jiří Langmajer

Po skončení představení následovala bouřlivá děkovačka a oslavenec Marian Vojtko byl doslova zasypán dárky od svých věrných fanynek. Nechyběl samozřejmě ani dort a píseň “Happy Birthday” od přítomných kolegů. Na jevišti se také objevili producent muzikálu Oldřich Lichtenberg a autor hudby Zdeněk Barták, kteří pronesli několik děkovných slov. Na úplný závěr vylosoval Marian Vojtko jednu šťastnou divačku, která si odnesla dárkový balíček od produkce muzikálu.

Držíme tedy Marianu Vojtkovi zítra palce při předání cen Thálie (samozřejmě i Kamilu Střihavkovi, protože spolu svedou opravdu rovný souboj) a přidáváme se tímto článkem k oficiálním gratulantům k narozeninám, nominaci i k muzikálovému jubileu.

Zuzana Benešová a Markéta Procházková

Hvězdy večera přímo po představení

Mariana kolegové v divadelním baru obdarovali kuriozními dárky

Nechybělo ani slavnostní rozkrojení dortu

Autorem fotografií je Martin J. Polák (Divadlo Hybernia). Děkujeme Martině Jandové a za jejich laskavé poskytnutí!


Praha
Muzikál Přízrak Londýna míří do Prahy a představil obsazení
Pozvánky a konkurzy
Divadlo Hybernia vyhlašuje konkurz do muzikálu Janka Ledeckého IAGO
Praha
“Quasimodo” veřejně vyhlásil oficiální začátek zkoušek (+ video)
 • BeaHaydee

  Marianovi Thalii zelam a dufam ze na to slubovane turne po Slovensku pojde on. Len stale cakam, kedy sa zacnu predavat listky, ale to je este asi skoro. CD Barona Prasila mam napocuvane odpredu-odzadu a uz by sa patrilo aj navstivit nejake to predstavenie :-)


 • Miri Nikolaj

  …a obdiv také patří compačce, v níž nejeden člověk zaskakoval do role, kterou normálně nehraje!


 • Tereza

  Taky bych ráda popřála všechno nej k tomu svátku :-)


 • BeaHaydee

  Thalie je doma, gratulujem :-)