Recenze a reportáže

Jan Kříž a Veronika Gidová v hlavních rolích muzikálu “Pomáda”


Jak jsme slíbili u první recenze letošní sezóny – “Pomády“, která si od nás odnesla nadšené hodnocení, přinášíme s menším odstupem recenzi dvou představitelů hlavních rolí, které jsme společně měli možnost vidět až v druhém bloku představení, konkrétně 27. září. A jací Jan Kříž a Veronika Gidová byli? Čtěte v našem recenzním dodatku, který je samozřejmě doplněný o fotografie této dvojice…

Dračice Sandy Veronika Gidová v závěru představení

Celému představení jsme se podrobně věnovali v recenzi, připomeneme si tedy jen, že si od nás “Pomáda” odnesla veskrze pozitivní hodnocení. A to především za vynaloženou energii účinkujících, výbornou režii a choreografii a celkově skvělou show s notoricky známými písněmi. Našla se i negativa v podobě delších činoherních scén či přestaveb mezi jednotlivými čísly. Výkonům všech účinkujících jsme vždy rádi tleskali ve stoje, společně s celým divadlem, a ani 27. září nebylo výjimkou.

“Pomáda” se příjemně usadila, herci již vhodně vypointovali své výstupy dle reakcí publika a dá se říci, že každá další repríza je lepší a lepší. Naše pozornost se však zaměřila na ústřední dvojici frajírka Dannyho Zuka a plachou citlivou Sandy Dumbrowskou.

Jan Kříž je králem džajvu (na fotce s Kateřinou Steinerovou)

Dannyho ztvárnil již ostřílený muzikálový zpěvák Jan Kříž, který v mnoha předchozích rolí dokázal svou všestrannost. Přesto jsme si ho při prvním ohlášení jeho obsazení nemohli moc dobře představit jako Dannyho, ale jakákoliv počáteční skepse se ukázala zcela zbytečná. Pěvecky je samozřejmě bezchybný, o tom nebylo pochyb, ale jeho herecké a pohybové ztvárnění je dokonalé. Dokázal vystihnout ty nejlepší “travoltovské” momenty a přidat také něco navíc ze své vlastní interpretace. Vynikl také v náročnějších choreografií Jána Ďurovčíka. V roli Dannyho se tedy podařilo obsadit tři zcela výjimečné a vynikající mladé talenty, ze kterých skutečně nelze vybrat toho jediného nejlepšího ani nejhoršího. Ať už právě Jan Kříž, Roman Tomeš nebo Přemysl Pálek, vždy dostanete 100% výkon.

V roli Sandy se představila Veronika Gidová, která je co se týče jevištních zkušeností přesným opakem Honzy Kříže. Na svou velkou příležitost v hlavní roli teprve čekala a i my jsme ji zhlédli na jevišti poprvé. A hned si nás získala. Herecky je typově nejpřesnější Sandy a již od prvního jejího výstupu je jasné, že to je přesně ta plachá nezkažená dívka v růžovém, prostě ona “Sandra Dee”. Pěvecky byla taktéž vynikající, písně má položené v originální tónině, mnoho diváků tak ocení absenci výšek kolegyň Nely Pociskové a Kateřiny Steinerové. Jediná výtka by pak směřovala k tanci, který nebyl úplně dokonalý, zvláště v náročném duu s Dannym (“Kráj džajvu”). Stejně jako u mužských protějšků není možné vybrat nejlepší alternaci, ale každý divák si jistě snadno najde svou oblíbenkyni. Nela je nejvíce “dravá” s vynikajícím tancem a oslnivými výškami. Jak bylo řečeno Veronika je typově tou nejpřesnější Sandy a Kateřina je příjemnou kombinací obou přístupů.

Veronika Gidová jako nevinná Sandra Dee

Jan Kříž při písni "Sandy"

Autorem fotografií je Richard Kocourek, děkujeme za jejich laskavé poskytnutí. Fotografie nepochází z hodnoceného představení.


Praha
Divadlo Kalich oslavilo 13 let, příští září uvede nový muzikál “Mauglí”
Aktuální zprávy
Iva Marešová nově jako Johanka z Arku
Recenze a reportáže
Na “Ještěry” v Klicperově divadle nepotřebujete geny Thálie…
 • bidnik

  Dekuji za postrehy, urcite je dobre si to precist pred navstevou predstaveni:) jen jsem malinko nepochopil to, ze Veronika ma pisne polozene v originalni tonine, copak ostatni interpretky zpivaji sve pisne v jinych toninach nez je original? Myslim ze to by zakazali i majitele licence. Prece si nekdo nemuze rict, ze to chce zpivat napr. o tercii niz?:o


 • Petra

  Veronika je neskutočné šikovná a páčila sa mi viac než Nela Pocískova, hoci musím uznať, že aj Nela je talent. Veronika má však nádherný a výnimočný hlas, fakt nenapodobiteľnú farbu hlasu, tancuje neskutočne, a herecky je jednoznačne najpresnejšia. Videla som ju prvý krát, ale som ňou unesená!!!!!!!!!Už sa teším na ďalšie muzikály s touto novou muzikálovou hviezdou.


