Nosiče

“Láska je láska” a “Elixír života” na DVD v jednom balení


Divadlo Ta Fantastika v očích jeho příznivců poskytuje jakousi alternativu hudebního divadla u nás. Jejich slova rozhodně nejsou daleko od pravdy. Velký kus cesty k tomuto stavu určitě tato scéna ušla díky tvorbě Ondřeje Soukupa a Gabriely Osvaldové. Dvě jejich populární díla, jak jinak, než s jejich svěřenkyní Lucií Bílou v hlavních rolích, se konečně objevila na DVD.

Přední strana obalu

Nutno říci, že se na vydání záznamů čekalo skutečně dlouhou dobu a tak se zdálo, že jim bude věnována odpovídající péče. Stalo se tak?

Titul „Láska je  láska“ (od premiéry v roce 2005 stále na repertoáru) se scénářem a v režii úspěšného dramatika Antonína Procházky přitom na první pohled vůbec alternativně nepůsobí. Naopak, jedná se o pokus o veselý „jukebox muzikál“ s původními i některými převzatými hity Lucie Bílé . Ostatně, titul po stránce děje nezapře drobnou inspiraci u zástupce nejslavnějšího – abbovské „Mamma Mia!“. Lucie Bílá – divadelní postava s mírně autobiografickými prvky není spokojena s tím, jak ji autor napsal a rozhodne se svému osudu trochu pomoci. Situace se však zkomplikuje natolik, že je nucena dát dohromady své rodiče, aby se vůbec mohla narodit… S inscenací nemá autor recenze osobní zkušenost, ale na DVD měla celkem příjemný spád a nechybělo kouzlo živého divadla.

„Elixír života“ – další z úspěšných děl tvůrčího dua Soukup – Osvaldová, též z roku 2005 si v roce 2008 už odbyl svou derniéru. Na vydání tak záznam čekal zhruba rok a půl. Režisér Josef Bednárik se v něm sice díky scénáři Jefima Fištejna opíral o životopis zázračného doktora Maxe Wolfa, současně však vytvořil jakousi koláž hudebních obrazů, leckdy parodujících i nějaké to žánrové klišé. Ne každému tento mix sedne (navíc je počin o poznání méně hitovější, než třeba „Johanka z Arku“), je i trochu zdlouhavější, ovšem jednotlivé konfrontace Anděla s Ďáblem (Vladimíra Marka a Václava Noida Bárty) skutečně nelze nemilovat. Lucie Bílá se zde objevila ve dvojroli Wolfovy asistentky  – šedé myšky Heleny a zároveň manželky – femme fatale Edity.

Prozájemce uvádíme kompletní obsazení obou dvou záznamů:

Láska je láska:

Ona – Lucie Bílá

On – Vilém Čok

Tatínek – Martin Pošta

Maminka – Helena Dytrtová

Kulpová – Jana Zenáhlíková

Eržika – Michaela Zemánková

Bobo – Kamil Střihavka

Kapelník – Václav NOID Bárta

Vávra – Radim Kalvoda

Kluk – Jan Battěk

Maďar – Viktor Dyk

Tanečnice – Kristina Kloubková

Tanečník – Petr Novotný

Elixír života:

Helena + Edita – Lucie Bílá

Nejvyšší – Kamil Střihavka

Anděl – Vladimír Marek

Ďábel – Václav NOID Bárta

Dr. Wolf – Miroslav Táborský

Bugsy Siegel – Radim Schwab

Marylin – Kristina Kloubková

Šaljapin – Petr Opava

Ďáblice – Tereza Hálová

Picasso – Radek Trefný

Mary Pickford – Denisa Kubášová

Kafka – Václav Procházka

Greta Garbo – Michaela Zemánková

Isadora Duncan – Lenka Bílková

Bohužel čtení přímo o podobě samotných disků bude celkem krátké a s největší pravděpodobností nepříliš veselé, pro oba dva záznamy naprosto shodné.

