Nosiče

“New Dracula 2009 – 2010” – krátká reportáž ze křtu nového CD a jeho recenze


V úterý 15. 9. 2009 bylo v klubu pražské restaurace Celnice pokřtěno nové výběrové CD kultovního muzikálu Karla Svobody, Zdeňka Borovce a Richarda Hese „Dracula“ vydané společností „Monitor – EMI“ k novému nastudování v Divadle Hybernia s letopočtem 2009-2010. Mimo krátké reportáže a fotografií pro vás máme i malý videobonus a dojmy z poslechu CD.

Na křest se někteří účinkující dostavili stylově v kostýmech, což ostatně můžete vidět na pár fotografiích.

I při pózování fotografům Krvinky nedaly pokoj...

I při pózování fotografům Krvinky nedaly pokoj...

Daniel Hůlka ještě před křtem nádherně zlehčil oficiální informaci o své dosud nejlepší pěvecké formě, Oldřich Lichtenberg připomněl, že se „Dracula“ bude hrát jen do 27. prosince tohoto roku, potom jej vystřídá „Baron Prášil“, ale „Dracula“ nicméně zůstává na repertoáru. Vladimír Kočandrle, ředitel vydavatelství „Monitor EMI“ vyjádřil lásku k nové Hybernské inscenaci, která dala popud k novému vydání. Samotné CD speciálním (a dosti sladkým) nápojem s názvem „Krvesaj“, nepokřtil nikdo jiný než Draculovy věrné přisluhovačky Krvinky… K jídlu se podával krvavý tatarák (ten jsme ale už ochutnat nestihli).

Dorazily též Nymfy

Dorazily též Nymfy

.

Logicky došlo i na pěvecké vystoupení Daniela Hůlky a Kamily Nývltové, jejich píseň „Žít“ vám ostatně díky povolení natáčet nabízíme ke zhlédnutí coby malý přídavek na našem Stream.cz kanálu, video pokojně sdílejte s ostatními, budeme ale rádi za odkaz na náš web. Všimněte si roztomilého momentu v čase 1:39, tohle na běžném představení jen tak nezažijete.

Daniel Hůlka a Kamila Nývltová – “Žít” (Dracula)

draculavideo Provedení písně “Žít” z muzikálu “Dracula” u příležitosti novinářského křtu nového CD “New Dracula 2009-2010” 15. 9. 2009 v pražské restauraci Celnice. Zpívají Daniel Hůlka (Dracula) a Kamila Nývltová (Adriana).

Kamera – Radek Janda
Zpracování – Ondřej Doubrava

Délka videa: 3:07

.

Daniel Hůlka s Kamilou Nývltovou

Daniel Hůlka s Kamilou Nývltovou

drackrest0087

Leona Machálková, Eduard Klezla, Kamila Nývltová

Kmotrem nového CD byly dravé Krvinky

Kmotrem nového CD byly právě dravé Krvinky

Oficiální část programu zakončila prezentace videoklipu k populární skladbě „Nespravedlivý Bůh“, který střídá záběry z nahrávání ve studiu s ukázkami z jeviště z různorodých scén v ději. Nevíme jak mohutné bude jeho nasazení například do televizí, nicméně jako s jedním s bonusů na DVD s ním asi můžeme počítat.

Pojďme ke krátkému zhodnocení nového nosiče:

"Fantasy" přebal nového CD

"Fantasy" přebal nového CD

Abychom řekli pravdu, k vydání nových CD „Draculy“ a stejně tak chystané „Johanky z Arku“, jsme nezaujali zatím zcela jasné stanovisko, jsou tu argumenty pro i proti. Pojďme si je probrat právě na příkladu CD „New Dracula 2009 – 2010“.

Další nosič divácky oblíbeného díla do sbírky potěší vždy, ať už je jakýkoli, navíc, kdo chce může zde hodnotit různé interpretační rozdíly. Možná i dramaturgové v radiích ocení, že mohou hit „Jsi můj pán“ oficiálně nabídnout i v jiném podání.

