Editorial

Vítejte na novém Musical.cz


Vítáme zde všechny muzikálové příznivce,

někteří z vás si jistě vzpomenou na slávu starého zpravodajského serveru Musical.cz, který však po povodních v roce 2002 ukončil svou činnost. My jsme se rozhodli na jeho slávu plně navázat a přinést vám opět kvalitní a komplexní zpravodajství.

Tento projekt vznikl spojením dvou již zavedených muzikálových webů, a to Muzikálového blogu a Muzikálových zpráviček. Tento krok může být pro některé návštěvníky překvapením, ale věříme, že tato kombinace přinese jen užitek, hlavně kvůli různorodému zaměření. Navíc ještě na této exkluzivní a dodnes populární doméně.

Pro naše čtenáře nenastává žádná změna, stále budeme přinášet kvalitní zprávy a recenze z české scény a brzy snad i světové. Chystáme samozřejmě i pár vcelku revolučních novinek, ze kterých můžeme snad prozradit první české Muzikálové rádio ve spolupráci s ABRadio.cz, s předpokládaným startem v říjnu,  rozsáhlé speciály o jednotlivých dílech tvořené se souhlasem autorů (tato aktivtita si ale vyžádá dlouhou přípravu, nicméně na prvním z nich se již intenzivně pracuje) . Konečně také budeme mít vlastní fotografie od našeho vynikajícího fotografa Tomáše Krále. Samozřejmě budeme mít zajištěny dodávky fotografií i z jednotlivých divadel.

Z obou starých webů sem postupně budou nahrány všechny archivní články, po nich přijdou na řadu i články ze starého Musical.cz, takže zde naleznete opravdu komplexní archiv zpráv, recenzí a rozhovorů. Zachovány jsou samozřejmě i další pevné části našich webů – slovníček pojmů, kartotéka muzikálů (bude k dispozici během tohoto týdne), fermany herců, informace pro vozíčkáře, přehledy zrušených představení a slevových akcí…

Musical samozřejmě získal novou grafickou podobu, ke které se můžete vyjádřit v komentářích k tomuto editorialu. Samozřejmě uvítáme i další názory na sloučení a naší činnost. Nyní pár organizačních záležitostí:

Centrální email na redakci, kam můžete psát své dotazy, náměty, připomínky, žádosti… je redakce@musical.cz. Emaily na jednotlivé redaktory nalezente vždy u každého jejich článku. Zmíníme jen ty dva nejzákladnější – Pavel Košatka | kosatka@musical.cz a Ondřej Doubrava | doubrava@musical.cz.

Věříme, že se vám tu bude líbit a staneme se vaším oblíbeným webem v oblasti muzikálů. Těšíme se na vaše podněty a reakce a samozřejmě na každou vaší další návštěvu.

Závěrem bychom chtěli poděkovat Petru Košařovi za jeho milé požehnání tomuto projektu.

Pavel Košatka a Ondřej Doubrava


Editorial
Musical.cz má za sebou první sezónu
Editorial
Nová sezóna je tady! Na co se nejvíce těšíme?
Editorial
Editorial k otevření sezóny 2009/2010
 • Pavel Košatka

  Tychi je to smutné, ale je to tak, přetáhl jsem odtud lidi a nikdy netušil, že je budu chtít zpátky :-). A myslím, že lidé si vdy vyberou to lepší a kromě Brna se tam opravdu nedalo kvůli pár lidem diskutovat. A jelikož to nikdo nemoderoval, tak to dopadlo takhle a mezi přažskými fanoušky Musicalovské fórum moc příznivců nemá.


