Aktuální zprávy

ODHALENO: Do Plzně míří další světové muzikálové hity


Dramaturg muzikálového souboru Divadla J. K. Tyla v Plzni, Pavel Bár, odtajnil v rozhovoru pro Český rozhlas Plzeň, některé ze smělých plánů pro nadcházející divadelní sezóny.

Jak již bylo dříve oznámeno, muzikálovou sezónu 2019/2020 v Plzni odstartuje svou českou premiérou jeden z nejslavnějších německojazyčných muzikálů, muzikál ELISABETH. Pod dílem je podepsána úspěšná autorská dvojice, Michael Kunze, německý textař, libretista a spisovatel narozený v Praze a Sylvester Levay, americký hudební skladatel maďarského původu. Dvojice, jež společně napsala mimo jiné též u nás dobře známé muzikály Rebecca nebo Mozart!. Muzikál pojednávající o osudech rakouské císařovny Alžběty Bavorské, přezdívané Sissi, bude mít premiéru 30. listopadu na Nové scéně.

Novinkou a další velkou “peckou” by v únoru 2020 měla být na Malé scéně česká premiéra světového muzikálu AMERICAN IDIOT. American Idiot je punk-rockový muzikál z roku 2009 pojednávající o třech kamarádech z amerického předměstí, jenž je jakousi revoltou proti politické situaci ve Spojených státech po 11. září 2001 a celkově proti americkému způsobu života. Muzikál je založen na stejnojmenném koncepčním albu slavné americké kapely Green Day a obsahuje všechny písně ze zmíněného alba, plus další z alba 21st Century Breakdown a jednu píseň napsanou speciálně pro muzikál. Zajímavostí je, že ač se skupina Green Day v muzikálu nikdy neobjevila, její zpěvák a zároveň autor alba American Idiot, Billie Joe Armstrong, se v broadwayském uvedení příležitostně objevoval v jedné z hlavních rolí St. Jimmyho. Režisérem díla je Michael Mayer, jenž má spolu s téměř totožným tvůrčím týmem na svědomí neméně oblíbený muzikál Spring Awakening (v Plzni uveden pod názvem “Probuzení jara”). American Idiot se hrál úspěšně jak na Broadwayi, tak na West Endu a téměř po celém světě, ve Velké Británii v současné době probíhá tour k oslavě 10. výročí muzikálu.

Milovníky klasiky jistě potěší návrat amerického muzikálu MY FAIR LADY, který není třeba blíže představovat. Muzikál z roku 1956 jemuž předlohou byla divadelní hra  G. B. Shawa Pygmalion napsal Alan Jay Lerner a hudbu k němu složil Frederick Loewe. My Fair Lady patří mezi skutečné muzikálové klasiky, má na kontě nespočet divadelních adaptací jak ve světě, tak u nás a většina diváků jistě zná i její filmové zpracování z roku 1964. Jsme tedy zvědaví na plzeňské, v pořadí již třetí, uvedení tohoto slavného titulu.

Poslední chystanou novinkou, o které Pavel Bár v rozhovoru hovořil, bude na podzim příštího roku česká premiéra poměrně nového broadwayského komediálního muzikálu z roku 2015 SOMETHING ROTTEN!, který společně napsali John O’Farrell and Karey Kirkpatrick a o hudbu a texty se postaral Karey Kirkpatrick společně se svým starším bratrem Waynem Kirkpatrickem. Děj se odehrává v roce 1595 a humorným způsobem sleduje příběh dvou bratrů, kteří se snaží uspět jako autoři v divadelním světě, bohužel jsou však zastíněni jejich populárnějším kolegou Williamem Shakespearem. Muzikál by se dal svým stylem přirovnat k  velice populárnímu Spamalotu. Premiéra tohoto díla na West Endu, o které se šušká již od roku 2015 je stále v nedohlednu, takže je pravděpodobné, že pro většinu divadelních fanoušků bude plzeňské uvedení prvním seznámením s tímto úspěšným muzikálem.

70 let od uvedení prvního muzikálu v Plzni si divadlo připomene koncertem Jsme Muzikál 70 12. března 2020. A pro dětské diváky se chystá obnovená premiéra představení Muzikantská pohádka.

Výhled na prozatím známé muzikálové novinky v Plzni vypadá skutečně slibně. Doufejme, že se s nimi divadlo “popere” statečně a minimálně stejně tak dobře jako s Billy Elliotem a potvrdí se tím heslo Lumíra Olšovského “když na muzikál, tak do Plzně”.


Plzeň
Divadlo J. K. Tyla uvede předpremiéru operety NETOPÝR on-line
Aktuální zprávy
Brněnské “Čarodějky z Eastwicku” budou v listopadu opět hostovat v Praze
Plzeň
AMERICAN IDIOT vtrhne do Plzně + obsazení
  • JC

    JCJC

    Autor Odpovědět

    A Sissi je prezdivka jen z filmu, ve skutecnosti se ji rikalo “Sisi” s jednim s.


  • Banjo

    A ví někdo, kdy by v Plzni měli dávat ten GreenDay?