Nosiče

Recenze CD muzikálu “Osmý světadíl”


Osmý světadíl“, jeden z nejžádanějších a nejlépe hodnocených muzikálů současnosti, vyšel ke své premiéře také na CD, jehož recenzi jsme Vám přislíbili. A po kratší odmlce ji samozřejmě přinášíme. Jak zní největší hity skupiny Elán v podání muzikálových zpěváků na nahrávce?

Nový muzikál Jána Ďurovčíka “Osmý světadíl” dostal v naší recenzi velice slušných 85% a obrovské doporučení. Jednou z námi nejvíce vyzdvihovaných složek bylo herecké obsazení a jeho pěvecké výkony, které jsou v rámci muzikálové Prahy skutečně nadprůměrně. Proto nás zajímalo, jestli se i v čistém studiovém záznamu podařilo tyto výkony uchovat.

CD "Osmý světadíl"

Hlavní předností nahrávky jsou samozřejmě písně Elánů, které nestárnou. A pokud jste si mysleli, že vás nedokážou ničím překvapit, “Osmý světadíl” vám dokáže opak. Písně jsou vkusně přearanžovány a vzniklo z nich plnohodnotné muzikálové libreto plné duetů, dvojhlasů a sborů. Kvalitu textů asi netřeba vyzdvihovat, každý je přece zná. Společně se zpěváky si tak můžete broukat známé hity jako “Stužková“, “Kaskadér“, Čekám ťa lásaka“, “Ak nie si moja“, “Osmý svetadiel” a další. Ten, kdo viděl představení, nebude také zklamaný, neboť na CD zazní všechny písně, kromě “Chtel by som ti šepkať“, jejíž divadelní ztvárnění patří k nejnápaditějším. Užít si ho však můžeme jen přímo v divadle…

Na CD se nachází také dvě nově písně dopsané přímo pro muzikál. Jednou z nich je ústřední árie Jany “Len kým tu si” aneb emotivní závěr první půlky představení. Jedná se o velice textově i hudebně krásnou lyrickou píseň, která je nesmírně pěvecky náročná, především kvůli velice vysokým polohám. Druhou novinkou je čistě dějová píseň “Zajtra“, kterou zpívají všechny postavy. Její největší předností je skvělá gradace, která vynikne především v kontextu děje představení. Ten mimochodem z CD nelze vůbec vyčíst a není popsán ani v bookletu, ve kterém naleznete jen texty písní, proložené fotografiemi z představení.

Největší (a v podstatě asi jediným) neduhem CD je přílišné lpění na divadelních verzí písní. V praxi to znamená, že nebyly vystřihnuty mezihry, které slouží jako podklad pro činoherní pasáže (převážně v “Obchodním centru“, ale také v písni “Vymyslená“), čistě divadelní gradační opakování konce (“Stužková“) nebo dlouhé předehry, které opět v divadle slouží jak podklad pro činohru (“Kaskadér“). Extrémně to nevadí, ale je to přinejmenším zvláštní a poslech CD by byl při vystřižení správných pasáží o mnoho plynulejší. Zase si ale můžeme myslet, že nás tvůrci nechtěli ochudit ani o vteřinu nahrané hudby.