 • tom2410

  Jo Pavle nechci rejpat ale jak můžeme tohle forum ” oživit ” když ještě nemám aktivní učet


 • Ondřej Doubrava

  Vlastně vám tak trochu dlužíme i to, PROČ jsme se dali dohromady a obnovili jsme zrovna Musical.cz (chápu, že je to celkem šok, ale je pravda, že jsme to chtěli udělat jako šok, ale příjemný. Místo toho jste spíše dezorientovaní. :-) )

  Takže idea je z půlky července, když jsme byli s Pavlem spolu na “Godspellu” na Vyšehradě a já jsem poprvé vznesl myšlenku, že je blbost si konkurovat. Chvíli jsme o tom mluvili, ale normálně jsme pokračovali v přípravách na novou sezónu na svých projektech. Ale pak přišla druhá tiskovka Carmen a jelikož se tam člověk nic moc nedozvěděl, tak mi došlo, že kdyby tohle mlainko měly přinést čtyři informační weby (což je na ČR neskutečně vysoké číslo, mimochodem, v USA jsou jen dva, zato špičkové a ještě na sebe vzájemně odkazují!) a uživatel musí létat z webu na web, přičemž ani jeden to nemá šanci to dělat pořádně. A tak jsem pal hned Pavlovi, že to spojení není vůbec špatný nápad, no, a v podstatě okamžitě jsme na tom začali dělat, během pár minut byla hotová koncepce, během dalších pár minut už jsme psali Petrovi Košařovi žádost o schůzku. Pavel udělal skvělou práci na prezentaci (i s plány do budoucna), ta se líbila, dostali jsme volnou ruku a tak tu je nový Musical, jak si myslím dost lidí přálo. A i když mě lidi zastavují, že jsem udělal pěknou blbost, a že z toho bude pěknej mišmaš, tak já si to nemyslím a projektu nesmírně věřím.
  Navíc s Pavlem bydlíme jednu zastávku Metra od sebe, takže kdykoliv bude nějakej problém třeba s účastí na akcích, dá se okamžitě operativně řešit.
  Navíc můj handicap je vlastně velkou výhodou a to v tom, že mám čas a prostor jezdit po zbytku republiky, kdekoliv bude něco zajímavého, mohu tam být. ;-)


 • Pavel Košatka

  Tohle právě zatím nedělám já, je to ochrana proti spammerům, kterou Petr Košař zavedl, musí to on ručně schválit. V nové verzi to samozřejmě bude klasicky automatické – registrace a potvrzení přes email. Ale jak říkám, vše se to musí domluvit a hlavně zrealizovat. Co se zatím chystá:
  – promazání příspěvků a uživatelů
  – přechod na novou /lepší/ verzi fóra
  – nová grafika
  – celková “rekontrukce” hlavních témat a struktury
  – zavedení pravidel, které by zamezily situaci, která nastala (zcela netolerantní idioti, kteří odhání lidi – protinázor ano, ale slušně)


 • Clarice

  Ještě k těm chystaným krokům – budete i nějak regulovat případnou reklamu z jiných muzikálových webů? :)))


 • Ondřej Doubrava

  Clarice: Ano, i toto bude pod pravidly, po dnešku určitě. ;-)


 • Pavel Košatka

  Clarice, to je zahrnuto také v posledním kroku :-D.


 • Tychi

  Osobně můžu říct, že mi nikdo na fóru nevadil. Je fakt, že kromě Karlínského a Kalichu jsem nikdy nikam moc nechodila. (o:
  Každopádně, moje muzikálová mánie byla ukončena posledním červnovým dnem roku 2005 a teď už jen občas čtu, co jste kdo kde viděli. A vlastně mi i vyhovuje ta malá návštěvnost fóra. Aspoň toho nemusím moc číst(o:


 • Pavel Košatka

  Tychi, teď úplně mimo, proč jsi vlastně skončila se svojí mánií?


 • Lili

  Ahojky, chtěla bych se jenom zeptat, jak to vypadá s výsledky soutěže o vstupenky na Carmen, už byly zveřejněny? díky:o))


 • Pavel Košatka

  Nebyly, budou. Těch emailů je strašně moc, ale o výsledky rozhodně nepřijdete ;-).