Začněme obalem, ten je rozkládací z lesklého papíru, vevnitř najdete jednak letáček se sponzory, i malou brožurku s rozpisem rolí, kraťoučkým popisem děje, rozpisem tvůrců a poměrně velkým počtem fotografií (byť malého rozměru), kde můžete spatřit i alternace, na záznamu nehrající. U „Láska je láska“ jsou fotografie v původních kostýmech.

Rozevřený obal

Klasickým neduhem českých muzikálových DVD je kamera, či spíše řečeno následný střih, u tohoto titulu ale nejsou v souladu obě dvě složky a výsledek je nejslabší stránkou disků a snad jako by byly spíše záznamem pracovním. Obraz je v první řadě dost tmavý, poměrně často tedy  neuvidíte představitelům pořádně do obličeje. Kamera se také čas od času chvěje, nebo hledá ty správné účinkující, u kamery (snad) z balkónu člověk zase postrádá ostrost a je vidět přesvětlení… Střih z mnoha kamer pak trpí nutkáním zachytit všechno dění, což ale u divadelního představení pochopitelně nejde a tak je tempo stříhání občas zběsilé, často až nelogické. Pomyslným vrcholem jsou u “Elixíru” naprosto nevhodně střižené záběry na jedno místo v publiku.  Paradoxem je, že obrazová stopa vykazuje velmi vysoký datový tok, takže při správné volbě záběrů mohla být opravdu skvostná. Zvuk je pouze v DD 2.0 a nevybočuje z průměru. Občas si lze všimnout také mírné nesynchronizace obrazu se zvukem.

Potisk disku "Láska je láska"

Recenzent pochopitelně nemůže vědět, s jakým rozpočtem byl projekt připravován a proto lze špatnou kameru a průměrný zvuk jakžtakž přehlédnout, třeba ze sběratelských důvodů. Překvapující je ovšem fakt, že se vlastně při přípravě nemyslelo ani na divácký komfort. V základu se počítá  s tím, že si záznam budete pouštět jen a jen vcelku. Jistě,  existují tu kapitoly, (U „Láska je láska“ jich je přes třicet,  na „Elixíru“ dokonce přes padesát, nebojte se, respektují se v nich celé písničky, což někdy nebývá zvykem) jenže menu, kde byste si z nich mohli vybírat, neexistuje. Nabídku supluje na začátku disku (po povinném protipirátském upozornění) statický obrázek s jedinou volbou: „Přehrát“. Názvy kapitol nejsou ani ve zmíněné brožurce, takže nezbývá, než si v případě zájmu vzít kousek papíru s tužkou a rozepsat si je sami. Pokud jste se těšili na bonusy, i tady pro vás máme zápornou odpověď, přídavky se nekonají. Za necelých 400 Kč (+ dost drahé poštovné) se dalo v dnešní době čekat daleko více a možná by se opět hodil nějaký přístupnější distribuční a hlavně cenový model. Snad bude chystaný nosič muzikálu „Němcová!“ o něco lepší. Přeci jen, člověk a fanoušek muzikálu zvlášť, by si neměl pořád říkat: „Hlavně, že to vůbec vyšlo“, ale nosiče by měly mít také nějakou historickou hodnotu.

Potisk disku "Elixír života"

Hlavním distribučním kanálem je speciální internetová stránka společnosti BonArt Music, které děkujeme za poskytnutí nosiče. Z oficiální stránky byly převzaty náhledy vydaného DVD.Nosiče
“Zpívá Miloš Kopecký” – recenze CD
Nosiče
DVD muzikálu “Dracula” je pokřtěno a u nás i zrecenzováno
Nosiče
CD “Karel Svoboda – Já tu stojím dál” prezentuje archivní muzikálová dema (recenze)
 • Martina

  Já vím, že to sem nepatří, ale dle slov produkce se nebude vydávat DVD Mona Lisa :o(


 • Kuba

  Že nevyjde Mona je docela škoda, jsem se na ní docela těšil a určitě nejsem sám. Nevíte někdo důvod ?


