Recenze a reportáže

Muzikál “Dáma s kaméliemi” se rozloučil s diváky (+ video sestřih z muzikálu)


27.9.2009 se v Divadle Ta Fantastika konala derniéra dalšího muzikálu, tentokrát muzikálu Michala Pavlíčka “Dáma s kaméliemi”. Za obrovského aplausu diváků se “Dámička” rozloučila a my jsme si pro vás připravili exkluzivní reportáž s fotografiemi a jako speciální dárek desetiminutový video sestřih těch nejlepších písní z muzikálu.

Kamil Střihavka a Bára Basiková

Kamil Střihavka a Bára Basiková

Muzikál “Dáma s kaméliemi” je třetím divadelním dílem kytaristy Michala Pavlíčka a měl premiéru 22.11.2007. Od prvních repríz se názory na představení značně mísily a po premiéře se dílo ještě razantně změnilo. Například byla kompletně přepracovaná scénografie a vlastně upravena celá režijní koncepce. Hudební složka jako celek měla mnohem větší šanci na úspěch než předchozí Pavlíčkovy muzikály Excalibur a Obraz Doriana Graye (jehož derniéra se také nezadržitelně blíží), protože místo tvrdého alternativního rocku Pavlíček vsadil na poprockové balady. Režie se ujala Viktorie Čermáková, která sice nepřinesla do díla žádné výrazné umělecké prvky, jako například Jiří Pokorný, ale o to přístupnější byla “Dámička” (jak se muzikálu záhy začalo přezdívat) pro běžného nenáročného diváka.

Hudbě Michala Pavlíčka dodala ty správné “grády” pětičlenná živá kapela, která se také aktivně zapojovala do děje (její umístění přímo na jevišti tomu napomáhalo), což byl také jeden z originálních a velice funkčních nápadů tvůrčího týmu. Jak jsem psal výše, většina písní jsou krásné poprockové balady (“Bledá“, “K lásce já“) nebo veselejší rytmické písně (“Nech se unést“, “Číča“). Texty napsali Karel Steigerwald a režisérka Viktorie Čermáková. Vynikají především originalitou a nezvyklými kombinacemi (“Tady jen plíseň, sex a drogy, na schodech vzadu slintaj dogy.“).

VIDEO SESTŘIH Z MUZIKÁLU

Připravili jsme pro Vás exkluzivní video sestřih z derniérového představení. Ve více než 10 minutách naleznete to nejlepší z “Dámy s kaméliemi”. Fanoušci tohoto díla mohou zavzpomínat na úžasné dva roky s “Dámičkou”, ostatní se alespoň nyní mohou s dílem seznámit. Kamera Radek Janda, střih a úprava Pavel Košatka.

.

Míla König a jeho "Bledá"

Míla König a jeho "Bledá"

Rozmanitost hudby nádherně kopíruje rozmanitost děje. Muzikál ani zdaleka není přesným opisem Dumasovy stejnojmenné knihy, ale jen se jí zběžně inspiruje. Hlavní hrdinkou je slavná zpěvačka Markéta, která se díky vztahu s producentem Baronem dostane až na vrchol své kariéry. Potká ale také mladého studenta Adama, který je do ní blázen a pronásleduje ji tak dlouho, dokud se do něj Markéta také nezamiluje. Odjedou na venkov na chatu, kde prožívají klidnou idylku nebo divokou svatbu jejich kamarádů. Pak do hry vstoupí Adamův otec a pár rozdělí. Markéta se vrací zpět ke své kariéře a k Baronovi. Podléhá ale svojí nemoci, jedinou útěchou jí je odpuštění Adama.

První půle představení je tedy celá o Adamově “dobývání” a nese se spíše v komickém duchu. Druhá půle už zvolňuje a na konci muzikálu už přichází opravdové milostné drama. Příběh tedy rozhodně nenudil a každý si v něm našel tu “svou oblíbenou pasáž”. Někdo se šel pobavit, jiný pobrečet. A tak to fungovalo, z jeviště totiž i díky skvělým výkonům emoce přímo přetékaly do hlediště.

Bára Basiková

Bára Basiková

Hlavní roli na posledním představení odehrála Bára Basiková, která dlouhou dobu neměla alternaci, v září 2008 se k ní přidala Iva Marešová. Bára zvládala svůj výkon znamenitě, role jí padla jako ušitá. Její nezaměnitelný hlas a přirozený herecký výkon byl zkrátka nezapomenutelný. Basiková navíc svou roli vždy vyšperkovala nějakým přidaným fórkem a její energie se přenášela na diváky. A árie po rozchodu s Adamem “K lásce já” patří k tomu nejlepšímu, co se kdy na jevišti Ta Fantastiky objevilo.