 • Tychi

  Pavle, hlavním důvodem byla promoce. Pět let mého žití v Praze bylo u konce. Poslední měsíc jsem viděla asi deset představení, každé jiné. To bylo na můj běžný rytmus (jedno měsíčně) opravdu hodně. Stihla jsem všechno, co mi za to stálo a byla neskutečně přeplněná. Nově uváděná díla mě už tolik netáhnou. Výjimku tvoří občas něco v Plzni, občas něco v Karlíně a těsně po promoci i chuť zavzpomínat si, proto Jekyll, proto Les Mis.


 • tom2410

  Můj původní názor na spojení webů byl ….no prostě strašný ale po tom tydnu jsem si zvykl a po muz. blogu si mi až tak nestýská.


 • Ondřej Doubrava

  Tom2410: Tak to jsme rádi, snad to tu bude natolik pestré, že po stesku za chvíli nebude ani památky, opravdu moc se snažíme, aby tento vcelku logický pokračovatel našich bývalých projektů stál za to. A opravdu přicházíme na to, že jsme udělali moc dobře a že skutečně budeme pracovat jako tým a budume moci být na více akcích naráz.


 • Martina

  Kucí bude i seznam fermanů?


 • Pavel Košatka

  Je na hlavní stránce, levý sloupeček, mezi odkazy na stálé užitečné části webu.


 • Martina

  Děkuji já jsem fakt slepá


 • Zdeněk

  Petře kdy budou znam vysledky ze soutěž o ístky na carmen


 • Zdeněk

  Omlouvám se Pavle promin


 • martin

  Já jsem čerstvý v oblasti českých muzikálů, tak pardon, chtěl bych jen vědět, je-li to samozřejmě možné, co jsou pan Košatka a pan Doubrava zač. Mimo to, že vytvořili web,jsou fanoušci hudeb.divadla, navštěvují muzikály a píší zde svoje recenze. Když to nepůjde vědět, tak se samozřejmě nezlobim a respektuji. Jen by mě to zajímalo. A má to na mě osobně vliv, do jaké míry mohu brát vážně, myslím tím na profesionální úrovni, jejich názory. Jestli jsou podložené i něčím dál než jen “fandovstvím”. Samozřejmě toleruji názor každého člověka, ale osobní a profesní zkušenosti s muzikálem či kritikou mi určitě dávají šanci k většímu respektu. Vše je ale subjektivní…Díky moc. A přehledné to tu opravdu máte:)


 • Ondřej Doubrava

  Hezký den Martine,

  za sebe jsem moc rád, že se ptáte. Velmi rád se Vám představím, ač menší profily máme u článků. Takže zájem o muzikály začal samozřejmě fandovstvím, jak jinak, či a to je lepší slovo, doslova okouzlením, zhruba v 10 – 11 letech (narozen roku 1983) jsem viděl první porevoluční původní muzikál “Sny svatojánských nocí” Zdenka Merty a Stanislava Moši na hostování na Křižíkově fontáně v Praze. No, a tak to začalo, pokračovalo to okouzlením hudbou Andrewa Lloyda Webbera, i začal jsem se o žánr více intenzivně zajímat, sbírat materiály a nahrávky a přes jednu nucenou zdravotní pauzu (bohužel) mě to za ta léta nepustilo. Psát o muzikálech jsem začal ale až před třemi lety prakticky bez jakékoliv praxe (ba ne, něco už jsem napsal, ale v trochu jiné oblasti) a hle, ono se to líbilo a moje články se staly populárními i v odbornějších kruzích. No a pár lidí mě už považuje i za odborníka, já se tak necítím, ale uznávám, že už se jak v historii, tak současných trendech trochu vyznám, neboť vše pečlivě sleduji a studuji, nějaké ty návštěvy v zaraničí už mám také za sebou, tady jsem ale coby vozíčkář trochu limitován, nicméně snad si budu moci dopřát návštěvy trochu častější, ale tak po republice je také dost akcí.