Tracklist CD

1. Stužková (Juraj Bernáth & company)
2. Valiace sa kamene (Jan Kříž & company)
3. Královna bielych tenisek (Roman Tomeš, Nela Pocisková & company)
4. Vymyslená (Tomáš Löbl, Zbyněk Fric, Petr Novotný, Peter Veslár)
5. Obchodné centrum: I. Kamaráti, II. Kol’ko a čo za to, III. Aj keď bez peňazí (Tomáš Löbl, Kateřina Steinterová & company)
6. Ak nie si moja (Tomáš Savka, Michaela Doubravová)
7. Len kým tu si (Nela Pocisková & company)
8. Kamikadze lásky (Tomáš Savka & company)
9. Láska moja (Peter Makranský)
10. Mám kým nemám / Neviem byť sám (Roman Tomeš, Zbyněk Fric, Peter Veslár, Petr Novotný)
11. Jedenáste prikázanie (Zuzana Krištofová-Kolářová, Nela Pocisková)
12. Zajtra (Nela Pocisková, Marie Štěchová, Michal Pleskot, Zbyněk Fric, Roman Tomeš)
13. Čakám ťa láska (Ján  Slezák)
14. Kaskadér (Nela Pocisková, Michal Pleskot, Zbyněk Fric, Marie Štěchová & company)
15. Osmý svetadiel (Michaela Doubravová, Peter Makranský, Marie Štěchová, Michal Pleskot, Zbyněk Fric & sbor)
BONUS:
16. Len kým tu si – rádiový singl (Elán)

Písně se tvůrci snažili rovnoměrně rozdělit mezi všechny účinkující. CD by přitom mělo být společné pro slovenské i české uvedení, slyšet na něm tedy můžeme i dva pány z pánského castu. V ženských partech drží prim Nela Pocisková, která je hlasovou výbavou na roli Jany nejvhodnější a zpívá všechny hlavní party. Slyšet můžete samozřejmě neméně kvalitní alternantky Míšu Doubravovou a Kateřinu Steinerovou, která však jako třetí alternace mírně “ostrouhala”. Pánové Tomáš Löbl, Tomáš Savka a Roman Tomeš si písně rozdělili vcelku rovnoměrně. Hlavní pánskou árii “Láska moja” zpívá slovenský Peter Makranský. Jeho podání neurazí, ale upřímně, všichni čeští kolegové zpívají píseň o třídu lépe, především mluvím o výškách, které Makranský nepříjemně usekává.

Za zmínku stojí výkon Jana Kříže v písni “Valiace sa kamene” nebo procítěný zpěv Zuzany Krištofové-Kolářové v písni “Jedenáste prikázanie”. Zaujal také slovenský Erik Ján Slezák v písni “Čekám ťa láska”, i když čeští fanoušci by jistě raději slyšeli Honzu Kříže nebo Zbyňka Frice, který na CD zazní jen v krátkých pasážích několika písní. Na CD dále zpívají Juraj Bernáth, Petr Novotný, Peter Veslár, Michal Pleskot, Marie Štěchová, Petr Šudoma, Jan Tenkrát a další. V poslední bonusové písni můžete slyšet také samotné Elány.

Celkově CD můžeme rozhodně doporučit všem posluchačům – těm, kteří představení viděli i neviděli; fanouškům Elánů i těm, kteří jejich písně nikdy zvláště nemilovali. Kvalitní hudba, kvalitní texty a kvalitní interpreti – to je CD “Osmého světadílu”.


Pozvánky a konkurzy
Bára Basiková zazpívá v Divadle Kalich poprvé na komorním recitálu (+ soutěž o 3×2 vstupenky)
Praha
“Johanka z Arku” se vrátí do Divadla Kalich i s živou kapelou
Praha
SRDCOVÝ KRÁL s hity Elvise Presleyho vlétl do Divadla Kalich (+ video)
 • tom2410

  To CD je naprosto dokonalý :) Od premiéry ho poslouchám skoro každej den, jediný co mě osobně “vadí” je to, že “Láska moja” není od Toma Savky, a to že chybí “Chtěl by som ti šepkat”, ale jinak skvělý!


