Filmové muzikály

“Hairspray” – recenze DVD


V těchto dnech se hodně zabýváme americkou novinkou „Catch Me If You Can“ a nesmírně populární „Hairspray“ od stejných autorů jsme nechávali hodně v pozadí. Dluh tedy teď částečně splatíme. Filmová verze úspěšného muzikálu je sice už starší záležitostí, nám se ale teď, v této okurkové sezóně, dostalo do rukou její DVD, tak si jej pro zajímavost a radost zrecenzujme.

Přebal DVD

Přebal DVD

Jen co se rozběhnou první sekundy, hned se chce recenzentovi mírně parafrázovat některé písně díla. Vítejte v pestrobarevných šedesátých letech minulého století v městečku Baltimore. Následující necelé dvě  hodiny strávíte s veselou mladou plnoštíhlou natupírovanou dámou Tracy Turnbladovou ( senzační Nicky Blonsky), které se splnil sen a zatančí si ve své oblíbené televizní show! Režisér Adam Shankman využívá všech vizuálních možností, výsad, triků a výhod kouzelného média a divákovi se chce jen vydechnout: Ano, toto je plnohodnotná FILMOVÁ verze divadelního muzikálu. Hudba Marca Shaimana si to štráduje od popu k tradičnímu „árenbý“, k tomu si připočtěte vtipné texty a tak vás možná ani hned nenapadne, jak silné a aktuální téma „Hairspray“ vlastně nenásilnou formou zpracovává. Jedná se o rasovou segregaci. Milá Tracy miluje černošský soul, při každé příležitosti jej s kamarády propaguje, nebojí se za něj i demonstrovat a že vše nakonec navzdory všem překážkám dopadne dobře, je nad slunce jasné.

Nikky Blonsky v hlavní roli Tracy (a nezbytný lak na vlasy)

Nikky Blonsky v hlavní roli Tracy (a nezbytný lak na vlasy)

Při vstupu do kin se hodně řešilo obsazení Johna Travolty do role Tracyiny matky Edny, jedné z nejpopulárnějších muzikálových postav současnosti. Taneční figury a masku sice má fajn (ostatně, kdo by nevzpomněl na „Horečku sobotní noci“), herecky je ale jen v jedné poloze. Více překvapí charakterní herec Christopher Walken, který si to na muzikálovém place docela užívá. Michelle Pfeifferové „mrchy“ vždycky šly a její postava televizní producentky, která protěžuje svou cukrkandlovou holčičku a nemá ráda černou muziku, není výjimkou. A Queen Latifah ve svých sólech doslova uchvacuje. Mimochodem, Zac Efron má v roli Linka jen poměrně malý prostor, což nějakou skupinu diváků potěší, jinou zklame.

John Travolta jako Edna Turnbladová

John Travolta jako Edna Turnbladová

Film je uložen v širokoúhlém formátu 2,40:1 a jeho obraz jako takový je velmi dobrý. Svou dynamikou v DD 5.1 mixu překvapuje zvuk, pokud rádi posloucháte hodně nahlas, je možné, že tady dokonce malinko ztlumíte. A třeba vás při sledování velkého tanečního reje ve finále napadne uspořádat si takovou malou party. Dechberoucí rytmus totiž vážně nejde zastavit. K dispozici je i český dabing, ale „Hairspray“ je dalším z muzikálů, kde je tak málo mluveného slova, že je  prakticky zbytečný. Skutečně by se nemohly dané prostředky  na dabing vynaložit spíše na dobročinné účely? Vždyť muzikál si každý zájemce kupuje kvůli písničkám v originále.

Show Corny Collinse

Show Corny Collinse

Na disku najdeme i dva milé tématické bonusy, jeden i s českými titulky (ke druhému nejsou zapotřebí). V prvním se s choreografy a tanečníky naučíte dvě filmové kreace. Výuka probíhá ve velmi rychlém tempu, takže naprostí začátečníci asi budou často svůj prst na tlačítku „Pauza“, ale zdali je výuka skutečně efektivní, na to se budete muset zeptat lépe pohybově vybaveného recenzenta.  Máme tu však jednu položku i pro zpěvuchtivé. Pod dosti zvláštním názvem „Hudební skok“ najdeme všechny písně v poloviční karaoke podobě. Sledujete scénu z filmu a pod ní vám jedou anglické „rytmizované“ titulky. Samostatná hudební stopa k dispozici není, i když netřeba pochybovat o tom, že určitá odvážná část čtenářů by ji celkem ráda uvítala.

Tolik procházka po DVD „Hairspray“, další nesmírně zajímavý nosič bude následovat už brzy.

Nosič na recenzi a náhled obalu věnovala společnost Magic Box. Snímky z filmu převzaty ze stránek společnosti Warner Bros. Oběma děkujeme za spolupráci.


Filmové muzikály
“Nine” – “artový” muzikál plný snových videoklipů
Filmové muzikály
Mamma Mia!: muzikálová adaptace plná letní pohody
Filmové muzikály
“Carmen 3D” – recenze filmu
  • Denisa

    Když jsem se na film poprvé podívala (přiznám se, že to bylo kvůli Efronovi, ale ne proto, že bych byla jeho nějaká “óbr” fanynka, jen jsem prostě chtěla vidět filmy, kde ještě hrál), už od úvodní písničky Good morning Baltimore jsem měla úsměv na tváři a vydržel víceméně celou dobu. Zmiňovaná písnička mi dokonce natolik utkvěla v hlavě, že jsem si ji prozpěvovala ještě 3 dny.
    Že v muzikále hraje John Travolta ženskou roli jsem si vzpomněla, až když jsem ho poprvé na obrazovce uviděla – musela jsem se smát, líbil se mi ten nápad :-)
    Je to moc hezky barevně udělané, veselé, vtipné… Jen ten konec mi zas tolik úplně nesedl, ta demonstrace apod. Za to bych možná ubrala necelou hvězdičku z 5, jinak jsem byla (a vlastně jsem) s Hairspray hooodně spokojená :-)