  A pokud se ptáte, kdo mi třeba hodně pomáhá v tom, jak ten žánr chápat, tak je to určitě pan Michael Prostějovský, muzikálový libretista a opravdový odborník, se kterým mám tu čest se znát a dopisovat si a pokud má v Praze přednášky o tomto žánru, velmi rád na ně chodím. Mimochodem, i on mě už na přednáškách jako znalce představil a já vážně nevím, jestli si to zasloužím. :-) Plus samozřejmě pomaloučku polehoučku poznávám lidi z branže, ale to začalo nedávno. A vypadá to, že jsem mezi nimi také zcela respektován a občas dostanu i nějaké to uznání.

  Martine, doufám, že si toto moje povídání nějak přeberete a díky mnohokrát za Váš dotaz.


 • Ondřej Doubrava

  Ještě maličkost: Pokud jste se ptal na sutdium, tak mám už 5 let vystudovanou Obchodní akademii, účtařině se ale nějak nevěnuji, třetím rokem se prakticky věnuji čistě jen muzikálům.


 • martin

  Supr Ondřeji! Děkuji vám. Bylo to vyčerpávající:) A patří vám samozřejmě obdiv za vaše zapálení pro věc a osobní vývoj. Jen tak dál a držim palce. At vám to vydrží! A co kolega, smím-li se ptát? Omluva za lehčí drzost a samozřejmě dík.


 • Ondřej Doubrava

  Martin: Kolega se Vám jistě představí sám, až bude mít trochu času a pokud bude chtít, tento týden je zaměstnán trochu jinak…


 • HUGO

  Ondro, Pavle, přiznám se, že i já jsem na main page hledal odkaz na zdejší fórum marně :-( A nyní jsem přišel na to proč. Ten banner mě na první pohled připomíná vstupenku od Ticketpro a tak jsem ho hned “přejel”. Zvláště, když je umístěn pod bannerem se soutěží, kde vstupenky již skutečně jsou. Co vy na to, udělat jiný “bannýrek”, který hned upoutá. Ano, je to o zvyku, teď už vím, kam mám jít, ale např. noví návštěvníci tohoto webu, kteří by se mohli případně zapojit do diskuze, ho mohou přehlédnout.


 • Ondřej Doubrava

  Hugo: Neboj, budeme to to tu časem uspořádávat celkově, jak budou přidávány nové věci, tak se pak nad tím zamyslíme.


 • Pavel Košatka

  Bohužel nemám čas psát takový sloh jako Ondra, ale vše důležité je řečeno v mém miniprofílku pod články. Stále ještě studuji obchodní akademii, hudební divadlo mě baví, psaní mě vždy také bavilo, počítače a správa webových stránek také. Takže když se to dá dohromady ještě s Ondrou, vyšel tady z toho tento projekt. Takže ne, nemám vystudováno nic co se týká muzikálů/hudebního divadla/divadla/hudby a ani nebudu, takže vše pouze na fanouškovské úrovni.


 • martin

  Díky díky. úplně stačí.


 • Ondřej Doubrava

  Měl bych k vám jednu prosbičku (asi vám bude připadat divná a že trpím nějakou fóbií, ale musí to být už jen pro můj klid), platí to zvláště pro uživatele Tomíka: Prosím, nevkládejte nám do komentářů linky na YouTube a podobné služby, já vím, že se třeba chcete s něčím pochlubit, ale my jsme tu (nebo v budoucnu můžeme být a asi taky budeme) pod drobnohledem několika institucí, kterým by se to asi moc nelíbilo (a víte, že jsme tu museli odstraňovat i naprosto nevinné věci). + to má jeden praktický důvod, tyto komentáře se nezobrazují hned, my je musíme samostatně schvalovat a nemusíme si jich hned všimnout, díky za pochopení.


 • Jiří Kůdela

  Teď jsem tam procházel stránku Premiéry, derniéry a všiml jsem si, že tam není napsaný Pan Kaplan má třídu rád (24.1) a Urinetown (snad v červnu)…


 • Ondřej Doubrava

  Tam toho není zachyceno více…


 • Jiří Kůdela

  Přece ti to všechno nebudu vypisovat…vždyť to víš sám nejlíp. Pana Kaplana píšu, protože premiéra je co nevidět a Urinetown, protože bude u nás:)


« Starší komentáře