 • Romča

  Chcel by som ti šepkať…:) Souhlas. Ale Lásku moju bych já třeba radši od Tomíka Löbla, nicméně Makranský je dobrý! Spíš trošku zůstal za mým očekáváním Janko Slezák v Čakám ťa láska, tam měl být Honza Kříž. Naopak je fajn, že dost prostoru dostal Roman Tomeš. Nemůžu si pomoct, ale v romantické poloze mi Savkičova slovenčina (na CD, v reálu jsem ho ještě neměl) moc nesedí – barvou hlasu. Stejně tak je zajímavá ta Nela. Výšky má úžasné (většinou), ale v hloubkách zní její hlas nepříjemně. Jak 35letý vychlastaný lady z kabaretu – to mě fakt překvapilo… Jenže na tom CD zní jinak než na divadle i Míša Doubravka, takže třeba Nela na jevišti bude znít příjemnějc. Už se na ní těším. I na Savkiče:)


 • Mojmír

  Romane, Tomáš S. s Nelou jsou na živo oba naprosto dokonalí! Pro mě lepší než Tom L. s Míšou… Romana s Káťou nesoudím, neviděl jsem… :)


 • Líba

  Já viděla dvojice Roman s Nelou a Tomáš Löbl s Míšou a podle mě jsou všichni dost vyrovnaný. Těžko říct, jestli se mi líbil víc Roman nebo Tomáš. Míša se mi líbila o něco víc než Nela, přišla mi herecky přirozenější, ale zase Len kým tu si (snad to píšu dobře) se mi líbilo víc od Nely. Jsem zvědavá ještě na Tomáše Savku a na Katku.:-)


 • Romča

  Katka má problém ve výškách, naprosto je nedává a dost často tam slyší falše i laik, na druhou stranu herecky je naprosto úchvatná!


 • Abigail

  Musím souhlasit, Katka je herecky skvělá, ale krom toho, že ve výškách to místy není ono, je tedy, pokud zpívá s Tomášem Savkou (tuhle dvojici jsem viděla) absolutně nevýrazná, neuzpívá ho. Přesto si myslím, že na CD měla dostat víc prostoru. A stejně Tomáš Löbl, protože v těch dvou kouscích zní zajímavě, ale toho prostoru je taky málo, takže by mě spíš zajímal on, než třeba Peter Makranský, který je v druhé písničce ok, ale v Láska moja byl Savka mnohem lepší… Takže pokud jsou na tom všichni tři vážně stejně dobře, tak je to docela škoda… Ale zase Čekám ťa láska se mi na CD líbí… Tam spíš považuju za škodu, že nebyla ještě jedna písnička, kde by se mohl vícukázat Zbyněk Fric. A když už je tam vše ostatní, tak Chcel by som ti šepkat, už by snad nebylo tolik minut navíc, ne?…


 • Michal

  Mě mrzí, že na CD se málo oběvuje Zbyněk Fric. Viděl jsem ho naživo a byl výborný. Třeba “Valiace sa kamene” nebo “Čakám ťa láska” mohl zpívat na CD právě on. Tomášovi (Savka) bych také dal píseň “Láska moja”, kterou zpívá úžasně…
  Nelíbí se mi ale Nela Pocisková, soudím dle CD. Přijde mi, že některé písně vyřvává, zkrátka je nevyzpívá. Avšak naživo může být dobrá, to netvrdím. Ale na CD bych dal přednost alternacím, které zazpívají max. 2 písně…


 • Romča

  Zbyněk Fric má na CD prostor dost slušný – oproti jeho alternaci – Honzovi Křížů. Ale je fakt, že kdyby byli udělali CD pro ČR extra a pro SR extra, nic by tím bývali nepokazili.


 • Alea

  Romča: No jestli těm kouskům, které tam Zbyněk zpívá, říkáte dost slušný prostor proti celé dlouhé Honzově písni “Valiace sa kamene”, tak nevím… Souhlasím, že měla být verze pro ČR a SR, protože např. Ján Slezák mi zní jako když to skoro neutáhne.


