Recenze a reportáže

FREDDIE je muzikálová show nabitá emocemi a neskutečnou energií


Ty největší hity skupiny Queen živě v podání kapely Queenie vás provedou jedním z nejvýraznějších osudů minulého století. To je nový muzikál FREDDIE, který vypráví strhující příběh inspirovaný životem Freddieho Mercuryho. Premiéry se uskutečnily 14. a 15. dubna 2018 v Divadle Radka Brzobohatého.

Úplně první nápad na muzikál Freddie vznikl tak, že Rudolf Hrušínský nejml. seznámil režiséra Karla Janáka s frontmanem mezinárodně úspěšné skupiny Queenie Michaelem Kluchem, a ukázal mu, jak Queenie “hrajou”.

“Tak jsme si řekli, že by bylo super toho nějak využít, protože Michael je zároveň i herec a hrál v několika muzikálech. Chtěli jsme udělat muzikál, kde budeme mít co nejvěrohodnějšího Freddieho a stejně tak hudbu, kterou Queen hráli, a to obojí Michael splňoval. Tak jsme začali vymýšlet, jaký by mohl mít ten muzikál příběh a přišli jsme na to, že písničky od Queenů odráží jejich reálný život, všechno to, co řešili za problémy se do těch písniček promítlo. Takže když jsme sestavovali příběh, tak se nám tam ty písničky náramně hodily,“ vysvětluje režisér Karel Janák.

Na sestavování příběhu spolupracoval i Peter Freestone, který byl dlouhá léta osobním tajemníkem Freddieho Mercuryho. „Jsme moc rádi, že máme u sebe někoho, kdo se s Freddiem skutečně znal a ví, jak to tenkrát všechno doopravdy bylo. Kolikrát jsme narazili v našem muzikálu na věci, které se tam hodily z hlediska dramatického spádu, ale Peter nám řekl, že se to tak nestalo, tak jsme museli najít nějaký kompromis, abychom šli tou správnou cestou,“ dodává Karel Janák.

Karel Janák a Peter Freestone

Karel Janák a Peter Freestone

Pojďme se nyní podívat, jak se nakonec Freddie vydařil. Psáno z druhé premiéry 15. dubna 2018.

Režisér a scénárista Karel Janák napsal a zinscenoval příběh, který je propracovaný a vystihuje všechny důležité momenty ze života Freddieho. Od počátku jeho kariéry, kde objevuje sám sebe, až po tragický a smutný konec. Jednotlivá hudební čísla nápaditě posouvají děj a nejedná se pouze o “násilně” vložené písně. Janák ve své režii nevyužil jen prostor jeviště, ale svůj příběh odehrávají hlavní hrdinové i mezi diváky v hledišti.

Scéna Šárky Urbanovské je minimalistická, s pár rekvizitami, ovšem naprosto dostačující. Zajímavé je i pojetí dvou okének umístěných v horní části jeviště, která slouží např. jako nahrávací studio, okno hotelového pokoje, či lóže na koncertě. Scénu pak dotváří kruhová projekce, která účelně koresponduje se symbiózou představení.

O choreografie se postaraly Andrea Straková a Linda Fikar Stránská. Nečekejte žádná velkolepá taneční čísla, ale promyšlenou, důvtipnou a moderní choreografii, která do komorního prostředí divadla skvěle zapadá.

Kostýmy jsou z dílny Lucie Herejtové a zvláště v případě postavy Freddieho není o jejich extravaganci a výstřednost nouze, však bylo také z čeho čerpat.

Za důležitou zmínku stojí fakt, že všechny písně zazní v původním, anglickém znění, což jen kvitujeme. Texty jsou převedeny do českých titulků, které jsou zobrazovány nad jevištěm a jež má na svědomí jazyková poradkyně Kristýna Řasová. Rovněž je myšleno i na zahraniční návštěvníky představení a česky mluvené texty jsou naopak doprovázeny titulky anglickými.

Hudební nastudování je v kompetenci Petry Jankové a Petra Ožany. Asistence režie se ujala Charlotte Doubravová a na muzikálu dále spolupracovali Ondřej Brzobohatý a Dominik Svoboda.

Tvůrčí a inscenační tým

Scénář a režie: Karel Janák
Asistentka režie: Charlotte Doubravová
Scéna: Šárka Urbanovská
Kostýmy: Lucie Herejtová
Choreografie: Andrea Straková a Linda Fikar Stránská
Hudební nastudování: Petra Janková, Petr Ožana
Spolupráce: Ondřej Brzobohatý, Dominik Svoboda
Jazykový poradce: Kristýna Řasová
Překlad / titulky: Kristýna Řasová

Obsazení muzikálu FREDDIE

Freddie – Michael Kluch
Manager – Jiří Korn / Ernesto Čekan
Novinář – Rudolf Hrušínský nejml.
Brian – Roman Říčař / Roman Tomeš
Prenter – Přemysl Pálek / Lukáš Burian
Moralistka – Simona Postlerová / Tereza Nekudová
Mary – Romana Goščíková / Charlotte Doubravová
Fotograf – Ondřej Černý / Daniel Ondráček

Company – Jitka Antošíková, Eliška Kenclová, Markéta Šandová, Věra Vodičková, Denise Wich, Evžen Bočkor, Petr Špinar, Petr Šudoma

kapela Queenie
Rudy Neumann – elektrická kytara
Petr “Bali” Baláš – bicí
Martin Binhack – basová kytara
Michal David – klávesy

Titulní role Freddieho Mercuryho byla svěřena Michaelu Kluchovi, který má s tímto interpretem nemalé zkušenosti a my rovnou řekneme, že to byla TREFA do černého! Pěvecky je naprosto excelentní, herecky pak dosahuje svého nejlepšího výkonu na muzikálových prknech. V této úloze si v našich končinách nedokážeme představit nikoho jiného.