Miloslav König je známý jako skvělý zpěvák (skupina Velmi krátké vlny) i jako herec (angažmá v Divadle v Dlouhé). Až v Divadle Ta Fantastika dostal možnost obě své přednosti zkombinovat a Adam je učebnicovou ukázkou dobrého muzikálového výkonu. Stejně jako z Basikové i z něj čiší energie a má velice příjemnou barvu hlasu. O hereckém výkonu není třeba vůbec debatovat, jako činoherec tuto roli zvládá bravurně. V páru s Bárou Basikovou skvěle ladí a je opravdu škoda, že spolu jinde v současnosti nevystupují.

Kamil Střihavka a želvy

Kamil Střihavka a želvy

Role Barona byla vždy přisuzována spíše Václavu Noidu Bártovi, kterému zajisté sedla lépe typově. Kamil Střihavka ale roli pojal po svém a stejně jako ústřední pár je skvělý. A kostým, do kterého ho navlékli je už sám o sobě okouzlující. Ztřeštěná kamarádka Markéty Kristýna v podání Evy Kratochvílové se od premiéry velice zlepšila a na derniéře už předvedla taktéž dobrý výkon. Další Markétčina výstřední kamarádka Sabina Dáša Součková příběhem jen tak “proplouvá”, ne každého zaujme její hluboký hlas, ale to je otázkou vkusu a sympatií. Profesně je vše odvedeno skvěle a stejně jako u Střihavky ji kostymérka Natálie Steklová oblékla opravdu “crazy” kostým.

Kapitola sama pro sebe je čistě činoherní role Adamova otce. Na derniéře ho hrál Vladimír Marek, o jehož hereckém talentu nemá snad nikdo pochyb. V roli střídá různé polohy, od nenávistného nesympatického tlusťocha až ke starostlivému (možná až příliš moc) otci. Právě Marek obstaral derniérovou složku představení a připravil si pořádnou porci nových replik, které pobavily jak věrné fanoušky, tak i běžné diváky.

Vladimír Marek domlouvá Báře Basikové

Vladimír Marek domlouvá Báře Basikové

Nedílnou částí představení je živá taneční banda želv a již výše zmíněná živá kapela. Želvy odehrály poslední představení ve složení Lukáš Burian, Zbyněk Šporc a David Steigerwald. Kapela hrála (ale i zpívala) pod vedením Lukáše Kulicha, dále hráli Mirek Lacko, Jaryn Janek a Ondřej Pomajsl.

Derniéra se tedy výkony, nasazením i přidanými vtípky stala jedním z nejlepších repríz “Dámy s kaméliemi” vůbec a diváci ji za to odměnili obrovským potleskem ve stoje. Vynutili si tak i přídavek, který sice herci neměli příliš nacvičený, ale na rozloučení se píseň “Lásky se nezříkej” hodila jako závěrečné poselství. Za sebe musím říci, že je nesmírná škoda, že “Dáma s kaméliemi” a vlastně i ostatní muzikály Ta Fantastiky končí. Doufejme však, že alespoň Excalibur “přežije” a údajně nový připravovaný titul kvalitou nahradí ty zderniérované.

Bára Basiková a Eva Kratochvílová

Bára Basiková a Eva Kratochvílová

Bára Basiková a Míla König

Bára Basiková a Míla König

Bára Basiková nasadila Kamilu Střihavkovi tykadla

Bára Basiková nasadila Kamilu Střihavkovi tykadla

Míla König unáší Máru Basikovou

Míla König unáší Báru Basikovou

Bára Basiková, Eva Kratochvílová a želvy

Bára Basiková, Eva Kratochvílová a želvy

"K lásce já"

"K lásce já"

Hádka Kamila Střihavky a Míly Königa

Hádka Kamila Střihavky a Míly Königa

Míla König

Míla König

Vladimír Marek a pes, jmenuje se Pes

Vladimír Marek a pes, jmenuje se Pes

Dáša Součková ukončuje řádění ve sklepě

Dáša Součková ukončuje řádění ve sklepě

"Zavátá" Bára Basiková

"Zavátá" Bára Basiková

Vladimír Marek to na děkovačce rozjel

Vladimír Marek to na děkovačce rozjel

Bára Basiková

Bára Basiková

Míla König a Eva Kratochvílová rozdávali úsměvy na všechny strany

Míla König a Eva Kratochvílová rozdávali úsměvy na všechny strany

Autorem fotografií je exkluzivně pro Musical.cz Petr Marek. Pokud byste fotografie chtěli použít na vašem webu, ozvěte se nám na email redakce@musical.cz. Publikování bez svolení autora je přísně zakázáno!