 • Romča

  Na Janovi se bohužel shodneme. Zbyněk tam má opravdu jen kousky, ale za to je v nich nepřeslechnutelný a užil si to moc moc, a je jich 5, takže pořád je to 5:1 (aspoň na bookletu, jak jsem to myslel) – i když timingově uznávám to vyjde ve finále tak 50:50… No já bych byl dal Zbyňkovi právě Valiace sa kamene, kde mi přijde nadšenější než Honza a Honzíkovi naopak Čakám Ťa láska. Ale bohužel nejsme producenti:)


 • Alea

  Tak s tímhle nakonec souhlasím – mně se sice obě písně líbí víc v podání Zbyňka, ale rozdělit je takhle by se mi taky líbilo. Kamene v podání Honzy mi přijdou na něj až moc vysoko. Bohužel je všechno jinak, ale jinak bych řekla, že je CD z větší části povedené.
  Naživo jsem měla možnost slyšet Tomáše Savku a byl úžasný. Na CD to tolik nevynikne. Jinak Míše dávám rozhodně přednost před Nelou – mně prostě vadí výšky ve falzetu a Míša ho tam má míň.


 • Romča

  Copak výšky, ty ještě jdou, ale pro mě jsou fakt u Nely neposlouchatelné ty hloubky.
  Zbyněk by přijde jako rebel, který si strašně užívá toho zloducha, takže právě v té pasáži Čakám Ťa láska, kde jedině “zhodne”, mě přesvědčil víc Honza (ale souhlasím, že jsem ovlivněn tím, že Honzu Kříže považuju za nejkomplexnějšího a nejlepšího muzikálového umělce v zemi, čímž je pak těžké udržet si úplnou objektivitu) :)


 • Romča

  Zbyněk mi… Myslím jinak a píšu taky:)


 • Alea

  Nela v těch hloubkách na jevišti zas tak špatně nezní. Stejně nechápu, jak můžou mít zelenou zpěvačky, které výšky zpívají falzetem. Proč jim tedy ty party neupraví na jejich hlasy, když je tam chtějí mít. Jinak si taky myslím, že si Zbyněk toho hajzlíka dokonale užívá. :-)
  Co se týče názoru na Honzu – uznávám, že je v lecčems moc dobrý, ale na něco se typově vůbec nehodí, proto nazývat ho nejlepším a nejkomplexnějším – tak s tím rozhodně nesouhlasím. Umíte si ho třeba představit jako D´Artagnanana? On na určité role prostě nemá vizáž ani schopnost změnit dostatečně výraz, přizpůsobit se té roli právě komplexně, i když zpívá moc pěkně a s pohybem se od Superstar úžasně vylepšil.
  Jestli někoho považuji za univerzálního na našich muzikálových scénách, pak je to právě Zbyněk – zvládne Peyraca i Antonia, D´Artagnana i Erika, Vypravěče i Smrt, Jessenia i Andersona, zároveň i policejního blbce v Touze, nechutného domácího v Lásce naruby. Hraje, zpívá, tančí, baletí a vše naprosto skvěle. Kdo už je víc komplexnější? Jiného asi neznám…


 • Romča

  Je to věc vkusu. Zbyňka samozřejmě považuju za jednoho z nejlepších u nás také. Stejně tak bych mohl jmenovat Tomáše Trapla, Aleše Hámu, Josefa Štágra a několik dalších borců, ale to už jsou přece jen zkušení bardové po 40ce, pan Štágr dokonce po 60ce – což je zcela neuvěřitelné! Ale Honza je pro mě jednička mezi těmi mladými talenty. Až mu bude přes 40, bude-li ještě vůbec muzikál mít tolik prostoru, co dnes, určitě se “Vašemu” Zbyňkovi nejen vyrovná, pokud nebude i lepší. A možná to pak uznáte i Vy sama:) Jinak si ale Honzu úplně v klidu zrovna jako d’Artagnana představit dokážu. Tu roli by v pohodě zahrál i zazpíval, i odtančil. A nejen to, ony by ještě Mušketýrům navrhl perfektní scénu:) Proto je pro mě nejkomplexnější, protože umí v tom fochu opravdu všechno! A myslím si, že každou rolí žije! Až ve chvíli, kdy sám cítí, že už mu nemá co dalšího dát, tak ji opustí. Nevím, na koho se Vám nehodil, ale třeba pro mne Robina Hooda zvládl stejně excelentně jako dospělého Michala v Dětech, o dalších projektech v Kalichu ani nemluvě. Snad jen v Johance neměl moc prostoru doplnit excelentní zpěv i stejně nezapomenutelným herectvím. Ale viděl jsem Honzu i v regionech a vždycky mi z něj padá brada, no…