 • Petra

  Představení bylo moc hezké, výkony, zpěv..
  Jen jsem vůbec nepochopila, proč bylo celé představení stejné, naprosto stejná choreografie, do puntíku, jako před 10ti lety v Goja? I když na menším podiu, ale to opravdu nešlo udělat alespoň malinko jinak? Tento muzikál měl dostat jiný režisér, možná by vzniklo něco neokoukaného.
  Nela Pocisková je velký talent, ale jako nevinná Sandra je nepřesvědčivá, má hluboký hlas, který k tomu prostě bohužel nepasuje.
  Skvělá byla Míša Doubravová, té role sedne velmi dobře.


 • Michal Pleskot

  Bidnik:
  Ani já jsem nepochopil co bylo myšleno originální tóninou nebo absencí výšek kolegyň Pociskové a Steinerové!?!? Všechny alternace zpívají v originálních tóninách, tedy všechny stejně. Mohou se lišit maximálně ve feelingu, který si káždá alternace může upravit po svém. Vzhledem k tomu, že jsem hrál před 10ti lety v Pomádě také, mohu pouze dodat, že tehdy se některé písně zpívali v upravených ( nižších )tóninách. Dnes tomu tak v Divadle Kalich není a používajíse originální, těžší tóniny.

  Petra:
  Milá Petro, jakožto účastník Pomády před 10ti lety a asistent režie současné Pomády v Divadle Kalich, mohu bez ostychu napsat, že choreografie stejné do puntíku rozhodně nejsou. Ano, pokud jste viděla muzkál před 10ti lety najdete v nich mnoho společného, protože se vycházelo z tohoto základu. Ovšem každá choreografie byla pro současnou verzi upravena, případně předělána. Každá se musela upravit i díky jinému prostoru. Účelem ale nebylo změnit komplet celý muzikál, ale zachovat typicky “pomádovské prvky”, které každý očekává. Úvahy nad jiným režisérem jsou zcela zbytečné, protože takto si přál producent divadla a jeho tým. O okoukaném muzikálu se doufám budeme bavit až za několik let. V tuto chvílo to není dle mého na pořadu dne, protože už jenom nové obsazení přineslo do představení svá specifika, která jsou nesrovnatelná s verzí před 10ti lety. Každopádně děkujeme za Váš názor.


 • Alea

  Milý pane Pleskote, je strašně fajn, když se na zdejším diskusním fóru objeví komentář i od některého z aktérů, nebo z tvůrčího či organizačního zázemí muzikálů. Tak mi dovolte to využít – v Pomádě jsem Vás zatím neviděla, o to víc se těším, že budu mít příště štěstí. Zato jsem si Vás užila v Robinovi, Touze a několikrát ve Světadílu. A vždycky to byl pro mě úžasný zážitek, byť se jednalo o vedlejší roli. Např. Vaše taneční kreace na konci Světadílu mě pokaždé skvěle pobaví. Díky moc a těším se na Pomádu. :-) A ať to nejen Vám v Kalichu šlape pořád “jak japonské hodinky!” :-)


 • Michal Pleskot

  Alea:
  Potěšení je na mé straně. Děkuji za vřelá slova. Mějte se pěkně a nashledanou v Kalichu! :-)))


 • Jana

  Muzikál je povedený, pobaví a to je vlastně to, co divák od tohoto představení očekává.
  Závěr mi přišel zbytečně dlouhý, divadlo má neskutečně nepohodlné sezení a i když nepatřím k největším, na nohy místo není, manžel vysloveně trpěl, seděli jsme v první řadě na balkonu a to se opravdu nedá, takže 10ti munutový opakovací závěr by být nemusel.
  S čím musím sohlasit, tak kopírování a stejné pohyby herců z Pomády před 10ti lety. Stačí si prohlédnout video z ukázek:
  http://www.youtube.com/watch?v=aVlyaeooY5w
  Ale nevadilo mi to, pobavila jsem se a nasazení herců je opravdu úžasné.


 • terezka

  Konečně se mi podařilo vidět všechny tři Sandy a bohužel Veronika se mi z nich zdála nejslabší (zvlášť teda v tanci, ještě k tomu vedle Přemka… no nevím). Tím však vůbec nemyslím, že by byla špatná, jen se mi nelíbila tolik jako Nela s Katkou. Asi to fakt bude hodně individuální :) Z představitelů Dannyho jsem viděla jen Romana a Přemka a oba jsou skvělí! Mě se možná o trošičku víc líbil Přemek, ale může to být také tím, že jsem ho viděla víckrát.. :) Jinak celkově je Pomáda fakt pecka, všichni podávají super výkony a je vidět, že do toho dávají vše! :)