Nosiče

CD “Šachmat” vyniká hudbou Ondřeje Soukupa


Nedávno jsme Vás informovali o vydání CD s písněmi z tanečního oratoria “Šachmat“, ke kterému napsal hudbu Ondřej Soukup a texty z latinských básní upravila Gabriela Osvaldová. Dnes Vám přinášíme recenzi tohoto jedinečného CD.

Obal CD "Šachmat"

Obal CD "Šachmat"

Proč je toto CD jedinečné? Především kvůli hudbě Ondřeje Soukupa, která nás zaujala už na představení a zaujme i z poslechu CD. Jak jsme dříve psali, Šachmat vznikl již v roce 1989 a nyní vychází v nově instrumentované verzi. Hlasy jsou buď z remasterované staré nahrávky nebo nově nahrané současnými interprety.

Hudebně je toto dílo velice těžko zařaditelné. Míchá velice mnoho stylů, někdy zní pompézně, někdy zase působí komorním dojmem. Ondřej Soukup hudbu označuje jako “crossover” na pomezí hudby vážné a nevážné. Dílo obsahuje tři lehce identifikovatelné základní hudební motivy – jakýsi základní motiv Šachmatu (znatelný v první písni) a pak motivy bílých a černých figurek (rozehrány jsou ve stejnojmenných skladbách). Tyto motivy se opakují prakticky celé CD v různých provedeních. Nejvýraznější motiv je ten černých figurek, který si naplno vychutnáte ve třetí skladbě. Hudebně pak zaujala nejvíce šestá skladba, která je dynamická a velice různorodá. Samozřejmě byl při komponování hudby kladen důraz na její dispozice pro tanec a i při poslechu si dokážete vybavit zhlédnuté představení.

Původně bylo zamýšleno nechat Šachmat pouze instrumentální, později se však rozhodlo o přidání hlasů. Ty však opravdu tvoří jen kulisu, neboť latinské texty nestrhávají pozornost od tance (v představení samozřejmě). Texty upravila Gabriela OsvaldováJaromír Wolf z básní Horatia, Tibulla a Zjevení Sv. Jana z Nového zákona. Jedny z nejvýraznějších hlasů patří Daniele Baňasové (alt) a Marii Fajtové (soprán), známý baryton Daniela Hůlky také upoutá Vaší pozornost. Rockový hlas pro motivy černých patří Michaelu Kocábovi, v tomto případě bych upřednostnil kolegu Jiřího Zonygu. Dále můžete slyšet Lucii Bílou, Lucii Šoralovou, Vladimíra DoležalaJiřího Bartošku a dokonce i oba autory Ondřeje Soukupa a Gabrielu Osvaldovou. Sólisty doprovází sbor Pražští pěvci pod vedením  Mgr. Stanislava Mistra.

Hudba Ondřeje Soukupa je sice vynikající, jen se nabízí otázka, zda je skutečně vhodná na vydání. Časté opakování motivů a latinské texty totiž při celkovém poslechu mohou nudit a působit jednolitě. Těžko říci, pro koho je CD určeno. Široká veřejnost zřejmě příliš oslovena nebude, ryze muzikálovým posluchačům bych CD také nedoporučoval. Spíše je cíleno na příznivce Ondřeje Soukupa a diváky tanečního představení, kteří si tak připomenou famózní hudební zážitek.

Někoho může zaskočit poněkud krátká stopáž, ale vzhledem k faktu, který jsem zmínil výše, to nevadí. Obal je originálně řešený a vymyká se klasickým plastovým krabičkám.

Celkové hodnocení je opravdu složité. Hudba Ondřeje Soukupa je opravdu vynikající, neosloví ovšem každého. Jak si Vás ale jednou získá, už Vás nepustí. CD funguje jako vzpomínka na představení i jako nevšední hudební zážitek pro náročné.

.

Tracklist

1. PROLOG – PROLOGUS (G.Osvaldová, L.Šoralová, Pražští pěvci)
2. BÍLÍ – ALBI (D.Hůlka, D.Baňasová, J.Bartoška, Pražští pěvci)
3. ČERNÍ – NIGRI (L.Bílá, M.Kocáb, O.Soukup, Pražští pěvci)
4. ŘINČENÍ ZBRANÍ – CREPITUS ARMORUM (D.Baňasová, D.Hůlka, L.Šoralová, Pražští pěvci)
5. KRÁL A KRÁLOVNA – REX ET REGINA (M.Kocáb, D.Baňasová, Pražští pěvci)
6. VÁLKA – BELLUM (D.Baňasová, D.Hůlka, O.Soukup,Pražští pěvci)
7. SETKÁNÍ – OCCURUS (M.Fajtová, V.Doležal)
8. DIALOG ČTYŘ – QUATTUOR COLLOQUENTES (D.Baňasová, D.Hůlka, M.Fajtová, V.Doležal, G.Osvaldová, Pražští pěvci)
9. APOKALYPSA – APOCALYPSIS (Pražští pěvci)
10. EPILOG – EPILOGUE (G.Osvaldová, Pražští pěvci)

Stopáž celkem 37:54

CD vyšlo 12.6.2009 u společnosti EMI Monitor, běžná cena 299 korun. Děkujeme za poskytnutí nosiče k recenzi.


Nosiče
“Pomáda” vychází na novém CD, poslechněte si u nás exkluzivní ukázku
Nosiče
CD “Karel Svoboda – Já tu stojím dál” prezentuje archivní muzikálová dema (recenze)
Nosiče
„Touha“ – recenze CD
  • Ondřej Doubrava

    A jelikož já jsem z Šachmatu taktéž nadšen, tak bude samozřejmě coby “žánr související” časem v rádiu… Časem říkám proto, že ABRadio teď překopalo web a nová krev do radia přijde na řadu asi až teď. Ale Radio teď umí zobrazovat následující skladbu, to mě celkem potěšilo, i když musím zařídit nový skript, protože ať teď kliknete na jakoukoli kvalitu, jede vám nejnižší a na vyšší musíte sami přehodit. A jdu se zeptat, jak je na tom “nová” várka s Mona Lisou, mám tu totiž už další v čele právě se Šachmatem.