Zásadní věcí ale je, že disk kromě změny obsazení nic nového nepřináší (nové hudební aranže tu nejsou), zvláště, když má „Dracula“ k dispozici nejvíc nosičů ze všech etap jeho dřívějších uvádění a ty mají neopakovatelné kouzlo. Možná budeme silně v menšině, ale změna obsazení se nezdá být dostatečným důvodem k vydání dalšího nosiče. Tento, pouze desetiskladbový, by se navíc mohl (pokud si odmyslíme výstupy postavy Stevena – zde zpívané Tomášem Savkou) jmenovat, s přihlédnutím k sestavení výběru jmenovat třeba, dovolte autorskou nadsázku, „Dracula a jeho osudové ženy“.
Daniel Hůlka zde skutečně předvádí trochu jiné pojetí hlavní postavy, řekněme více lidské a melancholické, ale bude tyto rozdíly mít čas a chuť vnímat běžný posluchač, zvláště, když si do přehrávání navíc tu a tam sám zazpívá?

Naprosto se rezignovalo na dějovou linku a veškerá dramaturgie se točí kolem hlavní postavy (Daniel Hůlka), Lorraine (Monika Absolonová) a Adriany (Kamila Nývltová + drobný vstup Šárky Vaňkové v poslední standardní skladbě). Postava Stevena je zde asi coby malý přídavek. Nejvíce je tedy zastoupena druhá a třetí epocha. Finální „Snový soud“ je dokonce „bonusem“ z nahrávky původní (pokud počítáme jen Hůlkovy nahrávky), kterou už každý zájemce o dílo jistě doma má, navíc právě původní výběr byl  nedávno za pár korun vydán v reedici. Je tedy nahrávka z roku 1995 bonusem v tom pravém smyslu? Lépe by bylo nabídnout nový megamix, který byl ke slyšení před uvedením…

Pro zájemce by též bylo přínosnější,kdyby namísto použití původních hudebních základů bylo dílo výrazněji hudebně přearanžováno a k tomu se přizvalo nové obsazení. Poté by tento záznam na CD mohl být skutečně považován za nový, jelikož by kromě čerstvého interpretačního vkladu přinesl i osvěžení ve stránce hudební a takové legendární dílo by si ho po letech zasloužilo. Pravdou ovšem je, že velké procento posluchačů by asi mělo z odlišného hudebního nastudování obavy a jinak svou „srdcovku“ zkrátka slyšet nechce.

Vydání nicméně právě pro důvod konzervativnosti nezatracujeme, jen pro tuto novou památku z Hybernské inscenace měl být zvolen jiný obchodní model a opět nemusíme chodit daleko. Pokud může u časopisu vyjít sedmiskladbová „upoutávka“ „Johanky z Arku“, proč by nemohl za levnější peníz takto vyjít „nový“ „Dracula“ s jedenácti písněmi? Ten rozdíl v počtech skladeb není velký. Stejně tak by se limitované množství mohlo dávat zdarma ke vstupenkám či programu (když už booklet též obsahuje fotografie od Martina J. Poláka). Ale koupi v obchodech za regulérní cenu (necelých 300 Kč) si v tomto případě i ten nejskalnější zájemce a sběratel  rozmyslí.

Pokud se někomu tyto řádky zdály příliš tvrdé, je tu ještě jeden návrh, jak distribuovat nahrávky, byť trochu mimo, ale hlavně ve světě hudebních koncertů začíná úspěšně fungovat. Byl by řešením pro fanoušky, pro něž je obsazení prioritou a věříme, že by je nadchl. Jistě všichni známe nářky, proč na CD není ten či onen interpret a jaká je to nespravedlnost (Nová CD obnovených děl tento problém asi nijak zvlášť řešit nebudou). Řešení existuje, otázka je, jestli u nás bude někdo tak progresivní, uvidíme, co na to produkce a vypořádání autorských práv. Naznačený návrh spočívá v dostupnosti oficiálních nahrávek přímo z konkrétního představení dle divákovy volby. Ne, nikoho nenavádíme k pirátství, ale je zde možnost za nějakou symbolickou částku prodávat pouze v divadle a po omezenou dobu CD se záznamem z mixážního pultu. Své koncerty z různých měst podobným způsobem prodávají takové kapacity hudebního světa jako například zpěvák Peter Gabriel nebo kapela Genesis, určitou variantu stejného modelu nabídli třeba i Queen. Mimochodem, když se pak vydá nějaká kompilace z koncertů do obchodů, prodává se i přes existenci záznamů dobře. Proč by tento postup nemohl fungovat alespoň u českých děl, kde se nemusí až tak složitě řešit autorská práva, i v muzikálovém světě? Kompilace tohoto typu by to zřejmě neohrozilo a navrhovaná varianta by byla jistě pro cílovou skupinu příznivců hodnotnější. Ale je to jen teoretický návrh. Chystané DVD toho snad v budoucnu přinese trochu víc, už jen proto, že bude záznamem kompletního představení.