Michael Kluch

Michael Kluch

Jiří Korn, sedne-li mu role, je zcela nepřekonatelný. A právě v tomto případě tomu tak je a role mu sedne jak “prdel na hrnec”. Jako manager hudební kapely nepostrádá žádný z kladů ani záporů této profese. Místy je nabubřelý, místy arogantní, jindy zas vtipný, či pokorný. To vše doplňuje svým nezaměnitelným pěveckým projevem.

Kytarista Brian v podání Romana Říčaře je herecky a pěvecky absolutně bezchybný a svým osobním kouzlem a barvou hlasu si podmaní nejednoho diváka.

Roman Říčař a Jiří Korn

Roman Říčař a Jiří Korn

Herecký koncert pak předvádí Simona Postlerová v roli zásadové, nekompromisní a moralistické senátorky, která nakonec podlehne rockovým tónům skupiny Queen. Nejsme přílišnými zastánci zpívajících herců, ale v případě Postlerové uděláme rádi výjimku, její “Another One Bites the Dust” vás náležitě rozproudí.

Přemysl Pálek každou svou novou rolí jen a jen roste. Jeho Prenter je nesmírně charismatický, ale i vypočítavý zároveň. K tradičnímu znamenitému tanci přidává i vynikají zpěv a v neposlední řadě i humor, pro nějž má prostoru dostatek.

Simona Postlerová

Simona Postlerová

Přemysl Pálek

Přemysl Pálek

Jako láska a velká opora Freddieho se představila Charlotte Doubravová v úloze Mary, která je okouzlující, milující, starostlivá, ale i zklamaná zároveň. Mary projde dějem značnou proměnou, a to se Doubravové povedlo ztělesnit dokonale. Své vystoupení pak korunovala v písních “Love of My Life” či “Save Me”, kdy se vám chce zakřičet “wow”.

Takovým “komentátorem” celého příběhu je bulvární novinář, kterého si zahrál Rudolf Hrušínský nejml.. Na jednu stranu ukazuje mediální “hyenu”, která se v honbě za senzací nezastaví před ničím, aby posléze našel v sobě i pozitivní lidskou stránku. Tuto činoherní úlohu zvládá Hrušínský s přehledem.

Charlotte Doubravová

Charlotte Doubravová

Rudolf Hrušínský nejml.

Rudolf Hrušínský nejml.

V menší, ale neméně důležité roli fotografa, se představil Daniel Ondráček, kdy Freddie při setkání s ním začíná poprvé poznávat svoji orientaci, a v nás zanechal sympatický dojem.

V company účinkovali Eliška Kenclová, Markéta Šandová, Věra Vodičková, Evžen Bočkor a Petr Šudoma.

Michael Kluch a Daniel Ondráček

Michael Kluch a Daniel Ondráček

O živý hudební doprovod celého muzikálu se postarala skupina Queenie, která po celou dobu “nesleze” z jeviště. Trochu jsme se obávali, jak zvuk rockové kapely bude znít přeci jen v komorním prostředí Divadla Radka Brzohatého. Naše obavy byly ovšem liché. Celkový sound zněl báječně, možná k tomu dopomohla i nová technika, která byla speciálně pro představení pořízena a místy jsme si připadali jak na opravdovém koncertě. Tím ale muzikál rozhodně není. Queenie tak zaslouží velkou pochvalu a uznání.

Závěrem přeci jen malá “výtka” či poznámka pro organizátory. U krajních sedadel vlevo, bychom uvažovali o přeřazení do kategorie tzv. “restricted view” (což není v Čechách moc v módě), kdy na kapelu Queenie nemusíte vůbec vidět.

Queenie

Queenie

FREDDIE je muzikálová show nabitá emocemi a neskutečnou energií. Dokonalý zvuk živé kapely, největší hity skupiny Queen, strhující příběh jedné z největších hvězd hudební historie, perfektní pěvecké a herecké výkony, to vše slibuje podívaná, kterou připravilo Divadlo Radka Brzobohatého. Za nás palec nahoru.

VIDEO

z děkovačky 2. premiéry

FOTOGALERIE – 2. premiéra

FOTOGALERIE – 1. premiéra

Brian – Roman Tomeš / Moralistka – Tereza Nekudová / Mary – Romana Goščíková

FOTOGALERIE – zákulisí


Recenze a reportáže
Jan Kříž a Veronika Gidová v hlavních rolích muzikálu “Pomáda”
Fotoreportáže a galerie
Kamila Nývltová oslavila 30. narozeniny a 10 let na scéně úchvatným koncertem
Recenze a reportáže
Chyť mě, jestli na to máš – česká premiéra v Plzni
  • fanoušek Queen

    Naprosto zbytečný muzikál, kde je pouze jedna dobrá věc a to hudba. Vše ostatní od choreografie, scénáře, ztvárnění je naprosto zoufalý a neodpovídá to preciznosti se kterou Queen vždy pracovali. Mám pocit, že to je pouze snaha přílákat lidi na něco co táhne a vyprodá sál. Za mě hrůza. Revivalová skupina by měla hrát pouze koncerty, když už se živí tím co někdo jiný vymyslel, ale být součástí muzikálu je fakt šílený.