 • Alea

  Romčo, tak já Vám “Vašeho Honzíka” samozřejmě nehaním, naopak chválím, jen pro mě nepředstavuje to, co si od komplexního (nejen) muzikálového umělce představuji. Ale protože jsme se poněkud odchýlili od tématu, tak navrhuji to utnout a vrátit se k 8. světadílu. Muzikál je to naprosto úžasný a i když se drobné výhrady najdou, tak si myslím, že musí každého nadchnout nejen na jevišti, ale i na CD. :-)


 • Romča

  Debatujeme-li o aktérech daného muzikálu, myslím, že se nijak neodchylujeme, ale souhlas, 8. světadíl je prostě dokonalý počin prakticky se vším všudy!


 • Zdeněk

  Romčo, tak já Vám “Vašeho Honzíka” samozřejmě rovněž nehaním, nicméně d’Artagnana by levou zadní zvládl každej amatérskej zpěvák…


 • Romča

  Nevím, jestli každej, ale je fakt, že to není až tak těžká role – ovšem tuto poznámku směřujte hlavně Alee – ona tu roli uvedla jako příklad, že si v ní Honzu představit neumí…


 • Alea

  Tak jsem si dneska pro srovnání pustila půjčené dvojCD Elánů BEST OF a musím konstatovat, že mně nové úpravy pro muzikál opravdu znějí mnohem příjemněji než originál. Nápad udělat z vybraných sólových písní duet, nebo spojit některé dohromady a nechat je zpívat více zpěvákům považuji za naprosto skvělý. V originále mi ve více případech zní hlavně Jožo docela nepříjemně, zato písně z muzikálu nemají chybu. Jen jsem si tak říkala, že by se našly i další perfektní skladby využitelné do muzikálu, které by tam parádně zapadly. Zkrátka bylo by kam sáhnout i pro ten případ přidat nějakou konfrontační skladbu mezi Tomášem a Erikem, to by mohlo být hodně zajímavé – třeba taková “Čo je? Čo je? Čo chceš?


 • Romča

  Zajímavá úvahu, 100% podtrhuju. Třeba se dočkáme Osmého světadílu 2 (Slováci se dvojek u úspěšných a povedených kusů nebojí – viz Príbeh ulice 2) :)


 • Alea

  Tak fakt je, že se občas stane, že se do muzikálu připíše dodatečně nějaká skladba, ani to nemusí být dvojka. Takové případy už tu byly – 3 mušketýři – píseň Mylady, Kudykam – Zázrak (i když tady to bylo pro děkovačku, ale úžasný nápad na závěr představení). V 8. světadílu by se jenom sáhlo do toho neuvěřitelného zdroje a nechalo nově nazpívat.


 • jakub

  Skoda ze na tom cd nie su pesnicky aj od mirky partlovej lebo ona sa mi vac paci ako nela a ta je vsade ale inak super muzikal :)


 • Terka

  Dobrý den,nevíte někdo kdo bude hrát 22.4.2012 od 14.30 v muzikálu Osmý světadíl?Předem děkuji ta odpověď


 • Míša

  Dobrý den, nechápu, proč má píseň “Láska moja” hlavní role Tomáše zpívat člověk, který v představení absolutně nehraje. Slyšela jsem Tomáše Savku a zazpíval ji naprosto dokonale. To si mysleli, že bude lepší, když bude tu píseň zpívat na cd slovák nebo co?


 • Éponine

  Hrá v slovenskej verzii muzikálu :)