Tracklist CD:

1)  Vím, že jsi se mnou (Daniel Hůlka + Kamila Nývltová)
2)  Nespravedlivý Bůh (Daniel Hůlka)
3)  Žít (Daniel Hůlka + Kamila Nývltová)
4)  Stevenův monolog (Tomáš Savka)
5)  Jsi můj pán (Monika Absolonová)
6)   Dokonáno (Daniel Hůlka, Monika Absolonová + Tomáš Savka)
7)  Hon na zlo (Daniel Hůlka)
8)  Lorraine v podzemí (Monika Absolonová)
9)  Draculův monolog (Daniel Hůlka)
10) Vyznání (Daniel Hůlka a Šárka Vaňková)
11)  Snový soud (bonus z původního vydání z roku 1995)

Autorem fotografií pro Musical.cz je Tomáš Král. Pokud byste fotografie chtěli použít na vašem webu, ozvěte se nám na email redakce@musical.cz. Publikování bez svolení autora je přísně zakázáno!


Recenze a reportáže
“Carmen” oslavila první narozeniny v přítomnosti amerických autorů
Praha
Ústecká “Funny Girl” s Monikou Absolonovou bude hostovat v Praze
Recenze a reportáže
RECENZE: Into The Woods aneb šťastně do smrti a co bylo dál
 • veny

  Já si myslím, že měli raději vydat úplné CD a aby se tam prostřídali alternace. Určitě by se na to čas a peníze našli.


 • miki.miska

  Když jsem včera zjistila, že na tomto “nové cd” je minimum písní, byla jsem hodně zklamána. To je snad nejhorší cd od divadel Brodway a Hybernia! Já jsem doufala, že uslyším Jířího Langmajera, Tomáše Trapla, Mariána Vojtka, nebo Radku Fišarovou, ale v takovémto podání a s touto cenou bych si to nekoupila ani kdybych měla miliony na rozdávání.


 • tom2410

  Ten návrh…Naznačený návrh spočívá v dostupnosti oficiálních nahrávek přímo z konkrétního představení dle divákovy volby. Ne, nikoho nenavádíme k pirátství, ale je zde možnost za nějakou symbolickou částku prodávat pouze v divadle a po omezenou dobu CD se záznamem z mixážního pultu. ……se mi líbí


 • Pavel Košatka

  Pokud já vím, tak CD vydávalo EMI a samo si vybralo umělce a složení písní, takže v tomto případě bych divadlo neobviňoval.


 • Martina

  jen doufám, že DVD nebude nahráno jen s Danielem Hůlkou, protože takové už doma mám a raději bych si poslechla Maroše, ale známě to,Všechno bude s Hůlkou a do bonusů dají další alternace ach jo. V případě Moniky mi to nevadí, ale na úkor Maroše ano.


 • Bidnikovka

  Souhlasm s Martinou. A taky se mi nelíbí, že na novém cd je pouze Hůlka. Cd si nekoupím, protože mám komplet z minuleho nastudování s Hůlkou a znova ho mít nepotřebuji.


 • Pavel

  Souhlasím s Pavlem Košatkou, jde o iniciativu EMI. Snad tuto společnost také zasáhla ekonomická krize a nemohla si dovolit více…? Pro mě je toto vydání obrovským zklamáním a dávám za pravdu Ondrovi, že by bylo lepší jako bonus uvést nový megamix, který jsme mohli slyšet před uvedením inscenace.


 • Ondřej Doubrava

  Podle mé osoby je velice důležité, aby lidi, co mají rádi muzikály dokázali dát najevo, co se jim líbí, nelíbí, s čím nesouhlasí a co by si přáli, chceme vás to naučit, jedině tak můžeme situaci trochu změnit. Proto díky za ohlasy. Zeptám se ještě jinak, kdyby nové Draculovské CDčko stálo stovku v trafice nebo i normálně a bonusem byl megamix, koupili byste si ho?


 • HUGO

  Ondro, mě se zamlouvá třetí možnost, Tebou neuvedená:
  za stovku s Ultramixem, bych si ho v trafice asi koupil


 • Jaroslava Hujová

  Také bych si ráda toto CD koupila!!!


 • veny

  Ondra: no pokud by to bylo stejné a jen by byl navíc nový megamix, tak bych si ho nekoupila. Vadí mně, že tam zpívá jako Dracula jenom Dan.