 • KathrynB

  Musím říct, že mě podoba dvd zklamala nebo lépe řečeno znechutila podobně, jako autora článku. Ale obě představení zbožňuji, tak po pár shlédnutí a v kombinaci s vlastními vzpomínkami z představení si lze na tyto záznamy zvyknout. :)) Nic jiného vlastně ani nezbývá…


 • Terezka

  …No jak to teda tak čtu, tak se to bjím i kupovat :-)
  Ale děkuju za zajímavou recenzi.


 • Pavel Košatka

  Já dneska viděl celý Elixír a po všech hrůzozprávách jsem to čekal MNOHEM horší. Největší problém vidím ve střihu, který ukazuje často to, co vidět nechceme nebo se snaží opravdu zachytit vše. Nejvíc mě štvou střihy při sólových písničkách, kde se jenom mění úhel kamery, ale střihač asi chtěl být akční a pořád to problikává a díváme se na stejné místo ze 4 různých úhlů. Navíc každá kamera je na tom kvalitou jinak a zvlášť při tomto to je vidět. Lásku jsem ještě neviděl, tu ani neznám, takže to bude zároveň její premiéra u mě. Elixír mám jako muzikál rád a na to DVD se rád podívám (na vybrané scény). A s těmi kapitolami to je to, co psal Ondra. Proto je to spíš na koukání na PC, kde se dá pohodlně posuvníkem přeskakovat na oblíbené scény. Přetáčet nebo hledat mezi nesmyslně rozmístěnýma kapitolama bych fakt na klasickym přehrávači k TV nechtěl… Pro fanoušky to není špatné, ale kdyby to bylo tak za stovku v pošetce. Ta cena je neúměrná kvalitě.


 • Ondřej Doubrava

  Jenže i pro ty oblíbené scény pro přehrávání si buď musíte vytvořit nějaké záložky, nebo si prostě zhruba pamatovat kde ta vaše scéna je… Je to naprosto zbytečné, snad každý profesionální software, na němž se provádí takzvaný authoring disků umožňuje udělat podmenu s výběrem kapitol. A pár freewarových jistě taky.


 • Pavel Košatka

  No tak jasně, že se netrefíš hned přímo do tý oblíbený scény, ale když Elixír znáš, tak víš, kde zhruba hledat a na PC se k tomu snadno doklikáš během minuty. Na klasickym přehrávači si to nedokážu vůbec představit a zvlášť Elixír je jeden z těch muzikálů, který si pustíš jednou celý a pak už ti stačí vidět jen oblíbené scény. Na tu Lásku jsem zvědavej, jak se mi bude to DVD líbit, možná jsem byl u Elixíru ovlivněnej tim, že se mi líbí :)).


 • Martina

  Snad, že to vůbec nemají natočené


 • Zuzka

  Zdravim,
  občas chodím na Vaše stránky, abych si přečetla nějaké recenze. Raguji na tuto protože jsem toto DVD (Láska je Láska) shlédla včera s rodinou a moc se nám to líbilo a již se těšíme na Elixír života. Musím říci, že z hlediska laika bych si daných výtek ani nevšimla. Je to podobné jako na CSFD, kdy některé z filmů hodnocených negativně jsou nakonec dobré. Je to názor o názoru. Nicméně děkuji za tento server – Vaše názory beru vždy v potaz. Mohu se zeptat na doporučení nějakých dalších muzikálů na DVD?


 • Honza

  Pripojuju se k Zuzce, i nám se DVD moc líbilo a vytýkaných věcí jsme si nevšimli. Snad jen těch kapitol, ale ani to nás nijak nerušilo.

  Nicméně díky za tento server, jsme velcí fanoušci českého muzikálu a jsme rádi, že tento server funguje :)


 • Ondřej Doubrava

  Zuzko, potěším vás, jdu si právě “vzít do parády” jeden titul na DVD a můžu předeslat, že v dětství docela dost ovlivnil můj celkový pohled na svět muzikálu a hudebního filmu (a to to není muzikál vůbec pro děti) a jelikož ho dobře znám, článek tu snad bude brzy. A možná se budu plést, ale zásadnější titul (dosud nevydaný) světového muzikálu už letos u nás na nějakém nosiči možná nevyjde.