Recenze a reportáže
Pražské muzikálové scéně již nechybí Touha
Recenze a reportáže
Tomáš Novotný na svém soirée bavil historkami i muzikálovými hity
Recenze a reportáže
“Klíč králů” – vysněný projekt Daniela Landy skončil jako polotovar
 • Klárka

  Dámička nám bude moc chybět :-((
  A derniéra byla opravdu úžasná, i když jsem v druhé půlce už přes slzy moc neviděla :-)


 • Kathrynb

  Také jsem měla tu čest být na derniéře a musím jen souhlasit, že to byla nádhera. I mně bude Dáma s kaméliemi chybět. Díky všem, kdo vytvořili toto nezapomenutelné představení! A děkuji též za článek i video :)


 • peggy.kaja

  Ač jsem Dámu viděla jen na předposlední repríze a derniéře, zapsala se do mého srdce jako úžasná inscenace nesmazatelným písmem a už teď doufám v její “za pár let” návrat….


 • Veronika B.

  Srdečné díky za skvělý článek, fotky, video… jo, jsou to těžká loučení a náhrada nikde. Dorian bude pro mě ještě mnohem bolestnější, tak doufám, že budete přitom a zůstane alespoň ta reportáž.


 • Kříča

  Díky za krásnou reportáž! Ukápla mi slza, když jsem to četla a koukala na video a fotky… Jako bych tam znovu byla. :-) Derniéra byla jedna z nejlepších repríz vůbec (a že jsem jich viděla!) Dámičky je opravdu veliká škoda! Nezbývá než doufat, že se třeba jednou vrátí! PIC!


 • Michal

  musím souhlasit, byl jsem na Derniéře … a PARADA … jen škoda že Ta Fa s muzikály jde do kytek :-(


 • tom2410

  Dámičku jsem viděl jen jednou! a je to škoda.doufám že se někdy vrátí nebo objeví na dvd (ikdyž nejspíš ne)


 • marek.štefan

  Co se to v TaFa děje, ruší jeden muzikál za druhým, snad se to nebude týkat Excaliburu!! Neví se, jestli se chystá něco nového v TaFa?
  Moc si to neumím vysvětlit, připadá mi, že zájem o muzikály stále je, že by měla vliv ekonomická krize??


 • Zdeněk

  Něco sem zaslechl o novém muzikálu Don Juan a mělo by se hrát jako za dob Johanky jeden muzikál a pořádně tím ale nechci říct že ted by to bylo špatný


 • Verčaaa

  …dokonalý článek, fotky, video..také mi Dámička bude chybět, svoje místo si u mě rozhodně našla :-)) a děkuju všem za skvělou derniéru, nejvíc jsem se klasicky dojímala u “Bledé” a “K lásce já”, přitisklo mě to hluboko do sedačky :-))


 • thenardier

  podle informací,v tafa chtějí všechno zrušit a do budoucna se věnovat jen černému divadlu….njn když se dojí magistrát v karlíně,nemůže se hrát v tafa…aneb jednim zadkem se na dvou židlích sedí blbě


 • Zdeněk

  Moc prosím nevíte jestli se dají koupit někde lístky na posledního Doriana jaksi sem zaspal a už nevím kde hledat


 • HUGO

  teď už asi nikde :-(
  ale zkoušej sledovat stránky předprodejů, někdy se něco uvolní


 • Simona

  to Zdeněk: zkus sledovat online předprodej http://www.tafantastika.cz,někdy se stane,že si vstupenky nevyzvednou a místa se uvolní


 • Pavel Košatka

  Na předprodejích, i na oficiálních stránkách má divadlo jen zlomek vstupenek, na pokladně jistě nějaké budou mít, tak si je rezervujte telefonicky.


 • Zdeněk

  Moc děkuju uš je mám rezervovaný


 • Lenka

  Na Dámičku jsem dlouho váhala jít…dávala jsem přednost osvědčenému Exu, Dorianovi a Lásce…až informace, že jsou poslední dvě představení a obě odehraje Bára nás “dokopala” si lístky koupit…a hořce lituju…lituju, že jsme ji neshlédli dřív a neměli tedy šanci vidět ji vícekrát, protože to bylo vydrařené dílko, taková Zavátá…nebo Líběj mě jak déšt…Bledá…nádherné písničky, skvěle zazpívané, skvěle zahrané…škoda jí.


 • Olynka

  Tenhle muzikál jsem viděl jednou a zanechal ve mně rozporuplné pocity. Basiková dobrá, želvy skvělý a to je tak asi všechno. Hudba žádný zázrak a navíc tak hlasitá, že nebylo zpěváky slyšet, půlku muzikálu jsem si tedy spíš domyslela.


 • tom2410

  To je škoda, mě osobně Dáma, jako všechno v TaFa, naprosto dostala :)