 • Pavel

  Ondro, nejspíš bych si za tebou napsaných podmínek CD koupil.
  veny: Dracula jenom Dan – podle mě vydavatel stále věří v to, že Dan je ten nej! Je nejznámější a je takovou draculovskou ikonou. Zkrátka trhák, díky kterému si CD lidé koupí. Vadí mi, že nedostává prostor Maroš, ale snad se jednou taky dočkáme a budou vycházet média i s pro širokou veřejnost méně známými umělci. Snad…


 • paní Draculová

  Koukám, že se opakuje situace jako před lety, při původním Draculovi, také všude cpali jen Hůlku, i když Draculu hráli i Bartůněk, Dopita, Besčasnyj……Dan Landa byl alespoň na tom úplně prvním výběru, ale jinak pak už také ne.


 • Bidnikovka

  paní Dracullová: Ano, to mě také štve, mrzí mě, že i na prvním cd je jen Hůlka… Moc ráda bych slyšela třeba právě Bartůňka… Právě proto nechápu, proč to udělali znova, když by to cd mělo být i s ostatními, jinak to nemá moc smysl.
  Ondřej Doubrava: Musím nad tím zapřemýšlet, možná ano, ale ne kvůli Hůlovi, ale Monice Abs., nebo Kamile. Hůlku mám.


 • Pavel

  Hůlku má každej :-)


 • Bidnikovka

  Právě… :-) XD


 • Martin K., Plzeň

  Protože jsem velký fanda muzikálů Brodway + Hybernia, s nedočkavostí jsem se těšil na nové CD. Když jsem však u prvního distributora zjistil, že je zde “pouhých” 11 písní a bohužel ještě dost očesaných, pak mi přešla veškerá chuť si toto CD koupit. Např. Šašek a Adriana v novém podání, např. od Tomáše Trapla je velký nedostatek a spokojím se tudíž s CD, které vycházelo za 50 Kč, “ze staré scény.” Snad připravované DVD bude o něčem jiném a budu se tak moci darovat ze zážitku, které mi několirát přichystalo živé představení.


 • Pavel

  No tak na DVD se také těším, ale jsem už připraven na hlavní obsazení právě pana Hůlky. Snad to vynahradí bonusy… • Lenka

  je tam sice jen hulka,ale hulku zbožnuju už od 3 let…ale kupovat si cd nebudu radši si ho stáhnu


 • Marek

  Ahoj, potřeboval bych se na něco zeptat, chci vzít na Draculu babičku, ale má po bouračce sníženou pohyblivost nohou, prostě má berle a nohy jí moc neslouží, takže je nemůže nijak namáhat. Tak se potřebuju zeptat někoho, kdo s tím má třeba nějakou zkušenost, jak to mají v Hybernii vyřešení, aby nemusela po schodech, protože ty by nezvládla.
  Díky za každou odpověď


 • Pavel Košatka

  Jsou tam výtahy ;-).


 • Marek

  Tak to je fajn :-)
  Diky


 • Ondřej Doubrava

  Ale i tak se asi bude muset potýkat s průchodem velmi úzkou řadou sedadel, pokud má k dispozici vozík aspoň provizorní, asi bych to řešil místy pro vozíčkáře, nebo pokud vozík nemá, nějakým místem úplně na kraji.


 • Zdeněk

  Tak na Popronu je v předprodeji DVD Draculy celková stopáž 4:15


 • veny

  no tak to jsem zvědavá, jak to nakonec zpracovali… Ale DVD si zřejmě koupím.


 • karel

  To se pani kocandrle zblaznila….


 • lucik

  Tak koukám, že nový CD jsem si koupila jen já. Ale rozhodně nelituju. Koupila jsem si ho kvůli Tomášovi Savkovi a ten nemá chybu :-) Ani Kamča tam není k zahození..


 • Jana Bártová

  Je to škoda,že tam není M.Vojtko,a i když ho fakt hodně baštím a je dóóóst dobrej,tak ať se to mě i vám líbí,nebo ne,kdyby se hlasovalo o nejlepšího Dráculu,vyhrál by to na 100% Dan.A musíte uznat,že mu to i po těch letech pořád jde…..S tím nic nenaděláme…..papa..Jana.


 • JAK

  paní Draculová: Na starém foru jsem objevil Váš příspěvek z r. 2005 ohledně Draculy, ve kterém mimo jiné píšete, že máte ještě někde schováné texty z anglické verze. Máte je ještě? Byl bych moc rád.